Yurtdışında ÇalışmakBulgaristan

Bulgaristan’da Çalışmak – Bulgaristan’da iş Kurmak – Bulgaristan’da Maaşlar

Bulgaristan’da Çalışmak – Bulgaristan’da iş Kurmak

Bulgaristan’da çalışmak istiyorsunuz fakat öncelikle Bulgaristan devletinin ne gibi koşullar, izinler istediğini bilmek gereklidir. Bulgaristan’da çalışmak için öncelikle D vize almanız gerekmektedir. D vizesini alıp Bulgaristan’da çalışmak mümkündür.

Bulgaristan’da kendi işinizi kurmak ve yerleşmek istiyorsanız, oturum izni başvurusu yapabilirsiniz. Bulgaristan’da 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre işsizlik oranı yüzde altıdır. Oldukça düşük bir işsizlik oranına sahip Bulgaristan’da iş bulmak oldukça kolaydır. İş bulmak için interneti aktif olarak kullanmalısınız.

İçindekiler

Bulgaristan’da Çalışmak İsteyen Türkler İçin Yaşam Koşulları Nasıldır?

Bulgaristan’da bulunan Bulgar Türkleri ne yazık ki geçmiş zamanda birçok yaptırıma ve eziyete maruz kalmıştır. Fakat Bulgaristan’a gelen demokrasi ile görüş ve davranış değişimleri olmuştur.

Bulgaristan’ın nüfusunun %9 ‘a yakını Türk’tür. Ülkemiz ve Bulgaristan Arasında ki uluslararası ilişkilerin iyi olması sebebi ile Bulgar halkı eski zamanlarda ki ön yargılarını kırmış bulunmaktadır. Anadili Bulgarcadır ve 2013 senesinde Avrupa ülkeleri arasında en ucuz ülkesi seçilmiştir. İyi bir getirisi olan bir işte yaşam kalitesi oldukça artmaktadır. Bulgaristan’ın gece hayatı eğlenceli olarak bilinmektedir. Yemek kültürleri biz Türklere oldukça yakındır. İnsanları sıcakkanlıdır ve bize yakın bir kültürel yapıya sahiptir. Kışları oldukça soğuk, yazları da oldukça sıcaktır.

Din konusunda oldukça çeşitlilik göstermektedir. Nüfusun %60’a yakını Hristiyan, %8’e yakını Müslüman geri kalanı farklı dinlere mensup ya da inanmamaktadır. Dini yaşamakta her hangi bir yönetimsel problem bulunmamaktadır.

Bulgaristan’da Genel Giderler Ortalama Ne Kadardır?

 Bulgaristan’da iş kurmak veya çalışmak gibi bir planınız var, fakat giderler kafanızda soru işareti yaratıyor ise 2013 senesinde diğer Avrupa Ülkelerine göre en ucuzu seçilen Bulgaristan’da yaşamak bütçenizi zorlamayacaktır.

Bulgaristan’ın resmi para birimi “leva”dır. Şehir merkezinde daire ortalama 500 levadır. Tek yön toplu taşıma ücreti 1.60 leva, ortalama aylık toplu taşıma ücreti 70 leva civarındadır. Mutfak alışverişi haftalık ortalama 50-60 leva civarındadır. 3 ayda bir giyim alışverişi yaptığınız düşünülürse 120 leva gibi bir ortalama fiyat çıkmaktadır. Aylık spor salonu gibi aktiviteler ortalama 40 levadır. Bulgaristan’da üst düzey bir yaşam kalitesi oldukça uygun giderler ile sağlanabilmektedir.

Türkler İçin Bulgaristan’da İş İmkanları?

Bulgaristan’da, herhangi bir yerde çalışmak için iki seçenek mevcuttur; Bulgaristan’da iş kurmak ya da başkasına ait bir iş yerinde çalışmak.

İş kurmak istiyorsanız öncelikle belirli bir planınız olması gerekmektedir. Hangi sektör üzerine kuracağınız çok önemlidir. Bulgar halkı rahatına oldukça düşkün olduğunu unutmamak ve bu sektörlere yönelmek oldukça mantıklı bir hareket olacaktır.

Özellikle Bulgaristan içerisindeki Türk nüfusuna hitap eden yemek sektörüne yönelik işler kurmak iyi kar getirmektedir. 

Bulgaristan’da maaşlar yerel halk için oldukça düşük olmasına rağmen özellikle Türkiye’den çalışmak için giden nitelikli iş gücüne sahip personeller oldukça iyi paralar kazanabilmektedir.

İş kurmak yerine başka bir yerde çalışmak istiyorsanız, Türk olan birçok aile çocuk bakıcısı aramaktadır. Orta düzey eğitim derecesi ile bile bakıcı olunabilmektedir. İnşaat, turizm gibi sektörlerde de orta düzey bir eğitim ile çalışılabilmektedir.

Ayrıca belirli seviyede eğitiminiz varsa Bulgaristan seviyesine eşitleyerek, çeşitli kurumlarda çalışabilirsiniz. Bulgaristan’da maaşlar ortalama 1000-1200 levadır. Bu da yaklaşık 2.800 – 3.000 Türk lirasına yakın bir ücrettir.

Bulgaristan’da Çalışan Türklerin Ortalama Maaşları?

Restoran ve Turizm sektöründe çalışan bir işçinin ortalama ücreti 600 leva olmaktadır. Her hangi bir yerde çalışan işçi maaşı ortalama 1000 – 1200 levadır.

Bulgaristan’da en çok kazandıran sektör ise bilişim teknolojileridir. Bu sektörde çalışan bir işçi ortalama olarak 2500 leva gibi bir ücret almaktadır.

İnşaat sektöründe çalışan bir işçi ortama 800 – 1000 leva almaktadır.

Bulgaristan’da Çalışmak İsteyenler Nasıl İş Bulabilir?

Bulgaristan’da iş bulmak, internet kullanımına oldukça fazla bağlıdır. Birçok iş bulma sitesi bulunmaktadır. Bu siteler Türk ve Bulgar kaynaklı çeşitliliğe sahiptir. Bu sitelerden iş bulunabilmektedir.

Türkiye’den Bulgaristan’a işçi gönderen firmalara, inşaat firmalarına başvurularda bulunarak da Bulgaristan’da çalışmaya gidebilirsiniz. Bulgaristan’da şirket açmış ya da iş kurmuş Türk şirketleri ile iletişime geçerek iş bulmayı deneyebilirsiniz. Bu şirketlerin sektörleri otelcilik, bankacılık, gıda, kağıt ve ambalaj, tekstil, madencilik, elektronik, cam ve soda, perakende satıştır.

Türkiye’de alınan sağlık, tıp, hukuk ve turizm gibi eğitimleri Bulgaristan ile denkleme yaparak kurumlarda çalışabilirsiniz. Bu eğitim denkleme kararını öğrencilik zamanında planlayarak daha kesin sonuçlar almanız mümkündür.

Bulgaristan’da Kendi İşini Kurmak

Bulgaristan’da kendi işinizi kurmak, şirket açmak gibi bir planınız var ise sizde büyük bir kervana katılmakta olduğunuzu bilmelisiniz. Bulgaristan’da iş kurmak için ayda ortalama yüz firmanın başvuru yaptığı bilinmektedir.

Kurulacak her işin boyutu, planı farklı olduğu için kesin bir ortalama sermaye ve kar fiyatı vermek yanlış olacaktır. Basit bir şekilde bahsedecek olursak; otelcilik, bankacılık, elektronik ve madencilik gibi sektörlerde yüksek sermaye ile iş kurmak, yüksek kar getirebilmektedir.

Orta ölçekli, kendince bir sermaye ile iş kurmak istiyorsanız tercih etmeniz gereken iş alanları; gıda sektörü, tekstil ve perakende satış gibi sektörler en mantıklı seçimler olacaktır.

Sektör fark etmeksizin, Bulgaristan’da ki Türk nüfusu ve Bulgar hükümetinin yaklaşımı iş kurmayı ve yürütmeyi kolaylaştırmaktadır. ABD ihracatında kota bulunmaması da büyük bir avantajdır.

Bulgaristan’da iş kurmak yada Bulgaristan’da çalışmak ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve görüş bildirmek için aşağıdaki yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan dışındaki ülkelerdeki iş imkanları ve çalışma koşulları ile ilgili bilgi alamak için aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz;

Ingiltere’de Çalışmak – Iş Bulmak – Maaşlar

Azerbaycan Iş Imkanları. Çok Kazanmak İsteyenlere…

Bahreyn’de Iş Kurmak. Bahreyn’den Ne Alınır? Bahreyn’e Ne Satılır

Kuveyt’ten ne alınır, Kuveyt’e ne satılır?

Yurt dışında hangi ülkede çalışacak olursanız olun mutlaka dikkate almanız gereken konuları aşağıda linki verilen yazımızdan incelemenizi öneririz.

Yurt dışında çalışacaklar için çok önemli tavsiyeler

 

9 Yorum

  1. Merhaba ben Sedat Türkiye Ankara da yaşıyorum ben kaynakci imalatçı ustasiyim Bulgaristan da çalışmak istiyorum beni değerlendirirseniz çok sevinirim 05372366825

    1. slm benim firmam var bulgaristanda isçi olarak götürüm ev tutarım 2 ay sigortanı yaparım yemene içmene karışmam orda kendin iştedigin işi bulmakta özgürsün karsılıgında 10 bin tl alırım.senol adım numaram 05375986994

  2. Ben Bulgaristan da çalışmak istiyorum ne iş olursa olsun çalışırım çok zor durumda yım yardım ci olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  3. Ben de yurtdışında çalışmak istiyorum çok borçlu yum ben yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler ne iş olursa olsun çalışırım mesleğim şoförlük ve iç cephe boyası yaparım ne iş olursa olsun çalışırım

  4. slm arkadaşlar benim firmam var bulgarda ben isçi sıfatında götürüm 2 ay sigorta yaparım karsılıgında 10 bin tl alırım

  5. ben beyıc arayın goruselım bulgarıstanda calısmak ıstıyorum kebap meze doner sulu yemek ustasıyım 20 yıllık ustayım benımle calısmal ıstersenız 507 940 71 01 hayırlı ısler

  6. Yukarda anlatılanların %90 ı yalan kardesım ınanmayın.Bg de maas 550 leva civarıdır.İşsizlik had safhada olup Irkcı mıllettır ve Turkleri de sevmeler.Yukarda anlatan sahıs sizi soyma derdinde .Oyle kolay kolay ıs bulamazsınız.10 yıl yasadım orda.Turklere ve cıngenelere 2. sınıf insan muamelesi yapıyolar ve özellikle de türklerden nefret ederler.Bulgarların kendi halkı iş bulamıyo Tr den gidenler mi bulacak.Güldürmeyin adamı yaa.Bg de is yerı acanlara 40 dereden su getiriyolar bilesiniz.Resmen kan kusturuyolar .

  7. 25yıllık aşçıyım yurt içi yurt disi restorant ve hotellerde ustalık ve şeflik yaptım yapmaktayım yaşım 40türk ve dünya mutfakları üzerine çalışıyorum iletişim sağlandığı taktirde detaylı cv paylasirim iletişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu