GüncelKariyer

Patronun Gözüne Girmenin Yolları

Patronun gözüne girmenin yolları işi bilenler için bir hayli kolaydır. Oldukça kolay olan bu mevzuyu uygulama noktasında pek çok kişi sorun yaşayabilmektedir. Biz de bu nedenle yazımızda iş yerinde patronun gözüne girmek için yapılması gerekenler neler inceleyeceğiz.

İş yerinde terfi almak için öncelikle patronun gözüne girmek gerekir. Bu nedenle iş  yerinde uyulması gereken kurallara dikkat etmeye başlayarak yöneticinin gözüne girmeyi hedeflemeliyiz.

Günümüz çalışma koşullarında herhangi bir iş yerinde tutunmak, bir yerlere gelebilmek ve kariyer hedeflerimizi gerçekleştirebilmemiz için maalesef artık sadece iyi performans göstermek yada iş çıktılarının iyi olması tek başına yeterli olmamaktadır.

Bunların yanı sıra, hedeflere ulaşmak için bir çok iş yerinde ilk önce yöneticilerin onayından geçmek, onun takdirini kazanmak ve desteğini almak gerekiyor. Bu noktada ise ilk bakılan şey performans değil, o kişinin yöneticisi ile olan ilişkisinin kalitesi ön plana çıkıyor.

Peki yöneticilerin bu desteğini alabilmenin yolu nedir? Çalışan olarak yapmamız gerekenler nelerdir? nelere dikkat etmeli? Neleri düzeltmeli? Neleri daha iyi yapmak gerekir? Gelin bunları madde madde inceleyelim;

Patronun Gözüne Girmenin Yolları

İçindekiler

İş Yerinde Patronun Gözüne Girmenin Yolları

Yöneticinizle iyi geçinin.

Bu olmazsa olmaz birinci kuraldır. Olması gereken aslında sizin onunla ne kadar iyi geçindiğinizden öte o işi ne kadar iyi yaptığınız, o işe ne kadar uygun birisi olduğunuzdur. Ancak maalesef bir çok iş yerinde kurumsal olsun yada olmasın, kariyer basamaklarını hızla tırmanabilmenin en önemli yolu ve 1. basamağı yöneticinin kalbinden geçiyor. Yöneticinin desteklemediği bir personel iseniz emin olun kimse sizin ne kadar değerli bir çalışan olduğunuzla ilgilenmez. Sizinle ilgili geri bildirim almak isteyenler ilk başta yöneticinizin fikrini alacaklardır. Eğer yöneticiniz sizin için iyi referans vermezse ağzınızla kuş tutsanız kimseye yaranamazsınız.

Yöneticiniz tarafından verilen işleri atlamayın

Bir çok kez bir çok kişiden gelen taleplere öncelik vermeyip geri plana attığımız olur. Başkası için acil olan bir şey bizim için acil olmayabilir yada bizim aciliyetimiz o anda başka işlerdedir. Bunu bir iş arkadaşımızdan, yada iş ilişkisi içerisinde olduğumuz bir birimden gelen taleplere karşı kullanmamız çoğu zaman sıkıntı yaratmazken yöneticimizden gelen bir talebi ertelemek yada atlamak bizim için maalesef hanemize eksi yazılması anlamına geliyor.

Sorun getiren değil, çözüm bulan olun

Yöneticiler kendilerine sürekli sorunla giden bir çalışandan hoşlanmazlar. iş yerinde sorun yaşanması yada aksaklıkların olması kadar doğal bir durum yok. Ancak her seferinde bu sorunlarla yöneticiye gitmek yerine “şöyle bir sıkıntı var, bu şekilde çözmek istiyoruz” şeklinde gitmek yöneticide o kişiye karşı daha fazla güven oluşturur.

Yöneticinizin karşısında olmayın, onu arkanıza alın

Yöneticinizin desteği olmazsa olmaz dedik en başta. Bunu sağlamanın en önemli yollarından biri de yöneticiniz ile birlik olmaktır. Yaşadığınız problemlerde, yaptığınız iyi işlerde, her türlü başarı ve başarısızlıklarda, kişilerle yaşadığınız iletişim çatışmalarında yöneticinize gidebilecek her türlü bilgi ilk sizden gitsin. Başkasından sizinle ilgili duyacağı şeyleri siz ona aktarın. Ne kadar paylaşımcı birisi olursanız o kadar kendisine güven verirsiniz.

Yöneticiniz size her zaman güven duysun

Her ne kadar sizin yöneticiniz olsa da o da aslında bir çalışan ve onun da yöneticileri var. Sizin başarınız onun da başarısıdır, başarısızlığınız ise yine onun başarısızlığı olur. Yapılan hatalarda yada yaşanan problemlerde yöneticiniz, kendisini satmayacağınızı, arkasından iş çevirmeyeceğinizi, size güvenebileceğini hissetmelidir. Özetle kendisine onun adamı olduğunuzu hissettirmeniz gerekir.

Tüm bu saydığımız kriterler davranışsal olarak yapılması gerekenlerdir. Şüphesiz bunların yanında olmazsa olmaz şey tabii ki de iyi performans göstermek olacaktır.

İş Yerinde Uyulması Gereken Kurallar Listesi

İş Yerinde Terfi Almak – Terfi Konuşması

Bir Yorum

  1. Malesef Türkiye’de ne yapsanız boş. yalakalık yapmadıkça, taviz vermedikçe kimseye kendinizi kabullendiremiyorsunuz.
    Yöneticinin gözüne girmek için sadece yaptığınız işi düzgün yapmak yeterli olması gereke halbuki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu