İş Fikirleri

Manav Dükkanı Açmak Maliyeti ve Kar Marjı 2020

Manav dükkanı açmak ile ilgili bir çok onlarca websitesinde bir çok yazı var. Ancak çoğu ya yanlış, ya da yetersiz bilgiler içeriyor. Bizde bu yüzden “manav dükkanı açmak istiyorum” diyenler için sıfırdan bir araştırma yaparak en doğru bilgileri ulaşmaya çalıştık.

İçindekiler

Neden Manav Dükkanı Açmalıyım?

Çünkü manavlar, süpermarketlerin asla yenemeyeceği küçük düşmanlarıdır. Manav sektörünü çok kötü etkileseler bile asla öldüremezler.  Manavların marketlere nazaran daha yerel, daha organik, daha çeşitli ürün satması süpermarketlerin bir noktada hızını keser.

Tabi hemen gidip bir manav dükkanı açmalısınız demiyoruz, çünkü piyasada bir savaş var. Eğer manav açtıktan sonra hayati etkenleri göz önünde bulundurmaz iseniz piyasadan çok hızlı çekilmek durumunda kalırsınız.

Süpermarketler Neden Manavları Kötü Etkiliyor?

Bilindiği üzere son yıllarda süpermarket zincirlerinin kurulması, çeşitli kampanyalar düzenlemesi, halkın hemen hemen her ihtiyacına karşılık veriyor olması, toplumu süpermarketlere yönlendirmiş ve başta bakkal olmak üzere, manav, kuruyemiş, hatta bazı yerlerde fırın sektörlerini çok kötü etkilemişitr.

Süpermarketin Fiyat Politikasına Dikkat

Süpermarketler son dönemde manavlara nazaran daha uygun fiyatlı ürün satışı yapabilmektedir.

Bunun en ana nedeni bir manavın günlük satış için en fazla 50 kilogram kadar ürün alabilirken bir Süpermarketi sadece 1 günlük için 500 kilograma kadar ürün alımı yapabilmesi ve belli bir harcama yapan müşterilerine kampanyalar uygulayarak bu ürünleri satabilmesidir.

Süpermarketlerin bir defa da bu kadar çok ürün alabilmesinin ardında toptan satıştan elde ettiği kâr oranının yüksek olmasından geçer. Örneğin A isimli süpermarket, semtinde bulunan 3 şubesi için toptancıdan giderek tek seferde 500 kg-1000 kg gibi ürün alabilmektedir. Bu kadar yüksek ve sürekli alım toptancıyı memnun eder.

Tam da yukarıda belirttiğimiz nedenler ile toptan satıcı veya üretici manava satacağı 50 kilogram bir ürün için 5 TL civarında bir satış fiyatı belirlerken, 500 -1000 kg civarında satacağı bir ürün için fiyatını 3 TL’ye kadar çekebilmektedir. Bu durumda süpermarketlerin piyasada manavlara karşı savaşında oldukça vurucu bir hamle olmaktadır. Manav cirolarını ciddi olarak etkileyen bu hamle, bir çok manavcılık işi yapan kişinin piyasadan çekilmesine sebebiyet vermektedir.

Peki hal böyleyken manavlar süpermarketler ile nasıl yarışacak nasıl onların önüne geçecek ve nasıl tutunacak. Bu sektöre girmek isteyenlerin öncelikli olarak dikkat etmesi gerekenler neler detaylı olarak inceledik.

Manav Dükkanı Açarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Günümüzde manavlık mesleği oldukça dikkat ve özen isteyen bir meslek grubudur. Devamlı bir müşteri edildiğinde bir hayli kazançlıdır. Ortalama kar oranları %50 ila %100 arasında bir kazanç oranı söz konusu olacaktır. Bu konuya zaten detaylı olarak aşağıda değineceğiz. Manav dükkanı açmak zor değil, ancak açarken yapılması gerekenler mutlaka göz önüne alınarak hareket edilmelidir.

Manavlık Tecrübesi

Öncelikle manav olan kişi pek çok sektörde olduğu gibi işin mutfağında pişmelidir. Çıraklık ve kalfalık dönemi geçirmiş olmak bu işi yapacak olanlar için çok önemlidir. İşlerin nasıl yürüdüğü, yiyeceklerin sergilenmesi ve muhafazası hakkında en az bir yıllık tecrübeye sahip olması gerekmektedir. Piyasayı iyi bilse bile, bu alanda hiç tecrübesi olmayan kişiler özellikle manavlık gibi hassasiyet gerektiren iş fikirlerinden uzak durması veyahut ellik bir çıraklık dönemini geçirmeden bu sektöre girmemesi kanaatindeyiz. Yoksa çok fazla zarar ile birlikte gelen motivasyon kaybı ile piyasadan çekilmesi söz konusu olacaktır

Lokasyon

Manav olmak isteyen öncelikle dükkanını açacağı yeri çok ama çok iyi seçmelidir. Çünkü manavlık mesleğini icra edecek kişinin en başta dikkat edilmesi gereken hususlardan biri dükkanın lokasyonudur.

Süpermarket ve Mahalle Pazarlarına Dikkat

Manavların büyük marketler ile başarılı olarak yarışmasının ana faktörlerinden biri mutlaka konumunun iyi olmasıdır. Büyük bir marketin dibine manav koymak eğer ürün çeşitliliği ve tazeliği noktasında yarışamayacak durumda ise ölmeye mahkumdur. Ancak süpermarkette olmayan bir çok ürün ve piyasa talebi araştırması yaparsanız, bu sefer sizin oradaki varlığınız süpermarketi tehdit eder. Dükkana gelen müşteri, süpermarketten bulamayacağı ürünleri için gelir ancak süpermarkette bulunan ürünlerinde satın alımı yaparak gider. Eğer bu denli büyük bir riske girecekseniz mutlaka süpermarketin eksikliklerini kollamalısınız.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu mahalle pazarının da lokasyon açısından iyi ayarlanması gerektiğidir. Çünkü Türk toplumu mahalle pazarından alışveriş yapmayı sever. Ürün/fiyat/kalite gibi araştırmaları bizzat kendi yapar ve uygun gördüğü tezgahtan meyvenin hem uygununu, hem de güzelini almaya çalışır. Bu yüzden özellikle manav dükkanı açmak isteyenlerin mahalle pazarlarından bir nebze daha uzak bir konum seçmesi müşteri tutuculuğu açısından önemlidir.  Pazara yakın bir noktada manav açmak müşteri kaybına yol açma ihtimali çok yüksektir.

Mahalle Arası Manav Olur Mu?

Kesinlikle mahalle arası gibi yerlerde manav dükkanı açılmasını önermiyoruz. Süreklilik ve sirkülasyon açısından mutlaka işlek caddelerde ve olabildiğince meşhur semtlerde açılması manav dükkanı için çok önemli olacaktır. Aynı zamanda sirkülasyonun çok olması ürün zayihatını azaltacaktır

Özellikle düşük gelirli bir bölgede ise; fiyat çok önemli bir hususken, yüksek gelirli semtlerde ürün kalitesi ve çeşitliliği çok önemli bir husustur. Bu nedenle yüksek gelirli semtlerde marketler ile yarışmak daha kolay olacaktır. Sosyete manavlığı bu amaçla yapılmaktadır.

Taze ürün Satışı

Manav dükkanı açmak isteyen bir kişinin dikkat etmesi gereken diğer bir önemli husus da ürünün her daim taze olduğunun müşterisine hissettirmesidir.  Mümkünse her sabah gidip meyve veya sebze halinden veyahut toptancısından taze ürün tedarik etmelidir. Bu taze ürün politikasından da bir şekilde

Eve Teslim Hizmeti

Son yıllarda perakende satış sektöründe yeni bir hizmet doğmuştur.  İnsanlar çalışma ve sosyal hayatın yoğunluğu, ürün alımına uzaklık gibi pek çok sebeple alışveriş yapmaya çıkmamakta veya vakit bulamamaktadır. Bu da arada getir götür hizmeti yapacak bir sektör doğmasını sağlamıştır. Sizde eğer süpermarketlere veya diğer manavlara karşı ön plana çıkmak istiyorsanız  mutlaka ürünü eve teslim etme hizmeti kullanmalı ve sadece o işleri yapabilecek semti iyi tanıyan bir eleman bulundurmalısınız Mümkünse bu hizmeti belli bir komisyon almadan yapabilirsiniz

Ürünün Geleceğini

İşinizle aranızda duygusal bağ kurmalısınız. Satacağınız ürünün gelecekteki gidişatını iyi tanımalısınız. Hava durumunu takip etmelisiniz. Yağmur ve dolunun vurduğu dönemlerin ilerleyen günlerinde ürün stoğunda yaşanacak azalmayı hesap ederek soğutucu imkan verdiği ve ürünün taze olarak kalabileceği ölçüde ürün stok yapmalısınız. İleride ürün kalmadığında yeni müşteriler kazanma adına bir adım öne geçmelisiniz.

Ürün Çeşitliliği

Manavların süpermarketlere göre en büyük artısı ürün çeşitliliğinin fazla olmasıdır. Müşterinize ve semtinizi iyi tanıyın. Elinizde her zaman satacağınız çeşitlilikte ürünler bulunsun

Yerli ve Organik Ürün

Ürünlerinizin organik ve yerel olmasına dikkat edin çünkü insanlar kendi bölgesinin yerli ürünlerini almaya daha meyillidir

Hijyen

Hijyen şartlarına mutlaka ama mutlaka önem vermelisiniz. Çünkü bu toplumda oldukça hassasiyet gösterilen bir konudur. Tezgahlarınız her zaman ışıl ışıl olsun. Cam pencere temizliğini her gün yapın. Mutlaka önlük kullanın.

İnsan İlişkileri

İnsanlarla iyi ilişkiler kurmanız devamlı müşteriler elde etmeniz açısından olmazsa olmazdır. Müşterinizi tanıyın, sizden neler istediğini, düzenini takip edin. Güler yüzünüzü eksik etmeyin. Müşteriniz sizin can sıkıntıza katlanmak için alışveriş yapmaya gelmiyor. Bu düsturla hareket edin.

Kampanya

Mümkünse açtığımız dönemlerde müşteriye kendinizi tanıtmak için kampanyalar düzenleyin.

İnsanların hafızasında kalabilecek bir isminiz ve logonuz olsun. Hatta satış esnasında insanlara kartvizit verin eve servis yapacaksanız magnet gibi tanıtım malzemeleri sizin için karlı araçlara dönecektir.

Stok Devamlılığı

Bir kafede, bir restoranda müşterinin en sevmediği şeylerden biri menüde olan bir şeyin, sipariş verildiği esnada “şu an o ürünümüzden kalmadı” cevabıdır. İnsanlar bu durumdan nefret eder. Aynı şekilde bir müşteri sizin dükkanınıza gelerek bir ürün istediğinde, kalmadığını söyleyerek göndermeniz, müşteri açısından oldukça can sıkıcı bir durum olacaktır. Müşteri gidip kendine başka bir manav veya market bulacak, belki de temelli olarak kaybedilecektir. Bu nedenle mutlaka stok devamlılığı sağlamalısınız.

Sonuç  olarak  ; 

Manav dükkanı açmak sadece meyve sebze satmaktan ibaret değildir. Unutmayın siz meyve ve sebze kadar hizmetinizi de satıyorsunuz. İyi hizmet yapmazsanız kaybolup yok olmaya mahkumsunuz demektir.

Gıda sektörü her ne kadar zor gibi görünse de hiçbir zaman ölmeyecek bir sektördür Eğer rakiplerinizin önüne geçerseniz sizden sonraki nesile dahi aktarabileceğimiz bir sektördür

Yazımızın bu noktasına kadar manav dükkanı açmak isteyen birinin dikkat etmesi gereken temel hususları değerlendirdik Bununla birlikte manav dükkanı maliyeti hakkında da fikir vermek istiyoruz

Manav Dükkanı Açmanın Maliyeti

Manav dükkanı açmanın maliyeti, dükkanın kurulacağı yere göre çok fazla değişkenlik göstermektedir. Ancak halkımız tarafından da bilinen bir tabirle “Ne kadar ekmek o kadar köfte” misali yatırımınız ile doğru orantılı olarak kazancınız da maliyetinizden etkilenecektir.

Tavsiye ; Manavcılık riskli bir sektör olması nedeni ile öncelikle bu sektörü tamamen borç ile girmenizi kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Sektörde tutunamamanız halinde, devamında borçlarınızdan dolayı yasal yaptırımlara maruz kalma ihtimaliniz de bir hayli yüksektir. Eğer yüzde yüz kredi çekerek dükkan açacaksanız, kesinlikle bu işi bilmeden girmelisiniz. En azından sermayenizin %70’i oranında birikiminiz olması, sizin batma riskinize karşı yasal yaptırımlarla uğraşma ihtimalinizi de düşürecektir.

Manav Dükkanı Açmak İçin Başlıca Masraflar

 • İşyeri kirası ve depozito miktarı,
 • Dekorasyon masrafları,
 • Makina, gerekli teçhizat, soğutucu,  sergi alanları,
 • Meyve ve sebze stoğu,
 • Manavın kuruluşunda tedarik edilen belgelerin giderleri,
 • Elektrik ve su gibi standart giderler,
 • Çalışan sigortaları ve maaşları,
 • Diğer vergisel giderler,

Bu tarz giderlerin tamamı hesaba katıldığında, başlangıçta manav dükkanının büyüklüğü, lokasyon, dekorasyona, eleman alımına göre değişkenlik gösterecektir. Tüm bu etkenler bir arada düşünüldüğünde 20.000 TL – 100.000 TL arası bir manav dükkanı açmak için yeterli olacaktır.

Dükkan açmadan önce mutlaka uzman bir kişiye maliyet hesaplaması yaptırmalısınız.

Manav Açmak İçin Gerekli Belgeler

 • Fotoğraf (2 Adet)
 • Kimlik fotokopisi,
 • İkametgah,
 • Sabıka Kayıt Aslı,
 • SGK Belgesi,
 • İşyerine ait kroki evrakı,
 • Ticaret Sicil Gazete Nüshası,
 • İşletici Kimlik Bildirme Belgesi,
 • İmza Sirküleri,
 • Vergi Levhasına ait bir adet fotokopi evrakı,
 • İşyeri açma ruhsatı,
 • Ticaret Odası Faaliyet Belgesi ve sicil tasdiknamesine ait bir adet fotokopi,
 • Tapu,
 • Kira sözleşmesi
 • İtfaiye uygunluk raporu,

Maliyetler Nasıl Azaltılabilir?

Belli giderler yapılmak zorundadır, vergi, sigorta, maaş gibi giderleri azaltmak mümkün değildir. Ancak şu şekilde bir azaltma yoluna gidilebilir

Siz nasıl daimi müşterileri istiyorsanız; sizin de ürün alacağınız toptancılar ve tedarikçiler de daimi müşteri isterler. Birilerinin daimi müşterisi olursanız, ürün tedarik aşamasında daha uygun fiyatlı ürün alımı sağlayabilirsiniz.

Eleman alımı çok önemlidir. Ancak maliyeti kısma noktasında yalnız başınıza hareket edebilirsiniz.

Manav Dükkanı Açmak Karlı Mı?

Manav ciroları, manavcılık yapan kişinin performansı ile doğru orantılıdır.

Kardan önce düşünülmesi gereken en önemli konu ; Manav dükkanının karından önce, riskini düşünmesi gerektiğidir.  Eğer bu riski alabiliyor ve gerekli şekilde çalışmayı yerine getirebileceğinize inanıyorsanız, işte o zaman kardan bahsetmek daha doğru olacaktır

Karlılık için bir çok etken vardır tamamen batacağımız gibi sizden sonraki nesle aktaracağız bir iş dahi olabilir.

Mutlaka yukarıda bahsetmiş olduğumuz “manav dükkanı açarken dikkat edilmesi gerekenler” konusunu tekrar tekrar inceleyiniz. Yukarıda verilen bilgiler göz önüne alındığında, manav dükkanı açmak sizin için karlı bir olacaktır.

Kar Oranı Nedir? 

Ancak başarı gösterdiğimiz takdirde, %50 ila %100 oranında bir kar elde edebilirsiniz.

Daha önce dükkan açma fikirleri hakkında aşağıda linkini verdiğimiz yazıları inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kuru Temizleme Dükkanı Açmak. Maliyeti ve Kar Marjı

Çiğköfteci Dükkanı Açmak Maliyeti ve Kar Marjı

Kuruyemiş Dükkanı Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu