İş Fikirleri

Sermayesiz İş Fikirleri

Sermayesiz iş fikirleri günümüzde en merak edilen konulardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Genç girişimciler sıfır sermaye ile iş kurmak istiyorlar. Sermayesiz iş kurmak en risksiz işlerdendir. Maliyet yoktur, işi yapacak kişi sadece zamanını verecektir. Ancak herkesin merak ettiği sorulardan biriside sermayesiz iş kurma fikirleridir. Günümüzde teknolojinin, yeni iş olanaklarının ve yeni alanların doğmasıyla birlikte sermayesiz iş kurmak oldukça kolaylaşmıştır. Metnimizde sizlere sermayesiz iş fikirleri, 2021’de sıfır maliyet ile iş kurma ve sermayesiz iş nasıl kurulur gibi önemli soruların cevaplarını vereceğiz.

İçindekiler

Sermayesiz İş Nedir?

Sermayesiz iş kurmak, sıfır bilgi birikimiyle yapılabilecek bir şey değildir. Yani sizlerin bazı alanlar üzerinde uzmanlaşmış olmanız gerekmektedir. Sermayesiz iş kurmak da tam bu sırada devreye girer. Sizler bilginizi, yeteneğinizi, potansiyelinizi ve tecrübenizi sıfır maliyet ile satarsınız ve gelir sağlarsınız. Sermayesiz iş kurmak, halk arasında oldukça yanlış anlaşılmaktadır. Türkiye’de yaşayan insanlar genel olarak şu kanıdadırlar; ‘’yatırım yapmadan, zengin olacağım’’ bu oldukça yanlış ve gerçekçi değildir. Unutmayın, sermaye dünyasında yaşıyorsunuz ve yatırım yapmadan para kazanmanız mümkündür değildir. Ancak yatırımınızı parayla değil, zekanız ile yapmanız mümkündür. Bu yüzden uzmanlaştığınız ya da yapmayı sevdiğiniz alanları sıfır maliyet ile müşterilere sunmanız gerekmektedir. Bu bilgi cebinizde olursa, yaşama daha gerçekçi yaklaşır ve koşullarınızı buna göre şekillendirirseniz ve bu durumda sizlere artı kazanç sağlar.

Sermayesiz İş Nasıl Kurulur?

Sermayesiz iş kurma fikri cebinizdeyse ve ne üzerine iş kurmayı netleştirme durumundaysanız; organizasyon kısmına girişmeniz gerekir. Organizasyonda yapmanız gereken, müşterilere sunacağınız ürün/bilgi/tecrübeyi doğru sunmak, doğru fiyatlandırmak ve ulaşabilinir olmak. Bunlar temel koşullardır ve istisnasız yerine getirmelidir. Sizlere küçük bir organizasyon örneği vererek, durumu pekiştirelim. Örneğin, yazı yazmayı sevdiğinizi varsayalım ve sizler yazı yazmak üzerine tecrübeniz, bilgi birikiminiz bulunuyor. Kararınızda yazı yazarak para kazanmak olsun. Organizasyonun hedefini ve ne yapmanız gerektiğini belirlediniz sonrasında yapmanız gereken sıralama ise şu şekildedir:

 • Yapacağınız işin detaylı araştırması

Yazı yazarak para kazanmayı planlamıştık.  O zaman detaylı bir araştırmaya girerek; yazı, yazarak para kazanın kişilerin tecrübelerini öğreneceğiz. Arama motorları üzerinden detaylı bir araştırma yapıyoruz ve bu işi yaparak para kazanan kişi/kişilere ulaşıyoruz. Onların yazılarını, önerilerini ve tecrübelerinden pay çıkartıyoruz. Bu bilgiler, mesleği yerine getirirken oldukça önemli olacaktır.

 • Yapacağınız işin sektörünü tanımak

Her sektör farklı üslupları, farklı gereklilikleri yerine getirmektedir. Sizlerde yeni bir sektöre atılıyorsunuz ve bu sektörü bilmek zorundasınız. Sektörü bilmiyor ve tanımıyorsanız; sektörün içerisinde 30 günden fazla kalmanız fayda değil, zarar getirecektir.

 • Pratik yapın

Yazı, yazarak para kazanmayı hedeflediğinizi varsaymıştık. Her meslek, her alan kendi içerisinde tecrübe ve pratik ister. Bu iki koşul bir kişide ne kadar yüksek ivmedeyse; mesleği icra edecek kişi o kadar nitelikli ve donanımlı olacaktır. Bu yüzden bol, bol yazılar yazın ve kitap okuyun.

 • Müşterileri bulmak / Reklam yapmak

Her şey gayet güzel gidiyor. Sermayesiz iş fikri bulundu, sektör araştırması yapıldı, pratikler yerine getirildi. Artık mesleğin içine girmeye hazırsınız. Ancak, sizler yeteneklerinizi, birikiminizi başkalarına hizmet olarak sunabilmeniz için; sunacağınız hizmete ihtiyacı olan insanları bulmanız gerekir. Yani müşteri bulmalısınız. Müşteri bulmanın en basit yolu; etrafınızda tanıdığınız herkese yaptığınız işi paylaşın. Yani kendinize bir network ağı yaratın. Diğer bir yöntem ise online platformlar üzerinden iş alan / iş veren adresleri bulun. Platformlarda zaman geçirin ve sektör ile ilgili ilişkiler edinin. Reklamınızı da ücret ile değil zaman ile yapıyorsunuz.

2021 Sermayesiz İş Fikirleri

2021’de sermayesiz iş fikirleri hakkında detaylı ve kapsamlı bir liste oluşturduk. Oluşturulan listedeki mesleklere ve alanlara bakarak; sermayesiz iş fikri edinebilirsiniz. Genel olarak sermayesiz yeni iş fikirleri şu şekildedir:

 

 • Organizasyon

Günümüzde maliyetsiz meslekler arasında organizasyon bulunmaktadır. Bilindiği gibi doğum günü, düğün, nişan, kutlama ve eğlence gibi birçok organizasyon ihtiyacı olan etkinlikler bulunmaktadır. Bu organizasyonları, organize eden kişi neden siz olmayasınız? Yapmanız gereken ilişki ağı genişletmek, sosyal medya üzerinde reklam yapmak ve etrafınızdaki herkese bu işi yaptığınız hakkında bilgilendirmek. Kurduğunu network ile müşteriler kapınızı çalışacaktır. Bu işi yapabilmek için herhangi bir ofise ihtiyacınız bulunmuyor. Müşterileriniz ile mekan’da bulaşarak, organizasyon planlamasın konuşabilirsiniz. Alacağınız ön ödeme ile organizasyonların tarih, saat, yer, ihtiyaçlarını çözümleyerek; para kazanabilirsiniz.

 • Online Ders

Online dersleri daha önce duymuş muydunuz? Türkiye ve Dünya’da onlarca online ders veren platform bulunmaktadır. Sermayesiz iş kurmak ve sermayesiz para kazanmak için oldukça doğru bir tercih olabilir. Bu platformlara üye olarak ücretli online ders verebilirsiniz. Ne dersi vereceğinizi düşünüyorsanız; yapmanız gereken tek şey hakim ve uzman olduğunuz alan üzerinden ders vermek. Mesele enstrüman çalmak, yemek yapmak, Matematik/Türkçe dersleri vs.

 • Deşifre Yapmak

Deşifre yapmak, yatırımsız iş fikirleri arasında en popüler olanlardandır. Deşifre temel olarak bir video, ses kaydını metin haline getirmektedir. Bu işi yapmak için ihtiyacınız olan bilgisayar ve imla kurallarıdır. Bunları biliyorsanız; rahatlıkla deşifre yapabilirsiniz.

 • El Ürünleri

El ürünlerini yapmakta kendinize güveniyorsanız; patik, çorap, ahşap tasarım ve aksesuar gibi ürünler üreterek dijital olarak satışını yapabilirsiniz. Türkiye’de milyonlarca insan bu tarz ürünleri oldukça tercih etmektedir. Ayrıca birçok ticaret sitesi üzerinden rahatlıkla satışını gerçekleştirebilirsiniz.

 • Tercümanlık

Anadiliniz dışında bir dil biliyorsanız, tercümanlık yapmak oldukça mantıklı bir iş olacaktır. Ayrıca bu iş evde sermayesiz iş fikirleri arasında oldukça popülerdir. Türkiye’de birçok kurum ve kuruluş evde çalışarak iş yapan kişilere ihtiyaç duymaktadır. Hızlı iş ilanlarına bakabilirsiniz.

 • Yemek Yaparak Para Kazan

Son dönemlerde mahalle aralarında gün geçtikçe büyüyen sermayesiz meslekler arasında evde yemek yapmak bulunuyor. Artık birçok işyeri dürüm yemekten sıkıldığı için evde yemek yapan kişilerden sipariş veriyor. İlk olarak mahallenizde bulunan 3 – 5 personeli olan işyeriyle görüşebilirsiniz. Anlaşma sağlamanız durumunda sermayesiz ek gelir elde edebilirsiniz.

 • Sosyal Medya Üzerinden Satış Yapmak

Sosyal medya üzerinden kıyafet, ayakkabı, pantolon, aksesuar, bileklik ve saat gibi yüzlerce ürün satışı yapacağınızı biliyor muydunuz? Yapmanız gereken hızlıca sosyal medya hesabı oluşturmak ve takipçi sayınızı arttırmak. Sonrasında satış yapmanız durumunda ürünleri temin edeceğiniz bir tedarikçi bulmak. Sizler sadece aracı oluyorsunuz. Ürün satan ve ürünü alacak kişinin arasında olarak, fiyat belirliyor satışını gerçekleştiriyorsunuz. Satıştan hemen sonra tedarikçiye bilgileri veriyorsunuz ve tedarikçi ürün gönderimini sağlıyor. Son dönemlerde oldukça artan meslek arasında yer aldığını belirtmekte fayda var.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu