İş Fikirleri

Lavanta Üretimi Nasıl Yapılır?

Lavanta yetiştiriciliği ülkemizde son yıllarda bir hayli revaçta olan tarım dallarından biri haline gelmiştir. Talep bu kadar fazlayken biz de lavanta üretimi nasıl yapılır, ne tür maliyetleri vardır bir araştırma yapalım dedik.

Lavanta yetiştiriciliği işinin bu kadar revaçta olmasının tabanınde en önemli neden kar faktörünün yüksek olmasıdır diyebiliriz.

İçindekiler

Lavanta Üretimi İçin Uygun Toprak

Lavanta hangi toprakta yetişir sorusu aslında bu mesleğin en kazançlı tarafını yansıtmaktadır. Çünkü lavanta hemen hemen her türlü toprak yapısında yetişebilmektedir. Kıraç, engebeli, dağlık, susuz araziler vs.

Lavanta üretiminde toprağın bu denl rahatlık sağlaması, üretimde topraktan kaynaklanan maliyetin de bir hayli önüne geçmektedir.  Bilindiği üzere topraklarını kullanmak isteyen bir çok çiftçi tarım arazilerini kiraya vermektedir. Lavanta üretimi için kıraç topraklar da tercih edilebileceğinden uygun fiyatlı icara verilen tarla arazilerine ekip yapılarak kazanç sağlanma yoluna gidilebilir.

Lavanta Hangi İklimi Sever?

Lavanta yapısı itibariyle çok aşığı don olayları haricinde her türlü iklim türüne yatkındır. Su ihtiyacı ilk ekiminde verilmesinden itibaren yoktur. Bu nedenle susuz iklimin hakim olduğu bölgelerde de üretimi mümkündür.

Lavanta Kaç Yılda Yetişir?

Lavanta yıllık olarak ürün vermektedir. Ancak ben tarlaya yaptığım yatırımın tamamını tam olarak ne zaman çıkartırım diye sorarsınız 3 yıl beklemelisiniz yorumunu yapmamız doğru olacaktır.

Lavanta Tohumu Ne Zaman Ekilir?

Lavanta üretimi aslında iki aşamalıdır. Tohumun çimlendirme aşaması ilk aşamadır. Bunu yapacağınız yatırım bazında küçük bir alanda yapabilir daha sonra tarlaya fide dikimi yapabilirsiniz. Bahar aylarını tercih etmek isabetli olacaktır.

Lavanta Üretimi ve Satışı

Bilindiği üzere ülkemizde lavanta öncelikle kozmetik, temizlik alanlarında en sık kullanılan ürünlerinden biridir. Bu nedenle bu alanlarda alış yapan firmalara satış yapabilirsiniz. Dilerseniz kendi imkanlarınız doğrultusunda lavanta yağı üreterek de perakende satış yapabilirsiniz.

Lavanta Hasadı Ne Zaman Yapılır?

Lavanta hasadı yazın temmuz ağustos aylarına gelen dönemde kuruyan dalların bitkiden alınması – kopartılması sonucu hasadı yapılır. Hemen bozulmaya neden olan bir yapısı olmaması nedeni ile hasad esnasında acil bir duruma gerek duyulmaz.

Lavanta Üretimi Devlet Desteği

Lavanta üretiminde devlet desteği, lavanta eğitimi kursu gibi detaylı bilgiler tarafımızdan verilememekte olup, bu hususta ayrıca araştırma yapılması gerekmektedir.

Lavanta üretimi oldukça kolay tarım dalları arasında yer almaktadır ve özellikle tarıma çok daha az elverişli olan arazilerde tercih edilmektedir. Bakımı ekimi ve can suyu verilmesi haricinde çok kolaydır. Bu nedenle başlı başına yatırım aracı yerine kullanılacağı gibi, bir işin yanında ekstra bir yatırım amacıyla tercih edilmektedir. Lavanta yetiştiriciliği hakkında daha fazla detaylı bilgi için mutlaka aşağıdaki makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Lavanta Yetiştiriciliği Yapmak? Maliyeti ve Kar Marjı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu