HukukGüncel

Veraset İlamı Nedir? Veraset İlamı Nasıl Alınır?

Veraset İlamı Nedir? Veraset İlamı Nasıl Alınır?

Veraset İlamı ölen kişinin aile fertleri veya mirasçıları tarafından çıkarılması zorunlu mirasçılık belgesi anlamına gelmektedir.  Veraset İlamı çıkarmak için herhangi bir süre konmamıştır ve istenildiği takdirde mahkemeye başvurularak kolaylıkla çıkarılabilmektedir. Hatta büyükanne ve büyük baba gibi kuşak farkı olsa bile takibini anne ve babanız üzerinden yapabilirsiniz.

İçindekiler

Veraset İlamı Ne İşe Yarar?

Mirasçılık belgesi aldığınız takdirde, büyükanne, büyükbaba gibi aile büyüklerin üzerine kayıtlı olan gayrimenkulleri veraset ilamında bulunan hem siz hem de diğer mirasçılar adına tescil işlemi yaptırabilirsiniz. Bu durumun sadece tapuda kaydı bulunan gayrimenkuller için geçerli olduğunu unutmayın. Tapuda görülmeyen gayrimenkuller ve taşınmazlar için dava açmanız gerekebilir. Bu davaların lehinize sonuçlanması halinde tescil işlemleriniz gerçekleşebilir.

Eski zamanlara ait kadastro işlemleri tapuya kaydedilmemiş fakat muhtar senedi denilen elinizde belgeleri olan gayrimenkuller ve taşınmazlar için mutlaka Miras Hukuku’nda uzman bir avukat desteğine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu anlamda da dava açılması ve hak sahibi olduğunuz ispatlanması gerekebilir.  Bu ispat sonrası tescil işlemleriniz yapılır ve mal varlığı olarak diğer işlemleri gerçekleştirmek üzere bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Veraset ilamı, bir kişinin ölümü ile geride kalan malları (gayrimenkul, banka hesapları, otomobil v.b) gibi mallar için yasal işlemleri yürütecek mirasçıların belirlenmesi demektir.  Bu belge ölen kişinin mirasında kimlerin hak sahibi olduğu, mirastaki hak dağılım payları belgelenmektedir. Veraset ilamı nedir?” sorusundan sonra gelebilecek diğer bir soru da “Veraset ilamı nasıl alınır?” sorusudur.

Veraset ilamı nasıl çıkarılır?

Veraset ilamı bir kişinin ölümü halinde, sağlığında elde etmiş olduğu geride kalan mallarının kimlere kaldığını, kimlerin hangi oranda bu haklardan istifade edeceğini gösteren hukuksal bir belgedir. Bu belgenin Miras Hukuku konusunda uzman bir avukat tarafından sizi temsilen Sulh Hukuk Mahkemesi’ne müracaat etmesiyle alınabiliyor.

Veraset ilamı için gerekli belgeler nelerdir?

Veraset İlamı almak isteyen mirasçı olduğunu düşünen herkesin Sulh Hukuk Mahkemesi’ne kendisi ya da avukat aracılığı ile başvurması gerekiyor. Veraset ilamı alabilmek için Sulh Hukuk Mahkemeleri “Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği” ve ölen kişinin “Ölüm Belgesi “dilekçenizin ekine eklenmesi gereken belgeler arasındadır.

Veraset ilamı süresi nedir?

Veraset ilamının alınabilmesi için bir süre kısıtlaması bulunmamakta. Mirasçı olduğunu düşünen herkes ölümü gerçekleşmiş aile ferdi için, Sulh Hukuk Mahkemesi ‘ne başvuruda bulunabiliyor.

Veraset ilamı niçin alınır?

Veraset İlamı belgesi, hukuksal olarak yasal mirasçıları belgelemek aynı zamanda mirasta ne kadar bir oranda pay sahibi olduğunu netleştiriyor. Veraset ilamı sayesinde aile fertleri arasında ne kadar bir hakka sahip olduğunuzu görebiliyorsunuz.

Veraset İlamı Alınmaz ise Ne olur?

Veraset İlamı almadığınız takdirde yasal mirasçı olduğunuzu ispatlayamaz ve mirastan mahrum kalırsınız. Veraset İlamınız yok ise ölen kişinin bıraktığı mirastan hiçbir şekilde yararlanma imkanınız bulunmamaktadır.

 “Veraset İlamı Nedir? Veraset İlamı Nasıl Alınır” ile ilgili daha fazla bilgi için bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;

Babadan Çocuğa Yapılan Gayrimenkul Satışı Bozulabilir Mi

Kardeşten Miras Kalır Mı?

Vefat Sonrası Mirasçıların Yapması Gerekenler

Çocuksuz Eşlerin Mirası Kime Kalır?

Ölüm Sonrası Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir?

Ölen Kişinin Mal Varlığı Nasıl Araştırılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu