KariyerGüncel

Radyo Televizyon ve Sinemacılık Bölümü, İş Alanları ve Maaşlar

Radyo televizyon ve sinemacılık bölümü veya yaygın olarak kısaltılmış versiyonu olan rts bölümü daha çok sözel alandan gelen öğrencilerin tercih ettiğin bir bölümdür. İletişim Fakültesi çatısı altında bulunan radyo televizyon ve sinema bölümü genel olarak kitle iletişim araçlarının kamera önü ve arkasındaki konumları için nitelikli kişilerin yetiştirilmesi esasına dayanan bir bölümdür.

Biz de kitle iletişim araçlarının bu kadar artması nedeni ile revaçta olan, hatta günden güne de popülerliğinin artacak olduğunu değerlendirdiğimiz radyo televizyon ve sinema hakkında bilgi (rts nedir?) vermek istiyoruz.

İçindekiler

Radyo Televizyon ve Sinema Hakkında Bilgi

Kamera arkası, prodüksiyon süreçleri, radyoculuk, habercilik üzerinde eğitim veren radyo sinema bölümü, sosyoloji, felsefe gibi alanlarda da eğitim vererek, entellektüel ve bilge bir yapının oluşmasına hedeflemektedir. Bu yüzden radyo, televizyon ve sinema bölümünü yakından inceleyelim.

Radyo televizyon ve sinemacılık bölümü

Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü ve Eğitim Süreci

Keyifli bir bölüm olması nedeni ile pek çok öğrenci tarafından radyo televizyon ve sinema bölümü tercih edilmektedir. Genellikle ilk yıl teorik ders ağırlığı daha fazladır. İlerleyen yıllarda ise uygulamalı ve seçmeli derslere yoğunluk verilir. Seçmeli dersler genellikle öğrencinin ilerleyen yıllarda hedeflediği kariyer üzerine eğitim alması sağlanır.

Ülkemizde özel üniversitelerde, devlet üniversitelerine göre derslerde ekipman desteği daha fazladır. Uygulamalı salonlarda, son teknoloji ekipmanların bulunması ders verimliliği açısından çok önemlidir. Ne yazık ki bunu pek çok fakülte kapsayamaz. O yüzden tercih dönemindeki öğrenciler, özellikle uygulamalı derslerde ekipman ve salon yeterliliği olan okulları araştırdıktan sonra tercih yapmasını öneririz.

Sözel bölümü üzerinden alım yapılır.

Birçok üniversitede zorunlu stajyer eğitimine tabi tutmamasına rağmen öğrenciler isteğe bağlı staj yapabilmektedir. Ancak bazı üniversiteler kendi yönetmeliklerine göre stajı zorunlu kalabilmektedir.

Radyo televizyon ve sinemacıllık bölümünde genel olarak sosyoloji, medya ve siyaset alanında teorik dersler verilmektedir.

Uygulamalı derslerde ise üniversitelerin sağlamış olduğu ekipmanlar üzerinden, kısa film çekmek,  televizyon ve radyo programları yapmak gibi çeşitli uygulamalar yapılmaktadır.

Okurken Kendinizi Nasıl Geliştirmelisiniz?

 • Okul döneminde öğrencilerin kendini geliştirmesi noktasında çok fazla imkanlar vardır. Bölümün yapısı gereği, yaratıcılık çok önemlidir. Çünkü buradan mezun olan öğrenciler; ileride yönetmen, senarist, kurgucu, metin yazarı olabilmektedirler. Bu tarz işleri yapabilmek için en başta yaratıcılık yeteneğinizi geliştirmek için oldukça emek sarf etmelisiniz.
 • İletişim fakültesinin diğer bölümlerinden olan gazetecilik bölümü ile alakalı olarak bu bölümden mezun olanlarda benzer işleri yapabilmektedir. Hatta bu bölümden mezun olanlar gazetecilik, spikerlik gibi meslek dallarında da istihdam edilebilmektedir. Bu yüzden spikerlik ve gazetecilik hakkında yazdığımız yazıları da şiddetle incelemenizi tavsiye ederiz.
 • Üniversitelerin en büyük hizmetlerinden biri olan ERASMUS ile yurt dışına çıkarak farklı kültürleri tanımak, yurtdışındaki sektör ile ilgili bilgi edinmek mesleki tecrübe açısından çok önemlidir. Mümkünse yurtdışına çıkmalısınız.
 • Üniversitenin zorunlu stajı olmasa dahi, siz gönüllü staj yaparak sektörü öğrencilik döneminde tanımalısınız. Bu iş başvurularında size yeni mezunlara göre her zaman artı puan kazandırıcaktır.
 • Her zaman elinizin altında bir kamera veya fotoğraf makinesi olmalı. Bu alanda kendinizi çok ciddi bir derecede geliştirmelisiniz. Okuldan aldığınız dersler yeterli gelmiyorsa, mutlaka özel ders ile kendinizi güçlendirmelisiniz.

Neler Yapılabilir?

 • Mümkünse özel olarak diksiyon dersi almalısınız, bu sayede kendinize tercihiniz doğrultusunda muhabirlik ve spikerlik yolu da açabilirsiniz.
 • Mümkün olduğu kadar kendiniz için kısa filmler oluşturun. Oluşturduğunuz filmler ne kadar saçma olursa olsun bunu yapın. Hatta sizi motive etmesi için bir YouTube kanalı açarak özgün kısa filmlerinizi yayınlayabilirsiniz. İleride iş tecrübeniz olmasa bile, bir yere başvuru yaparken bu çalışmalarınızı referans olarak gösterebilirsiniz. Özellikle yüksek bir abone kitlesine sahip olursanız, bu işi başlı başına kendiniz için bile yapabilirsiniz.
 • Mümkünse staj yapacağınız yerlerden biri yerel radyolardan biri olmalı. Burada konuşmacıların programı nasıl yönettiğini yakından gözlemleme imkanı sağlarsınız. Hatta iyi bir duruş sergilerseniz, bu kişilerle arkadaşlık bağları kurarak, sektörü daha yakından tanıyabilirsiniz.
 • Bol bol sinema ve tiyatro takibi yapın. Ünlü oyuncular, ödüllü oyuncular, neler yapıyor, prodüksiyonlar nasıl işliyor bol bol bilgi sahibi olun. Önceki işleri ile sonraki işleri arasında değerlendirmeler yapın. Değerlendirmelerinizi yıllık olarak arşivleyin. Bir yıl içinde yaptığınız eleştirilerin ne kadar değiştiğine kendiniz bile inanamayacaksınız. Kurduğunuz cümlelerin, sinema ve televizyon sektörüne karşı bakış açınızın günden güne daha profesyonel olduğunu fark edeceksiniz. Bu da sizin için eleştirmenlik yolunu açabilir.
 • Seslendirme işleri, videolar için olmazsa olmazdır. Sesinizi keşfetmeye çalışın. Belki sinemacılık sektöründe seslendirmecilik yaparak kariyerinize devam edebilirsiniz. Bilindiği üzere sinemada seslendirme çok önemlidir. Çok ünlü oyuncuların bile bazen seslerini farklı kişiler seslendirir. Mümkünse bu alanda eğitimler alın. Sesinizdeki potansiyeli keşfedin ve kendinizi geliştirin. Staj noktalarından birini seslendirme stüdyosu olarak seçebilirsiniz.
Radyo Televizyon ve Sinema İş İmkanları

Radyo Televizyon ve Sinemacılık İş İmkanları

Aslında yukarıda tavsiyelerimizden bahsederken; az çok ne tarz işlerde istihdam olabileceğinizin çoğundan bahsettik. Ancak burada madde madde yeniden sayarak toparlayalım.

 • Metin yazarlığı/senaryo yazarlığı
 • Muhabirlik veya spikerlik
 • Gazetecilik
 • Yönetmen veya görüntü yönetmenliği,
 • Yapımcı veya Senarist,
 • Seslendirme sanatçısı,
 • Eleştirmenlik,
 • Editörlük,
 • Kameramanlık,
 • Prodüksiyon işleri,
 • Üniversite devamında akademik kariyer

Radyo Televizyon ve Sinemacılık Çalışma Saatleri ve Çalışma Şartları

Çalışma saatleri ve şartları bakımından en zor sektörlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü çalışanlar genellikle çok yoğun saatlerde, gecesi gündüzüne karışarak çalışmaktadır.

Memur gibi 08:00-17:00 aralığında çalışmanız çok düşük bir ihtimal, hatta imkansız diyebiliriz.

Çalışma şartları bakımından; stabil bir şey söylememiz mümkün değildir. Çalıştığınız sinema filmine göre, gün gelir çok soğuk havada, gün gelir çok aşırı sıcaklarda çalışmanız gerekebilir. Aynı zamanda bir kanalda kamera arkası olarak da çalışabilirsiniz.

Radyo Televizyon ve Sinemacılık Sektörünün Geleceği

Artan teknoloji ve bu alana eğilimin çok fazla olması nedeni ile bu sektör günden güne genişleyip büyümektedir. Bu yüzden bu sektörde gerçekten çabalayanların geleceği parlaktır. Ancak bunun için çok çalışmak gereklidir.

Radyo Televizyon ve Sinema Maaşları

Bu bölümden mezun olanlar ilk etapta yüksek maaş hayalleri kurulmamalıdır. Başlangıçta asgari ücret düzeyinde bir ücret ile işe girebilir.

Başarıyla doğru orantılı şekilde ilerleyen dönemlerde 10.000-20.000 TL gibi yüksek maaşlar kazanmaya başlanır. Bu yüzden kişi özellikle yukarıda verdiğimiz tavsiyelere uyarak kendisini sürekli geliştirmeli ve yaratıcı olmalıdır.

Kimler Radyo Televizyon ve Sinemacılık Okumalı?

Belli bir düzen içinde yaşamak istemeyen, yaratıcı, görsel sanatlara ilgi duyan, belirttiğimiz çalışma zorluklarını göze alabilen, her şeyden önce bu alana kendini adayabilecek herkes Radyo Televizyon veya Sinema bölümünü okuyabilir.

Gazeteci Nasıl Olunur? Gazeteci Maaşları

Nasıl Spiker Olunur? Spikerlik Maaşları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu