Güncel

Su Faturasını Düşürmenin Yolları

Su Faturasını Düşürmenin Yolları

Su faturası her ne kadar geçmiş senelerde çok yüksek gelen faturalar arasında olmamış olsa da maalesef son senelerde alınan atık su bedeli ile birlikte giderek daha da kabarık bir hale geldi. Dolayısıyla insanlar da su faturasını düşürmenin yolları hakkında araştırma yapıyor, daha az su tüketmek için çaba gösteriyorlar. Sizler için su faturasını biraz daha ödenebilir hale getirecek birkaç tavsiyemiz olacak.

İçindekiler

Çamaşır Makinesini Verimli Kullanın

Yapılan araştırmalar, pek çok çamaşırın en yüksek sıcaklık derecesinde olmasa bile zaten kolayca temizlenebildiğini gösteriyor. Böylelikle suyun yanında elektrik giderlerinden de tasarruf edebiliyorsunuz. Ayrıca makinenizi azıcık çamaşır için açmak yerine, tamamen dolacak şekilde kullanmaya çalışırsanız, tek seferde en az suyla en fazla çamaşırı yıkayabilir, su israfına engel olabilirsiniz. Hatta çok kirli şeyler olmadıkça kısa programlardan bir tanesini seçmek de işinizi kolaylaştıracaktır.

Elde Bulaşık Yıkamaya Bir Son Verin

Pek çok aile maalesef elde bulaşık yıkamanın çok daha tasarruflu olduğunu sanıyor. Halbuki bu esnada hem kimyasallarla direkt olarak temasa giriyorsunuz, hem de gereksiz yere su tüketimi gerçekleştiriyorsunuz. Bunun yerine bulaşık makinenizi güzelce doldurur, daha sonra onun içerisinde bulaşıklarınızı yıkarsanız, çok az bir su tüketimiyle bu işi atlatabilirsiniz. Bulaşığı her gün elde yıkamak yerine iki üç günde bir makineyi açmak, sizi kara sokacaktır. Zira bulaşık makinelerinin az miktarda suyu fıskiye sistemleri ile kullanmaları, onları daha verimli hale getiriyor.

Musluğu Açık Tutmayın

Diş fırçalarken, el ve yüz yıkarken yahut bir sebepten musluğu kullanmanız gerektiğinde, bunu daha tasarruflu hale getirebilmek için musluğu kullanmadığınız anlarda kapatın. Eğer eski tip çevrilebilir musluklar yerine indirilip kaldırılan yeni tip muslukları kullanırsanız, bu iş daha da kolay ve zahmetsiz hale gelecektir. Her sene binlerce ton su maalesef boşa akıyor ve temiz su kaynakları gereksiz yere tükeniyor. Akan suyun atık su bedelinizi arttırdığını da unutmamalısınız.

Kaçaklara Engel Olun

Her evdeki musluklarda, klozetlerde veya su tesisatında ufak tefek kaçaklar meydana gelir. Bu kaçakları önlemek ve dolayısıyla haberiniz olmayan su harcamalarından kaçınmak da mümkün. Elinizden geliyorsa kendiniz bu işi gerçekleştirerek tesisatçılara para ödemekten de kurtulabilirsiniz ancak uzun vadede tamirin her zaman su tüketiminden daha uyguna geleceğini unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu