İş Fikirleri

Vinç Operatörü İş İlanları, Çalışma Alanları ve Maaşı

Vinç Operatörü iş ilanları, nasıl olunur? vinç operetörü çalışma alanları, egitimi, kursu, sertifika alma işlemleri ve maaşı ne kadar?

İnsan yaşamının sürdüğü her alanda inşaatın devam etmesi bu alanda çalışan insanlara gereksinimi her dönemde artırmaktadır. Gelişime bağlı olarak sürdürülen işlerde çalışacak olan kalifiyeli elemanların değeri de daha fazladır. Bu alanda en değerli çalışanlardan birisi de hiç kuşkusuz vinç operatörü olduğu için maaş durumları da iyidir. İnşaat sektöründe teknolojik gelişmeler de göz önünde tutulduğunda hassas çalışma alanları daha değerli olmaktadır. En çok merak edilen konuların başında da vinç operatörü maaşları gelmektedir. Meslek grupları arasında fiyat değişkenlerine sahip olması da maaş da farklılığı ortaya koymaktadır. Güzel bir gelir kapısı olan vinç operatörü nasıl olunur sorusu da sıklıkla sorulmaktadır. Değişen ekonomik olgular ve yatırımlara bağlı iş alanları bu değişkenliğe önemli ölçüde etki etmektedir.

İçindekiler

Vinç Operatörü İş İlanları

İnşaat sektöründe en önemli personellerden birisi vinçte çalışan operatör olduğu için iş ilanları oldukça fazladır. Vinç operatörü iş ilanları arasında uzun süreli işler bulunurken kısa süreli işler de yer almaktadır.

Sürekli çalıştığınız bir firma yoksa dönemsel olarak çalışmalara başvurabilirsiniz. Tecrübenize ve bu alanda ki etkinliğinize bağlı olarak alacağınız ücrette oldukça yüksek rakamlara ulaşabilmektedir. İ

şlerin daha hızlı ilerleyebilmesi ve bu alanda sağlam adımlar atılması için vinç ile çalışmak doğru yaklaşım olacaktır. Özellikle de yüksek katlı binaların yapımında vinç kullanımı olmazsa olmazlardandır.

Çok tehlikeli bir iş olmasından dolayı da operatörün eğitimleri en iyi şekilde verilmelidir. Vinç operatörü iş ilanları yoğunluğu gelişen illerde daha fazla olurken özellikle de ev yapım alanında daha çoktur.

Özel yapım alanlarla ilgili de operatörlere büyük işler düşmektedir. Çalışma alanı açısından inşaat sektöründe vince her zaman ihtiyaç duyulmaktadır. Sabit iş sahalarında da vince ihtiyaç duyulduğu için sürekli iş imkanını da size sunmaktadır.

Yılın her döneminde limanlarda ve büyük sanayi alanlarda vinç kullanımı olduğu için sürekli çalışacak operatör ihtiyacı vardır. Bu alanda yapılan ilanlara başvuruda bulunarak dönemsel çalışma durumundan kurtulursunuz. En iyi kazanç elde etmenin yolu ise çalışma disiplinine göre hareket etmek ve her şartta işleri sorunsuz teslim etmektir.

  • İş ilanları ile ilgili sahibinden.com, kariyer.net gibi web sitelerinden iş alım ilanlarını bulabilir veya başvurularda bulunabilirsiniz.
  • İkinci bir alternatif olarak da bulunduğunuz bölgede vinç işleri ile işler yapan fabrikalara şahsi olarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Maaşları

Böylesine tehlikeli iş alanında çalışan vinç operatörü maaşları da merak edilen konulardandır. İşin tehlikesi ve iş yeteneği düşünüldüğünde maaşlar konusunda iyi ücretler ödenmektedir. Mesleğin zorlukları ve yetenek isteyen bir iş olması da operatör sayısının düşük olmasına neden olmaktadır. Talep fazla fakat çalışacak olan kişi sayısı az olduğu için de kıymetli mesleklerdendir. Çalışılan iş alanına ve operatörün tecrübesine göre değişen maaşlar işin mahiyetine göre değişmektedir. Vinç operatörü maaşları genellikle 5.000 – 10.000 TL arasında değişirken sektör arası değişikliğe göre 15.000 TL’yi de görebilmektedir. Başarılı işler tamamlamış ve şantiyelerde hızlı sonuç vermesi ile kendini kanıtlamış operatörler harika tutarlarda gelir elde etmektedir. İlk başlayanların 5.000 TL civarında gelirleri zaman içerisinde yükselmektedir. Bu maaşların değişmesinde kule vinç operatörü ya da limanlarda çalışan operatörler arasında farklılıklar söz konusudur. Genel itibari ile bakıldığında asgari ücretin en az 3 katı kadar maaş almaktadırlar. Çok büyük projelere sahip iş sahalarında uzun süreli çalışma olanağı da bulunmaktadır.

Vinç operatörü Maaşları
Vinç operatörü Maaşları

Çalışma Alanları

İnşaat sektöründe çok büyük ihtiyaç olan vinç birçok işin kolaylaştırılmasında aktif rol üstlenmiştir. Hızlı ve oldukça etkili çalışma alanı ile de inşaatların kısa sürede tamamlanması sağlamaktadır. Vinç operatörü çalışma alanları ise oldukça geniş alanlara sahiptir. Bu alanların sıralamasını şu şekilde yapmamız mümkündür;

  • Demir yolları çalışma sahalarında hizmet vermektedir.
  • Limanlar
  • Madenler
  • İnşaat alanları
  • Malzeme indirme bindirme ile ilgili çalışmaların yapıldığı büyük sanayi alanlarında

Bu alanlarda çalışan operatörlerin belirli bir çalışma saati bulunmadığı için esnek çalışma düzenine göre hizmet sunmaktadır. Kötü hava koşullarında çalışmak zorunda olmalarından dolayı da çok dikkatli ve hatasız çalışmaları gerekmektedir. Çalışma sahalarının iş durumuna göre değişmesi yaşadığınız şehir dışına da gitmenize sebep olacaktır. İnşaat sektöründe dönemsel işlerin olması da sizi farklı bölgelere gitmeye sevk edebilir.

Vinç Operatörü Nasıl Olunur?

Çok tehlikeli mesleklerden bir tanesi olan vinç operatörlüğü için ilgili bakanlık tarafından verilen belgeyi almanız gerekmektedir. Maaş açısından çok iyi meblağların ödendiği vinç operatörü nasıl olunur konusunda sıklıkla sorular sorulmaktadır. Öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmak ilk aranan özelliklerdendir. Yaşınız 18 yaşından büyükse detaylı sağlık taramasına girip sağlık raporu almanı gerekmektedir. Bu sağlık raporu yalnızca muayeneyi içermemektedir. Fiziki muayenenin yanı sıra psikiyatri raporunun da mutlaka alınması gerekmektedir. Sonrasında da adli sicil kaybına bakılmaktadır. Herhangi bir adli sicil kaydınız yoksa Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen belgeyi almak için eğitimlere katılabilirsiniz. Sizden istenilen şartları yerine getirdiğiniz zaman MEB tarafından yapılan eğitimlerde yer alabilirsiniz.

Kaldırma ve Yükleme tipi iş makinası kullanımı operatörü belgesi olarak adlandırılan bu belge MEB tarafından verilmektedir. Operatörlük yapabilmeniz için bu belgeyi almaya hak kazanmanız gerekir. Özel kurslar tarafından verilen eğitimlerde başarılı sonuç almanız gerekmektedir. Hem teorik eğitim hem de saha da eğitim alınarak süreci tamamlamanız gerekmektedir. Eğitimi tamamladıktan sonra da sınava girmeniz gerekmektedir. Vinç operatörü sınavı MEB bakanlığı tarafından yapılmakta olup, en az 70 puan almanız gerekmektedir. Yazılı sınavda başarılı olduktan sonra uygulama sınavına girmelisiniz. Yapılan değerlendirme sonucunda en az 70 puana sahip olduğunuzda vinç operatörü belgesi sahibi olabilirsiniz.

Belgeyi hak edebilmeniz için eğitim süresince kursa devamlılık esasına göre katılmanız gerekir. Çok tehlikeli iş grubunda olmasından dolayı çok titiz şekilde eğitim verilmektedir. Bu eğitimler konusunda uygulamaya esas olan kısımlarda çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Vinç operatörü belgesiolmadan çalışılması durumunda hem işverene hem de çalışan çok yüksek meblağlarda cezalar kesilmektedir. Tespitler ile ilgili yapılan değerlendirme sonucunda alınan ceza da sonrası için de sıkıntılı süreç sunacaktır.

 

Vinç Operatörü Kursu

Eğitim alınmadan yapılan işlerde hem kanuna karşı çıkılmış olunur hem de iş kazalarına sebebiyet verilir. İşin uzmanı olunmadan yapılan işlerin sonucunda ciddi sıkıntılar oluşabilir. Vinç operatörlüğü de belirli bir eğitim alınması ve eğitim sonucunda yapılan sınavdan başarılı olunması gereken mesleklerdendir. Sağlıklı olunması gerektiği gibi psikolojik testleri de başarılı şekilde sonuçlandırmak gerekir. Gerekli şartlar taşındıktan sonra vinç operatörü kursu ile eğitimlere başlayabilirsiniz. Alacağınız eğitim meslekte doğru etkiyi oluşturmak ve sorunsuz şekilde iş yürütmek amacı gütmelidir. MEB tarafından yetkilendirilmiş özel kurslarda eğitimlere katılmanız gerekmektedir. Bu eğitimlerin kesintisiz şekilde verilmesine ve derslere katılma zorunluluğu olduğu unutmamalıdır. Yazılı sınav öncesi alacağınız eğitim başarınızı etkileyeceği için de derslere katılıma özen göstermelisiniz.

Vinç operatörü kursu başvurularında sizden talep edilen evrakları da eksiksiz teslim etmeniz gerekir. Bu evraklar alacağınız belge hazırlanışında da kullanılmaktadır. Sizden istenen evraklarla ilgili dosyanızı doğru bilgiler içerecek şekilde sunmanız önemlidir. Vinç operatörü belgesi almaya hak kazanan aday artık istediği işte çalışabilir. İş imkanları açısından bizzat başvuruları takip edebilir. Başvurularda deneyimli operatör istenmesinden dolayı ilk başlarda zorlansanız da belirli bir süre sonra sizde tecrübe sahibi olabilirsiniz.

Forklift Operatörlüğü İş İmkanları ve Maaşları

Ekskavatör Operatörlüğü Nedir? Yurt içi Yurt dışı Ekskavatör Operatörü İş İmkanları  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu