Kariyer ve Yatırım Fikirleri

Radyo Televizyon ve Sinemacılık Okumak, İş Alanları ve Maaşlar

Radyo Televizyon ve Sinemacılık Okumak, İş Alanları ve Maaşlar

Radyo Televizyon ve Sinemacılık, kısaca RTS; kitle iletişim araçları konusunda uzmanlık sahibi bireyler yetiştirmeyi amaçlayan 4 yıllık bir bölümdür.

İletişim Fakültesi bünyesindeki bölüm temel olarak kamera arkası olarak tabir edebileceğimiz prodüksiyon ve kurgu aşaması şeklinde nitelendirilebilecek post-prodüksiyon süreçleri üzerine eğitim vermektedir. Bunun yanında öğrenciler sosyoloji, felsefe, siyaset gibi medya ile yakından ilişkili disiplinler üzerine eğitim alarak zengin bir entelektüelite ve dünya görüşü kazanmaktadır.

Okuması keyifli bir bölüm olması sebebiyle pek çok öğrencinin hayallerini süsleyen Radyo, Televizyon ve Sinemacılık hakkında merak ettiğiniz her şeyi sizler için derledik.

Radyo Televizyon ve Sinemacılık Bölümünde Eğitim Süreci

Öğrenciler, birinci sınıftan dördüncü sınıfa dek üniversite ortak derslerinin yanısıra alanlarıyla ilgili teorik ve uygulamalı dersler almaktadır.

Dersler zorunlu ve seçmeli olarak ikiye ayrılmaktadır. Zorunlu dersler bir RTS mezununu alanında yetkinlik sahibi yapacak temel eğitimi içerir. Seçmeli dersler ise öğrencilerin ilgi alanları hakkında daha detaylı bilgiler edinebilecekleri derslerdir.

Dersler teorik ve kuramsal olarak iki şekilde verilmektedir.

Teorik olarak da bilinen kuramsal derslerde iletişim bilimi, kitle iletişim araçlarının tarihsel gelişimi ve mesleki yabancı dil üzerine verilen eğitimin yanında öğrencilere sosyoloji, felsefe ve siyaset gibi disiplinler hakkında genel bilgiler veren dersler bulunmaktadır. Ayrıca söz konusu disiplinlerin medya ile olan ilişkilerini irdeleyen medya sosyolojisi, medya etiği, medya ve siyaset ilişkileri gibi dersler de verilmektedir.

Uygulamalı derslerde kitle iletişim araçlarının kullanımı uygulamalı bir şekilde öğretilmektedir. Pek çok üniversitede uygulamalı dersler için oluşturulmuş stüdyolar ve modern ekipmanlar bulunmaktadır. Haber üretmek, kısa film çekmek, televizyon ve radyo programları yapmak gibi uygulamalar dersin ödev ya da sınav kısmında gerçekleştirilebildiği gibi bütünüyle işleyişini de oluşturabilmektedir.

Radyo, Televizyon ve Sinemacılık pek çok üniversitede zorunlu staj gerektirmemektedir. Bu üniversitelerde öğrenciler fakülteleriyle iletişime geçerek isteğe bağlı staj yapabilmektedir. Ancak bazı üniversiteler yönetmeliklerinde stajı zorunlu kılmaktadır.

Staj, iç ve dış olarak ikiye ayrılmaktadır. İç staj iletişim fakültelerindeki radyo ve televizyon stüdyolarında gerçekleşmektedir. Ayrıca öğrenciler okula başlamalarını takiben bu stüdyolarda gönüllü veya cüzi bir harçlık karşılığında çalışarak mezun olmadan önce deneyim kazanma imkanına sahiptir. Fakülte stüdyoları çalışma saatlerini öğrencilerin derslerine göre ayarladığı için eğitimin aksamasını engellemektedir. Dış staj ise fakültece uygun bulunan medya ve iletişim sektöründeki gazete, radyo, televizyon kanalı gibi kurumlarda yapılmaktadır.

Radyo Televizyon ve Sinemacılık Bölümünde İş Olanakları

Radyo, Televizyon ve Sinema mezunları kitle iletişim araçlarını kapsayan her alanda çalışabilir. Teknik elemanlık, senaristlik, yönetmenlik, haber yazarlığı, muhabirlik, spikerlik gibi mesleklerin yanında diplomalarını iletişim fakültesinden alacakları için şirketlerin iletişim departmanlarında görev alabilirler. Ayrıca öğrenciler alanlarıyla ilgili akademisyen olmayı tercih edebilirler.

Alınacak ücretler, yapılan işlere göre farklılık göstermektedir. Özel şirketlerde +2000 TL ile işe başlamak mümkündür. Bunun yanında sektörle alakalı işlerde diploma ve deneyim bir teraziye konulduğunda deneyim daha ağır basmaktadır. Bunun anlamı şudur: Diplomalı ancak deneyimsiz biri, diploması olmayan ancak deneyimli birinden çok daha düşük ücretlerle işe başlamaktadır.

Okurken staj yaparak ve sektörle alakalı ufak çaplı işlerde çalışarak bir portföy oluşturmanız, mezun olduktan sonra hem diplomanız hem de deneyiminiz olduğu için iyi maaşlarla işe başlamanızı sağlayacaktır.

Medya sektöründe hem kamera önünde hem de kamera arkasında yükselmek, öncelikle kişisel becerilere bağlıdır. Her mesleğin kendi gereklilikleri bulunmaktadır. Örneğin senarist ya da yönetmen olmak tamamen yetenek işidir, sanatçı ruha sahip olmak gerekir.

Teknik elemanlar kurgu programları ve kamera kullanımı gibi alanlarda kendilerini iyi bir şekilde geliştirmiş olmalıdır. Muhabirlik ve spikerlik alanında ise diksiyonu kuvvetli bireyler öne çıkmaktadır. Bunun yanında iyi sosyal ilişkiler kurabilmek de oldukça önemlidir; çalıştığınız yerlerde oluşturacağınız “network” size daha iyi bir iş için referans olabileceği gibi iş teklifleri almanızı da sağlayabilir. Yetenek, sosyal beceriler ve azim sahibi kişiler bu sektörde hızla yükselerek oldukça yüksek paralar kazanabilirler.

Radyo Televizyon ve Sinemacılık ile alakalı işlerin dezavantajları esnek çalışma saatleri ve iş bulma zorluğudur. Bazen bütün gününüzü sette geçirmek zorunda kalabilirsiniz, tatil günlerinde çalışmanız gerekebilir. Daha önce de söylediğimiz gibi diploma iş bulmanızı garanti etmemektedir, iş bulabilmek için azimli ve ayrıca alanınızla ilgili konularda donanımlı olmanız gerekmektedir. Avantajları ise eğitim süreci oldukça zevkli ve kişisel gelişime katkıda bulunan, çalışma süreci ise yaratıcılık ve keyif içeren bir iş dalı olmasıdır. Bunun yanında kazanacağınız bir paranın sınırı bulunmamaktadır.

Kimler Radyo Televizyon ve Sinemacılık Okumalı?

Radyo, televizyon ya da sinema alanlarıyla ilgili; farklı konularda araştırmayı ve öğrenmeyi seven; yaratıcılığını öne çıkaracak işler yapmak isteyen; akademik çalışmalarını bu yönde ilerletmek hevesinde olan kişiler için Radyo, Televizyon ve Sinema oldukça cazip ve uygun bir bölümdür.

Radyo Televizyon ve Sinemacılık ile ilgili daha fazla bilgi almak yada görüş belirtmek için bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir, göz atmanızı öneririz.

Doğru Meslek Seçimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler. Geleceğin Meslekleri

Kabin Memuru – Host – Hostes Olmak

Nasıl Pilot Olunur? Türk Hava Yollarında Iş Garantili Pilot Eğitimi

Tekstil Mühendisleri Nerelerde Çalışır?Tekstil Mühendisleri Ne Kadar Para Kazanır?

Endüstri Mühendisliği Nedir?


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.