Kariyer ve Yatırım Fikirleri

Kazakistan’da yaşam nasıldır? Kazakistan’da iş imkanları nelerdir?

Kazakistan’da Yaşam ve Sosyal Hayat

Kazakistan’da yaşam;

Kazakistan, dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip 9. ülkesi olup Türkiye’nin 3 katı büyüklüğüne ve yaklaşık 18 milyon nüfusa sahip bir Orta Asya ülkesidir. Nüfusun yaklaşık %65’i Kazak, %20’si Rus, geri kalan kısmı ise diğer ülke milletlerindendir.

1991’de Sovyetler Birliğinin dağılması ile bağımsızlığına kavuşan ülkede o zamandan beri hep aynı cumhurbaşkanı seçilmiştir. Resmi dili Kazakça olmasına rağmen yoğun bir şekilde Rusça konuşulmaktadır.

Kazakistan’da yaşam şartları bölgeden bölgeye değişmekle birlikte genellikle Türkiye’deki Doğu Anadolu Bölgesi ile benzer iklime sahiptir. Özellikle Kuzey kısımları kışın Ekim ayından Nisan ayına kadar kar alır ve çok soğuk olur. Bir çok köy yolu kardan kapanır. Ancak soğuk meselesini çoktan çözmüş durumdadırlar. En ücra köylerde bile merkezi ısıtma sistemi vardır. Ahırlarda bile merkezi ısıtma vardır. Bir ton kömürün 20 dolar civarında olduğunu varsayarak ne kadar ucuz ve verimli bir ısıtma sistemi olduğu anlaşılabilir. 6 ay kar altında olan bir bölgede 3-4 katlı bir bina 200 dolara ısıtılabilmektedir.

Para birimi Tenge’dir. Yabancılar için Kazakistan’da yaşam çok da kolay değildir. Ancak Türkler her zaman diğer yabancılara göre biraz daha üstün görülmektedir. Genelde Türkleri severler.

Kazakistan’da yemek kültürü;

çoğunlukla etli yemeklerle beslenirler. Sebze genelde ithal edildiği için çok pahalı. Bu yüzden ana besinleri hayvansal gıdalardan oluşur.

At eti tüketimi oldukça fazladır. At eti çok değerli ve oldukça pahalıdır. Bazı bölgelerde sadece özel misafirlere at etinden özel yemekler hazırlanır. Yediklerinize at eti katıyorlar diye endişelenmenize gerek yok. Pahalı olduğu için siz talep etmezseniz yemeğinize katılmaz.
Lagman isimli çorbaları fena değildir. Denemenizi öneririz. Makarnalı et çorbasına benziyor. Genelde buradan giden Türkler bu çorbayı beğenirler.

Kazakistan’da bir çok Özbek restoranı bulunur. Oldukça güzel ve lezzetli yemekler yiyebilirsiniz buralarda.

Yine de Türk yemeklerinden şaşmam derseniz dünyanın her yerinde olduğu gibi Türk lokantalarını tercih edebilirsiniz. Bir çok Türk lokantasında klasik Türk yemekleri yanında kebap çeşitleri bulabilirsiniz. Ancak Türkiye’deki lezzetten biraz uzak olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Almatı ve Astana en gelişmiş şehirleridir. Dolayısı ile diğer şehirlere göre bir miktar daha pahalıdır. Ev kiraları evin büyüklüğü, konumu ve yeniliğine göre 400-500 dolardan başar. 3 odalı büyük ve merkezi bir noktada ev tutmak isterseniz 1000 dolar civarındaki kira bedelini göze almanız gerekir.

Yerli halk olarak bir çok millet yaşamaktadır. Güvenlik biraz sıkıntılı olabilmektedir. Issız mekanlarda yalnız dolaşmamakta fayda var. Merkezi yerleri tercih etmeye çalışırsanız çok sorun yaşamazsınız.

Polislerden mümkün olduğunca uzak durmak gerekir. Rüşvet çok yaygın olduğu için gereksiz nedenlerden dolayı sizi alıkoyup para isteyebilirler. 

Kazakistan’da iş imkanları nelerdir? Türkler için Kazakistan’da iş fırsatları?

1991 yılında Sovyetler Birliğinden ayrılarak bağımsızlığına kavuşan ülkede çok kısa zamanda hem ekonomik hem de politik bir çok alanda ciddi ilerleme sağlanmıştır. Hızlı bir kalkınma ile sanayileşme ciddi oranda artmış, petrokimya sektörü ülkenin lokomotifi olmuştur. Yer altı ve yer üstü kaynakları bakımından oldukça zengin bir ülke olan Kazakistan küresel güce sahip ülkeler tarafından dikkatle takip edilmektedir. Zengin uranyum, kömür, doğalgaz ve hidrokarbon yatakları sayesinde geleceğin söz sahibi olacak ülkeleri arasında olması beklenmektedir.

Rusya-Ukrayna arasındaki kriz dolayısı ile batılı devletlerin Rusya’ya uyguladıkları ambargodan bu ülke de nasibini almış olup en büyük ihracat yapılan ülke konumundaki Rusya’daki durgunluk Kazakistan’da da durgunluğa yol açmıştır.

2017 yılında Kazakistan’da yapılan EXPO-2017 kapsamında yüzlerce etkinliğe sahne olan ülkede, çalışmak isteyenler için büyük fırsatlar söz ortaya çıkmıştır.

Türkler için iş fırsatları nelerdir?

Türkiye’nin, Orta Asya’da yatırımlarının en fazla olduğu ülkelerden birisi de Kazakistan’dır.

Kazakistan’da faaliyet gösteren Türk firmalarının inşaat, gıda, petrol,  otelcilik, sağlık, ilaç-kimya sanayi ve savunma sanayi alanlarında artan yatırımlarının toplam değeri 2 milyar dolar civarlarındadır.

Türkiye, Kazakistan’da yaptığı yatırımlarla ülkenin 17. büyük yatırımcı dış devleti konumundadır. Enerji yatırımlarını saymazsak 4. sırada yer almaktadır. Kazakistan’da kayıtlı Türk sermayeli işletmelerin sayısı 600’den fazladır.

Kazakistan’da, Türk müteahhitleri tarafından bugüne kadar yaklaşık 18 milyar dolar değerinde 400’ün üzerinde proje gerçekleştirilmiştir.

Başta Türk inşaat firmaları ve yatırım yapmak isteyen girişimciler için cazip bir pazar konumundadır.

Ülkede iyi yetişmiş ve eğitimli iş gücü eksikliğinden dolayı dış ülkelerden beyin göçü oldukça fazladır. İnşaat şirketlerinin Türklerin elinde olması, petrol kaynaklarının Avrupa devletlerinin elinde olması, doğalgaz kaynaklarının Çinli firmalar tarafından işletilmesi bunun en büyük örneklerindendir.

Ne kadar para kazanabilirim?

Türkler için oldukça fazla iş imkanları mevcuttur. Petrokimya endüstrisi ve özellikle inşaat sektörü en çok Türk çalıştıran sektörlerdir. En yüksek maaş madencilik sektöründe ve taş ocağı işletmelerinde çalışanlara ödenmekte olup bu sektörde çalışanlar aylık ortalama 4-5 bin dolar civarında kazanmaktadır.

Doğalgaz ve petrol işinde çalışan yerli bir işçi 500 usd civarında kazanırken yabancı bir işçi çok rahatlıkla 5.000 usd kazanabilmektedir. İnşaat sektöründe çalışan işçi ve ustaların maaşları 3.000 usd üzerindedir. Şantiye şefi ve ara kademe yöneticiler 5.000 usd üzerinde maaş alabilmektedirler. İşsizlik oranı  %5 civarlarında olmasına rağmen sektörde tecrübeli işçi ve yönetici bulmak sıkıntılı olduğu için yabancı personel istihdamı oldukça yüksektir.

Ülkede Türkler için çalışılabilecek oldukça güvenilir ve kurumsal firmaların yanında daha küçük çaplı işlerle uğraşan kurumsallıktan uzak şahıs şirketleri de faaliyet göstermektedir. Bu tarz firmalarda çalışan bazı kimseler paralarını almakta güçlük çektikleri durumlarla karşılaşabilmektedir. Böyle durumlarla karşılaşmamak adına çalışacağınız firmayı çok iyi tanımanızı ve mutlaka referansı olan yerlerde çalışmanızı öneririz.

Kazakistan’da üniversite eğitimi için aşağıdaki başlığa göz atabilirsiniz;

Kazakistan’da Üniversite Okumak ve Üniversite Fiyatları

Yurt dışında hangi ülkede çalışacak olursanız olun mutlaka dikkate almanız gereken konuları aşağıda linki verilen yazımızdan incelemenizi öneririz.

Yurt dışında çalışacaklar için çok önemli tavsiyeler

İş başvurularında özgeçmiş çok önemli olup doğru ve etkili cv hazırlamak ve kolay işe yerleşmek için aşağıdaki başlıkları mutlaka incelemenizi öneririz.

Doğru cv (özgeçmiş) hazırlama teknikleri

Kolay iş bulma yöntemleri

Başarılı iş görüşmesi yapmanın püf noktaları

iş görüşmelerinde sıkça sorulan sorular

İş görüşmelerinde sıkça yapılan hatalar

Zorlu mülakat sorularına verilebilecek en güzel cevaplar

Detaylı bilgi almak istediğiniz konularda bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Destekleriniz için Facebook sayfamızı beğenerek takipte kalmanızı umuyoruz.

Kaynak: Jobs Abroad


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

28 Yorumlar
 1. Candost diyor

  Kazakistana gelirseniz haberlesebilrisiniz.Kazakistan vatandasiyim ama Turkiyede ogrenimimi gordum.ismim Candost .facebook jandos tolegen whatsapp +77076103050

  1. Anonim diyor

   aşağıda yazdıklarımı okursanız yürekten mutlu olurum candostum

  2. sedat şen diyor

   kazakistanda ticaret yapmak istiyoruz nasıl yaparız limon nar greyfurt ve ayva göndermek istiyoruz fiatları nasıl nasıl pazarlarız

   1. Cengiz diyor

    Burada limon greyfurt pahalı limon tane ile satılıyor genelde ama portakal mandalina daha çok satarnumaram +77713817006

  3. Muhammet diyor

   0554 979 38 57 muhammet buradan bana ulaşırmısınız lütfen.

 2. sabahattin gecegörmez diyor

  slm candost ben sabahattiin nasılsın ız inşallah iyisinizdir
  ben 2013 te kostanaya geldim ve orada 8 ay yaşadım ama deport oldum seneye mayısta cezam bitiyor ve çok sevdiğim kazak dostlarım var ve sizin halkınızın ne kadar dürüst ve samimi olduğunu söyleyim önce
  sınır dışı olmamın sebebi vizesiz kuaför salaonunda çalışmam ve polisin çok sert ve anlayışsız ve rüşvetçi olmasıdır ama kazak halkına can verilir
  oraya gelmemin sebebi kızınızı sevdim ve ondan uzak olmaya dayanamadığım için zamanı gelincede evlenmeyi düşündüğüm sizin jızınız için gelmiştim
  oraya iş veya para için değil sadece yüreğimi kızınıza vermeye gelmiştim
  ilk defa yurtdışına çıktım ama canımdan can kaldı kostanayda
  beni türk veya kazak olarak değil insan olarak anlayın çünkü ben insan seçmiyorum
  gülnara lekerova ya sorabilirsiniz aramız uzak olduğu için gülnar benden soğudu ama onu hala yürekten seviyorum yani kısacası ben oraya para veya namussuzluğa gelmedim diğer bazı türkler gibi ama kimse beni anlamadı dinlemedi
  şimdi ben tekrar oraya gelmek ve sevdiğim kadınıma kavuşmak istiyorumve orada daha önceden yrleşmiş türkler grup olmuş sonradaan gelen türkleri polise sorup polise para verip sınırdışı ettiriyorlar ben bu kötülüğü ne kazaktan ne rustan görmedim
  sizi çok seviyorm manevi olarak bunu yazıyorum.haklısınız biri gelip ekmeğinize yada namusunuza gözdikerse tabi onu kovmak hakkınız ama ben öyle biri değilim eğer istersenizde çalışma arkadaşlarımın tlf verebilirim gülnara lekerovaya ve ablasınada sorabilirsiniz zaten oraya gelirsem türklere asla yaklaşmam
  candostum kısacaası yüreğim ve sevdam orda kaldı burada boş bedenle yaşıyorum mutsuzum

 3. sabahattin gecegörmez diyor

  siz bir türk kızını sevseydiniz başınıza benim başıma gelen gelseydi türkiyeyi ayağa kaldırırdım

 4. Anonim diyor

  Merhaba arkadaş lar ben kazakistan almaata da çalıştım restorant ta şeflik yaptım 37 yaşındayım 20 yıllık tecrübem var bu iş konusunda. Almaata da yatırım yapmak isteyen türk yatırımcılar araya bilir her türlü yardım ve destek olurum .ihtiyaç halinde işletmecilik yaparım. Hamza BAKIR izmir 05327662848 telefonum.

 5. Tanil Altun diyor

  Merhaba arkadaşlar öncelikler Kazakistan da rehberlik hizmeti vermekteyiz gece hayati is seyahati ve turistlik seyahatlarinizda sizinle beraberiz Rehberlik paketimizde 7/24 ulaşım ev veya hotel son olarak ta Rehberiniz kişisel harcamaları ücrete dahil etmiyoruz saygılarımla Tanıl Altun +77085490993 whatsapptan ulaşabilirsiniz

 6. erkanaktoprak diyor

  inşaatçıyım sıhhı tesisat ustasıyım yurt dışında çalısmak isterim

 7. Muhammet Yılmaz diyor

  Kazakistan’da çalışmak istiyorum mesleğim çorap üretiminde çalışıyorum.k.kontorol numune vs herşeyi ogrete bilirim çorap makinalarının tüm seri modellerini biliyorum 05387768191.bu numaradan ulaşabilirsiniz bana

  1. hazel diyor

   Merhaba ,

   Bende yurtdışını gezmek istiyorum fakat bu konulara işlerimin yoğun olduğundan dolayı vakit ayıramıyorum. ınstagram hesabımdan eklermisiniz beni (hazeelkorkmazz) ulaşabilirmisiniz bana.

 8. Raziye diyor

  Sağlık sektöründe iş olanakları nasıl acaba ?

 9. Ozgur diyor

  Kazakistandayım Astana sağlık sektorunde fiyatlar duşuk, inşaat durgun, Turklere çalışma izni artık pahalı, Tl tenge karşısında 1 yılda 25% değer kaybetmiş, tek oda (oda banyo tuvalet mutfak) ev fiyatları 80-90.000tg den başlar en az 1200Tl kiragideriniz olur evler eşyalıdır, evde yeme içme ucuzdur. Et 20tl kg civarındadır, restaurantlarda yediğinizde Turkiye fiyatıdır, Turk yemek ve eğlence mekanları vardır, 30 gunde bir sınıra gitmek gerekir, sorusu olan varsa yanıtlarım

  1. Burhan diyor

   Merhaba özgür bey numaranızı rica edebilirmiyim

  2. Gungor diyor

   Merhaba! Textıl ısı gıdermı fıyatlar nasıl

  3. Gungor diyor

   Merhaba! Textıl ısı nasıl acaba satabılırmıyız

 10. Anonim diyor

  Selam, Buraya numara yazmak olmaz eposta adresiveriniz, oradan size whatsapp vereyim

  1. orhan diyor

   merhaba ozgur bey orhan5596@hotmail.com email adresim sizinle konusmak istiyorum bana mesaj atarmısınız watsaptan yazısalım tşk

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.