Yurtdışında ÇalışmakBahreyn
Trend

Bahreyn’de Maaşlar Ne Kadar? Bahreyn’de Kaç Para ile Geçinilir?

Bahreyn’de Maaşlar Ne Kadar? Bahreyn’de Kaç Para ile Geçinilir?

Bahreyn’de maaşlar,

Bahreyn’de Maaşlar Ne Kadar? Bahreyn’de Kaç Para ile Geçinilir? Bahreyn’de çalışmak için gelen yabancılar, yaptıkları işin durumuna ve eğitim durumuna göre maaş alırlar. Ülkedeki gelir dağılımı çok adaletsizdir. Özellikle Uzakdoğudan gelen ve hizmet sektöründe çalışan işçiler aylık ortalama 200-300 dolar civarında kazanmakta ve oldukça ağır koşullar altında yaşamaktadırlar.

Bu insanlar genellikle ya fabrikaların özel yurtlarında, yada şehir dışındaki çeşitli işçi kamplarında yaşamaktadırlar.

Türkiye’den çalışmak için gidenler genellikle Türk firmalarında ara kademe ve üst düzey yönetici olarak çalışmaktadırlar.

Türk firmalarında genellikle vasıfsız işçi ihtiyacı Bahreyn içerisindeki çeşitli sponsor firmalar aracılığı ile Asyalı nüfustan karşılanmaktadır.

Türkler daha çok usta ve yönetici pozisyonlarında çalışmaktadır.

Bahreyn’de maaşlar, çalışılan şirkete ve yapılan işe göre değişmektedir.

Kalıpçı, fayansçı, mobilyacı, elektrikçi gibi teknik uzmanlık gerektiren konularda usta çalışanlar ortalama 1.000 -2.000 usd civarında kazanmaktadırlar.

Daha üst pozisyonlardaki usta başı, mühendis, tekniker yada teknisyenler 2.000 – 3.000 dolar civarında kazanırlar.

Çok tecrübeli personeller ve yönetici pozisyonlarında çalışanlarda ise maaşlar 3.000 dolardan başlar ve 10.000 doları geçer.

Bahreyn’de kaç para ile geçinilir?

Bahreyn’de hayat pahalılığı oldukça yüksektir. 1 Bahreyn Dinarı yaklaşık 3 ABD dolarına denk gelmektedir. Yerel para oldukça değerlidir.

Bahreyn’de ev kiraları Türkiye’ye göre çok daha yüksektir. Tek kişilik stüdyo orta halli bir dairenin kirası ortalama 200-300 BHD’dir. (500-750 dolar)

Evli yada çocuklu ailelerin kalabileceği orta halli bir daire için kiralar 1.000 dolar üzerindedir. 

Çok fazla dışarı çıkmayan ve eğlence hayatına düşkünlüğü olmayan birisi ortalama 1.000-1.500 dolar ile rahatlıkla geçinebilir.

Türkiye ile arasındaki fiyat farkının daha iyi anlaşılması için şöyle bir örnek de verebiliriz.

Dışarıda fast food yemek isteyenler için en uygun fiyat seçenekleri Mc Donalds ve Burger King’dedir. Türkiye’de bu restoranlarda standart bir menüyü ortalama 5 dolara alabilirken, Bahreyn’de bu fiyat ortalama 7-8 dolar civarındadır.

Gerek konaklama olsun, gerekse yemek olsun Bahreyn, Türkiye’ye göre ortalama %50 daha pahalı bir ülkedir.

Bahreyn’de ne ucuz diye soracak olursanız, tabi ki benzin fiyatları, toplu taşıma fiyatları, (taksi fiyatları Türkiye’den pahalıdır) elektrik ve doğalgaz fiyatları ile sigara fiyatlarıdır.

Sigara Türkiye’den ithal edilmesine rağmen vergisiz gittiği için Bahreyn’de daha ucuzdur. Hatta bazı insanlar Bahreyn’den Türk sigarası alarak kaçak yollarla tekrar geri Türkiye’ye sokarak çok ciddi paralar kazanırlar.

Görüleceği üzere, Bahreyn’de çalışmak isteyen kişiler, Türkiye’de kazandıklarından en az 2 kat daha fazla kazanmalılar ki birikim yapabilsinler. Daha düşük ücretlerde çalışmak maalesef gurbet ellerde harcadığınız enerjiye değmeyecektir.

Bahreyn Ev Kiraları Ne Kadar? Bahreyn’de Nerede Kalınır?

Bahreyn, genellikle turistik amaçlı yada iş amaçlı giden insanlara hitap ettiği için ve yıllık kendi nüfusunun en az 5 katı turist ağırladığı için konaklama fiyatları inanılmaz pahalıdır. Bahreyn ev kiraları minimum 150 BHD’den başlar ve evin durumuna ve konumuna göre 3-4 bin BHD’ye kadar yükselir.

Bekar bir kişi için orta halli stüdyo daire 300-500 BHD civarında kiralanabilir. Evli yada çocuklu aileler için ev kiraları, konuma ve evin içindeki eşyaların durumuna göre 500-1000 BHD civarlarındadır. Türkiye ile olan kur farkını düşündüğümüzde Bahreyn’de ev kiraları oldukça pahalıdır.

Otelde konaklamak isteyenler için oldukça geniş bir yelpazeye sahip çok lüks oteller mevcuttur. Bahreyn’in en iyi otelleri: Ritz Carlton, Royal Spa, Regency Inter Continental ve Sheraton Bahrain Hotel & Towers sayılabilir. Daha uygun fiyatlı 3-4 yıldızlı otel seçenekleri de mevcut olup konfor açısından maalesef istediğinizi veremeyebilir.

Uzun süreli konaklamalarda ev kiralamak mantıklı iken kısa dönemli kalmak için en iyisi kaliteli bir otel tercih etmektir.

Bahreyn ile ilgili daha fazla bilgi almak için aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz;

Bahreyn’de Sosyal Yaşam, Alışveriş ve Gece Hayatı

Bahreyn’de Çalışmak – Bahreyn’de iş imkanları

Bahreyn dışında diğer ülkelerde de çalışabilecek kişiler aşağıdaki başlıklara göz atabilirler;

Iran’da Yapılabilecek En Karlı Işler – Iran’da Ticaret Yapmak

En Çok Kazandıran Gürcistan iş Fırsatları. Gürcistan’da Çalışmak

Çin’de çalışmak, Çin ile ticaret yapmak, Türkler için Çin’de iş fırsatları

Suudi Arabistan iş imkanları nelerdir?

Yurt dışında faaliyet gösteren tüm önemli firmaların listesine aşağıdaki başlıktan ulaşabilirsiniz.

Sorularınız ve görüşleriniz için bize her zaman aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilir, ilgi alanlarınızı ve mail adresinizi yazarak ilgili firmaların size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

2 Yorum

 1. Merhaba .Sinop tan cıktım yola 5 ay oldu kocaelınde ıkamet edıyorum herkezın hayalı oldugu gıbı benımde hayellerım umutlarım var pesınden kosmak ıcın kendımı gurbete cıkmaya alıstırdım ve suan kocaelınde boya alcı toz boya pazarlama ve dahılınde bu ıslerrı kendım yapıyorum yardımcı olursanız sızınle calısmak ısterım

 2. Selamun aleykum bu meslekte yurt dışında iş arıyorum
  Bilgisayar Bakım Onarımı
  Dizüstü Bilgisayar Onarımı
  Güvenlik • Kamera Sistemleri Kurulum
  Word Excel Powerpoint
  İnternet Cafe kurulum
  Ağ Çalışması Grubu
  İş Makinası Oparator
  Tower Crane
  Forklif
  Bobcat
  Bekoloader
  Excavator
  Teleskop
  İSTENİlLDİGİNDE KAPSAMLI CV YOLLAYABİLİRİM
  tuncays315@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu