Bayilik Veren Firmalar

Gratis Bayilik Şartları

Ticaret hayatına atılıp kendine yeni bir iş imkanı yaratmak isteyenler Gratis bayilik şartları konusunu internet aramaları üzerinden yoğun bir şekilde inceliyorlar. Çünkü Gratis şu anda 79 ilde, sayısı 600’ü aşan mağazasıyla hizmet veren büyük bir perakende satış zinciri oluşturdu ve bu sayı giderek artıyor. İlk mağazasını Temmuz 2009’da, İstanbul’daki büyük bir AVM’de açan Gratis şu anda ülkemizin kozmetik, kişisel bakım, saç ve cilt bakımı ürünlerinin perakende satışını yapan en tanınmış isimlerinden biri oldu. Tüketici güvenini gerçek anlamda sağlayan marka “Güzel bak kendine” sloganı altında çalışıyor ve adeta kişiye özel bir alışveriş hizmeti sunuyor.

Gratis denince akla gelen ilginç noktalardan birisi de adının anlamı oluyor. Önce yabancı bir kuruluş sanılsa bile Gratis Latince’de “Bedava” anlamına gelen bir kelime ve kurucusu da Sabancı ailesinin üçüncü kuşak üyelerinden olan Demir Sabancı. Demir Sabancı, Sabancı Holding yönetiminde yer alan ve perakende satışlar grup başkanlığını yürüten bir isim. Köklü ticaret hayatından gelen bu deneyimin Gratis’in ortaya çıkmasında ve büyümesinde çok büyük etkileri olduğu rahatlıkla düşünülebilir. Piyasada yaratılan bu güven sonucu Gratis bayilik şartları nedir, bu ticaret mecrası içinde yer alabilir miyim diye düşünenlerin sayısı da arttı. Gratis bayilik veriyor mu sorusu artık sıkça soruluyor. Şu anda sayısı beş milyonun üzerine çıkan Gratis Kart sahipleri ise duyulan bu tüketici güveninin bir örneğini oluşturuyor.

İçindekiler

Gratis’e Katılmak İçin Gerekenler

Girişimcilik konusunda kendisine güvenenler için Gratis çok uygun bir işbirliği kuruluşu olabilir. Bu cümleden yola çıkarak Gratis’in bayilik yöntemi ile çalışmadığı da ortaya çıkmaktadır. Firma bütün mağazalarını kendi bünyesi içinde açma yolunu tercih etmektedir. Bu yüzden Gratis şubesi açmak yerine onunla birlikte çalışmaya hazır bir firma olduğunuzu göstermelisiniz. Gratis bayilik vermemekte fakat kendi markasına değer katabilecek firmalarla birlikte çalışabilmekte yani onların ürünlerini kendi zincir mağazalarında satışa sunabilmektedir. Bu yüzden paragrafımızın başlığı bayilik değil Gratis’e katılmak olmuştur.

Gratis bayilik vermeyeceğini ve franchise sistemi ile çalışmayacağını daha kurulduğu yıl olan 2009 yılında açıklamış bir perakende satış mağazaları zinciridir. Fakat bunun yanında Gratis ile bayi konumunda değil, farklı ortaklıklar üzerinden işbirliği sağlanabilir. Eğer kendinize ait bir satış markanız varsa ve bu markanın sermaye gücünü belirtebiliyorsanız, hangi konularda beraber çalışabileceğine dair düşüncelerinizi Gratis’e iletebilirsiniz. E-posta ile veya müşteri hizmetleri bölümünden iletişime geçebilir ve kendi işiniz hakkında bir sunum hazırlayabilirsiniz. Kendinize ve sunumunuza güveniyorsanız Gratis’in ilgili departmanından toplantı talep edebilirsiniz. Hafta içi mesai saatlerinde Gratis’e rahatlıkla ulaşılabiliyor. Bayilik haricinde bu çeşit profesyonel anlaşmalar Gratis tarafından yapılmaktadır. Mümkün olan bu anlaşmaların Gratis bayilik şartları içinde olmadığı bir kez daha hatırlatılmalıdır. Gratis bayilik sistemi ile çalışan bir ticari kuruluş değildir.

Gratis ve Franchise Sistemi

Bayilik vermeyen Gratis bütün mağazalarını kendi açtığı için franchise sistemi de şirketin işleyiş prensipleri içinde yer almıyor. Bu yüzden Gratis franchise bedeli gibi bir rakam da söz konusu olmuyor.

Türkçe’ye imtiyaz olarak çevrilen franchising için isim hakkı da diyebilirsiniz. İsmini kullanmak istediğiniz markaya belirli bir bedel öder, işin yürütülmesi hakkında imtiyaz sahibinin şartlarına uyacağınızı taahhüt eder, anlaşma imzalarsınız. Böylece ana şirketin dağıtım ağı genişler ve küçük ortağı da kendi satışlarını büyük markanın isim güvencesi altında yürütür. İlk defa 1863 yılında Singer firması tarafından uygulanan bu ticari satış yöntemi günümüzde özellikle fast food sektöründe yer alan dünyaca ünlü isimler tarafından bütün dünyada sürdürülmektedir. Fakat Gratis böyle bir yol ile çalışan bir marka değildir. Sedes Holding gibi köklü bir holding bünyesi içinde yer alan Gratis kendi ismine değer katacağı belli olan, sermayesi güçlü diğer markalarla bir çeşit çözüm ortağı pozisyonunda, birlikte çalışmayı tercih ediyor. Sadece Gratis’de olan markalar arasında Beaulis, Inecto, Bee Beauty, Eclips, Balm Cosmetics gibi kendi alanının bilinen isimleri vardır.

Güncel Bir Örnek

Daha açıklayıcı bir örnek son günlerde çok konuşulan bir ürün olan kolonya üzerinden verilebilir. Eğer kolonya üreten ve satan bir firmanız varsa Granis satış ağı içinde yer almak işlerinizi büyütecektir. İyi bir firmaysanız, markanızın kalitesini ve sermaye gücünü Gratis ile görüşebilir, kabul edildiği takdirde özel bir anlaşma yapabilirsiniz. Böylece sizin kolonyanız Gratis’in geniş mağaza sistemi içinde satılmaya başlar, iş hacminiz büyür. Fakat bu bir bayilik değildir. Bu anlaşma şartlarının Gratis bayilik şartları ile ilgisi yoktur. Ama ürünleriniz yurdun 79 ilindeki mağazalarda satılmaya, Gratis’in belirlediği kampanyalar, reklamlar ve satış koşulları içinde firmanın internet sitesinde bile görülmeye başlar

Gratis ve Online Satışlar

Ticaretin online satış biçimine kaydığı günümüzde böyle bir sitede yer almak önemlidir. Gratis’in kendi sitesi makyaj, cilt bakım, saç bakım, sağlık ve hijyen, parfüm ve deodorant, erkek bakım, anne ve bebek ile ev ve yaşam gibi kategorilere ayrılmış, içinde binlerce çeşit ürün olan büyük bir sitedir. Söz konusu katılım anlaşmasını yapabilmiş firmalar bu geniş satış platformu içinde yer almaktadır. Gratis’in sitesinde bahsedilen kategorilerde yer alan ürünlerin her biri tanınmış markaların ürünleridir. Site satışlar hakkında aylık bülten de hazırlamaktadır. Gratis’in ayrıca çocuklara yönelik resim yarışması gibi değişik sosyal etkinliklerle fark yarattığı bilinmektedir. Gratis bayilik fiyatı gibi geçerli olmayan bir konudan öte böyle özel bir katılım anlaşması yapmak ülkemizdeki genç girişimciler için daha sağlam bir temel sağlayabilir.

Dominos Bayilik Şartları

Penti Bayilik Şartları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu