İş FikirleriYatırımlar

At Çiftliği Kurmak ve Maliyeti

İçindekiler

Hem eğlenceli hem de kazançlı iş fikirleri insanı mutlu edecek yapısı ile merak uyandırıyor. Eğlenirken para kazanmak ve stresten uzak bir yaşam sürmek herkesin hayalleri süsler. At çiftliği kurmak da eğlenceli ve kazançlı işlerden bir tanesine kapı açmaktır.

Elbette bunun için iyi bir sermayeye ve en az 5 dönümlük bir araziye sahip olmak gerekir. Arazi satın almanız zor ise kiralama yöntemini kullanabilirsiniz. Ama kiralama ile iş yapacaksanız uzun süreli sözleşme imzalamanızı tavsiye ederiz. 3 – 5 yıllığına yapılan sözleşmeden siz zararlı çıkacağınız için en az 20 yıllık sürdürülebilir anlaşma yapmak daha doğru olacaktır.

Geniş bir araştırma gerektiren yapıya sahip olmasından dolayı her ayrıntıyı bilmeli ve buna göre hareket etmelisiniz. At çiftliği kurmak istiyorum diye yola çıkan girişimciler yanlış hesaptan geri dönmek zorunda kalıyor. Hesabınızı iyi yaptığınız sürece iş düzeninizi muhteşem şekilde kurabilirsiniz. Kimileri için at bir tutku olurken kimileri için kazanç kapısıdır. Siz ikisini birden başarabilir ve istediğiniz düzeni hayatınıza entegre edebilirsiniz.

At Çiftliği Kurmak İçin Gerekenler

At Çiftliği Kurmak İçin Gerekenler

Önceliklerin belirlenmesinde sahanın uygunluğu çok önemli olurken iklimsel faktörleri de göz önünde bulundurmalısınız. Sert iklime sahip bir alanda at çiftliği kurmak oldukça riskli olacaktır. Ayrıca atların bakımı konusunda onlara uygun ahırlar çok iyi olmalıdır. Yüksek meblağlar harcamanız söz konusu olacağı için sermayenize sahip çıkmalısınız.

Arazi tespit edilip gerekli fizibilite çalışması yapıldıktan sonra kurulum aşamasına geçebilirsiniz. Araziyi sıfırdan dizayn etmeniz söz konusu olacağı için bu hususta işin ehlinden destek almalısınız. At çiftliği kurmak için gerekenler tedarik edilmeli ve bu hususta her türlü ayrıntı hesaba katılmalıdır.

Çiftliğinizi ziyarete gelen kişilerin rahatlıkla atlara binmeleri ve geziler yapabilmeleri de sağlanmalıdır. Popülerliği sürekli artan at biniciliği keyifli anları da beraberinde getirmektedir. Bu yüzden malzemeler konusunda mutlaka standartlara uygun olmalı ve binicinin güvenliği sağlanmalıdır. Bunun dışında ziyaretçilerinizi rahatlıkla ağırlayabileceğiniz bir kafeterya güzel etki oluşturacaktır. Bu kafeterya size ekstra gelir de sunmuş olacaktır.

At Çiftliği Kurma Fiyatları

At Çiftliği Kurma Fiyatları

Sermaye bakımından oldukça külfetli rakamlar sizi beklerken bu hususta devlet desteği alabilirsiniz. Devlet destekleri ile alakalı başvuruların sürecini değerlendirmeli ve size en uygun alana yönelmelisiniz. At çiftliği kurma fiyatları sunacağınız hizmete ve at sayısına göre değişkenlik gösterebilir. At sayısı arttıkça barınmaya dair giderler ve atların yiyecekleri ile alakalı harcamalarda artış gösterecektir.

Çiftliğinizde çalışacak personelin maaşından tutunda hayvanların bakımı ve periyodik kontrolleri için veterinerle anlaşmada yapmalısınız. At çiftliği kurma şartları ile alakalı belirlenen kanuni süreçte mutlaka il veya ilçe tarım müdürlüklerinden görüş almalısınız. Ayrıca ruhsat işleri için belediye ve resmi kayıt için maliyeye gidip vergi levhası da alınmalıdır. Resmi işlemleri es geçmemek oldukça önemlidir.

Genel itibari ile değerlendirildiğinde yapıldığında 250 bin TL ile 750 bin TL arasında bir rakamı gözden çıkarmalısınız. Bu tutar sil baştan yapılacak bir çiftlik için hesaplanmış olup, hazır kiralama yolu ile düşünürseniz ilgili kişilerle görüşmenizde fayda var. Unutmamanız gereken en önemli ayrıntı ise at çiftliği kurma şartları eksiksiz yerine getirilmesidir. Her türlü izin alınmalı ve usullere uygun şekilde hareket edilmelidir.

Midilli At Çiftliği Kurma

Midilli At Çiftliği Kurmak

Şirin halleri ile çocukların her zaman dikkatini çeken midilli atı popülerliğini korumaktadır. Talebin fazla olmasından dolayı at çiftliğinizi midilliye göre yapabilirsiniz. Çocukların at çiftliği kurma oyunu ile eğlendiklerini ve bu konuda gerçeğe dönüştürme hayalleri olduğunu unutmamalısınız.

Normal at çiftliği düzenine sahip olarak hem midilli hem de diğer atları aynı anda sürdürebilirsiniz. Down sendromlu hastalarla otizm hastalarının pony at çiftliklerine akın ettiklerini de unutmamalısınız. Bu noktada parlak fikirlerden bir tanesi hiç kuşku yok ki Pony at çiftliği kurmak olsa gerek.

Hızlı yol haritası çizmeniz ve sonucu bir an önce elde edip faaliyetlerine başlamanız kazanç noktasında büyük öneme sahiptir. Midilli at çiftliği kurmak için gerekenlerin tamamlanması ile birlikte artık ziyaretçi kabullerine başlayabilirsiniz. Kısa sürede ciddi kazançlara ulaşmanızı sağlayacak at çiftliği uzun vadede de sizi fazlası ile memnun edecektir. Belirli bir programda ilerlemek ve çalışma düzenini oturtmak istediğiniz düzeyi elde etmenizi de sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu