GüncelKariyer

İş Yerinde Uyulması Gereken Kurallar Listesi

İş yerinde uyulması gereken kurallar özellikle iş yerinde terfi almak isteyen herkesin çok çok dikkat etmesi gereken hususlar bütünüdür.

İş yerinde hepimiz yoğun bir tempoda ve stres altında çalışmak zorunda kalıyoruz. Bir çok zaman bu tempo ve stres kişilerin davranışlarına yansımakta ve gerek iş ilişkisi içerisinde olduğu kişilere karşı gerekse özel hayatında istemeden de olsa çeşitli sıkıntılara ve hatta kavgalara neden olmaktadır.

Bu gibi durumlar hem kişilerin performansını ve işe bağlılığını düşürmekte, hem de çevremizde bulunan insanların motivasyonunu negatif etkiyerek iş yerindeki huzurun kaçmasına ve çalışma ortamının çekilmez bir hale gelmesine neden olur.

İş Yerinde Uyulması Gereken Kurallar Listesi

  • Kişiye özgü tartışmalar ofis ortamında yapılmamalıdır. Kimse sizin eşinizle, yada kişisel bağlantınız olan 3. şahıslarla aranızdaki tartışmaları gerek yüz Böyle bir durunuz var ise ya çıkın dışarıda telefonunuzla konuşun yada o kişilerle görüşmelerinizi bir toplantı odasında yada diğer insanlardan uzak herhangi bir ortamda yapın.
  • İş yerindeki kişilerin yoğunluğunu kullanarak kişisel reklam ve pazarlama faaliyetlerinde bulunmamalıyız. Kendi kişisel amaçlarımız doğrultusunda yardım kampanyaları düzenlemek, yan işlerimiz için potansiyel müşteri toplamak ve bu amaçla insanlara reklam yapmak diğer kişilerin zamanını ve motivasyonu çalmaktadır.
  • Politik, dini yada felsefi konularda tartışmaların içerisine girilmemelidir. Herkesin kendi görüşü kendine özeldir ve kimsenin bunu değiştirmeye, yada kötülemeye hakkı yoktur. Düşüncelerinizi kendinize saklayın, kimse sizin hangi konuda ne düşündüğünüzle ilgilenmek istemez.
  • Diğer kişilerle olan tartışmalarınızda şiddetten uzak durun. Birilerini sadece itip çekmek dahi direkt iş akdinin fesih edilmesi için yeterlidir. Herhangi bir tartışma ortamında soğukkanlılığınızı koruyun ve her şeyi iş yeri kurallarına uygun bir şekilde yetkili kişilerle çözme yoluna gidin.
  • Karşı cinsle yaşanan duygusal iletişimden uzak durun. İçgüdüsel bir durum olmasına rağmen yine de başarılabilir. Bir çok iş yeri bu durumlara sıcak bakmamaktadır. Her iki kişinin de sözleşmesinin fesih edilmesi ile sonuçlanabilir.
  • Dini inançlar, etnik köken ve cinsel ayrımcılıktan kaçının. insanların kişilik haklarına, yaşam tarzlarına ve görünüşlerine saygı duyun.
  • Aktif iş arayışında bulunduğunuzu dışarıya yansıtmayın. Bir çok kişi çalışırken başka iş arayışı içerisinde bulunabilir. Ancak bunu dışarıya yansıtmak hem iş arkadaşları tarafından olumsuz karşılanmakta, hem de işveren tarafından işten çıkarılma sebebi sayılabilmektedir.
  • Yaptığınız iş, birlikte çalıştığınız kişiler, işveren ve yöneticiler hakkında dedikodu yapmayın. dedikodu olan ortamlardan kaçının. Şikayetleriniz yada rahatsız olduğunuz konular olabilir. Bunları, çözmekle yetkili birimlere aktararak onlardan yardım isteyin. Böyle bir birim yoksa ve bu rahatsızlıklar sizde ciddi boyutlarda ise bu durumda o iş yerinde durmayın ve mutlu olabileceğiniz bir kurumu seçin.

İş Yerinde Terfi Almak – Terfi Konuşması

İş Görüşmesinde Yapılan Hatalar, Söylenmemesi Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu