GüncelKariyer

Ekskavatör Operatörlüğü Nedir? Yurt içi Yurt dışı Ekskavatör Operatörü İş İmkanları  

Ekskavatör Operatörlüğü Nedir? Yurt içi Yurt dışı Ekskavatör Operatörü İş İmkanları  

Çeşitli kazı ve inşaat işlemlerinde de kullanımı fayda sağlayan ekskavatör aracının sürücüsü olarak da tanımlanan Ekskavatör operatörlüğü olunabilmesi için ehliyet belgesi şartı bulunmaktadır. Bilhassa toprak alanlarda kullanılan aracın sahip olduğu hidrolik güç sayesinde kullanımı basittir. İnşaatlarda en çok tercih edilen makinelerden biri olup yükleme, tesviye etme ve kazma gibi farklı işlemlerde yararlanılmaktadır.

Kimler Olabilir?

18 yaşından büyük olan kişilerin Millî Eğitim Bakanlığı onaylı sürücü kurslarına başvuru yaparak Ekskavatör operatörlüğü olabilmeleri mümkündür. En az ilkokul mezunu olma şartı aranırken sağlık raporu, Nüfus cüzdan sureti, sicil belgesi ve 5 adet biyometrik fotoğrafla başvurular yapılmaktadır.

Karayolları Bölge Müdürlükleri ile Makine Mühendisleri Oda şubeleri tarafından verilen eğitimlerin neticesinde iş makinesinin kullanımına dair sınavlar gerçekleştirilmektedir. Belirli tarihlerde düzenlenen sınavlara başvurularını tamamlamış adaylar katılmaktadır.

Sürücü kurslarında alınan eğitimlerin ardından yazılı sınavlardan geçen kişiler pratik sınava dahil edilmektedir. Sonrasında ise ekskavatör operatörü olunmaktadır.

Ancak bu belgeyle kullanılan ekskavatör araçlarının trafiğe çıkması söz konusu değildir. Toprak yolda kullanımı olduğu için asfalta metal tekerlekleri zarar vermektedir. Karayolları özelinde kullanımı olması için ehliyete sahip kişiler 1.000 TL civarında bir ödemeyle ehliyetini G sınıfına çevirebilir.

İçindekiler

Ekskavatör Operatörü İş İmkanları

Özellikle inşaat sektörünün hemen hemen bütün şehirlerde yaygınlaşması, inşaatların her yerde yapılagelmesinden dolayı iş bulma imkanları da fazladır. Çünkü tüm kazma işlemlerinde bu araç kullanılmaktadır. Özellikle kendisini geliştirmiş olan kişilerin çok daha kolay bir şekilde iş bulmaları mümkündür.

İnşaat şirketleri bünyesinde çalışılabileceği gibi kamu kurumları veya belediyelerde de istihdam durumları olmaktadır.

Çalışma sürelerinin uzun olduğu söylenebilirken toprak bölgelerde işlemler gerçekleştirilir. Bundan dolayı çalışma alanları devamlı değişkenlik gösterirken işler belirli bir sürelik de olabilir.

Çalışma ortamı açık hava olarak tanımlanırken tozlu ve gürültülüdür. İş öncesi ve iş sırasında mutlaka uyulması gereken kurallar bulunmaktadır. Ayrıca makinelerin bakımlarının da düzenli olarak gerçekleştirilmesi iş performansında belirleyici olmaktadır.

Ekskavatör Operatörü Maaşları

Bununla birlikte özel sektörde çok daha yaygın olan ekskavatör operatörü maaşları 2.500 TL’den başlamaktadır. Sahip olunan deneyimlere ve yeterliliklere göre 5.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Her ne kadar çok zorlu bir alanda performans harcanması gerekli olsa da maddi anlamda birçok meslek grubunun önünde olduğu da söylenebilir.

Yurt dışında çalışan Türk ekskavatör operatörü maaşları 1.000 dolardan başlıyor ve firmaya ve gidilecek ülkeye göre değişmekle beraber 3.000 dolara kadar çıkabiliyor.

En fazla ekskavatör operatörü ihtiyacı olan ülkeler Dubai, Bahreyn, Katar, Kuveyt, Rusya, Türkmenistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Katar olarak sayılabilir.

Bu ülkelerdeki iş imkanları ve çalışma koşulları hakkında detaylı bilgi almak için sitemizin aşağıda belirtilen başlığından bilgi alabilirsiniz;

Yurt dışı iş imkanları

Ekskavatör Operatörü Ne iş Yapar?

Paletli olarak da tanımlanan Ekskavatör aracının çalışacak toprak alana götürülmesiyle işlemler başlatılmaktadır. Kepçenin çalışır vaziyete alınması, belirli alanda kanal açılması, kanaldan çıkan malzemelerin vasıtalara yüklenmesi ekskavatör operatörü tarafından yapılmaktadır.

Toprak hafriyatı sırasında kullanımı olurken engebeli alanların kazılması, düzeltilmesi, dolmuş kanalların temizlenmesi de yapılabilecek işlemler arasında yer almaktadır.

Toprak içinde zemin oluşturma, kum başta olmak üzere çakıl ve diğer malzemelerin çıkarılıp depolanmasını sağlama, depolanan malzemelerin düzenli bir şekilde araçlara yüklenilmesi işlemlerinin tamamında ekskavatör operatörü görev almaktadır.

Ekskavatör Operatörlüğü Avantajları-Dezavantajları

Çoğunlukla sahip olunan bilgi ve tecrübeyle iş olanakları elde edilirken çalışma makine üzerinde olmaktadır. Oturarak kontrol yapılırken bireysel performansa dayalıdır.

Bununla birlikte bir hayli gürültülü ortamda çalışılma durumunun olması da dezavantajları arasında sayılabilir. Ayrıca çok uzun süreli çalışmalarda kişinin performansı da olumsuz etkilenmektedir.

Makine kullanımında tüm uyarıların yapılması ve devamlı olarak dikkatli olunması da gerekmektedir. Aksi durumda telafisi çok zor kazaların veya durumların ortaya çıkabilmesi ihtimal dahilindedir.

Bununla birlikte maddi getirisinin bir hayli iyi olma durumu da en avantajlı unsur olarak açıklanabilir. Devamlı oturarak işlemlerin yapılması ve devamlı aynı işlemlerin söz konusu olması da kişinin tecrübe kazanabilmesini kolaylaştırmaktadır.

İnşaat sektörünün son yıllarda da büyümesinden dolayı iş bulma durumu da birçok popüler meslekten kolay olmaktadır.

Ekskavatör Operatörü İş İmkanları ile ilgili daha fazla bilgi almak ve sitemizin iş birliği yaptığı firmalara bilgilerinizi göndererek size ulaşmalarını sağlamak için aşağıdaki yorum bölümünden görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;

İnşaat İşçisi Olarak Yurt Dışında Çalışmak

Kuveyt’te iş Yapan Türk Firmaları

Azerbaycan iş imkanları. Çok Kazanmak İsteyenlere…

Yurt Dışında Faaliyet Gösteren Türk Firmaları

Türkmenistan’da çalışma koşulları. Türkler için Türkmenistan’da iş fırsatları

Katar’da iş imkanları nelerdir? Katar’da çalışma hayatı ve sosyal yaşam

Yurtdışında nasıl iş bulunur? Hangi ülkelerde iş bulabilirim?

Bir Yorum

  1. Merhaba adım Şahin yaş 28 ekskavatör operatörüyüm 12 senelik tecrübem var yurt dışında çalışmak istiyorum saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu