İş FikirleriYatırımlar

Pilav Dükkanı Açmak

İçindekiler

Pilav Dükkanı Açmak

Girişimci kimliğinizi ortaya koyduğunuz sürece kazançlı işlere ulaşmanız daha kolay olacaktır. Elbette her iş fikri tutacak diye bir kaide olmadığını da bilmelisiniz. Farklı fikir arayışında olmanız kazanç yönü ile cazip gelse de bilindik yollar üzerinde gelişim sağlamak işin garanti boyutunu ortaya koyacaktır. Cazibesi ve çok sayıda müşteri ile pilav her dönem revaçta olmayı başarmıştır. Peki, sizde belirli bir sermaye ile pilav dükkanı açmak istemez misiniz? Ekonomik yönü, iş kolaylığı ve kısa süreli dönüşü ile doğru tercih olacaktır.

Belirli bir gelire sahip olabilmenin elbette riskli halleri ve ortaya koymanız gereken emeği olacaktır. Emek ve sermaye olmadan girişebileceğiniz işlerin az olması hesaba katılmalıdır. Öyle çok yüksek meblağlara da bulaşmadan işlerinizi kurabilirsiniz. Pilav dükkanınızı sabit bir yer üzerine kurabilmenizin mümkün olurken seyyar olarak da iş yapabilirsiniz. Sermayenize bağlı olarak karar verebileceğiniz bu düzende ilk etapta seyyar pilav dükkanı açmak daha mantıklı olacaktır.

Pilavcı

Pilav Dükkanı Açmak İçin Gereken Malzemeler

Resmi izinler alınmadan yapacağınız ticari faaliyet ciddi anlamda size zararlar verebilir. Alacağınız para cezalarına ek olarak yaptığınız masrafların boşa gitmesi ve el konulması dahi söz konusu olabilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda da cezai işlemler maddi zarara uğramanıza neden olacaktır. O yüzden kurallara uygun şekilde hareket etmeniz ve gerekli izinleri almanız gerekir. İzinler konusunda eksiklikler giderildikten sonra pilav dükkanı açmak için gereken malzemeler söz konusu olacaktır.

Pilav satışını seyyar olarak yapacaksanız öncelikle seyyar arabasına ihtiyacınız olacaktır. Seyyar araba içerisinde pilavın soğumaması için kurulan düzeneğin olması gerekir. Seyyar satışlar konusunda pilavın hazırlığını evde yapabilirsiniz. Bunun için de kullanacağınız malzemeleri ayarlamanız gerekecektir. Genellikle pilavlı nohut rağbet görürken pilav üstü tavukta lezzeti ile farklılığı ortaya koymaktadır.

Pilav arabasını ayarlayıp pilavın hazır hale gelmesi ile birlikte de pilavı satacağınız kap gerekecektir. Tek kullanımlık tabak ve kaşık işinizi fazlası ile görecektir. Sermayeniz iyi durumda ve sabit dükkan açmak istediğinizde ise masa, sandalye, dekor, bardak, tabak, kaşık, çatal, pilavın yapılacağı tezgah gibi bir lokantada olması gerekenlerin hepsi sizde de olmalıdır.

Seyyar Pilav İşi Nasıl Yapılır

Seyyar Pilav İşi Nasıl Yapılır?

Dışarı çıktığınızda ara ara denk geldiğiniz seyyar pilav tezgahı sizin de dikkatinizi çekmiştir. Hatta bazı günlerde lezzetli pilavın tadına bakmışsınızdır. Peki, siz böyle bir işe adım atmaya kaldığınızda aklınıza seyyar pilav işi nasıl yapılır? Önceliklerinizi belirlemeniz ve gerekli olan malzemeleri ayarlamanız gerekir. Malzeme temini ne kadar önemli olsa da satışın yapılacağı yer çok önemlidir. Sizden önce bu işe atılmış ve planladığınız bölgelerde satış yapıyorlarsa işiniz daha zor olacaktır.

Seyyar pilav işi için almanız gereken araç ısı düzenini ayarlamalı ve pilavı her zaman sıcak tutmalıdır. Bu tür etkenler hesaplandıktan sonra satışlara başlamanız mümkün olacaktır. Günlük satışlar kar marjınızı belirleyeceği için de alan tespitine ayrı özen göstermelisiniz. Kazanç noktasında da merak edilen diğer konu ise seyyar pilavcı ne kadar kazanır? konusudur. Bu hususta insan yoğunluğunun fazla olduğu yerler kazancı belirleyen unsurlardandır.

Pilav Dükkanı Açma Maliyeti

Pilav dükkanı açılması noktasında herhangi bir bayilik düşünmüyorsanız dükkanın büyüklüğüne göre fiyatlarda değişkenlikler söz konusu olabilir. Pilav dükkanı açma maliyeti her ne kadar kiralayacağınız dükkana göre değişse de içerisine girecek malzemeye göre de değişmektedir. 20.000 – 60.000 TL arasında bir sermayeye sahip olmanız iyi bir dükkan açabilmeniz için yeterli olacaktır.

Dükkanın mahiyetine göre açılış yapmadan önce kar marjını da bilmek gerekir. İşlek bir cadde üzerine açacağınız dükkan yüksek karlılığı da beraberinde getirecektir. Pilav dükkanı kar marjı hedef kitle ile doğru orantılı şekilde ilerlemektedir. Bu yüzden elde edeceğiniz yapıda genel piyasa araştırması önemlidir. Muhitin böyle bir dükkana uygun olup olmadığı konusunda araştırma yapmanız çok daha doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu