Güncelİş FikirleriOtomobil dünyası

Oto Yıkama Dükkanı Açmak

Oto yıkama dükkanı açmak, bir çok kişi için kulağa basit ve kolay yapılabilir iş kolu olarak gelse de aslında işin içine girince oldukça zor ve teferruatlı bir iş alanı olduğu ortaya çıkmaktadır.

İçindekiler

Oto yıkama dükkanı açmak isteyenler nereden başlamalı

Öncelikle her iş kolunda olduğu gibi, oto yıkama işi yapmak isteyen kişilerin başlamadan önce çok iyi bir araştırma yapması ve bu işi gerçekten yapmak isteyip istemediğine karar vermesi gerekir.

Bu işi gerçekten yapmak isteyen kişiler ilk önce bayilik mi alacağına, yoksa kendi markası ile mi faaliyet göstereceğine karar vermesi gerekmektedir.

Bayilik alarak oto yıkama işi yapmak isteyenler, bayilik veren firmaların (Car Wash, Carwax, Autoclub, Valewash, Globalwax…) şartlarını inceleyebilir, bu firmalar ile görüşerek kendilerine en uygun seçeneği seçebilirler.

Bayilik almak yerine kendi oto yıkama dükkanını açmak isteyen girişimcilere ise tavsiyemiz, yine bayilik veren firmalarla görüşerek bu işin püf noktalarını öğrenmeleri ve hiç akıllarına gelmeyecek sorulara cevap bulabilmek için bilen kişilerden destek almalarıdır.

Oto yıkama dükkanı açmak isteyenler çevrelerinden edindikleri duyumlara ve hislerine göre hareket etmemeli, bu alanda tecrübeli insanlarla görüşerek fikir almaları gerekmektedir.

Oto yıkama dükkanı açmak isteyen kişilerin kendilerine sorması gereken sorular nelerdir?

Aşağıdaki soruları kendinize sorarak gerçekten bu iş için hazır olup olmadığınızı anlamaya çalışın.

 • Oto yıkama işi yapmak için gereken sermaye nedir?
 • Oto yıkamacılık işi gerçekten karlı bir iş mi? (giderler ne kadar, kazançlar ne kadar)
 • Oto yıkama açmak için hangi şartlar gerekiyor? (çalışma ve işletme ruhsatı almak kolay mı)
 • Oto yıkama işi yapılacak yer gerçekten bu iş için uygun mu?
 • Müşterilerime nasıl ulaşacağım?
 • Pazarlama ve reklam kampanyalarım ne olacak?
 • Eleman bulmak ve çalıştırmak kolay mı?
 • Hukuki olarak karşılaşılabilecek sorunlar nelerdir? Bu sorunları çözmek için nasıl bir strateji izlenmesi gerekiyor?
 • Oto yıkama işinin püf noktaları nelerdir?

Tüm bu soruların cevaplarını bir kenara not alıp fizibilite çalışması yapılmalı ve duygulara göre değil, rasyonel verilere dayalı bir karar verilmeli.

Oto yıkama işi yapmak için gereken sermaye nedir?

Oto yıkama dükkanı açmak için gerekli sermaye kurulacak işletmenin bulunduğu adrese, araç ve yaya trafiğine, binanın durumuna, dükkanın büyüklüğüne ve istenen dekorasyon ile kullanılacak malzemelere göre değişmektedir. Günümüz koşullarında ortalama 40-50 bin tl ile oto yıkama açılabilmekte ve bu rakam, yukarıda sayılan kriterlere göre 200-300 bin tl civarına kadar yükselmektedir.

İş yeri seçimi nasıl yapılmalı?

İlk başlanacak nokta iyi bir lokasyon bulmaktır. Dükkanın yeri, ulaşımı, fiziksel şartları ve büyüklüğü ödenecek kirayı belirler. En büyük gider kalemleri;

 • Kira,
 • Personel gideri,
 • Kullanılan malzemeler ve
 • Ekipmanların amortismanı (maliyetini geri çıkarma süresi) dir.

Kira en önemli giderlerden biri olduğu için dükkan seçimi çok iyi düşünülerek yapılmalıdır. Ayrıca dükkan için ödenecek kira dışında stopaj da göz önünde bulundurulmalıdır.

Dükkana ödenecek depozito, emlakçı komisyonu ve isteniyorsa bir kaç kira peşinat, işletme sermayesinin en önemli gider kalemlerindendir.

Oto yıkama açmak için hangi şartlar gerekiyor? (çalışma ve işletme ruhsatı almak kolay mı)

Seçilecek dükkanın iskanı ve kat mülkiyetinin olması gerekmektedir.

Belediyeden çalışma ve iş yeri açma ruhsatı alabilmek zor değil. Dükkanın kanalizasyon ve alt yapısı uygun ise, gürültü açısından çevreye bir zararı yok ise kolaylıkla alınabilmektedir.

Oto yıkama işi karlı bir iş midir?

Yapılacak işin karlılığını etkileyen bir çok unsur söz konusudur. Kira giderleri, personel giderleri, kullanılacak malzeme ve ekipmanlar ile reklam giderleri en önemli gider kalemleridir.

Bunun dışında işletme karlılığını arttıran en önemli unsur ise gelirlerdir. Gelirin yüksek olması sıkı bir pazarlama ve reklam kampanyasına bağlıdır.

Oto yıkama dükkanı açmak isteyen herkes öncelikle pazarı iyi analiz etmeli, rakiplerini takip etmeli ve rakiplerinden nasıl bir adım öne çıkabileceği ile ilgili pazarlama stratejilerini geliştirmelidir.

Yapılan araştırmalarda görüldüğü üzere, müşteri memnuniyeti, karlılığı arttıran en önemli etkenlerden birisidir.

Müşteri memnuniyetini arttırmanın yolları nelerdir?

 • Öncelikle çalışan personelim tamamı güler yüzlü ve yaptığı işe saygılı bireyler olmalı, müşteri istek ve taleplerine değer vermelidir,
 • Müşterinin aldığı servis ve ödediği fiyat arasında paralel bağlantı olmalı, müşteri kendini aldatılmış yada ödediği paranın karşılığını almamış hissetmemelidir,
 • Yıkamaya gelen araçlar özenle ve dikkatli bir şekilde işleme alınmalı, araca zarar verilmeden teslimatı yapılmalıdır,
 • Müşterilerin, yıkama esnasında sıkılmadan bekleyecekleri ortamlar oluşturulmalı,
 • Müşterinin fazla bekelememesi için kapasiteye uygun personel, malzeme ve ekipman tedarik edilmeli,
 • Müşteriye hızlı servis verebilme imkanları yaratılmalı, gerekiyorsa aracı evden yada iş yerinden alıp tekrar geri teslim etme olanağı sunulmalı,
 • Sosyal medya aktif kullanılarak zaman zaman promosyonlar ve indirimler yapılmalı,
 • Ticari işletmelerin araçları, oto galerileri ve personel sevisi çeken firmalar gibi yoğun araç kullanımının olduğu sektörlerde ilgili firmalar için özel fiyat çalışmaları yapılarak özellikle yoğun olmayan zamanların da etkili kullanımı sağlanmalı,
 • Araç kokusu gibi küçük hediyelerle müşteri memnuniyeti sağlanmalı.

Oto yıkama işi ne kadar kazandır?

Oto yıkama açmak isteyenler eğer iyi bir pazar analizi yapmış, yeterli fizibilite çalışması yaparak dükkanının büyüklüğünü, konumunu ve dekorasyonunu seçmiş ise tüm bunların yanında müşteri memnuniyeti, reklam ve pazarlama stratejilerini iyi geliştirmiş ise yatırılan sermayenin 6 ay ile 1 yıl içerisinde çıkarılabileceği görülmüştür.

Sorularınız ve görüşleriniz için bize yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Yeni iş kurmak isteyenlere altın değerinde tavsiyeler

Düşük sermaye ile yapılabilecek işler

E-Ticaret nasıl yapılır?

Destekleriniz için Facebook sayfamızı beğenerek takipte kalabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu