KariyerGüncel

Doğru Meslek Seçimi için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru Meslek Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru meslek nasıl seçilir sorusunun cevabını vermek, özellikle de genç okuyucularımız için, ne kadar zor biliyoruz. Kariyerinin orta yerinde bile mesleğini değiştiren kişilerin varlığını dikkate alırsak, bu konunun ne kadar mühim olduğu da ortaya çıkıyor diyebiliriz. Fakat doğru mesleği seçmek için illa ki o işten kazanacağınız paraya ya da o bölümün üniversite puanına bakmanız da gerekmiyor. Doğru kariyerin illa ki en çok parayı getirmesi gerekmediğini unutmayın.

Meslek seçimi yaparken kendinize sormanız gereken ilk şey, birisi size ne iş yapıyorsun dediği zaman, seçmek istediğiniz mesleği söylediğinizde bundan gurur duyup duymayacağınız. Eğer kendinizi mesleğinizi söylerken gurur ve sevinç duyuyor şeklinde hayal ediyorsanız, doğru yoldasınız demektir. Fakat bir sebepten işinizi belirtmekten huzursuzluk duyacaksanız ve o işin size uymadığını hissediyorsanız, tercihlerinizi gözden geçirmelisiniz.

Meslek seçtikten sonra genelde herkesin en çok zorlandığı konulardan bir tanesi, o meslekteki iş arkadaşlarının davranışlarına tahammül etmektir. Genellikle her meslek grubunun çalışanlarının bazı temel davranış şekilleri mevcuttur ve bu nedenle bu insanlar sizin karakterinize uygun olmayabilirler. Seçmek istediğiniz mesleği yapan insanları tanımaya, onlarla konuşmaya ve hayatlarına göz atmaya çalışın. Böylelikle gelecekte onlarla çalıştığınızda nasıl hissedeceğinizi fark edebilirsiniz.

Seçeceğiniz mesleğin çalışma koşullarını iyi analiz edin

Tabii ki yapmak istediğiniz mesleğin çalışma koşulları ve sizin yaşam beklentiniz de çok önemli. Evinde oturmayı seven, her akşam sıcak yemek isteyen ve aile hayatına bayılan birisi için pilot olmak, çok kötü bir tercih olacaktır. Pilotlar çok kazanıyor olabilir ama size uygun olmayan bir hayat tarzı, maalesef uzun vadede mutsuz edecektir. Gezmeyi ve hareketi sevenlerin masa başı işlerde kısa süre sonra baygınlık geçireceklerini de tahmin edebilirsiniz.

Güçlü ve zayıf yanlarınızı iyi tartmak ve mesleğin gerektirdiklerini karşılayıp karşılamadığınızı görmek de işinize yarayacaktır. Pazarlama alanında çalışan birisinin spontane sohbet etme kabiliyetine ihtiyaç duyduğu ortada fakat bir mühendisin o kadar da sosyal kabiliyetlerinin olması gerekmiyor. Dolayısıyla tüm mesleklerin bir analizini yapın ve gerekli olan özelliklerin hangilerinin sizde olduğunu tespit edin. Yeteneklerinize uygun bir meslek seçmeniz, uzun vadede o meslekten keyif almanızı sağlayacak.

Doğru meslek seçimi ile ilgili aşağıdaki başlıklar da faydalı olabilir,

Doğru Meslek Seçimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler. Geleceğin Meslekleri

Geleceğin en çok kazandıran meslekleri nelerdir? Doğru meslek seçimi nasıl yapılır?

Radyo Televizyon ve Sinemacılık Okumak, İş Alanları ve Maaşlar

Endüstri Ve Sistem Mühendisliği Nedir? Hangi Alanlarda Çalışır?

Endüstri Mühendisliği Nedir?

Tekstil Mühendisliği nedir? Tekstil Mühendisleri ne iş yapar? Kimler tekstil mühendisi olabilir?

Tekstil mühendisliği ve tekstil sektörünün geçmişi, bugünü ve geleceği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu