Güncelİş Fikirleri

Seyyar Satıcılık Yapmak. Maliyeti ve Kar Marjı

Seyyar Satıcılık Yapmak. Maliyeti ve Kar Marjı

Seyyar satıcılık yapmak, birçok olumlu ve olumsuz yöne sahip bir iş kolu olmakla beraber girişimcinin kafasını bir hayli karıştırmaktadır. Seyyar satıcılığın hiç sermaye gerektirmeyen şekilleri olduğu gibi orta düzey sermaye ile yapılacak seyyar satıcılık işleri bulunmaktadır. Özellikle ülkemizde en çok tercih edilen ve rağbet gören bir çalışma şeklidir ve tarihi çok eski zamanlara dayanan en köklü satış yöntemidir.

İçindekiler

Seyyar Satıcılık Yapmanın Avantajları

En başta göze çarpan ve kulağa hoş gelen avantajı hiçbir şekilde vergi ve kira ödenmemesi durumudur. Seyyar satıcılık yapmanın hiçbir yere bağlı olunmadığından muhatap bir odası veya bir kurum ile bağlantısı yoktur. Bu nedenle dükkân açmaktan daha karlı olduğuna inanılır.

Bir diğer avantaj ise dükkanlarda olduğu gibi sabit şekilde aynı müşterilere hitap etmek zorunda olunmamasıdır. Sürekli yer değiştirerek müşterinin fazlaca olduğu bölgelere geçiş yapılarak kâr artırılma şansı yüksektir. Ayrıca küçük bir çalışma alanı ve az bilgi gerektiren bir iş olduğu için ekstra bir elemana ihtiyaç duyulmamasıyla beraber maliyet de düşmektedir. Toptan alınan ürünlerin ucuz olması da satıcıyı maksimum kâra ulaştırmaktadır. Bu noktada seyyar satıcılık yapmak, kârı yüksek olan ve kısa zamanda yüksek meblağlar kazanılacak bir girişim yöntemidir denilebilir.

Seyyar Satıcılık Yapmanın Dezavantajları

Seyyar satıcılık yapmak, ülkemizde yasal olmayan ve belediyeler tarafından zabıtalar aracılığıyla denetim altında tutulan bir iş koludur. Bu sebeple yakalanma ihtimali ve yüksek miktardaki cezalar seyyar satıcılığın en önde gelen dezavantajlarındandır. Ayrıca satışı gerçekleştirilecek ürünün halde seyyar satıcılara en kötü mallardan seçilip verilmesi gerçeği de bulunmaktadır. Ancak genel olarak bakıldığı zaman risk almayı seven ve planlamasını risklere göre yapan girişimciler için en fazla tercih edilen sektördür.  

En Kârlı Seyyar Satıcılık Örneği

Seyyar satıcılık birçok satış çeşidine ev sahipliği yapmakla beraber satış yapılan ürüne göre kâr oranı değişmektedir. Bu oran en az olarak sebze meyve satıcılarında gözlemlenirken en yüksek satış oranı ise ekmek arası köfte ve benzeri ürünlerin satışını gerçekleştiren gıda satış girişimcilerindedir.

Bir maç çıkışı sinema çıkışı veya festival çıkışı denk geldiğiniz seyyar köfteciler çok yüksek miktarda kârlar ile satış işlemi gerçekleştirmektedirler. En önemli kazanç noktası seyyar pilav satışıdır. Yani özetlemek gerekirse seyyar satıcılık yapmak adına en önemli kâr gıda alanında elde edilmektedir.

Çok Az Sermayeli Seyyar Satıcılık

Seyyar satış yapmak isteyen girişimciler genellikle ortaya bir sermaye koyarak ürün alırlar ve bu ürünlerden kâr ederek ticaretlerine devam ederler. Ancak seyyar satıcılığın bir başka kolu olan eski eşyalar alıp satmak büyük oranda karlı ve az miktarda sermaye gerektiren bir iştir. Eski eşyaları evlerden ucuza alıp kârı ile ikinci el dükkanlarına veya hurdacılara satmak kazancı yükseltmektedir.

Seyyar Satıcılığın Maliyeti

Seyyar satıcılık yapmanın göze batan bir maliyeti bulunmamaktadır. İlk işe giriş kısmında satışın yapılacağı tezgâh veya itmeli el arabası en ucuz yoldan temin edilebilmektedir. Geriye sadece satılacak ürünlere harcanan maliyet kalmaktadır. Yani kısaca seyyar satıcılık yapmak maliyeti düşük ve kârı yüksek bir iştir. Bu nedenle dezavantajları da olmasına rağmen girişimcilerin en azından ticaret ve satış dünyasını tanımak adına da olsa kısa bir süreliğine seyyar satıcılık yaparak bu dünyaya giriş yapması gerekmektedir.

Başarılı iş adamlarının geçmişine bakıldığı zaman hepsinin en az bir defa da olsa bir seyyar satıcılık macerası mevcut. En önemli olan etken bu işi ek gelir için mi yoksa gerçek anlamda para kazanmak için mi yapmak istediğinizdir. Zorlukları çok ve zahmetli bir iş kolu olmasına rağmen ticari anlamda girişimciye çok fazla değerler katmaktadır.

Seyyar Satıcılık Yapmak ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Seyyar Satıcılık Yapmak dışında daha farklı iş fikirleri için aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz;

Evden Eve Taşımacılık Yapmak

Temizlik Şirketi Açmak

Oto Kiralama Dükkanı Açmak. Rent-a-Car Maliyeti ve Kar Marjı

Halı Yıkama Dükkanı Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Kuruyemiş Dükkanı Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Çocuk Oyun Merkezi Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Pet Shop Dükkanı Açmak

Emlakçı Dükkanı Açmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu