Hukuk

Banka İpotekli Ev Nasıl Satılır, Nasıl Alınır? – Gerekli Belgeler

Banka İpotekli Ev Nasıl Satılır, Nasıl Alınır?

Banka ipotekli ev satımı ve alımı günümüzde birçok insanın merak ettiği konular arasında bulunuyor. Bilindiği gibi bankalardan aralıklı dönemlerde kredi çekerek ev satın alınmaktadır. Kredi karşılığında banka, ipotek olarak evi göstermektedir. Ödeme olunması durumunda banka ipotekli ev satışı gerçekleme durumu söz konusudur. Banka, ipotekli evi nasıl satar, banka ipotekli ev satışında bilinmesi gerekenler ve banka ipotekli evler hakkında tüm detayları metnimizde bulabilirsiniz.

İçindekiler

Banka İpotekli Ev

Günümüzde bankalardan ev kredisi, araç kredisi, ihtiyaç kredisi gibi birçok geri ödemeli destekler almaktayız. Ancak banka, alınan ücretin ilerleyen zamanlarda düzenli ve eksiksiz ödenmesini talep etmektedir. Olası bir ödenmeme durumunda ise ipotek talep etmektedir. İpotek ise kredi borcunun ödenmesini garanti altına almak için teminat gösterilmesidir. Banka ipotekli ev buna bir örnektir. Kredinizi düzenli ödememeniz durumunda alacaklı banka,  ipotek edilen gayrimenkulü satarak, alacağını tahsil etme hakkına sahiptir. İpotek akdi resmi bir senet olduğunu bilmekte fayda var. Tapu Sicil Müdürlüğü tarafından düzenlenmektedir. İpotekli ev size aittir. Ancak kredinizi düzenli ödememeniz durumunda banka işlem yapmaktan geri kalmayacaktır.

Banka İpotekli Ev Satın Alınır Mı?

İpotekli ev, ipotek işlemleri sonlanmadan ve üzerindeki ipotek kaldırılmadığı sürece satın alınması durumunda sorunların olması kaçınılmazdır. İpotekli bir ev satın alacağınızı varsayalım, sizler gidip bu evi satın alırsanız; bankaya borçlu olduğunuzu kabul edersiniz. Üstelik bankaya borcunuzun olmaması halinde borçlu olursunuz. Banka ipotekli ev almak gibi bir planınız bulunuyorsa, önlemlerinizi almanızda fayda var. Banka ipotekli ev üzerinden henüz ipotek kalkmadıysa, banka ipotekli ev satmak isteyen kişi,  bankaya hala borcunu ödememiş demektir. Böyle bir durumda banka, evin satışında söz sahibi olduğu için bunu talep edebilmektedir. İpotekli ev satın almak istiyorsanız ilk olarak ev üzerinde bulunan ipoteği kaldırtmanız gerekmektedir. Bu işlem için ilk olarak satıcı ile birlikte borçlu olan bankaya gitmeniz gerekir. Ödenecek tutar, hali hazırda borca denk geliyorsa herhangi bir sorun yaşamazsınız ve ödemeyi gerçekleştirirsiniz. Kredinin ödenmesi ile banka ipotekli ev üzerinden ipotek kalkar. Bu sayede ev satışı gerçekleşir.

 

Banka İpotekli Ev Satışı

Banka ipotekli ev satışı genel olarak iki şekildedir. İlki kredi sahibi bankaya gerekli borcunu ödememiştir ve bankada ipotekli evi satışa çıkartmıştır. Diğeri ise ipotekli ev sahibinin kendi bulduğu ve anlaştığı birisiyle evin satışını gerçekleştirmesidir. Genel olarak banka ipotekli ev satışı, kredi sahibinin bulduğu kişilere satılmaktadır. Ancak öyle bir şart bulunmamaktadır. Banka, yatırımını garantine almaktadır, denklem de bu şekilde kurulmaktadır. Ev satış işlemleri, her iki tarafın onayıyla aynı gün içerisinde alım, satışı, ipoteğin kaldırılması gerçekleşebilmektedir. Bunun için ipotek koyan bankaya gidilmeli ve ipoteğin kaldırılması gerekmektedir.

Banka İpotekli Evin, Ev Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Borçlu kişi; krediyi alırken teminat olarak evi göstermektedir. Bu demektir ki; kredi alan kişi borcu ödeyemezse Banka, borç açığının kapatılması için evi satma hakkına sahiptir. Kredi alan kişi de bunu sözleşme itibari ile onaylamaktadır. Bu yüzden banka ipotekli evin kredisi düzenli olarak ödenmesi gerekmektedir. Ortalama olarak 3 ila 6 ay ödenme yapılmaması halinde banka, evi satışa çıkartma hakkına sahiptir.

İpotekli Ev Satışında Gereken Belgeler

İpotekli ev satışında gerekli belgele ile satış işlemleri gerçekleşebilmektedir. Satıcının tarafında bulunması gereken 4 evraktır. Ancak satış işleminden önce gerekli detayları her iki tarafında konuşmuş olması; satış işlemi için ehemmiyet taşımaktadır. İpotekli ev satmak için gerekli belgeler şu şekildedir:

  • 1 Adet biyometrik fotoğraf
  • C kimliği arka ve önlü fotokopisi
  • Tapunun aslı ve fotokopisi
  • Evin herhangi bir vergi borcunun olmadığını onaylayan belge

Yukarıdaki evraklar ipotekli evi satmak isteyen kişi için gerekli belgelerdir. Aşağıdaki belgeler ise ipotekli ev almak isteyen kişi için gerekli belgelerdir.

  • 2 Adet biyometrik fotoğraf
  • C Kimliği fotokopisi ve aslı
  • Tapu işleminde emlakçı bulunuyorsa, emlakçı adına vekaletname

Yukarıdaki belgeler ile ipotekli ev alım ve satış işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bazı bankların sizlerden farklı evraklar isteyebileceğini unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu