Güncelİş Fikirleri

Oto Kiralama Dükkanı Açmak. Rent-a-Car Maliyeti ve Kar Marjı

Oto Kiralama Dükkanı Açmak. Maliyeti ve Kar Marjı 

Önemi hiç bir zaman bitmeden devam eden araç kiralama sektörü her dönem en fazla kazandıran işler arasında yer almıştır. Rent a Car yada Oto kiralama dükkanı açmak için öncelikli olarak yeterli sermayenin var olması gerekmektedir. Kişinin çok daha iyi bir şekilde piyasaya girebilmesi için yeterliliklerin tamamlanması ilk şarttır. Aksi durumda tercih edilmeyen bir firmanın oluşmasıyla tüm sermaye çöp durumuna dönüşebilir.

İçindekiler

Araç Kiralama Dükkanı Piyasa Araştırılması

Oto kiralama dükkanı açmak isteyenler öncelikli olarak piyasayı çok iyi bir şekilde araştırmalı ve tüm fırsatları ve riskleri iyi analiz etmelidir. Genellikle kurumsal yöneticilerle yabancı turistler ya da seyahat amacıyla şehre gelen kişiler araç kiralamaktadır. Dükkanın açılacağı yerdeki olanaklar bilinmesi ve değerlendirilmesi önem taşımaktadır. Buna uygun bir şekilde oto kiralama işletmesi tercih edilmelidir.

Bazı bölgelerde taşımacılık hizmetleri çok daha iyi bir kazanç kapısı olurken seyahat hizmetleri de verilebilir. Araba kiralama sektöründe firmanın özelleşmesiyle çok daha profesyonel ve uzmanlık özelinde bir hizmet sunulabilir. Kurumsal veya bireysel olarak hizmetlerin yanı sıra araçların sahip olacakları özelliklerde belirleyici olmaktadır.

Rent a Car Dükkanı için Ekonomik Analiz

Yapılacak tüm planların uygulanabilir olmasına dikkat edilmelidir. Küçük ölçekli oto kiralama dükkanı açmak isteyenlerin mutlaka potansiyel müşterilerle ilişki kurması gerekmektedir. Bunun haricinde orta ve büyük ölçekli firmalar ise şirketlerle ortaklık anlaşması imzalayarak bu sektörde var olmaktadır. Bağımsız olarak kendi dükkanınızı açabileceğiniz gibi aynı zamanda büyük firmaların bayisi olarak da oto kiralama işi yapabilirsiniz.

Oto Kiralama Dükkanı İçin Gereken Şartlar

Oto Kiralama Dükkânı açmak için ortalama maliyet 30.000 TL civarındadır. Ancak araçların satın alınmasıyla çok daha yüksek tutarlar ortaya çıkmaktadır. İşletmenin en az 80 m2 kapalı alan içermesi gerekli olurken başvuruların geçerli kabul edilmesi için detaylı iş yeri yerleşim krokisi de hazırlanmalıdır. Yanıcı ve patlayıcı maddelerin bulunmamasının yanı sıra bir başka önemli koşul LGP kullanımı olan araçların faaliyetlerde kullanılmaması.

Oto Kiralama Dükkanı Kar Marjı

Günümüzde araç kiralama yapan firmaların, satın aldıkları araçları ortalama 2 yıl kullandırdıktan sonra araç maliyetinin çıktığı ve eskiyen aracın 2. elde satılması sonucu elde edilen paranın miktarının da net kar olarak kaldığı bilinmektedir.

Kar oranını arttırmak için araç sayısını arttırmak, personel ve kira gelirlerini düşürmek gibi seçenekler de işe yaramaktadır.

Bunun için uygun fiyatlı bir dükkan kiralanmalı ve özellikle internet üzerinden çok sıkı pazarlama faaliyetlerinde bulunmak gerekmektedir.

Oto Kiralama Dükkanı İçin Gerekli Ekipmanlar

Doğru yerde açılacak oto kiralama dükkânı için filo kurulum süreci son derece önemlidir. Filoda yer alacak araçların çeşitli olması gerekmektedir. Çok daha fazla sayıda olmasından ziyade araçların sahip olacağı konfor düzeyi belirlenmelidir. Bakımlarının düzenli olmasıyla çok daha yüksek kaliteli bir hizmet verilebilir. Ayrıca yüksek ciroya sahip olunması içinde çok daha uygun araçlar tercih edilmeli, bakım işlemlerinin tamamı anlaşmalı firmalarla sağlanmalıdır.

İş Yeri Açmak İçin Yapılması Gerekenler;

 • Esnaf veya Ticaret Odası kaydını gösteren belge fotokopisi
 • Tapu belge fotokopisiyle birlikte yapı kullanma izin belgesi
 • Bulunulan mülkün kiralık olması halinde kira kontratı veya noter tarafından tasdiklenmiş bir sureti
 • Vergi levha belgesinin fotokopisi
 • Bağkur veya sigorta belgesinin fotokopisi, kişinin emekli olması durumunda emeklilik cüzdanının sureti
 • Nüfus cüzdan suretiyle muhtarlıktan alınabilir olan ikametgâh belgesi
 • Kişiye ait iki adet yeni fotoğraf
 • Oto kiralama dükkanında su bulunması durumunda su aboneliğini gösteren belge
 • İş yeri açma ruhsatı
 • Yangın önlemlerinin alındığını gösteren itfaiye belgesi
 • Kimlik bildiriminde bulunulduğunu gösteren emniyet kimlik bildirim belgesi
 • Savcılık alınan kişiye ait yeni tarihli sabıka kaydı
 • Şirket üzerinden işleyişte bulunulması durumunda ticaret sicil gazetesinin suretiyle imza sirküler

Oto Kiralama Dükkanı Açmak İsteyenlere Öneriler

 • Öncelikli olarak mutlaka yüksek varlıklı kişilerin yaşadıkları muhitler ve semtlerin tercih edilmesi, bu semtlere yakın bölgelerde dükkanın açılması,
 • Çok büyük olmasa da dükkanın iyi bir şekilde dizayn edilmiş olması,
 • Çok kaliteli olmasa da araçların temiz, bakımlı ve ilgi çekici tarzlara sahip olması,
 • Sigorta ve kasko işlemlerinin her zaman düzenli olarak yerine getirilmesi,
 • Fiyat listesinin önceden belirlenmiş olması, kişinin devamlı olarak araç kiralaması halinde ise yüksek oranlı indirimlerin uygulanması,
 • Müşterilerin çok daha iyi bir şekilde ağırlanması,
 • Araçların tüm bakımlarının aksaklık olmadan yapılması,
 • Küçük işletmelerle dahi olsa ortaklıkların imzalanması, düzenli olarak araçların kiralanmasının sağlanması gibi önerilerin dikkate alınmasıyla çok daha hızlı bir şekilde yüksek kazançlar elde edilebilir.

Oto Kiralama Dükkanı İşletmenin Zorlukları

Minimum 4-5 araca sahip olunmasının yanı sıra yeterli büyüklükteki işletmelerin faaliyet gösterebilmesi için birtakım belgelerin bulunması istenmektedir. Bu belgelerin tamamlanmasıyla başvuru süresi başlatılırken araçların tamamında GPS sistemi kurulu olması, kasko bulunması da öneme sahiptir.

Oto kiralama dükkanı açmak özelinde bulunan dezavantajlar ise genellikle araç kaynaklı sorunlardır. Araçların yetersiz olması, bakımların çok maliyetli olması, devamlı olarak problemlerin yaşanmasıyla kazançlar bir hayli düşebilir. Bununla birlikte benzin fiyatlarının da olumsuz etkisi söz konusu olurken düzenli olarak ortaklık anlaşmaların bulunmaması da riskleri artırmaktadır.

Rent a Car Açmak İçin Kaç Araba Gerekli?

Eğer bir araç kiralama şirketi kurmak istiyorsanız, ancak dikkat etmeniz gereken hususlardan emin değilseniz öncelikle bilgi edinmeniz önemlidir. Rent a car açmak için gerekli belgeler yukarıda belirtilmiştir. Ancak bu belgelere ek olarak rent a car açmak istiyorum dediğiniz alan ve kiralayacağınız araçlar için de birtakım koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. İşte güncel rent a car açma şartları 2020:

Oto kiralama açmak için tercih ettiğiniz alan en az 80 metrekare kapalı alana sahip olmalı;

İşin teknik boyutundan anlayan biri yerleşim krokisini detaylı bir şekilde hazırlamalı;

Hazırlanan krokiye göre izinler alınması; kroki üzerindeki değişiklikler izinsiz yapılmamalı;

Rent a car için kullanılacak mekanda patlayıcı ve yanıcı malzemeler yer almamalı;

Oto kiralama kapsamında LPG sınıfına mensup araçlar bulunmaması;

Bina dışına araç konulacaksa bina çekme mesafeleri dikkate alınması ve bu kısımlara bisiklet ve motosiklet de dahil olmak üzere araç koyulmamalı;

Kapalı kısımda hiçbir şekilde LPG araç olmamalıdır.

Bu şartları sağladıktan sonra rent a car açmak için kaç araç bulunduracağınız tamamen size ve mekanınızın büyüklüğüne bağlıdır.

Kimler Rent a Car Açmak İçin Başvurabilir?

Arabalara, yeni modellere, teknolojiye, satış ve pazarlamaya ve hizmet sektörüne ilginiz varsa rent a car açmak için doğru kişi olabilirsiniz. Rent a car nasıl açılır hakkında yukarıdaki kısımları okuduysanız detaylı bilgi edinmişsiniz. Aslında bir oto kiralama dükkanı açmak isteyenler için en kafa karıştırıcı konu genellikle maliyet olmaktadır.

Eğer rent a car açmak için sermaye konusunda endişeleriniz varsa öncelikle bütçenizi belirleyebilirsiniz. Kaç tane araç bulunduracağınız, araçların marka ve modelleri, mağazanın nerede olacağı, mağazanın büyüklüğü ve kira bedeli, mağazada kaç eleman çalışacağı gibi hususlar rent a car açma maliyeti üzerinde doğrudan etkilidir.

Oto kiralama dükkanı açmak ile ilgili daha fazla bilgi almak ve görüş belirtmek için aşağıdaki yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir, göz atmanızda yarar var;

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? Açılış Maliyeti – Giderleri – Vergileri

Halı Yıkama Dükkanı Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Limited Şirket Nedir? Limited Şirket Nasıl Kurulur?

Düşük Sermaye İle Yapılacak Yüksek Kazançlı İş Fikirleri

Franchising Mağduriyeti Yaşamayın. Son Pişmanlık Fayda Etmez

Oto Yıkama Dükkanı Açmak

Yeni iş Kurmak İsteyenlere Altın Değerinde Tavsiyeler

4 Yorum

 1. bıraz arastırdımda gercekten kaliteli bir iş fikri ama bence şu an şu piyasada en güzeli arkaya yaslanıp çay içmek çünkü bu krızde kı yatırım anca para batırır

 2. Rent a car kaskosu icin Minimun arac sayısı kac olması gerekiyor 10 araca Rent a car kasko su oluyor mu olur sada kasko bedeli ne kadar ücret tutar 2014__2016 linea ve peugeot marka araclar icin örneğin 5 adet linea 5 adet peugeot markalı aracların kasko bedeli ne kadar tutar

 3. Kaŕlı iş valla adam 2 egea 1hyundai almış sadece şirketlere kiraya veriyor her araç ayda 5000tl getiriyor daha ne olsun araçlar 2 senede kendini amorti ediyor yalnız küçük birde dükkan şartmış hepsi bu. Herkes açsın bu işte bitsin :))demi yani

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu