Hukuk

Tarım Kredisi Nasıl Alınır? Kimler Alabilir? Şartları Nelerdir?

Tarım kredisi alma şartları ve Tarım Kredi başvurusu, tarım kredisi kimlere verilir konularındaki tümdetayları, metnimizde bulabilirsiniz. Hali hazır da çiftçilik mesleğini gerçekleştiriyorsanız ya da gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız; Devlet, destekli tarım kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Tarım Kredi başvurusu hakkında detaylı bilgileri, yaşanabilecek koşulları ve tarım kredisini kimler alabilir? Gibi soruları ve detayları sizler için derliyoruz.

Ekonomik Getirisi Yüksek Tarım Ürünleri üretmek isteyenler tarım kredisine başvuru yapmaktadırlar. Bu yüzden makalemizce çiftçi kredisi şartları hakkında detaylı bir inceleme yapmanızı tavsiye ederim.

İçindekiler

Tarım Kredisi Nedir?

Tarım kredisi, diğer bir adıyla çiftçi kredisi   Türkiye’de üretimi desteklemek adına birçok mesleğe maddi ve manevi destek de bulunmaktadır.

Türkiye’de coğrafi özellikleri ve koşulları sayesinde Tarıma oldukça müsaittir. Yüzyıllardır tarım üzerinden üretim, ülkede gerçekleşmektedir. Devlet ise, bu mesleği icra eden kişilere, daha fazla üretim yapabilmeleri ve işe başlayabilmeleri adına tarım kredisi vermektedir. Kredi başvurusu nasıl yapılır?, uygun kredi nasıl çekilir? gibi konulara sitemizde sıkça yer vermekteyiz.

Tarım kredisi, birçok krediye nazaran oldukça avantajlıdır. Uygulanan prosedür, tarım işletmelerinin koşullarına göre hazırlanmıştır. Örneğin, tarım kredisi başvurusu onaylanan bir çiftçi, ödemelerini hasat zamanında gerçekleşmektedir. Elbette, bu koşullar bazı istisnai durumlara göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca faiz oranlarını minimum tutulmaktadır. Çiftçilik yapıyorsanız ya da yapmayı düşünüyorsanız tarım kredileri işlerinizi büyütmede ve çiftçiliğe başlayabilmeniz için oldukça etkili olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : Arıcılık Kredisi Veren Bankalar

Tarım Kredisi Nereden Alınır?

Tarım kredisi, kamu bankaları, özel sektör bankaları ve Tarım kooperatifleri tarafından verilmektedir. Bazı istisnai durumlarda ise, devlet tarafından verilmektedir. Üç farklı kredi veren kurumların, farklılıkları ise şu şekildedir;

 • Kamu Bankaları ve Özel Bankalar

Özel sektör bankaları ile kamu bankaları; kredi koşulları, ödemeleri ve faizleri oldukça farklılık göstermektedir. Kamu bankaları, devlet destekli olmasından kaynaklı, minimum fiyatlar üzerinden sirayet ettirmektedir. Özel sektörde bulunan bankalar ise, serbest ekonomi politikasından kaynaklı diledikleri faiz oranlarını verebilmektedirler. Bu yüzden kamu bankalarının oluşturduğu kampanyaları takip edebilir, tarım kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

BU YAZI İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi
 • Tarım Kredi Kooperatifleri

Tarım Kredi Kooperatifleri, çiftçilere finansal destek sağlayarak kalkınmalarına, gelişmelerine ve üretimlerini güçlendirmeleri için olanak sağlamaktadır. Günümüzde birçok çiftçi de kooperatife üyedir. Tarım kredisi için kooperatifinden de destek alma koşulunuz bulunmaktadır. Ayrıca tarım kredi kooperatifleri birçok kampanya oluşturmaktadır ve kredinin ödeme koşullarını, çiftçilerin düzenine göre hazırlamaktadır.

Tarım Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

Tarım kredisi alma şartları, başvuran kişilere göre farklılık göstermektedir. Örneğin, uzun yıllardır tarım sektörü içerisindeyseniz ve gelir – gider tablonuzu şeffaf bir şekilde bankaya sunmanız sizlere avantaj sağlayacaktır. Ayrıca, çiftçi belgeniz de olmalıdır. Tüm bankalar, verecekleri krediyi, sorunsuz ve geciktirmeden geri ödeyebilecek kişileri aramaktadır. Bu yüzden gelir – gider tablonuz sizlere ne denli yüksek kazanç sağlıyorsa o kadar avantajınız bulunmaktadır. Özel bankalar ve kamu bankaları üzerinden tarım kredisi başvuru onayı almanız için, öncelikle kredi notunuza bakmaktadırlar. Kredi notunuz, temel olarak şu gereklilikler ile oluşmaktadır:

 • Düzenli kredi ödemeleri
 • Banka’da bulunan bir miktar para
 • Sicil kaydı
 • Kaç kredi başvurusunun ret edildiği
 • Krediye başvuran kişinin, üzerine kayıtlı ev, araba, işyeri vs.
 • Tarım sektöründe edindiği maddi ivme ve üretim kapasitesi

Kamu bankaları, temel olarak tarım sektörüne ciddi destek de bulunmaktadırlar. Özellikle faizsiz tarım kredisi almak için genç çiftçilerin oldukça avantajı bulunmaktadır. Bankalara sektöre girecek yeni kişilere de oldukça avantajlı kredi koşulları yaratmaktadır. Uzun yıllardır çiftçilik yapan kişilerinde bu krediyi alması mümkündür. Tarım kredi kooperatiflerinden kredi alabilmeniz için oraya üye olmanız gerekir. Ancak bankalar, müşterilerinde bu kriteri aramamaktadır. Mesleği icra eden ve icra edecek kişiler, diledikleri bankaların kampanyalarına başvurabilmektedirler.

Eğer kredi çekmek istemiyorsanız Acil Nakit Para Bulma Yöntemleri-Kredisiz konulu makalemizi de inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tarım Kredisi Başvurmak İçin Gerekli Belgeler

Tarım kredisi başvurusu için detaylı belgelere ihtiyacınız bulunmaktadır. Hemen, hemen tüm kurumlar sizlerde bu belgeleri talep edecektir. Kredi başvuru seçenekleri; Tüzel ve bireysel tarım kredi başvurusu için ikiye ayrılmaktadır. Genel olarak tarım kredisi başvurmak için gerekli belgeler şu şekildedir:

 • Bireysel Tarım Kredi başvurusu için gerekli belgeler
 • TC Kimlik fotokopisi
 • Çiftçilik belgesi
 • Tarım işletmenizin tapu ve kira kontratını onaylayan resmi belge
 • İpotek edeceğiniz mal/menkul beyanı
 • Sektörde aktif olduğunuzu göstermek adına iki yıllık gelir, gider ve bilanço belgesi
 • Tüzel Kişiler için tarım kredisi başvurusu için gerekli belgeler
 • C Kimliği fotokopisi
 • Sektör ile ilgili gerekli odaya kayıt olduğunu gösteren belge
 • Vergi levhası
 • İşyeri sahibinin noterden aldığı imza sirküleri
 • Tüzel kişilik için ana sözleşme fotokopisi
 • Sektörde aktif olduğunu göstere 2 yıllık gelir, gider ve bilanço belgesi
 • Tarım işletmenizin tapu ve kira kontratını onaylayan resmi belge
 • Kredi için ipotek edeceğiniz mal/menkul

Tarım Kredi Ücretleri

Tarım kredi ücretleri, sizlerin talep ettiğiniz fiyat skalası üzerinden şekillenmektedir. Tabii sizin talep ettiğiniz kredi miktarı, üretim potansiyeliniz ve kazançlarınıza göre değişiklik göstermektedir. Genel itibari ile bakıldığında, talep edilen kredi miktarının yarısı verilmektedir. İstisnai durumlar da bulunduğunu belirtmekte fayda var. Talep ettiğiniz kredi miktarına erişebilmeniz için kredi notunuzun yüksek olması ve potansiyelinizin güçlü olması gerekir. Bu koşullar, banka çalışanı tarafından netleştiğinde, dilediğiniz miktar da kredi alabilmeniz mümkündür. Ortalama bir fiyat arası vermek gerekirse; 20.000 ₺ ila 100.0000 ₺ arasında tarım kredisi almak mümkündür. Bazı koşullarda çok daha yüksek krediler alınabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu