Güncelİş FikirleriYatırımlar

E Ticaret Nasıl Yapılır? İnternetten Satış Püf Noktalar 2020

İçindekiler

E-ticaret nasıl yapılır? İnternetten satış yaparak para kazanmanın sırları nelerdir?

E Ticaret Nasıl Yapılır? İnternetten ticaret yaparak para kazanma mümkün mü? gibi pek çok sorunun cevabını bulacağınız makalemizi dikkatle incelemenizi tavsiye ederiz.

Günümüzde teknolojinin hızla ilerlemesi ile birlikte bir çok kişi internetin nimetlerinden yararlanarak bir nevi kendi işini yapabilmek adına düşünüp duruyor. Peki nedir internet üzerinden ticaret yapabilmenin (e-ticaretin) püf noktaları? E-ticaret nasıl yapılır? İnternetten satış yaparak para kazanmanın sırları nelerdir? Ne alıp satmalı? Ne şekilde müşteriye ulaşmalı? Nasıl işi büyütmeli?

Kendi işinizi yapmanız için bir yerde dükkan açıp sürekli başında durmanız gerekmiyor artık. Kendi internet siteniz üzerinden yada bu sistem üzerine kurulu bir internet portalına üye olarak da ürünlerinizi satabilirsiniz.

Peki e-ticaret nasıl yapılır? Nereden, ne şekilde başlanmalı?

E Ticaret Püf Noklaları Nelerdir?

Müşteri Kitlenizi Belirlemelesiniz.

Öncelikle ilk başlayacağınız nokta hedef müşteri kitlenizi belirlemek olmalıdır. Bu sadece e-ticaret için değil. Bir başkasına ücretli yada ücretsiz mal yada hizmet sunmak istediğiniz taktirde ilk düşünmeniz gereken şey bu olmalı.

Benim hedef kitlem kim? Kime hitap edeceğim. Bu kitlenin özellikleri neler? Alım gücü ne? Eğitim durumu ne? Ne iş yapar? Nasıl geçinir? Boş zamanlarında ne yapar? Nasıl sosyalleşir? Ne yer, ne içer, nasıl giyinir? Tüm bu bilgiler sizin hangi ürünü, hangi fiyata, kime, ne şekilde ve ne miktarda satacağınızı belirleyeceği için çok ama çok önemlidir.

E Ticaret Nasıl Yapılır?

E Ticaretten En Çok Kazandıran Ürünler

Hedef kitlenizi belirledikten sonra ikinci yapmanız gereken şey hedef kitlenizin ihtiyaç duyabileceği ürün alternatiflerini belirlemek olmalıdır.

E ticarette en çok kazandıran ürünler hedef kitlenize göre satış yapabileceğiniz doğru ürünlerdir. Tam olarak A ürünü, B ürünüdür yorumu yapmak mantıksız olacaktır. Coğrafi bölge, kültürel kalkınma, şehir ve taşra bölgelerinde talep edilen ürünler farklıdır. Bu yüzden kitlenizi iyi analiz ettikten sonra doğru belirlediğiniz ürünler size e ticaretten en çok kazandıran ürünler olacaktır.

İlk başta hedef kitlenizi belirlerken göz önünde bulundurduğunuz müşterilerinizin davranışları, yaşam tarzı ve kültürel ve sosyal durumuna göre ona ne satabileceğinize karar verin. Kıyafet satışı üzerine bir iş kolu düşünüyorsanız ve hedef kitlenizi çocuk giyimi üzerine belirlediyseniz çocukların ne zaman hangi tarz kıyafetlere ihtiyaç duyabileceğini, ailelerinin bu alışverişi yaparken nelere dikkat ettiklerini (kumaşın rengine, yumuşaklığına, esnekliğine…gibi), bu tarz kıyafetlerde devletin uyguladığı yasal gereksinimler ne (kanserojen madde içermemesi, çocuk güvenliğine aykırı aksesuarlar içermemesi…vb) konularda araştırma yapmalı ve bilgi sahibi olmalısınız. Zira kimse satın aldığı ürünün bu gibi nedenlerle gümrükte takılmasını, parasını bağladığı ürünü satışa dönüştüremediği için zarar etmeyi istemez doğal olarak.

Tüm bunları düşündükten sonra bu müşterinize neler satabilirsiniz tek tek en ince ayrıntısına kadar düşünüp tüm alternatifleri liste halinde bir kenara yazın. Yapacağınız işin büyüklüğü ve potansiyeli açısından kaç farklı ürüne ihtiyacınız var, elinizdeki alternatifler neler, hangi üründen müşterilerinizin ihtiyaç duyacağı miktar ne olur tüm bu soruların cevaplarını bir kenara not alın.

 

Tedarik yönteminizi belirleyin

Hedef müşterinizi belirlediniz, bu müşterinize neler satabileceğinizi belirlediniz. Peki bu ürünleri nereden almalı, ne şekilde tedarik etmeli, nasıl bir ödeme vadesi olmalı, miktarı ne olmalı?

Eğer yurtdışından ürün getirip satmayı düşünüyorsunuz, daha önce bu konuda değindiğimiza ve aşağıda linkini verdiğimiz makaleyi inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

Yurtdışından Ne Getirip Satabilirim? Karlı Ürünler Nelerdir?

Bir önceki maddede belirtilen ürün alternatiflerinden kaç tanesine ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Yatırımınızın büyüklüğüne göre belki sadece bir adet ürün alıp sattıktan sonra yenisini alacaksınız, yada bir ürün kategorisinde toptan olarak çok fazla ürün alıp perakende satacaksınız, yada bir çok çeşit ürün satacaksınız, satış potansiyellerini gördükten sonra hangisine yoğunlaşacağınıza karar vereceksiniz.

Tüm bunların hepsi birer seçim. Paranızın miktarı, bu işe ayıracağınız zaman, emek ve hedefleriniz çok önemli. Buna göre ilk yaptığınız ürün listesinde belirlediğiniz ürünleri nereden, ne şekilde alacağınıza karar vermelisiniz.

İnternetten Ticaret Nasıl Yapılır?

Alacağınız ürün yurt içinde mi üretiliyor, yurt dışında mı üretiliyor, kendiniz üretebilir misiniz? Bunları analiz edin. Eğer yurt dışından tedarik edecek iseniz hangi ülkelerden, hangi tedarikçilerden alabileceğinizi öğrenin. Yurt dışından getireceğiniz ürünün gümrük vergisi uygulamalarının ne olacağını, nakliyesini kimin ödeyeceğini iyi analiz edin. Tüm bunlara göre birden fazla tedarikçiden ayrı ayrı fiyat alıp en uygun fiyatı, kaliteyi ve hizmeti sunabilen tedarikçiyi seçin.

Tedarikçinizle ürünün fiyatını, ödeme vadesini, sevkiyat şeklini, satış sonrası olası kalite yada müşteri iadesi sorunlarına karşı nasıl bir anlaşma yapacağınıza karar verin. Güvenebileceğiniz ve sattığı ürünün arkasında durabilecek tedarikçileri seçmeye çalışın. Mümkünse referanslarını araştıp bilgi almaya çalışın.

E-Ticaret nasıl yapılır? Satış yönteminize karar verin

Hedef müşterinizi ve o müşteriye satacağınız ürünü belirlediniz. Bu ürünü nereden, ne kadar ve ne şekilde tedarik edeceğinize karar verdiniz. Alacağınız fiyat, ürünün geleceği ülke, tedarik süresi gibi tüm konular netleşti ve sıra geldi satış yöntemine.

Ürünü müşteriye ne şekilde satacaksınız? İnternetten satış yapmanın yolları ne?

Ürününüzü müşterinize iki farklı yöntemle satabilirsiniz. Ya kendi yapacağınız bir internet sitesi aracılığı ile satış yapabilirsiniz, yada bu iş için aracılık yapan portallardan birini seçebilirsiniz. (Sahibinden, Gittigidiyor, N11… gibi)

Her iki yöntemin de avantaj ve dezavantajları mevcut.

Eğer kendi siteniz üzerinden pazarlama yapacaksanız sitenizin kurulumu aşamasında yapacağınız masrafları (alan adı, sunucu, web tasarım gibi) göz önünde bulundurmanız lazım. Sitenizi kurduktan sonra müşterilerinizin sizi tanıması, varlığınızdan haberdar olması çok uzun zaman alacaktır. Belki reklam yada tanıtım yapmanız gerebilir. Bunun size olası maliyetlerini de göz önünde bulundurun.

Eğer kendi siteniz üzerinden yapmayacaksanız bu alanda kendini kanıtlamış internet sitelerine üye olabilir ve ilanlarınızı oradan verebilirsiniz. (Sahibinden.com, N11, GittiGidiyor gibi). Hatta orada kendinize sanal bir dükkan açabilir ve kurumsal bir kimlikle müşterilerinize hizmet verebilirsiniz.

Belirtilen bu ikinci yöntemde müşteriye ulaşmak çok daha kolay ve müşteriye güven verici olacaktır ancak sattığınız her ürün için aracı internet sitesine komisyon ödemeniz gerekecektir. Örneğin, 10 tl’ye satmak istediğiniz bir ürünü peşin satacaksanız firma size tahmini 9,50 tl gibi bir rakam ödeyecektir. Eğer müşterinize taksit imkanı da sunacaksanız bu durumda ödeme vadesine göre firmanın sizden kesintisi daha yüksek olacaktır. Çünkü ödemenin tüm finansmanı o firma aracılığı ile sağlandığı için siz hiç bir şekilde banka yada müşteri ile muhatap olmanıza gerek kalmıyor. Para akışı tamamen üyesi olduğunuz internet sitesi aracılığı ile yapılmaktadır.

Hangi yöntemi seçerseniz seçin, göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer önemli nokta ise kargo konusudur. Satış yapacağınız ürünün müşteriye gönderimi sırasında kargo ücretini kim ödeyecek buna karar vermelisiniz. Yapılan araştırmalarda genellikle müşterinin “ücretsiz kargo” seçeneği sunan ürünlere daha fazla yöneldiği görülmüştür. Kuşkusuz bunun en büyük nedeni, kargo firmalarının bireysel müşterilere uyguladığı yüksek fiyat stratejisidir. Satıcı firmalar yüksek hacimlerinden dolayı kargo şirketleri ile anlaşarak düşük fiyata sevkiyat yaptırabilirken, bireysel müşterilerin böyle bir gücü olmadığı için maalesef yüksek kargo ücreti ödemektedirler. Bu yüzden, kargo maliyetinizi de ürün fiyatına ekleyerek kargo dahil fiyat sunabilirseniz satış potansiyelinizi arttırabilirsiniz.

Satış sonrası teknik destek ve müşteri memnuniyeti

Buraya kadar yazdıklarımızın içerisinde belkide en önemli konu burası. Eğer bu işi ciddi bir şekilde yapmak istiyorsanız, hedefleriniz, hayalleriniz büyükse, sürekliliği olsun diyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli konu müşteri memnuniyeti olmalıdır.

Müşteri sizden aldığı  bir üründen memnun kalmazsa sitenizdeki ürün altına yapılacak yorumlarda maalesef size kötü puan verecek ve olumsuz yorumlarda bulunarak diğer insanların sizden alışveriş yapmalarına engel olacaktır. Böyle bir duruma düşmemek için aşağıda belirtilen konulara mutlaka önem vermelisiniz;

 • Müşterilerinizin ürünle ilgili bilgi taleplerine satış öncesinde hızlı ve tatmin edici cevaplarla dönün,
 • Ürünle ilgili müşterinin kafasında soru işareti oluşturabilecek tüm noktalarda açıklayıcı bilgiler verin,
 • Ürünü kaç gün içerisinde kargoya verebileceğinizi belirtin,
 • Kargoda yada teslim sonrasında yaşanabilecek sorunlarla ilgili kime ne şekilde ulaşabilecekleri, nasıl destek alabilecekleri konusunda açıklayıcı bilgi sunun,
 • Satış sonrası teknik destek, iade ve değişim konularında nasıl bir politikanız olduğunu ve neler yapmaları gerektiğini müşterilerinize net bir şekilde aktarın
 • Tüm yaşanabilecek sıkıntılara karşılık kolay ulaşılabilir olun,
 • Müşteri memnuniyetinin devamı için ürünlerinizde devamlılık sunun,
 • Müşterilerinize başka nelere ihtiyaç duyduklarını, sunduğunuz hizmeti nasıl daha iyileştirebileceğinizi ve nasıl daha iyi olabileceğinizi sorun,
 • Sorunlar karşısında kendinizi savunmaya geçmek yerine soruna odaklanıp sorunu nasıl çözebileceğinize odaklanın.
 • Ve son olarak müşterilerinize karşı, nazik, anlayışlı ve kibar olun.

İnternet çok büyük bir dünya. Ticaret yapmak isteyenler için büyük fırsatlar sunuyor. Siz de kendinizi bu alanda yeterli hissediyorsanız, kime neyi ne şekilde ve ne miktarda satabileceğinizi, hangi fiyata alıp hangi fiyata satabileceğinizi ve kimden ne şekilde alabileceğinizi biliyorsanız hiç durmayın, size tüm kapılar açık ve büyük fırsatlar bekliyor sizi.

Hangi işi yapacak olursanız olun, mutlaka bir uzmanına danışmayı ihmal etmeyin. E-ticaret nasıl yapılır? nelere dikkat etmek gerekir? Bu ve benzeri konularda takıldığınız noktalar yada bilgi almak isterseniz bize aşağıdaki yorum noktasından ulaşabilirsiniz.

 E Ticaret Kazandırır Mı?

Doğru bir organizasyon ve reklam yöntemi ile e ticaret oldukça kazançlı bir yöntem olabilir. Öyle ki şuan dünyanın en zengin insanı amazon.com’un kurucusudur. Bu nedenle hafife alınacak bir meslek grubu arasına sokmak yanlış olacaktır.

Gitti Gidiyor İletişim

Bir Yorum

 1. Detaylı yazınız için teşekkürler, özellikle hedef kitleyi belirleme ve müşteri memnuniyeti sağlama konu başlıklarınızı beğenerek okuduk.

  Kendi e-ticaret sitenizi mi kurmalısınız yoksa n11 gibi popüler “pazaryeri” sitelerinde mi satış yapmalısınız konusuna karar verirken neler yapılması gerektiğini biraz daha detaylı belirtmek gerekirse,

  n11, gittigidiyor gibi pazaryerleri %15 civarında komisyon almaktadır. Bunun karşılığında size ciddi bir kullanıcı trafiği getirirler. Kendi sitenizi kurduğunuzda ise kullanacağınız e-ticaret sitesi altyapısına göre yıllık sabit maliyetlerinizin yanı sıra sanal pos altyapınıza bağlı olarak belirli komisyonlar vardır.

  Bizce ideali ürünlerinizi hem kendi e-ticaret sitenizde hem de entegrasyonlar yardımıyla e-pazaryerlerinde satmanızdır. Maliyet analizi yaparak kendinize en uygun çözümü bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu