Çalışma Hayatı

İskân Nedir?

Özellikle teni ev almak isteyen birçok aile için iskân nedir sorusu büyük bir önem gösteriyor. Çünkü ülkemizde tamamlanmış oturmaya hazır ya da içerisinde oturan kişi bulunan binaların yüzde 40’lık oranında iskân sorunu yaşanıyor.

İskân Nedir?

Ülkemizde inşaat sektörünün sürekli bir gelişim göstermesi ile birlikte iskan nedir? Sorusu vatandaşların en çok karşılaştığı konulardan birisi oluyor.

Özellikle teni ev almak isteyen birçok aile için iskân nedir sorusu büyük bir önem gösteriyor. Çünkü ülkemizde tamamlanmış oturmaya hazır ya da içerisinde oturan kişi bulunan binaların yüzde 40’lık oranında iskân sorunu yaşanıyor. En basit tabiri ile iskânı olan ev oturma izni alınmış ve tüm yasal prosedürleri yerine getirilmiş ev olarak ifade ediliyor. Ruhsat en genel anlamı ile inşaatın tam olarak bitmesi sonrasında yapılan binaların kanunca belirtilen standartlara uygun hale getirilmesi ve bunun sonucu olarak yapılan denetimler sonucunda yapı kullanım yani oturma izninin verilmesi olarak ifade ediliyor.

iskan nedir

İskân Belgesi Nasıl Alınır?

İskan almak işlemi için yapı ruhsatı başvurusunda bulunulacak bina ve yapılar için proje aşamasında belirlenmiş ve inşaat için izin alınmış şartların tam anlamıyla ve yasaların belirttiği standartlarda karşılanması gerekiyor. Örneğin projesinde otopark olan bir binaya otopark yapılmamışsa yapı izni verilmiyor. Ayrıca kanalizasyon gibi binanın tüm alt yapı çalışmalarının tamamlanması durumunda bu iskan belgesi alınabiliyor. Yapılan bina ile ilgili tüm proje şartlarının yerine getirilmesi ile birlikte inşaat süresi zarfında belediyeye yatırılmış olması gereken harçların ve sigorta primlerinin de zamanında yatırılmış olması varsa geç yatırılmadan kaynaklı cezaların ödenmesi sonrasında iskan belgesi alımı başvurusu başarılı bir şekilde yapılmış oluyor.

İskân Belgesi Başvurusu Nereye Yapılıyor?

İskan belgesi almak isteyen müteahhit veya yetki verdiği kişi dilekçe ile ilgili belediye imar müdürlüğüne başvurması gerekir. Gerekli belgelerle birlikte yapılan iskân belgesi başvurusu ortalama bir aylık süre zarfında belediyeden bir teknik yetkili inşaatı yerinde ziyaret ederek inşaatın ruhsatındaki projeye göre iskana uygunluk durumunu inceleyerek belgenin verilip verilmeyeceğini belirliyor.

İskân Sorgulama

Günümüzde ev alan kişilerin en büyük sorun yaşadığı noktalardan birisi iskan belgesinin olup olmama sorunu oluyor. Özellikle alınacak bina ya da dairenin iskanı sorgulayacak bir uygulama ya da internet hizmeti olmaması nedeniyle birçok kişi iskan belgesi olmayan evleri satın alabiliyor. Hali hazırda inşaatı tam anlamıyla bitirilmiş olan bir binanın belediyece onaylanmış oturum izni yani iskan belgesinin olup olmadığını öğrenmek amacıyla İmar Müdürlükleri’nde yapı iskan sorgulama hizmeti talep ediliyor.

Spor Salonu Açmak

Forum Portalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu