Kariyer

Forklift Operatörlüğü İş İmkanları ve Maaşları

Forklift operatörlüğü son dönemlerde en rağbet gören meslek alanlarından bir tanesidir. Forklift  operatör iş imkanları, çalışma olanakları ve Forklift operatörü maaşları ile oldukça ön planda durmaktadır. Ayrıca bu mesleği icra etmek için herhangi bir akademik eğitim alınmıyor olması da iş avantajları arasında yer almaktadır. Metnimizde Forklift operatörlüğü ile ilgili bilgiler bulabilir ve mesleği yakından tanıyabilirsiniz.

İçindekiler

Forklift Operatörü Ne İş Yapar?

Forklift operatörü temel olarak kaldırma, taşıma, yükleme, boşaltma, istifleme ve makine bakımından sorumlu olan kişilerdir. Operatörler, makineyi iyi tanıması ve alana hakim olması koşulsuz şarttır. Mesleği icra eden kişiler Forklift makinesinin bakımından da sorumlu kişilerdir. Periyodik olarak gerekli bakımları gerçekleştirmektedirler. Genel olarak Forklift operatörlerinin yaptıkları işler şu şekildedir:

 • Fren kontrolü
 • Mekanik parça denetlemesi
 • Asansör kontrolü
 • Forklift’in tüm iç mekanizmasını bakımını sağlamak
 • Taşıma, kaldırma ve boşaltma organizasyonlarını yönetmesi ve yönlendirmesi
 • Ürünlerin hasarsız bir şekilde yerleşimini sağlamak
 • Tam donanımlı çalışma güvenliğini referans alması
 • Meslek ile ilgili çeşitli eğitimlere, panellere katılmak
 • Aday operatörleri yetiştirmek ve yönlendirmek
 • Foklift ile teslim alınan tüm ürünlerin kayıtlarını sisteme girmek
Kolay İş Bulmanın Yolları

Forklift Operatörlerinin İş Olanakları

Forklift operatörleri iş olanakları açısından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Daha çok fabrika alanlarında hizmet sağlamaktadırlar. Ayrıca belediyelere bağlı kurum ve kuruluşlarda ‘uzman operatör’ vasfı ile hizmet sağlayabilmektedirler. Türkiye’de Forklift operatörlerine oldukça ihtiyaç bulunmaktadır. Ülkenin konumu, liman kentleri,  üretim kapasitesi, dağıtım mekanizması gibi birçok faktör etkili olmaktadır. Forklift operatörleri, Dünya’nın birçok ülkesinde de çalışma olanaklarına sahiptirler. Ancak her ülke kendine göre bir ‘uzman operatör eğitimi sağlamaktadır. Türkiye’de Forklift operatörlerinin iş olanakları ise şu şekildedir:

 • Fabrika
 • Liman
 • Sanayi
 • İnşaat
 • Gıda
 • Kargo Hizmetleri
 • Hava Alanları
 • Lojistik
 • Erzak Depoları
 • İlaç Depoları
Vinç Operatörü İş İlanları, Çalışma Alanları ve Maaşı

Forklift Operatörler İş Koşulları

Forklift operatörleri iş koşullarına nazaran oldukça avantajlıdır. Operatörler, fiziksel olarak minimum bir yorgunluğa sahip olmaktadırlar. İş gücü ve beden gücü operatörlerin çalışma alanlarına tabi değildir. Ancak bu operatörler ciddi bir zihin yorgunluğu ve stresli olmaktadır. Organizasyonu kusursuzca yönetmeleri ve ürünlerde herhangi bir hasar oluşmaması gerekir. Bu yüzden ip üzerinden çalıştıklarını belirtebiliriz.

Operatörler, Forklift makinelerinden sorumlu tek kişilerdir. Bu yüzden iş başında ve iş sonunda makinelerin denetimlerini sağlamaları gerekir. Ancak makineyi iyi tanıyan bir operatör için oldukça kısa süren bir işlemdir. Meslek ile yeni tanışan operatörler, biraz daha sancılı süreçleri yaşamaları çok yüksek ihtimaldir. Operatörler iş koşullarına bakıldığında; esnek ve uzun saatler çalışmaktadır. Genel olarak çalıştıkları alanlar gürültülüdür.

Gemide Çalışmak – Gemici Olmak İçin Gerekli Şartlar

Forklift Operatörü Nasıl Olunur?

Foklift operatörü olmak için Milli Eğitim Bakanlığına bağlı sınavlara girilmektedir. Bu sınavlara girmeniz için ilkokul mezunu olmanız gerekir. Ayrıca Trafikte herhangi bir ceza almamış olmalısınız. Aksi taktirde Forklift operatörü olmanız mümkün değildir. Bakanlık, yaşadığınız kentte düzenli olarak bu alanın eğitimini verip, gerekli sınavlara tabi tutmaktadır. Sınav sonrasında aldığınız not yeterli ise ‘Forklift Operatörü’ unvanına sahip olarak, sektöre çalışmaya başlayabilirsiniz.

Özel Şoförlük Yapmak. İş İmkanları ve Maaşları

Forklift Operatörü Maaşları Ne Kadardır?

Forklift Operatörü maaşları, operatörün çalışma potansiyeline ve çalıştığı şirkete bağlı olarak değişmektedir. Alanına hakim ve kusursuz bir iş yürüten operatör ile mesleğe yeni başlayan operatörlerin alacakları maaşlar aynı olmamaktadır. Günümüzde fabrikalar Forklift operatörlerinin yanı sıra çeşitli endüstri makine uzmanlara ayrıcalık sağlamaktadır. Alanınıza hakim ve tecrübeli bir Forklift maaşı ortalama olarak ; 5.000 ila 8.500 ₺ arasında değişmektedir. Mesleğe yeni başlayan bir Forklift operatörü ise ortalama olarak; 3.500 ila 4.500 ₺ arasında maaş alması muhtemeldir.

18 Yorum

 1. Eskişehir de mermer fabrikasında çalıştım 12 yıllık forklift kullanmışlığım var 17 yıllık belgen var emekliyim iş arıyorum

 2. Alüminyum ambalaj fabrikasında çalışıyorum. 2 yıldır aktif olarak forlift kullanıyorum. B ve G sınıfı ehliyetim var. Orta derecede İspanyolca biliyorum. Yurtdışında çalışmak istiyorum.

 3. 2005 senesinden beri ismakinasi
  Forklift RTE personeli olarak çalışmaktayım
  Micro as400 mirisoft programlarını biliyorum
  10 yıllık pasaportum var
  Ortaokul okuyorum
  15.12.1982 doğumluyum
  Devamlılığı olan iş aramaktayim.
  Saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu