GüncelHukuk

ipotek nedir? Nasıl ipotek Edilir? ipotek Nasıl Kaldırılır?

İpotek nedir? Nasıl ipotek Edilir? ipotek Nasıl Kaldırılır?

İçindekiler

İpotek Nedir?

Bu yazımızda sizler için ipotek nedir ve ipotek nasıl kaldırılır sorularını yanıtlamaya çalışacağız.

Öncelikle ipotek nedir sorusunun cevabı; ipoteğin bir borca karşılık olarak borçluya ait bir taşınmaz üzerine tapu kayıtlarında konulan kayıt olarak verilebilir. İpotek, borcun tamamının ödenmesi durumunda kaldırılmaktadır. İpotek, borç veren kişi için bir güvence vazifesi de görmektedir. İpotek, borçludan borç verene verilmiş olan bir garantidir de aslında. Borcun ödenmemesi durumunda, ipotek borç verene taşınmazı kullanma hakkı vermektedir.

İpotek ettirmek ne demek : yukarıda tanımlandığı şekilde taşınmaz üzerine ipotek işleminin uygulanması demektir.

Mortgage Kredisi

İpotek, genelde kredi ile gayrimenkul alımı gibi durumlarda sıkça kullanılan bir yöntemdir. Kişi, bankaya mortgage kredisi için başvurur ve ev alındığı zaman bankanın ipoteği altında bulunmaktadır. Peki, bu ipotek nasıl kaldırılır? İpotek, kredi bedelinin tamamının bankaya ödenmesi ile birlikte kaldırılmaktadır. Bu sayede birçok insan ev sahibi olabilmektedir.

İpotek Neden Kullanılır?

İpotek, alınacak bir taşınmazın bedelinin tamamını ödemeden almanın iyi bir yoludur. Eğer nakit sıkıntısı çekiyorsanız veya ileride nakit sıkıntısı çekeceğinizi düşünüyorsanız, ipotek yolu ile ev ya da başka bir taşınmaz almayı tercih edebilirsiniz fakat unutulmamalıdır ki borç ödenmediği taktirde borç verenin ipoteğe konu olan taşınmazı satışa çıkarma hakkı bulunmaktadır.

Hangi Mal Grupları İpotek Edilebilir?

İpoteğe konu olan mal öncelikle bir taşınmaz olmalıdır. Ev, arsa, tarla, iş yeri, fabrika ve fabrikadaki taşınmaz araç gereçlere ipotek konulabilmektedir. İpotek altındaki mal grupları alınıp satılamamaktadır.  İpotek konulamayacak mal grupları ise daha çok araba, yat, uçak ve helikopter gibi taşınabilir malları kapsamaktadır.

Birinci Derece ve İkinci Derece İpotek Nedir?

Varsayalım ki siz iki kişiye birden borçlusunuz. Diyelim ki 200 bin TL değerinde bir taşınmazınız var ve birincisi 150 bin TL ikincisi ise 50 bin TL olan iki ayrı borcunuz var. Borcunuza karşılık iki kişiye taşınmazını ipotek ettirmek istediniz. Bu durumda ilk kişi için 150 bin TL’lik ipotek işlemi, ikinci kişi için ise 50 bin TL’lik ipotek işlemi yapılmaktadır.  Değeri yüksek olan ipoteğe birinci derece ipotek, değeri görece daha düşük olan ipoteğe ise ikinci derece ipotek denir.

İpotek Masrafı Ne Kadardır?

Bir taşınmaza ipotek konulabilmesi için, borç bedelinin binde 3,96’sı kadar ipotek bedeli tapu genel müdürlüğü tarafından tahsil edilmektedir. Bununla birlikte, binde 8,25 oranında damga vergisi de ipotek borçlusundan tahsil edilmektedir. Yakın geçmişe kadar ipotek kaldırma için belli bir ücret alınırdı fakat şu an ipotek kaldırmak için ücret talep edilmemektedir.

ipotek nedir? Nasıl konulur, ipotek nasıl kaldırılır konularında daha detaylı bilgi ve görüşleriniz için bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

ipotek nedir dışında aşağıdaki başlıklar da ilginizi çekebilir;

İcra Takibi Nedir? Icra Takibi Başlatılırsa Ne Yapılmalı?

Hangi Mallar Haciz Edilebilir? Hangi Mallar Haczedilemez?

Yasal Takip Ve Idari Takip Süreci Nasıl Işler?

Kredi Borcu Devam Eden Ev Nasıl Alınıp Satılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu