İş Fikirleri

Solucan Gübresi Üretimi-Maliyeti ve Kar Marjı

Solucan Gübresi Üretimi, Kaliforniya Solucanı, solucan gübresi nasıl üretilir? Fiyatları, Ne Kadar Kazandırır? 

Son dönemlerde oldukça rağbet gören iş fikirlerinden bir tanesi olan gübre üretimi farklı teknikler ve uygulamalar üzerine kuruludur. Bu düzende en fazla kazanç getiren çeşit ise solucan gübresidir. Sebzelerin ya da gıdaların atıklarını ayrıştırıp solucan sindirim sisteminde geçirilerek elde edilen organik gübreye solucan gübresi adı verilmektedir. Yaşamlarını toprak altında sürdüren solucanlar çok güçlü bağışıklık sistemi oluşturma görevini üstlenmektedir. Toprağın daha verimli hale gelmesinde çok önemli işleve sahip olmaları sayesinde doğanın gelişiminde aktif rol oynamaktadırlar. Böylesine etkileyici yönlere sahip olan solucanların dışkılarından elde edilen gübre de tarımsal faaliyetlerde çok değerli yer kaplıyor. Ekonomik getirisi bakımından oldukça cazip gelen solucan gübresi üretimi meşakkatli işlerden bir tanesidir. Uygulama tekniklerinin çok iyi bilinmesi gerektiği için ayrıntıları iyi incelemek ve bilgi edinmek gerekir. Bitkilerin dış etkenlere bağlı olarak zarar görmesini engelleme özelliğine sahip olmasının artıları da değerini arttırmaktadır.

İçindekiler

Solucan Gübresi Üretimi

Solucan gübresinin üretimi ile alakalı farklı uygulama teknikleri olsa da öncelikle üretim için doğru ortam oluşturulmalıdır. Ortamı solucanların üst düzey üretim sağlayabileceği değerlerde tutarak gerçekleştirmeniz gerekir. Belirlenen şartlar sağlandığı zaman hızlı şekilde solucan sayısında artış söz konusu olacaktır. 1 yılın sonunda elinizde ki solucanların 15 – 20 katı solucan artışı oluşabilir. Solucan sayısı arttığında hem üretim artacaktık hem de üretim süresi kısa sürede sonuçlanacaktır. Solucan gübresi üretimi ile ilgili olarak da solucan türlerini iyi araştırmak gerekir. Çalışma düzenini etkileyebilecek olan bu türlerin hızlı artışlarını de değerlendirmek gerekir. En sık tercih edilen ve üretim açısından üst düzey seviyelere sahip Kaliforniya solucanı istediğiniz düzeyi size sunabilir. İhtiyaçlarınız doğrultusunda hareket ederek ortaya çıkartacak performans oluşturulmaktadır.

Başlangıçta 10.000 solucan ile işe başladığınızda hızlı artış sonucunda 2 yıl gibi bir sürede 1 milyon solucana ulaşılması mümkündür. Bu miktarın artışını karşılayabilecek tesisin de kurulması gerekir. Artışı karşılayacak tesis olmadığı zaman ciddi problemlerle karşılaşmanız söz konusu olacaktır. Solucan gübresi üretimi ile ilgili planlamalarınızı yaparken solucan sayısında ki artışı da hesaba katmalısınız. 1 ton kapasiteye sahip su tankı sizin işinizi fazlası ile görecektir. 10 bin solucana yaklaşık olarak 500 – 600 kg kompost vermeniz gerekmektedir. Su tankı içerisine hazırlamış olduğunuz üretim alanı artışı da gözlemleyebileceğiniz yapıdadır. Üretim tarihinden itibaren doğru teknik uygulanırsa 3 – 4 ay gibi bir süre de solucanlar 2 katına ulaşır. Artış karşısında üretim alanınızı büyütmeniz ya da yeni bir tank hazırlamanız gerekir. 10 bin solucan ile yaklaşık olarak 300 – 400 kg solucan gübresiüretmeniz mümkündür. Bu gübrenin olgunlaşma süresi de 2 -3 ayı bulmaktadır.

Kaliforniya Solucanı

Solucan gübresinin üretimi konusunda en çok tercih edilen tür Kaliforniya solucanı olurken, yüksek üretim kapasitesi ile dikkat çekmektedir. Koyu kırmızı renge sahip olan solucan deri solunumu yapmaktadır. 6 – 8 cm uzunluğa ulaşabilen solucanlar 3,5 mm çapında olup, 1,4 gramdır. Güneş karşısında hiçbir şekilde dayanıklılığı olmadığı için muhafaza edilecek yere çok dikkat etmek gerekir. Kırmızı Kaliforniya solucanı yaklaşık olarak 4,5 yıl yaşamakta olup, 15 yıl kadar ömür biçilmektedir. Geliştirilmiş bir ırk olmasından dolayı yabani solucanlara göre farklılık göstermektedir. Suni gübre ile besi değeri açısından karşılaştırıldığında çok daha üst seviye de olduğu görülmektedir.

Kaliteli gübre elde edebilmeniz için solucanların çok iyi muhafaza edilmesi ve kompostların doğru şekilde hazırlanması gerekir. Kırmızı Kaliforniya solucanı 14 – 27 ° C arasında ki ortamlarda üst düzey üretim sunmaktadırlar. Yaşam alanları açısında da ılıman iklime sahip olan ve çok soğuk olmayan iklimlerde yaşamlarınız sürdürmektedir. 7 derecenin altına indiğinde ise üremelerini durdurmaları söz konusudur. Üremeleri dursa da gübre üretimlerine devam ederler. Bu seviyenin altına indiğinizde solucanlarda ki artış dursa da gübre üretiminiz devam edecektir. Fakat sizin bu durum karşısında müdahale etmeniz ve olumsuzlukların önüne geçmeniz gerekir. Standart yaşam alanı oluşturduğunuzda harcamalarınızı kısa sürede karşılayıp kara geçmeye başlarsınız. Sürekli olarak sıcaklık takibinde bulunmanız çok daha iyi sonuçlar sunacaktır.

Solucan Gübresi Fiyatları

Kullanım alanlarında %40 verime ulaşmayı sağlayabilen solucan gübresi son derece etkilidir. Bu etkinliğinde doğal gübre olma özelliği ön plana çıkmasına neden olmaktadır. Kimyasal gübre kullanımı ile kıyaslandığında oldukça üst düzey performans göstermesi tercih edilebilirliği artırmaktadır. Solucan gübresi fiyatları da alıcılar ve üreticiler tarafından oldukça merak edilen konulardan bir tanesidir. Piyasasına ve bölgesine göre değişen fiyatlandırmalarda kg fiyatı 2 TL ile 5 TL arasında değişmektedir. Bu değişimde alıcı faktörü ve üretilen gübre kalitesi ile doğru orantılı şekilde ilerlemektedir.

Tarımsal faaliyetlerde bulunan çiftçilerin ürünlerini daha sağlıklı ve daha fazla üretmelerini sağlaması da ekonomik olduğunu göstermektedir. Hem meyvelerde hem de sebzelerde kullanılabilir olması üreticiler açısından çok önemlidir. Üretmiş olduğunuz meyve ve sebzelerde uzun ömürlü üretim söz konusu olacağı gibi daha sağlıklı üretim de sağlanmış olacaktır. Organik gıda konusunda daha iyi performans sergilemenizi de bu sayede elde etmiş olursunuz. Organik meyve ve sebzenin parasal değeri düşünüldüğünde harcadığınız paraların çok daha fazlasını kazanmanız da mümkün olacaktır. Üretimde en iyi seviyelere ulaşmanızı sağlayan solucan gübresi fiyatları ile de sizi zora sokmayacak durumdadır. Doğru kullanım ile birlikte hem solucan üretici hem de alıcısı düşük maliyetlerle işlerini düzene sokabilecektir.

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir

İş arayışı içerisinde olan milyonlarca insanın gelir elde edebilmek için yöneldikleri alanlar vardır. Bu alanlardan birisi de popüler olan solucan gübresi üretimi olmuştur. Az sermaye ile belirli düzeyde kazanca ulaşmayı sağlaması ve düzen oluşturmayı sağlaması da cazibesini etkilemektedir. Tabi bu alanda merak edilen soru ise Solucan gübresi nasıl üretilir? Üretim konusunda teknik bilgileri çok iyi bilmek gerektiğini ve tesisin nasıl bir yapıda olduğunu görme üzerinedir. Hobi amaçlı başlayabileceğiniz gübre üretiminde kısa sürede ticari boyuta geçmeniz mümkündür. Ticari boyut öncesinde denemeler yapmak çok daha doğru olacaktır. Risk faktörleri açısından bakıldığında oldukça düşük orana sahip olması da bu alanda gelişime açık olduğunu görmek mümkündür. Organik gıdanın temelinde organik gübre kullanımı söz konusu olduğu için de bu alanda gelişimler oldukça iyi seviyededir.

Üretim ile ilgili profesyonelleşmek isterseniz çok iyi bir tesis kurmanız gerekir. Sermayeniz yoksa büyük bir tesis kurmanız ilk başta mümkün olmayacağı için küçük bir alan ile başlamanız daha iyi olacaktır. Küçük bir alanda başladığınız üretimi arttırıp kazanç elde ettikçe yeni yatırımlara yönelip işleri büyütebilirsiniz. Solucan sayısına göre üretim yapmaya başlamanız mümkün kılınmaktadır. 10.000 solucan ile ilk üretiminizi gerçekleştirmeniz mümkün olduğu için ilk yatırımınızı bu şekilde yapabilirsiniz. Üretim için öncelikle üretim alanı temin etmeniz gerekir. Hazır hale getirdiğiniz üretim alanına 600 kg kompost hazırlamanız gerekmektedir. Kompost hazırlığı ile ilgili çok geniş ürün yelpazesini bilmeniz gerekir. Üretimi gerçekleştirmek adına doğru malzeme kullanımı çok önemlidir.

Solucan Gübresi Üretim Tesisi Maliyeti

Tercih konusunda önceliğiniz mutlaka yüksek verime sahip solucandan yana olmalıdır. Kaliforniya solucanı oldukça yüksek üretim oranı ile bu alanda zirvede yer almaktadır. Sizler farklı cinslere yönelme konusunda araştırma yapmanız mümkündür. Öncelikle solucanların kapalı alanda olmaları ve hiçbir şekilde güneş ışığına maruz kalmamaları gerekir. Böyle bir yerin satın alınması zor olduğu için kiralamak daha mantıklı olacaktır. Kendi yeriniz varsa bunla ilgili herhangi bir gideriniz olmayacaktır. Kira konusunda da değişkenlik olduğu için bu noktada fiyatı siz kiralarken öğrenebilirsiniz. Her bölgede değişkenliğe sahip kapalı alan gideri söz konusu olduğu için bu konuda fiyat vermek pek mümkün değildir. Bir diğer kaleme geçecek olursak üretim havuzuna ihtiyacınız olacaktır. Solucan gübresi üretim tesisi maliyeti hesabında üretim havuzu da önemli yere sahiptir. 100 bin adetlik bir solucan havuzu için 1.000 TL civarında bir tutar söz konusu olacaktır.

Kapalı alan temin edip havuz aldıktan sonra sırada solucanın kendisi gelecektir. Kaliforniya solucanı üzerinden değerlendirme yapacak olursak 100.000 adedi yaklaşık olarak 10.000 TL’dir. Bütçeniz bu tutar için yüksek geliyorsa 10.000 adet ile de başlayabilirsiniz. 10.000 adet solucan ise size 1.000 TL gibi bir rakama tekamül edecektir. Sermayenize göre değişecek olan tutarları çok iyi hesaplamalı ve bütçenizle karşılıklı olmasına özen göstermelisiniz. İlk üretimin yaklaşık olarak 3 – 4 ay içerisinde gerçekleşmesi söz konusu olduğu için bu sürede ki harcamalarda değişebilecektir.

Maliyetlerin hesaplanmasının yanı sıra desteklere de göz atabilirsiniz. Solucan gübresi üretimi devlet desteği de oldukça olumlu yönler sunmaktadır. Bu desteklerin alınabilmesi için de projelerinizin olması gerekir. Faizsiz geri ödemelerin yanı sıra geri ödemesiz hibelere de başvurabilirsiniz. Başvurularınızı doğru şekilde sunmanız ve gerekli şartları yerine getirmeniz gerekir. Bütçenizi rahatlayabilecek bu destekler projenizin büyüklüğü ve sağlamlığına göre değişebilmektedir. Çok yüksek meblağlara sahip tutarları elde etmeniz mümkün olduğu için kısa sürede işlerinizde büyümeye gidebilirsiniz. Beklentilerinizi yüksek tutarak büyüyen ve gelişen bir firma olma yolunda da ilerleyebilirsiniz. Geniş bir pazara açılabilmenize olanak sunması da ayrıca güzel olacaktır. Üretim teknikleri ile ilgili de farklı çalışmalar sürdürmek mümkün olacaktır. Solucan gübresi üretimi devlet desteği ile olduğunda satışlar konusunda alıcılara güvende vermiş olursunuz. Bu durumu en iyi şekilde kullanıp üretimde zirveye doğru tırmanmanız da mümkündür.

Solucan Gübresi Nasıl Satılır

Bir işi yapma kararı aldığınızda kazanç yanını araştırmak çok önemlidir. Özellikle de üretim alanında bir iş yapılıyorsa nasıl bir satış gerçekleştirileceği merak konusudur. Elbette, solucan gübresiyle alakalı satış soruları da sıklıkla sorulmaktadır. Bu sorulardan bir tanesi de solucan gübresi nasıl satılır? Piyasanın taleplerini karşılayabilme adına öncelikle tahmini üretim miktarı çıkarmak gerekir. Bu miktar belirlendikten sonra pazarda yerinizi almak için adımlar atmalısınız. Atacağınız adımlardan önce üretmiş olduğunuz solucan gübresi analizleri gerekir. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilgili birimine göndereceğiniz numuneler ile lisans almanız çok önemlidir. Bu lisans sizin garanti belgeniz gibi bir şey olduğu için önemli bir silahtır. Gübre alıcılarının soracağı soruların başında analiz raporu olup olmadığıdır. Kalitesinin de belli olduğu bu analizler sizin satışlarınızı doğrudan etkileyecektir. Solucan gübresi işi ile alakalı daha iyi yerlere gelebilmenin yolu üretimlerinizin lisans onaylı olması ile bağlantılıdır.

Üretiminizi çok olsa da alıcı bulamadığınızda ciddi sıkıntılar sizi bekliyor olacaktır. Bu alanda merak edilen soru ise solucan gübresini nereye satabilirim?  Elinizde lisansınız olduğu sürece satışlar ile ilgili şansınız daha yüksek olacaktır. Satış alanları araştırmasından önce bir miktar numuneyi sebze ve meyve üreticileri ile seracılıkla uğraşan kişilere vermelisiniz. Tanıtım amaçlı verdiğiniz bu numuneler ilerleyen zamanlarda satışınızı etkileyecektir. Kaliteli olan gübrelerinize talip olacak çok sayıda fide üreticisi de olacaktır. Satış yerlerini belirlemede kendinize rehber edinmeniz çok iyi olacaktır. Solucan gübresi pazarı elde edebilmek adına organik gıda üretimi yapan şahıslar ve firmalarla da iletişime geçebilirsiniz. Tarım konusunda Türkiye son derece müsait yapıya sahip olması bu alanda taleplerin yüksek olmasını sağlamaktadır. Bu talepleri karşılayabilecek solucan gübresi üreticisi çok fazla bulunmamaktadır.

Solucan Ne Yer?

Toprak altında yaşamını sürdüren solucan genellikle kompost tüketmektedir. Solucan ne yer sorusu gübre üretmeyi düşünenlerin planları arasında sıklıkla dile getirilmektedir. Hazırlanan kompost yığınından elde edilen ham maddenin yarısı ile yanmış olan hayvan dışkısından beslenmektedir. Solucanları beslerken yanmış madde kullanmak verimliliği artırmada da oldukça önemlidir. Gübre oluşumunda tazeliği elde etmenin de bu sayede mümkün kılınması sağlanmaktadır. Ayrıca solucanlar için hazırlanan hayvan gübresinin yağmur yemesi ve bir süre güneşte kalması daha iyi olacaktır. Gübrenin hazır hale getirilmesinde solucanın tüketeceği madde taze olmaması gerektiği gibi çok uzun süre beklemiş de olmamalıdır. Bu süreyi çok iyi hesaplamak gerektiği için detaylı analiz yapmalısınız.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Fiyatı

En verimli solucan gübresi üretebilmeniz için en iyi solucanı almanız gerekir. Solucanın iyi olması üretim miktarından tutunda gübre kalitesine kadar her şeyi doğrudan etkilemektedir. En iyi olarak kabul gören Kırmızı Kaliforniya solucanı fiyatı da merak edilmektedir. 10 kuruş ortalamaya sahip olan solucanın alacağınız miktara göre değişmesi söz konusudur. Bu noktada işin içine toplu alımda ki indirimler girmektedir. 10.000 solucanı 1.000 TL’ye almanız mümkünken bu rakam 100.000 solucana çıktığında 6.000 – 7.000 TL’ye denk gelebilmektedir. Rakamlarda ki değişkenlikleri pazar gücü de doğrudan etkilemektedir. Ayarladığınız tesisin büyüklüğüne ve sermayenize göre hesaplama yaparsanız çok karlı iş yapabilirsiniz. Karşılaştırmalar yapıp en iyi fiyatı bulmaya çalışsanız da bu noktada araştırma yapmak doğru olacaktır. Ucuz olduğu için yönleneceğiniz firmaların kaliteli olmasına dikkat edin. Mutlaka bilindik firmalardan alış veriş yapmaya özen gösterin. Bu alanda kendini ispat etmiş ve kurumsallaşmayı başarmış firmalar satış sonrasında da sizlere destek olabilmektedirler.

Solucan Gübresi Ne Kadar Kazandırır?

Her şey bütçenize uygun şekilde ayarlanmış olsa da kazanç yapısını da iyi bilmek gerekir. Giderler ve gelirler dengesinde hesaplayacağınız kar sizin kazancınızı ortaya koyacaktır. Sermayenizi gübre üretimi işine bağlamadan önce kazanca bakmak gerekir. Solucan gübresi ne kadar kazandırır sorusunu bu alanla ilgilenen herkes sormaktadır. Bu rakamlar üretim miktarınıza göre değişeceği için ortalama bir rakam çıkarmak mümkündür. Öncelikle kira bedelinizi 1000 TL (3 aylık) olarak belirlersek 1.000 TL solucanlar (10.000 Adet) 1.000 TL üretim tankı, 500 TL’de kompost eklendiğinde ortaya çıkan rakam 3.500 TL olacaktır. Solucan sayısı artıkça sizin bütçenizden herhangi bir şekilde gider olmayacaktır. 3 ayda üreteceğiniz 1 ton gübreyi 4 TL’den sattığınızda 4.000 TL gibi bir gelir ortaya çıkacaktır. Bu dönemde kar oranınızın ortaya çıkmayabilir. Bunun nedeni ise ilk tesis kurulduğunda harcadığınız tutarların sonraki dönemlerde olmaması karı belirleme de etkili olacaktır.

Tesisin kurulumu ile ilgili solucan alımı ve üretim tankı gibi harcamalar sonrasında olmayacağı için de karınızın hızlı şekilde artacaktır. Ayrıca solucan sayınızda da artış söz konusu olacaktır. Satışlar ile ilgili artışlar hızlı şekilde geliştiği için de sizde üretim alanınızda gelişme gösterirsiniz. İlk etapta ki kazancınıza göre belirleyici olan tutarlar miktar artıkça artacak şekilde ilerleyecektir. Kazanca giden yolda sermayeniz arttıkça karınız da artacaktır.

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği-Maliyeti-Kar Marjı

Düşük Sermaye İle Yapılacak Yüksek Kazançlı İş Fikirleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu