Yurtdışında Çalışmak

Schengen Vizesi Nasıl Alınır ve Gerekenler Nelerdir?

Schengen Vizesi Nasıl Alınır ve Gerekenler Nelerdir?

Yurtdışına çıkışlarda özellikle vize alma işlemleri konusunda yapılacak olan incelemeler dahilinde detaylı şekilde bilgi alınması gerekir.

Farklı amaçlar için yurtdışına çıkmak isteyenler için schengen vizesi nasıl alınır? Diye düşünenler için gerekli evrakların hazırlanması ve başvuru işlemlerinin yapılması doğrultusunda yapılan kontrollerin ardından uygun olan kişiler için verilecek olan onay işlemiyle vize alımı sağlanmaktadır.

Vize başvurusunda bulunmak isteyenlerin öncelikle gerekli evrakları hazırlaması gerekir. Aşamalı şekilde gerçekleştirilecek olan işlemlerde uygulanacak olan prosedür sayesinde uygun kişilere vize verilmektedir.

 1. İçindekiler

  Pasaportun geçerlilik tarihinin kontrol edilmesi

Vize başvurusu yapmadan önce mutlaka pasaportun geçerlilik süresinin kontrol edilmesi gerekir. Başvuru yapabilmeniz için pasaportunuzun geçerlilik tarihine en az 6 ay olması gerekmektedir. Aksi durumda başvurunuzun değerlendirmesi yapılmaz.

 1. Vize başvuru formunun doldurulması

33 ülkede geçen tek vize olması nedeniyle tercih edilmekte olan Schengen vizesi başvuru formu doldurulması gerekmektedir. Vizeyi alabilmeniz için formda gereken bilgileri detaylı şekilde belirtmeniz gerekmektedir. Yapılacak olan hatalar özellikle vize başvurusu sonrasında talebinizin onaylanmamasına neden olabilir. Bu nedenle başvuru formunun dikkatli bir şekilde doldurulması gerekir.

 1. Gereken evrakların hazırlanması

Başvuru işlemlerinin yapılabilmesi için farklı ülkeler tarafından istenilen evrakların hazırlanması gerekir. Özellikle yurtdışına çıkacak olanlar için tercih edilecek olan ülkeler tarafından talep edilen evrakların detaylı şekilde incelenmesi ve uygun evrakların hazırlanması ile başvuru süreci başlatılabilir.

 1. Vize başvurusu yapmak

Belgelerin hazırlanmasının ardından teslimi sağlanmalıdır. Parmak izi ve fotoğraf çekimi için aracı kurumlar üzerinden yapılacak olan talepler doğrultusunda randevu alınmaktadır. Web siteleri üzerinden yapılacak olan talepler doğrultusunda hizmet alınabilir. Aracı kurum ile yapılan görüşmeler dahilinde başvuru için talepler iletilebilir. Farklı ülkelere çıkış yapmak isteyenler özellikle aracı kurumlar ile yapacakları görüşmeler dahilinde başvuru işleminin sorunsuz şekilde yapılmasını sağlayabilirler.

 1. Randevu günü

Alınan randevu gününün gelmesi durumunda kişinin bizzat başvuru yapması gerekir. Bu sayede Schengen vizesi alma işlemleri herhangi bir sorun yaşanmadan gerçekleştirilebilir. Başvuru sırasında ülkeler için gerekli olacak evrakların incelenmesi ve verilen bilgiler doğrultusunda herhangi bir sorun olup olmadığını saptanması gerekir.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır ve Gerekenler Nelerdir?

Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Başvuru yapmayı düşünenler Schengen vizesi için gerekli evraklar konusunda gidecekleri ülkeye ve durumlarına göre işlem yapabilirler.

 • Vize başvuru dilekçesi,
 • Vize ücret dekontu,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Vize başvuru formu,
 • 2 adet biometrik fotoğraf,
 • Güncel ve eski pasaportlar,
 • Uçak ve otel rezervasyon bilgileri,
 • Seyahat sigortası,
 • Seyahat için masrafları karşılayacak maddi durumun olduğunu gösteren belge,
 • Davet mektubu gerekli belgeleri oluşturmaktadır.

Almanyada Çalışma İmkanı ve İş Olanakları

Katarda Çalışma İmkanı ve İş Olanakları

Garanti Kredi Çekmek İçin Tıklayız

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu