Bayilik Veren Firmalar

Usta Dönerci Bayilik Şartları

Usta Dönerci Bayilik Şartları

2013 yılı başlarından itibaren Türkiye genelinde hızla yayılmaya başlayan Usta Dönerci markası, konusunda uzman çalışanlarıyla yüksek kalitede ürünlerini, uygun fiyat ve üstün hizmet kalitesi ile birleştirerek müşterilerine sunmaktadır.

Usta Dönerci’nin lezzeti, özenle seçilmiş malzemeler ve klasik yapılış yöntemlerinden ödün vermeden hizmet anlayışından gelir.

Uluslararası kalite standartlarında üretim yapan tedarikçilerle çalışan Usta Dönerci, müşterilerine daima doğal, katkısız malzemeler ile hazırlanmış ızgara ve kebap çeşitleri ile döner çeşitleri sunmaktadır.

Usta Dönerci markasını kuran ve tüm isim haklarını elinde bulundurarak bayiliğini veren Master Franchise firması TAB Gıda‘dır.

İçindekiler

TAB Gıda firması kimdir?

Tab Gıda, 1995 yılında kurulmuş olup halen Burger King, Sbarro, Popeyes, Usta Dönerci ve Arby’s markalarının bayiliğini vermektedir.

Genel merkezi İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde bulunur. 2001 yılında Burger King firmasının master franshise lisansını alarak Türkiye’de bayilik vermeye başlamıştır. Bayilik verdiği ve kendi işlettiği mağaza sayısı 1.100’den fazladır.

Usta Dönerci markası, 2013 yılında Tab Gıda tarafından kurulmuş %100 Türk firmasıdır.

Usta Dönerci bayilerine ne gibi olanaklar sunuyor?

Tab Gıda bünyesinde bulunan toplam Usta Dönerci mağazası sayısı 2017 itibari ile 120’dir. Bir kısmı bayilik şeklinde işletilen mağazaların diğer kısmı ise TAB Gıda bünyesindedir.

Tab Gıda, Usta Dönerci bayilik şartları çerçevesinde, anlaşma yapılan girişimcilere eğitim, personel ve işletmecilik ile ilgili konularda destek vermektedir.

20 yıllık master franchise tecrübesi ile kurmuş olduğu Usta Dönerci markasının tüm franshise organizasyonu, tıpkı Burger King, Popeyes, Arby’s ve Sbarro markaları ile benzer sisteme sahiptir.

Sözleşme aşamasından kurulum tamamlanana kadarki her türlü süreç Tab Gıda tarafından yürütülmektedir. Anahtar teslim kurulum yapılmaktadır.

Yatırım yapmak isteyen girişimciler, dükkan açmak istedikleri yerin caddeden ve içeriden çekilmiş detaylı fotoğraflarını Tab Gıda’ya ileterek başvuru yapabiliyor. Ön başvuru sonrasında bölge yöneticileri tarafından sahada keşif çalışması yapılarak yer onayı veriliyor. Ön onay aşamasını geçen yatırımcılara daha sonradan yüzyüze görüşülerek tüm detaylar ve sözleşme şartları aktarılıyor.

Anlaşma sonrasında tüm dekorasyon ve kurulum işlemleri Tab Gıda tarafından yürütülürken, yatırımcı kişi şirket açılışı, çalışma ve iş yeri açma ruhsatı başvurusunda bulunuyor.

Usta Dönerci bayiliği almak isteyen girişimcilere ilk eğitim Tab Gıda tarafından verilmektedir. İşletme sahibi dilerse kendisi mağaza müdürü olarak çalışabileceği gibi başka birisini de mağaza müdürü olarak atayabilir ve ücretsiz eğitim desteği almak üzere Tab Gıda’ya gönderebilir.

Genellikle mağazalarda vardiyalı çalışma sistemi uygulanmakta olup ortalama 3 mağaza müdürü ile 10-15 personel çalışmaktadır.

Mağaza personeli genelde asgari ücret alırken mağaza müdürleri asgari ücretin 2-3 katına kadar ücret alabilmektedir.

İlk açılış sırasında tüm gerekli sarf malzemeleri Popeyes firması tarafından gönderilir. Daha sonradan yapılan tüm satın alma işlemlerinde ürünlerin ödemesi alım tarihinden 1 ay sonra yapılıyor.

Restoranlarda satılan tavuk dönerler hazır gelip mağaza içerisinde pişirilmekte iken, et dönerler ise hazır kesilmiş, yarı pişmiş olarak sevk edilmektedir. 

Tüm bayilerinde kazanç odaklı bir sistem izleyen Usta Dönerci, bayilerin her türlü gelir-gider dengesini kontrol etmekte ve kar optimizasyonu için yatırımcıya destek olmaktadır.

Usta Dönerci Franchising bünyesi içerisinde kurulan sistem ile cep telefonundan dahi tüm alım satımlar, ciro, karlılık durumu, müşteri sayısı gibi veriler uzaktan mobil bağlantı ile takip edilebilmektedir.

Yeni işletme açılışı sonrası kazancı garanti göremeyen girişimcilere, Tab Gıda bünyesinde bulunan, firmanın kendi sahip olduğu şubeler de devredilmektedir.

Ancak bu şubelerin devir maliyetleri kazançlarına göre değişmekle beraber, normal sıfırdan açılan bir bayiye göre çok daha pahalıdır.

Usta Dönerci bayilik şartları nelerdir?

Usta Dönerci bayilik şartları arasında en önem verdiği konu, yatırımcının işi sahiplenmesidir. Yapılacak işi sadece para yatırımı olarak görüp, iş yerinden uzakta kalan, işi takip etmeyen ve akışına bırakan girişimciler ile sözleşme yapılmaktan kaçınılmaktadır. Bu yüzden, bayilik sözleşmesi imzalamadan önce yatırımcının özgeçmişi detaylı incelenmekte, geçmiş iş başarıları ve tecrübeleri önem kazanmaktadır.

 • Şube açılacak iş yeri büyüklüğü için aranan minimum şart cadde dükkanı için 300 mt2, avm için 100 mt2 dir.
 • Ayrıca, ön cephe genişliği minimum 6,5 m, her kat için tavan yüksekliği minimum 2,90 m olmalıdır
 • Tüm şubelerde baca sistemi bulunmalı ve “cafe-restoran ruhsatı” alınmaya elverişli olmalıdır.
 • Cadde dükkanlarının düz giriş şeklinde olması gerekmektedir.
 • Her mağaza için ortalama 2 kasa yeterli olup her kasa için yaklaşık 10.000 usd alınmaktadır.
 • Şubenin bulunduğu konum, avm içerisinde değil ise, yaya trafiğinin fazla olduğu, okul, kamu kurumları, büyük iş yerleri gibi nüfusun yoğun olduğu bölgeler olmalıdır.
 • En yakın diğer Usta Dönerci şubesi ile arasında minimum 1,5-2 km mesafe olmalıdır.
 • İlk defa bayilik sözleşmesi imzalayacak yatırımcılardan isim hakkı bedeli ve kurulum masrafı olarak, yatırımın yeri ve büyüklüğüne göre minimum 250.000 usd + KDV yatırım bedeli alınmaktadır.
 • 10 yıllık sözleşme yapılmakta ve isteğe bağlı olarak devretme imkanı tanınmaktadır
 • Royalty bedeli denilen, reklam ve pazarlama bedeli olarak kdv hariç ciro üzerinden her ay %10 alınmaktadır.
 • Paket servis tüm şubeler için zorunlu olmayıp yatırımcının tercihine göre izin verilebilmektedir.

Usta Dönerci kar marjı ne kadar?

Usta Dönerci bayilerinin ortalama kar marjı net %15-20 arasındadır.

Genel olarak işletme giderlerinin;

 • %40’ı gıda ve sarf malzemeleri,
 • %20-25 kira ve genel giderler,
 • %20-25 işçilik ve personel giderlerinden oluşmaktadır.

Bu rakamlar, işletmenin büyüklüğü, müşteri trafiği, ciro ve personel sayısına göre değişkenlik göstermektedir.

Orta halli bir bayi ortalama 100.000-150.000 tl arası ciro yapmaktadır. Yerine göre bu rakamlar mağazanın konumuna ve müşteri potansiyeline göre 200.000 tl’yi geçebilmektedir.

Yine orta halli bir bayinin aylık net karı 20-25.000 tl civarlarındadır.

Usta Dönerci, bayilik verdiği yatırımcılarına, yatırılan parayı ortalama 3-6 yılda kazanmayı vaad ediyor. 

Herhangi bir nedenle bayiliği bırakmak isteyen girişimcilere devir hakkı da tanınmaktadır.

Usta Dönerci bayilik şartları, bir çok firmaya göre oldukça masraflı olup çok iyi düşünerek yatırım yapılması gereken bir firmadır.

Gıda sektörüne girecek yatırımcılar mutlaka ön araştırmaları detaylı bir şekilde yapmalı, tüm riskleri göz önünde bulundurmalıdır. Herhangi bir olumsuzluğa karşı mutlaka B planı hazırda bulundurulmalı. İlk aylarda gerçekleşmesi muhtemel düşük ciro nedeni ile belirli bir miktar nakit para hazırda bulundurulmalıdır.

Yeni iş kuracakların mutlaka aşağıdaki yazıya göz atmalarını öneririz;

Franchising Mağduriyeti Yaşamayın. Son Pişmanlık Fayda Etmez

Yeni iş Kurmak İsteyenlere Altın Değerinde Tavsiyeler

Ayrıca aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;

Çıtır Usta Bayilik Şartları

Özsüt Bayilik Şartları

Bursa Kebap Evi Bayilik Şartları

Burger King Bayilik Şartları 

Sbarro Bayilik Şartları

Popeyes Bayilik Şartları

Subway Bayilik Şartları

Forum Portalı

Detaylı bilgi için yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

Destekleriniz için Facebook sayfamızı beğenmenizi ve takipte kalmanızı umarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu