İş Fikirleri

Güzellik Merkezi Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Güzellik merkezi açmak hakkında detaylı bilgilere, metnimizden ulaşabiliriz. Bakım sektörüne girmek isteyen yatırımcılar hakkında detaylı bilgileri paylaşacağız. Güzellik merkezi kâr marjı ve güzellik merkezi yatırım maliyeti gibi birçok sorusunun cevabını bulabilirsiniz. Ayrıca güzellik merkezi açabilmek için gerekli resmi belgeler ve ustalık belgesi gibi oldukça önemli durumların da bilgilendirmesini yapacağız.

İçindekiler

Güzellik Merkezi Nedir?

Güzellik merkezi; temel olarak kişisel bakım ihtiyaçları hizmetini, müşterisine sağlayan merkez/işyeri olarak nitelendirilmektedir. Güzellik merkezleri, ağırlıklı olarak Kadın müşterilere hizmet sağlamaktadır. Ancak zamanla bu olgu da değişerek, nadiren de olsa Erkek müşterilerine hizmet sağlamaktadır. Güzellik merkezleri ve güzellik salonları ile ilgili sürekli bir karmaşa bulunmaktadır. Güzellik merkezi/salonu farklı alanlardır. Halk arasında bu farklılık sürekli karıştırılmaktadır. Örneğin; güzellik salonu tam donanımlı bakım işlerini gerçekleştirebilme vasfı/yetkisi bulunmamaktadır. Güzellik merkezlerinde ise çok daha kapsamlı ve donanımlı ekipmanlar ile hizmet sağlanmaktadır. Genel olarak güzel merkezleri hizmetleri şu şekilde listelenmektedir:

 • Saç Bakımı ve Tasarımı

Saç Bakımı ve tasarımı; güzellik merkezlerinin olmazsa, olmazlarıdır. Bu hizmet sayesinde müşterilerin talepleri doğrultusunda, gerekli tetkitler yapılarak işlem sağlanır. Saç kesimi, saç ekimi, ek saç temini, kaynak ile saç uzatma gibi hizmetler bulunmaktadır.

 • Cilt Bakım

Cilt bakım; yağlı, kuru, hassas ya da sivilceli gibi ciltler için sağlanan bakıma yönelik hizmetleri kapsamaktadır. Cilt bakımı, bünyesi altında birçok alanı kapsamaktadır.

 • Dolgu Botox ve Medikal Kozmetik Hizmetler

Alanın uzman personeller tarafından gerçekleştirilen işlemlerdir. Medikal, estetik veya kozmetik gibi bakım hizmetleri sağlanmaktadır. Bunların arasında yüz güzelleştirme, dudak dolgusu, yanak dolgusu, gözaltı morlukları, ışın tedavisi ve botox gibi işlemler sağlanmaktadır.

 • Kalıcı Makyaj

Kalıcı makyaj; yüz haz hatlarından ve kalıcı izlerden kurtulmak isteyen bireylerin aldığı hizmetlerdir. Güzellik merkezleri arasında oldukça popüler hizmetler arasında yer almaktadır.

 • Epilasyon ve Ağda

İğneli ya da epilasyon gibi vücutta bulunan istenmeyen tüylerin kalıcı olarak yok edilme hizmetidir. Bu hizmette günümüzde oldukça popülerdir. Son dönemlerde birçok Erkek bireyin de sıklıkla aldığı hizmettir.

 • Manikür ve Pedikür

El ve ayak tırnak bakımlarında sağlanan hizmetlerden birisidir. Geçmişe nazaran günümüzde daha seyrek olarak alınan hizmetlerden birisidir.

Bijuteri Dükkanı Açmak Yatırım Maliyeti ve Kâr Marj

Güzellik Uzmanı Belgesi

Güzellik merkezi açmanız için çeşitli belgelere ihtiyacınız bulunmaktadır. Yukarıda bahsedilen, güzellik merkezi hizmetleri; bilindiği gibi her bireyin yapabileceği işlemler değildir. Bunun sebebi ise kullanılan araçlara hakimiyet ve işlem yapılacak kişi de olası bir hatanın daha ciddi sıkıntılara sebep olmasıdır. Bu durumlarda kaynaklı Sağlık Bakanlığı gerekli mercilerden alınmış ‘resmi belgeler’ ile açabilmenize olanak sağlamaktadır. Belirtilen belge ise güzellik uzmanı sertifikası olarak geçmektedir. Yani güzellik merkezi açabilmenizin ilk şartı güzellik uzmanı sertifikasına sahip olmanızdır. Elbette, bu belgeye sahip bir personeli işe alabilir ve organizasyonunuzu o şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Oldukça önemli nokta da bu durumdur. Hizmeti sağlayacak kişinin; alanında uzman ve kusursuza yakın bir işlem gerçekleştirmesidir. Eğer ki sizlerde ‘uzman sertifikası’ alabilirsiniz.

Güzellik uzmanı sertifikası;  sizlerin bu alanda tam donanımlı eğitim aldığınızı ve alanınıza hakim olduğunuzu resmi merciler tarafından onaylanması anlamına gelmektedir. Güzellik uzmanı sertifikası için Milli Eğitim Bakanlığına, bağlı olan Halk Eğitim kurslarına katılmanız gerekmektedir. Yaşadığınız şehirde eğitim veren halk eğitim merkezini arayarak, ders hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca bu mesleğin eğitimini veren, özel kurumlar bulunmaktadır. Bu kurumlara ödeyeceğiniz ücret ile ders alarak, sertifikaya sahip olabilirsiniz. Bu sertifikaya sahip olmadan da çalışabilmeniz için, gerekli bölümlerin üniversite’de akademik olarak eğitimini almanız gerekmektedir.

Kuaförler Kaç Para Kazanıyor?

Güzellik Merkezi Açmak İçin Gerekli Belgeler

Güzellik merkezi açabilmeniz için çeşitli belgelere ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu belgeler, sektörlere göre değişmektedir. Günümüzde güzellik merkezi açmak için gerekli belgeler şu şekilde listelenmektedir:

 • Güzellik Merkezinin adres/ikamet bilgisi
 • Mimar tarafından onaylanmış kroki
 • Güzellik Merkezi açacak birey/kurum ticari sicil kaydı
 • Güzellik Merkezinde bulunması gereken zorunlu araç, gereç, ekipman temini
 • Güzellik Merkezinde çalışacak personellerin alanına göre yetkinliğini gösterecek diploma, sertifika belgeleri
 • Güzellik Merkezinde bulunacak elektro terapi cihazları, ultrasound, pasif jimnastik, lifting cihazları, lazer, epilasyon cihazları gibi araçların TSE onaylı belgeleri. Araçlar, ithal ise alınan ülkenin sağlık mercileri tarafından onaylanmış resmi belgeleri

Yukarıda talep edilen belgelerin tamamın Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenmektedir. Belgelere sahip olmanız, koşulsuz şarttır. Aksi durumda güzellik merkezi açmak söz konusu olmayacaktır. Belgeleri eksiksiz temin etmeniz durumunda gerekli mercilere ulaştırarak, hızla salonu açmaya başlayabilirsiniz.

Bayan Kuaförü Açmak. Maliyeti ve Kar Marjı

Güzellik Merkezi Maliyeti

Güzellik merkezi maliyeti, ortalama 200.000 ₺ ila 1000.0000 ₺ arasında değişmektedir. Maliyetin yüksek olmasının sebebi ise merkezin tasarımı ve kullanılacak ekipmanların oldukça maliyetli olmasıdır. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen tüm ekipmanların ve araçların olması gerekmektedir. Ayrıca belirtilen araçlar, müşterilerinize hizmet sağlayabilmeniz için temel şartlar arasında yer almaktadır.  Yatırım maliyetinize destek alabilmeniz için Kosgeb güzellik merkezi desteğine başvurabilirsiniz. Genel olarak güzellik merkezi maliyetleri şu şekildedir:

 • Kira

Sağlık Bakanlığı, güzellik merkezinin minimum 75molması gerektiğini belirtmiştir. Güzellik merkezleri ise genellikle birkaç katlı ya da oldukça uzun ve geniş alanlara sahip olmalıdır. Her müşterinin hizmetleri farklı odalarda gerçekleşmesi durumu da oldukça yüksektir. Bu gerekliliklerden kaynaklı, ortalama bir güzellik merkezi kirası; 4.000 ila 10.00 arasında olacaktır. İlk etap için biraz daha uygun kira ödeyebilmeniz için, belirli semtlerin sokak aralarında mütevazi bir yer tutabilirsiniz. Ancak, geniş bir kullanıcı potansiyelini hedefliyorsanız; merkezi bir lokosyanda açmanız şarttır.

 • Tasarım ve İç Dizayn

Güzellik merkezlerinde tasarım ve iç dizayn oldukça önemlidir. Asıl ve modern bir yapıya sahip olması oldukça önem taşımaktadır. Merkeziniz ne kadar şık ve asil olursa o denli müşterinin dikkatini çekecektir. Bundan kaynaklı tasarım ve iç dizayn oldukça maliyetli olacaktır. Bu tasarıma erişebilmeniz için ortalama ödeyeceğiniz ücret ise 5.000 ila 30.000 ₺ arasında değişecektir. Göz zevkinizi ve tasarımınıza güveniyorsanız, maliyetleri biraz daha düşürmeniz mümkündür.

 • Personel Giderleri

Alanında uzman personellerinizin olması ise oldukça önemlidir. Ayrıca sektörde yer edinmiş ve müşteri kitlesi bulunan personeller ile çalışarak, iş yerinizi hızlıca büyütebilirsiniz. Güzellik merkezlerinde hizmet sağlayacak bireylerin, alanın uzman olması; ham yasal, hem de iş yeri imajınız için şarttır. Bu işlemleri gerçekleştirin bireyler ise asgari ücret ile çalışması söz konusu değildir. Personel gideri de çalışan bireylerin donanımlarına göre yüksek olacaktır. Ortalama bir güzellik uzmanı ise 4.000 ile 7.000 arasında ücret almaktadır.

 • Ekipman ve Araçlar

Ekipman ve Araçlar, Güzellik merkezlerinin en maliyetli temel ihtiyacıdır. Günümüzde teknoloji her geçen gün gelişmesiyle son model araçları kullanmanız oldukça önemlidir. Ancak biraz daha mütevazi bir güzellik merkezi düşünmeniz durumunda bu fiyat biraz daha düşebilmektedir. Günümüzde ortalama bir güzellik merkezi için ekipman ve araç maliyeti; 50.000 ₺ ila 125.000 ₺ olacaktır.

 • Reklam

Güzellik merkezinizi açmanızın hemen ardından yapmanız gereken; sıkı bir reklam kampanyasına girmek olacaktır. İş yerinizin bulunduğu kentin yerel gazeteleri, televizyonları ve radyoları ile anlaşma sağlayarak çalışmalarınızı başlatmanız gerekir. Ayrıca sosyal medya ve afiş çalışmalarınız da oldukça önemli olacaktır.

Butik Açmak İçin Gerekenler, Maliyeti ve Kar Marjı

Güzellik Merkezi Kâr Marjı

Güzellik merkezi açmak oldukça maliyetli ancak yüksek kârlı bir iş olduğunu belirtmekte fayda var. Bunun sebebi ise günümüzde her bir bireyin mutlaka bir bakım ihtiyacı için güzellik merkezlerine ziyaret etmeleridir. Ayrıca tek sefer ziyaret eden müşterilerden ziyade düzenli olarak gelip, kişisel bakımını yaptıran müşterilerde oldukça yüksektir. Güzellik merkezlerinin diğer bir yüksek gelir getirisi; epilasyon işlemleridir. Yaz aylarına doğru lazer, epilasyon işlemleri yoğun rağbet görmektedir. Ayrıca düzenli olarak saç tasarım, manikür, cilt bakım, ağda ve makyaj için sizleri ziyaret eden müşterileriniz olacaktır.

Arz – talep koşuluna da bakıldığında da güzellik merkezleri tam kazançlı bir iş fikridir. Günümüzde düşük bir müşteri potansiyeline sahip güzellik merkezleri, ortalama %50’lik bir kâr marjına sahiptir. Bu tarz işyerleri giderleri hesaplanmasının ardından aylık olarak; 4.000 ila 7.000 ₺ arasında net kazançları bulunmaktadır. Ortalama bir müşteri potansiyeline sahip bir güzellik merkezinin giderleri çıkartıldıktan sonra 12.000 ₺ ila 40.000 ₺ arasında net kazançlara sahiptirler. Alanında uzman personelleri ve kurumsal güzellik merkezlerinin tüm giderleri hesap edildikten sonra aylık ortalama; 50.000 ₺ ila 250.000 ₺ net kazançları bulunmaktadır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu