Güncel

Dolar Yükselir Mi Düşer Mi? Ağustos 2019

Doların aşağı yönlü hareketini sürdürdüğü bu günlerde, tüm yatırımcıları dolar yükselir mi, düşer mi şeklinde bir soru işareti oluştu. Çünkü parasını dolara yatıran ve dolarla ticaret yapan kişiler dolar 2019 verileri ile biraz tereddüt yaşamaktadır. Bunun en büyük sebeplerini sayacak olursak, Türkiye geneli yerel seçimler, itiraz sonucu yeniden yapılan İstanbul Belediye Başkanlığı seçimi, yaşanan S-400 gerilimi, Merkez Bankasının Faiz İndirimi, akabinde bankalarının faiz oranlarını düşürmeye başlaması şeklinde sıralayabiliriz.

Piyasa hareketli, haliyle akıllara ilk gelen soru : Dolar Yükselir mi, Düşer mi?

Güncel Veriler İle : Dolar Yükselir Mi? Ağustos 2019

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki doların yükselip yükselmeyeceği veya düşüş seyrinin ne kadar devam edeceği kesin bir tahmin konusu değildir. Çünkü son dönemde ekonomik ve siyasal anlamda piyasa hareketliliğin artması doların rekor düzeyde artacağı yorumlarının getirmekteydi. Ancak son üç aylık verileri incelediğimiz de ise doların sürekli bir düşüş eğiliminde olduğunu görmekteyiz.

Doların son üç aylık verileri Ağustos 2019

Yukarıdaki verilere göre mayıs, haziran ve temmuz aylarında düzenli olarak dolar düştü. Türkiye de yaşanan hareketliliği baz alırsak bu düşüş beklenilenin aksine düşmeye devam ederek ağustos 2019’a kadar ulaştı. Şuan dolar 5,50 TL altını zorlamaya başladı. Lakin veriler ile gelecek adına tahminler yapmak bizim açımızdan zor. Bu yüzden uzman yorumlarla ile dolar yükselir mi sorusunun cevabını aramak daha doğru olacaktır.

Uzman Yorumları ile Doların Seyri 

Doların yükselip yükselmeyeceği konusunda genel olarak uzman yorumlarını incelediğimizde, piyasanın yükselme seyrine gireceği ve doların düşüşünün devam edeceği konusunda ikiye ayrılmış olduğun gördük. Bazı uzmanlar doların iki haneli rakamlara kadar ulaşacağını belirtse de, bazı uzmanların aksine 5,50 seviyesinin altına ineceği yorumlamalarının yaptığını gördük.

Doların bugünkü durumun genel olarak nedenleri arasında Merkez Bankası hamlelerinin, Swap hikayeleri, yedek akçenin kullanımı, faizlerin düşmesinin doları pozitif yönlü etkilediğini konusunda tamamen iç piyasayla alakalı olduğu, kimi yorumcuların ise Çin-ABD  arasında yaşanan ticaret hamlelerinin doların zayıflamasına yol açtığı şeklinde dış piyasayla alakalı yorumlar olduğun gördük.

Sonuç olarak dolar yükselir mi, düşer mi sorusuna piyasa tam bir fikir ayrılığı yaşandığı, Faiz indirimlerinin ilerleyen dönemlerde dolar üzerindeki etkisinin ne olacağı konusunda ortak bir görüş ile karşılaşamadık.

Önemli Not : Eğer yatırımcı veya birimi yapan biriyseniz piyasa hakkında detaylı bilgiye sahip olan uzmanlardan bilgi alıp, doğru kararları almalısınız. Piyasada fikir ayrılığının çok fazla olması nedeni ile özellikle resmi kaynaklardan bilgi edinmeli, devletin ekonomi anlamında ileri gelenleri ile, uzman ekonomistlerden bilgi almalısınız.

Bir Yorum

  1. Verdiğiniz yararlı bilgiler için teşekkürler. Güvenilir finans haberlerine ulaşmak gerçekten çok güç.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu