İş FikirleriKariyer

Matematik Bölümü Okumak İş İmkanları ve Maaşları

Matematik Bölümü okumak isteyenler için bölüm hakkında bilgiler, iş olanakları ve maaşları

İçindekiler

Matematik Bölümü Hakkında Bilgi 

Farklı alanlarda görev almak isteyenler için matematik bölümü eğitim alınacak bölümlerden yalnızca biri olarak düşünülmektedir.

Dört yıllık eğitimi almak isteyenler için matematik bölümü nedir? Özellikle bilinmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Bu alanda eğitim almak isteyenlerin iş olanaklarını araştırması önemlidir. Lisede sayısal bölümünü seçenler tarafından tercih edilecek olan bölüm özellikle matematiğe ilgi duyanlar için eşsiz bir seçenek oluşturmaktadır.

Eğitim sırasında hazırlık okumak isteyenler için eğitim süresi beş yıla çıkmaktadır. Bir yıl hazırlık yani İngilizce eğitim gördükten sonra branş dersleri üzerinden eğitim alınmaktadır. Hazırlık eğitimi isteğe göre alınmaktadır. Özellikle yeterli İngilizce bilgisine sahip olanların bir yıl boyunca İngilizce eğitim almasına gerek duyulmamaktadır. Matematik genel olarak bakıldığında tüm bilimlerin temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle bu bölümden mezun olacak olanların daha sonrasında farklı branşları tercih etmesi durumunda kendilerini geliştirmeleri mümkündür.

Bölümün Amacı Nedir?

Matematik sevenler için matematik bölümü üzerine görülen eğitim sonrasında mezun olanlar ilke ve yöntemleri geliştirmenin yanı sıra sistemlerin analizi üzerinde de etkin şekilde rol almaktadır. Geniş bir alana sahip olması kendini bu alanda geliştirmek isteyenlere kolaylık sağlamaktadır. Bu alanda eğitim almak isteyenler için bölümün asıl amacı özellikle verilerin düzenlenmesini sağlayarak sistematik bir düzene sokulmasıdır.

Sistemde farklı sebeplerden dolayı yaşanacak olan problemlerin giderilmesi ve yeniden yaşanmaması için gerekli çalışmalarını aralıksız şekilde devam ettirilmesi önemlidir. Mezunlar tarafından yapılacak olan araştırma ve geliştirme çalışmaları özellikle bu alanda daha fazla bilgiye sahip olmasını sağlamaktadır. Uzman hale gelmeyi isteyenler kendilerini geliştirerek farklı bölümlerde görev alabilirler.

Çalışma alanları oldukça geniştir. Bu nedenle matematik mezunları ne iş yapar? Diye düşünenler için pek çok farklı alanda çalışması mümkündür. Özellikle kendini geliştiren mezunlar sektörde farklı alanlarda çalışma hayatına dahil olabilirler. Bu nedenle eğitimi tamamladıktan sonra aynı şekilde çalışmalara devam edilmesi gerekir.

Matematik Bölümü Okumak
Matematik Bölümü Okumak

Matematik Bölümündeki Dersler

Üniversite eğitimi almak isteyenler için matematik bölümü tercih edilecek bölümlerden biridir. Dört yıl eğitim süresi bulunmaktadır. Dört yıl içerisinde özellikle pek çok farklı alanda eğitim sağlanmaktadır. Bu sayede mezunların matematik üzerine daha fazla bilgiye sahip olması sağlanmaktadır. Her yıl değişen konular ve ders seçenekleri eğitim süresi boyunca özellikle matematiğe dair bilinmesi gereken her konuda bilgi sahibi olunmasını sağlamaktadır.

Birinci sınıfta eğitim almakta olan matematik bölümü okumak isteyen öğrenciler şu dersleri görmektedir; soyut matematik, genel fizik, genel matematik, İngilizce, Türk dili, lineer cebir, Atatürk ilkeleri bir tarih, bilgisayar programlama dersleri şeklinde görülmektedir.

İkinci sınıfta eğitim alacak olan öğrenciler için görülecek olan dersler şunlardır; analiz, istatistik ve olasılığa giriş, diferansiyel denklemler, cebire giriş, diferansiyel denklemler iki, analitik geometri, istatistik ve olasılığa giriş şeklindedir. İkinci sınıfta verilen eğitimlerin tamamlanmasıyla özellikle başarılı öğrenciler bir sonraki seneye geçiş yapılmaktadır.

Üçüncü sınıfta eğitim alacak olan öğrenciler için geçerli olan dersler şunlardır; uygulamalı matematik, soyut ve cebir ve sayısal teorisi, genel topolojiye giriş, nümerik analiz şeklindedir.

Dördüncü sınıfta yani son sınıfta eğitim alacak olan öğrenciler için geçerli olan dersler şunlardır; geometri, fonksiyonel analize giriş, reel analiz, kısmi türevli denklemler, kompleks analiz, araştırma projesi şeklinde görülmektedir.

Matematik Bölümü Mesleğinin Nitelikleri

Diğer bölümlere oranla matematik bölümü geleceği özellikle bu alanda eğitim alan öğrenciler için merak edilen konular arasında yer almaktadır. Farklı bölümlerde eğitim alanlar daha sonrasında belirlenen görevlere göre kazanç sağlamaktadır. Bu nedenle matematik üzerine eğitimi almayı düşünenler için bölümün gerektirdikleri oldukça önemlidir.

Bu alanda eğitim almayı düşünenlerin özellikle kendilerini geliştirmeleri oldukça önemlidir. Eğitimin ardından farklı alanlarda devam edecek olan çalışmalar sayesinde farklı bölümlerde görev alınabilir. Bölümü yazacak olanların dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Aynı zamanda bu bölümden mezun olabilmesi için gerekli nitelikler şu şekilde sıralanabilir;

  • Takım arasında yapılacak olan çalışmalar sırasında etkin şekilde rol oynama,
  • Sayısal alanda yüksek düzeyde başarılı olma,
  • Araştırma ve geliştirme üzerine yeteneğe sahip olunması,
  • Analiz yeteneğinin olması,
  • İnsanlarla doğru ve düzgün şekilde iletişim kurulabilmesi,
  • Karşılaşılan sorunlar karşısında çözüm üretilebilmesi şeklindedir.

Matematik Bölümü İş Olanakları 

Diğer meslek dallarına oranla bakıldığında matematik bölümü iş imkanları farklılık göstermektedir. Özellikle kendilerini geliştirmeleri durumunda kolaylıkla iş bulabilirler. Farklı sektörlerde çalışma imkanları bulunmaktadır. Bu nedenle matematik bölümü mezunları iş ararken yalnızca matematik üzerine değil aynı zamanda farklı dallarda da çalışma olanağı elde edebilirler. Değişen sektörlere göre farklı ihtiyaçların karşılanması amacıyla matematik bölümünden mezun olanların tercih edilmesi söz konusudur.

Geniş çalışma alanına sahip olmaları mezunlarını daha kolay şekilde iş bulmasını sağlamaktadır. Her daim eğitim almayı düşünenler kendilerini geliştirerek büyük çaplı firmalarda görev alabilirler. Yerli ve yabancı firmalarla özellikle yeterli statüye sahip olan mezunların görev alması sağlanabilir. Bankada özellikle oluşan açığı kapatmak adına analist arayışları matematik bölümünden mezun olmuş olanların çalışma imkanı elde etmesini sağlamaktadır.

Bölümü bitirmiş mezun olmuş kişiler arasından yapılacak olan tercihler sayesinde çalışma alanlarında oluşan açığı kapatmak mümkündür. Bazı firmalar özellikle ciddi oranda matematik bölümü mezununa ihtiyaç duymaktadır. Özel sektörde ya da devlet kurumlarında çalışmayı düşünenlerin mezun olduktan sonra sahip oldukları kriterlere göre hareket etmeleri gerekir.

Matematik Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Dört yıllık eğitimi tamamladıktan sonra matematik bölümü maaşları özellikle mezunlarının merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Yeni mezun olanlar için işe başlama konusunda 3000 ila 3500 arasında değişen maaş oranları söz konusu olmaktadır. Bunun yanı sıra teknik bilgilerini geliştirmiş olanların sahip oldukları niteliklere ve deneyimlere bağlı kalarak 5000 ila 7000 arasında maaş alması mümkündür.

Farklı bölümlerde görev almayı düşünenler için maaşlar değişmektedir. Bu nedenle özellikle devlette ya da özel kurumda iş arayanlar değişen oranlarda maaş alabilirler. Daha yüksek maaş almak isteyenler özellikle kendilerini mezun olduktan sonra geliştirerek özel bölümlerde çalışma imkanı elde edebilirler. Çok sayıda farklı firma tarafından tanımlanan iş olanakları aranılan kriterlere sahip olan kişiler arasından tercih yapılmasını sağlamaktadır. İş başvurusu yapmayı düşünenler özellikle belirlenen kriterlere sahip olmaları durumunda başvuru yaparak olumlu geri dönüş elde edebilirler.

Matematik Bölümü Mezunları Öğretmenlik Yapabilir Mi?
Matematik Bölümü Mezunları Öğretmenlik Yapabilir Mi?

Matematik Bölümü Mezunları Öğretmenlik Yapabilir Mi?

Bu alanda eğitim alacak olanlar ya da mezunlar için en çok merak edilen konular arasında matematik bölümü mezunları ilköğretim matematik öğretmeni olabilir mi? sorusu gelmektedir. Eğitimi tamamladıktan sonra özellikle geniş çalışma alanına sahip olması nedeniyle matematik bölümü mezunları farklı alanlarda iş olanaklarını değerlendirebilirler. Eğitim hayatını tamamladıktan sonra kendini geliştirme aşamasında özellikle ilkokulda öğretmenlik yapmak isteyenler başvuru yaparak oluşan açık üzerinden çalışma imkanı elde edebilirler.

İlköğretim matematik öğretmenliği yapmak isteyenler özellikle özel ders anlamında çalışmalarını gerçekleştirebilirler. Akademisyenlik, bankada görevli olmak, öğretmenlik, analisttik tercih edilebilecek görevler arasında yer almaktadır. Mezun olduktan sonra iş arama konusunda özellikle geniş çaplı imkanlara sahip olan bölümlerden biri olması nedeniyle yoğun talep görmektedir. Ancak bu alanda eğitim görecek olanların özellikle yeterli sayısal beceriye sahip olmaları gerekir.

Kimya Mühendisliği Nedir? İş İmkanları ve Maaşları

Uçak Mühendisliği Bölümü Çalışma Alanları ve Maaşları

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu