Kat irtifakı nedir? Kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasındaki farklar

Kat irtifakı nedir? Kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasındaki farklar

Kat irtifakı nedir? Kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasındaki farklar nelerdir?

Birçok kaynakta kat mülkiyeti ve kat irtifakı ile ilgili detaylı bilgiler mevcut olup oldukça karmaşık bir şekilde anlatılmaktadır. Bu yazımızda oldukça basit bir dilde ve herkesin anlayacağı bir şekilde; Kat mülkiyeti nedir? Kat irtifakı nedir? Kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasındaki farklar nelerdir? Açıklamaya çalışılmıştır.

Kat irtifakı

Kat irtifakı, henüz tamamlanmamış bir yapının, kaç kat, kaç metrekareden oluşacağı, inşaatta kaç daire dükkan olacağı gibi bilgilerin yazılı olduğu bir belgedir. Bu belgede her bir hak sahibinin bilgileri, inşaatın konumu, büyüklüğü, vasfı gibi tüm bilgiler mevcuttur.

Kat irtifak tapusu ise yapının her bir bağımsız bölümü için hazırlanmış tapu senedidir.  Bu tapu belgesinde mülkün cinsi “ARSA” olarak olarak geçer. Tapuda her ne kadar bağımsız bölümlerin kat ve numarası belirtiliyor olsa da aslında sahip olunan mülk “arsa” dır, “bina” değildir.

Örneğin, bina 10 eşit büyüklükte daireden oluşuyorsa size ait kat irtifak tapusunda mülk cinsi arsa olarak geçer ve arsa payı 1/10 olarak yazar.

Ne zaman inşaat tamamlanır, o zaman artık arsa tapusu “bina” yada “mesken” tapusuna dönüşür.

Kat mülkiyeti

Çok kısa ve basit anlatımla kat mülkiyeti, ilgili yapının yasalara uygun bir şekilde üretildiği, belediyenin izin verdiği imar kurallarına göre inşa edildiği anlamına gelmektedir.

Kat mülkiyeti olan yapılar, deprem-sel-yangın gibi doğal afetlerle ilgili yapı kanunlarına uygun standardlarda üretilmiştir. Kaçak bölümleri yoktur.  Konut ise her bir dairesinin ayrı özel tapusu vardır. İskanı alınmıştır. Oturma izni mevcuttur. (iskan ve oturma izni ile ilgili daha detaylı bilgiye “iskan nedir” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.)

Kat mülkiyeti tapusu çıkarabilmek için binanın iskanının alınmış olması gerekir. Yani binanın oturma iznine sahip olması gerekir. İskan almak için ise binanın, projeye uygun olarak üretildiğinin denetlenerek belediye tarafından onay verilmesi gerekir.

Ruhsat alınarak inşaatına başlanan bir yapının 5 yıl içerisinde tamamlanarak iskanı alınmamışsa artık o ruhsat geçersizdir ve tekrar ruhsat alınması gerekmektedir.

Çok eski yapılarda zaman zaman hükümet tarafından iskan affı çıkarılmaktadır. İskan affı ile bazı yapılar, inşaat ruhsatına uygun üretilmemiş olsa bile oturum izni alabilmektedir.

Kat mülkiyet tapusuna geçebilmek için kat irtifak tapusu, iskan belgesi ve belediye harçları yatırılarak tapu müdürlüğüne başvurulmalıdır.

Tapu müdürlüğü tüm belgeleri inceleyerek yasalara uygun olmayan bir durum tespit etmezse yapının her bir bağımsız bölümü için ayrı birer müstakil tapu çıkararak mülk sahiplerine teslim eder.

Kat mülkiyeti tapusunda ana taşınmaz cinsi arsa değil, “bağımsız bölüm ve arsası” olarak geçer. Yani kat irtifak tapusunda asıl sahip olunan gayrimenkul “arsa” iken, kat mülkiyet tapusunda “bağımsız bölüm (daire-dükkan) ve arsası” şeklinde geçer.

Kat mülkiyeti tapusu ile, sahip olunan yapının arsa payı, bina içerisinde bulunduğu kat, cephe, kapı numarası ve brüt metrekare bilgileri tam olarak belirlenir ve tapu belgesi üzerinde belirtilir.

Tapuda mülk cinsi “MESKEN” olarak geçer.

Kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasındaki farklar

  • En temel farklılık sahip olunan mülkün cinsidir. Kat irtifakı tapusunda sahip olunan mülk ARSA iken, kat mülkiyetinde MESKEN ve ARSASI dır.
  • Sahip olunan yapı depremde yıkılsa yada kentsel dönüşüme gidecek olsa tapuda yazan arsa payı kadar hak sahibi olunur.
  • 10 eşit büyüklükte dairesi olan bir binanın en yüksek şerefiyesi olan, en pahalı daireye sahip olduğunuzu düşünün. Eğer Kat irtifak tapusu var ama kat mülkiyet tapusu yoksa bu bina yıkıldığında yada kentsel dönüşüme gittiğinde sizin hakkınız sadece arsanın 10’da 1 payıdır. Ancak Kat mülkiyeti var ise bu durumda dairenin konumu, cephesi net olarak belirli ve tescilli olduğundan şerefiyesi oranında hak iddia edilebilmektedir.
  • Kat mülkiyetine dönüştürülmemiş binalarda şantiye elektriği ve suyu kullanılır. Bu da daha yüksek fiyattan fatura ödemesi anlamına gelir,

Konut yatırımı birçok insanın hayatında belki 1-2 defa yapabildiği bir yatırım olup uzun yıllar baş ağrısı çekmeden huzur içinde yaşam sürmek için sorunsuz konut yada iş yeri yatırımı yapılmalıdır. Bunun ilk kuralı ise kesinlikle kat mülkiyet tapusu olan ve krediye uygun yapıların tercih edilmesidir.

Detaylı bilgi almak isterseniz bize aşağıdaki yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

Destekleriniz için Facebook sayfamızı beğenmenizi ve takipte kalmanızı umarız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ