İş Fikirleri

Toptan Yumurta Satımı

Toptan Yumurta Satımı, Toptan Yumurta Alıcıları hakkında detaylı bilgiler. 

Ülkemizde yumurtaya olan ilginin sürekli artması ile birlikte son dönemde toptan yumurta satmak istiyorum şeklinde ki taleplerin oldukça arttığı görülüyor.

Ülkemizin beslenme kültüründe özellikle sabah kahvaltılarında yumurtanın oldukça önemli bir yeri bulunuyor. Türk kültüründe sabah kahvaltısında kesinlikle yumurta kullanımı gerçekleşiyor. Yumurtanın sahip olduğu protein miktarı ve birçok hamur işinde de kullanılması ile yoğun bir şekilde tüketiliyor. 5 Kişilik bir ailenin ayda ortalama 2 koli yumurta tükettiği ifade ediliyor. Bu sebeple ülkemizde pek çok kişi yumurta üreticiliği yapıyor. Bu yumurtaları maddi kazanca çevirmenin en etkili yolu ise toptan şekilde satmak oluyor.

İçindekiler

Toptan Yumurta Alıcıları

Günümüzde yumurta üretimi yapan kişilerin yumurtalarını değerlendirme noktasında ilk tercihleri toptan yumurta alıcıları oluyor. Diğer türlü üreticiler kendi ürettikleri yumurtaları kendi satmaya kalksa lojistik ve müşteri kitlesine ulaşma gibi durumlarda büyük sıkıntı yaşıyorlar. Ayrıca üreticinin yumurtalarının satamaması sonucunda bayatlayan yumurtalar nedeniyle büyük bir maddi sorun yaşanabiliyor. Bu sebeple toptan yumurta alan firmalara yumurtaların satılması çok daha mantıklı oluyor.

Toptan yumurta alıcı firmaları hem yöresel hem de internet firmaları olabiliyor. Ayrıca büyük marketler de toptan yumurta alıcılığı yapabiliyor. Burada yumurtalar büyüklüğüne, çiftlik, köy ya da organik olma durumuna göre fiyatlanıyor. Bu anlamda en yüksek bedel köy yumurtalarına biçiliyor. Bunun ana nedeni ise köy tavuklarının sayısının giderek azalması ve piyasada sınırlı sayıda bulunması oluyor. Toptan yumurta alan firmaların en büyük avantajı ise hali hazırda yumurtayı satacak müşteri kitlelerine sahip olmaları oluyor.

Organik Yumurta Alıcıları

Organik yumurtanın çoğu zaman köy yumurtası ile karıştırıldığı görülüyor. Fakat bu iki tabir birçok yönden birbirleri ile ayılıyor. Organik yumurta organik olarak yetiştirilen ve beslenen tavukların yumurtalarına verilen addır. Normal çiftlik yumurtalarına göre protein değeri ve lezzeti çok daha iyi olan organik yumurtalar lezzet anlamında köy yumurtalarının biraz gerisinde kaldığı söylenebilir. Fakat günümüzde köylerde tavuk besleme ve yumurta üretiminin oldukça sınırlı hale gelmesi ile birlikte organik yumurtalara olan talebin oldukça fazla olduğu görülüyor.

Günümüzde birçok kişi organik tavuk alarak bunları belirli alanda besliyor ve ardından elde ettiği yumurtaları tüketicilere sunuyor. Fakat burada direkt halka satış oldukça uzun zaman alan ve maliyetli bir işlem olması nedeniyle organik yumurta üretin kişiler piyasada bulunan organik yumurta alıcıları ile anlaşarak toptan bir satış gerçekleşiyor. Bu doğrultuda toptan organik yumurtaları alıcıları arasında market zincirleri, kahvaltı merkezleri ve şarküteriler bulunuyor.

Ülkemizde organik yumurtaya olan ilginin sürekli artması ile birlikte organik yumurta üretiminde bayatlama riskinin oldukça düşük olduğu görülüyor. Toptan yumurta satmak istiyorum şeklinde ifade kullananlar için organik yumurta üretimi oldukça cazip bir yatırım olabiliyor. Ülkemizde son dönemde organik tavuk yetiştiriciliğine ciddi bir yatırım olsa da piyasada ki talebe göre hala yeterli üretimin sağlanamadığı görülüyor. Bu sebeple organik yumurtalar çok daha değerli konumda bulunuyor.

Toptan Tavuk Yumurtası Alan Firmalar
Toptan Tavuk Yumurtası Alan Firmalar

Toptan Gezen Tavuk Yumurtası Alan Firmalar

Toptan tavuk yumurtası alan firmalar arasında internet üzerinden satış yapan firmaların ilk sırada yer aldığı görülüyor. Bu sitelerin en önemli özelliği ise çok sayıda toplu siparişe karşılık verebiliyor olmaları oluyor. Toptan gezen tavuk yumurtası alan firmaların en temel özelliği tazelik konusunda çok büyük hizmet avantajı sunması oluyor. İnternet siteleri aldıkları siparişleri anında üreticilere ileterek tamimiyle taze bir şekilde siparişin ulaşmasını sağlıyor.

Ayrıca günümüzde gezen tavuk yumurtası üreticileri e-ticaret siteleri vasıtasıyla internet üzerinden satış hizmeti sunuluyor. Fakat burada toplu siparişler verilebiliyor. Normal çiftlik yumurtası ile gezen tavuk yumurtası arasında neredeyse iki kat fiyat farkı oluyor. Bu sebeple toptan gezen tavuk yumurtaları alan firmaların her geçen gün sayısının arttığı görülüyor. Yumurtayı nereye satabilirim soruna cevap oldukça basit oluyor. Toptan gezen tavuk yumurtası alan firmalar içerisinde ödeme noktasında sorunsuz olan ve kaliteli bir lojistik ağına sahip olan firmaların çok daha büyük bir ilgi görüyor.

Toptan yumurta satımı ile ilgili yerel pazarındaki marketler ile de anlaşmalar yapabilirsiniz. Yerel pazarda organik ürün satan pazarcılarla ve aktarla görüşebilirsiniz. 

Organik Yumurtaya Olan İlgi

Organik yumurta ülkemizde en çok ilgi gören yumurta çeşitlerinin başında geliyor. Bu ilginin temel nedeni ise lezzet ve sağlığı bir arada sunması oluyor. Günümüzde tavuk çiftliklerinde üretilen yumurtalar son derece lezzetsiz olup içerisindeki protein ve diğer minarellerin faydasının son derece yetersiz kaldığı anlaşılıyor. Ülkemizde yumurta tüketiminin oldukça önemli bir kültür haline gelmesi nedeniyle insanlar hem lezzetli hem de sağlıklı yumurta arayışını girdikleri görülüyor.

Esas itibari ile direkt köyde yaşayan köy tavuklarının yumurtalarının en lezzetli ve sağlıklı olmasına rağmen üretim anlamında yetersiz olması nedeniyle organik yumurtalara olan ilginin sürekli bir şekilde arttığı görülüyor. İnsanlar doğal ortamda yetişen, gezerek beslenen sağlıklı tavukların yumurtalarına çok daha fazla para ödemekten çekinmiyor. Günümüzde organik yumurtalara birçok market ve kahvaltı ürünü satan yerlerde ulaşılabiliyor. Organik yumurtalar lezzeti ile hemen fark edilebildiği için hile durumu organik yumurtada en rahat anlaşılabilen hususların başında geliyor.

Toptan Yumurta Satışı Karlılık Durumu

Toptan yumurta satmak istiyorum diyen kişiler için en önemli husus bu işten ne derece kar sağlanacağıdır. Çünkü organik tavuk yetiştiriciliği ve yumurta üretimi son derece zahmetli ve yoğun mesai gerektiren bir hizmet olarak ön plana çıkıyor. Ayrıca işin doğallığının korunması amacıyla tavuklar için herhangi bir kimyasal besin ya da ilacın kullanılmaması çeşitli risklerinde daha fazla olmasına yol açabiliyor. Bu doğrultuda ülkemizde çiftlik yumurtaları ile organik yumurtaların arasında 2 kat fiyat farkı bulunuyor. Hatta bu fark orijinal köy yumurtalarında 3 katına bile çıkabiliyor. Toptan yumurta satışında sürekli bir alıcıya sahip kişiler 10 bin TL’lik bir satışın 40 bin TL’sini kar olarak kasalarına koyabiliyor.

Toptan yumurta satımı doğru uygulamalar ile gerçekten karlı olabilir. Tavuk sektörü hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki makalelerimizi inceleyebilirsiniz.

Tavuk Çiftliği Kurmak – Nasıl Kurulur? Maliyeti, Kar Marjı Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu