GüncelKariyer

Alçıpan Ustası Çalışma Koşulları ve İş İmkanları

Alçıpan Ustası Ne İş Yapar? Çalışma Koşulları ve İş İmkanları

Alçıpan ustası, alçı levha uygulaması öncesi hazırlık işlemlerini yürüten, alçı ve diğer alçı ürünleri ile alçıpan kullanarak alçı sıva, kartonpiyer, asma tavan, bölme duvar ve duvar giydirme işlerini yürüten kişidir.

Yapacağı iş öncesi yüzey kontrolü yapar ve gerekli önlemleri alır. Malzeme ve ekipmanlarını kullanıma hazır hale getirerek alçı levha ile asma tavan yapar. Galvaniz kaplı aletlerle asma tavan taşıyıcı sistemini kurar. Bölme duvara yalıtım malzemesini yerleştirme işlemini yapar, köşe profilini yerleştirir. Alçı levha ve galvaniz kaplı profillerle duvar giydirme yapar ve ardından duvar giydirmede yalıtım malzemesi yerleştirmesini yapar. Alçı levhasını galvaniz yüzeye vidalama işlemini gerçekleştirir. Mevcut duvar yüzeylerine alçı levhalarını yapıştırır ve ardından yüzey işlemlerini yapar. Derz dolgusu ve perdah alçısı işlemlerini uygular. Bütün bu işlemleri bitirdikten sonra işin kontrolünü ve temizliğini yapar.

İçindekiler

Alçıpan Ustaları Nerelerde Çalışır?

Alçıpan ustaları, özel sektöre ait inşaat firmalarında çalışabilirler. Ayrıca kendi işlerini kurarak bağımsız bir şekilde de iş yapabilirler. İnşaatlarda alçıpan kullanımının yaygınlaşması ile birlikte alçıpan ustalarına olan ihtiyaç artmaktadır.

Alçıpanla bölme duvar kullanımı binaya verilen yükü azalttığı ve kullanım alanını genişlettiği için alçıpan kullanımının artmasını sağlamıştır. Alçı ve alçıpan ile yapılan işlere talep inşaat sektörüne bağlı olarak mevsimsel değişiklikler gösterir.

Alçıpan İşinin Kolay ve Zor Yanları

Alçıpan ustalığı çalışma alanları genellikle tozludur. Alçıpan ustaları genellikle tadilat yapılan binalarda veya inşaatı bitmek üzere olan binalarda çalıştıkları için tozlu ortama çok fazla maruz kalırlar. Ayrıca yüksekte çalışma durumunda olduklarından iş güvenliği açısından çok dikkatli olunması gereken bir iştir.

Kimler Alçıpan Ustası Olabilir?

Alçıpan ustalığına başlamadan önce kişiler çıraklık eğitiminden geçerler. Çıraklık eğitimi için 18 yaşını doldurmuş olmak, en az ilkokul mezunu olmak ve sağlık açısından bir sorunu bulunmamak şartları yeterlidir. Çıraklık eğitiminin ardından ustalık eğitimi ile meslekte ilerleme sağlanabilir. Alçıpan ustalığı el becerisi ve ayrıntılara dikkat gerektiren bir iş olduğundan bu nitelikleri konusunda eksiklikleri olanlar için alçıpan ustası olmak zordur.

Alçıpan Ustalığı İş Yetkinlikleri Nelerdir?

Alçıpan ustalığı için gerekli olan iş nitelikleri; el becerisine sahip olmak, yükseklik korkusu olmamak, el ve gözlerini eşgüdümle kullanabilmek, şekil-uzay ilişkilerini ayırt edebilmek, ayrıntılara dikkat etmek, dikkatli, sabırlı ve sorumluluk bilincinde olmak gibi nitelikler alçıpan ustalığı yapmak için olması gereken yetkinliklerdir.

İş İmkanlarının Genişliği Ne Kadardır?

Son yıllarda inşaat alanında kartonpiyer ve alçı levha montajlamasında görülen değişiklikler ile alçı karışımlı malzemeler inşaat sektöründe ağırlık kazanmaktadır. Bundan dolayı alçı ve alçıpanla yapılan işlere talep inşaat sektöründe artmaktadır.

İyi eğitim görmüş, nitelikli alçıpan ustaları inşaat firmaları için bir ihtiyaç olmakta ve iş imkanları inşaat sektöründe genişlik kazanmaktadır.

Alçıpan Ustalığının Maaşı Ne Kadardır?

Alçıpan Ustalığının Maaşı çalışma biçimine göre değişiklik gösterir. Özel inşaat firmalarında alçıpan ustalığı yapanlar asgari ücretin iki katı kadar ücret alabilirler. Kendi işlerine bağlı olarak serbest çalışanlar ise kişinin deneyimine ve becerisine bağlı olarak değişiklik göstermesi ile birlikte net asgari ücretin en az 2-3 katı kadar ücret alabilirler. Fazlası kişinin çabasına ve yaptığı işin miktarına bağlıdır.

Alçıpan ustalığı özellikle yurt dışında en fazla ihtiyaç duyulan mesleklerden biridir. Çalışma koşulları zor olduğu için eleman bulma sıkıntısı fazlaca yaşanmaktadır. 

Başta Dubai, Bahreyn, Kuveyt gibi Arap ülkeleri ve  Rusya, Azerbaycan, Kazakistan gibi Orta Asya ülkelerinde faaliyet gösteren çeşitli Türk ve yabancı şirketler aylık 3.000 dolara kadar maaşla çalışabilecek alçıpan ustalarına ihtiyaç duymaktadırlar.

Alçıpan ustası iş imkanları ile ilgili sitemizin iş birliği yaptığı firmalara bilgilerinizi göndererek size ulaşmalarını sağlamak için aşağıdaki yorum bölümünden yeteneklerinizi ve mail adresinizi yazabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir, göz atmanızı öneririz;

İnşaat İşçisi Olarak Yurt Dışında Çalışmak

Kuveyt’te iş Yapan Türk Firmaları

Azerbaycan iş imkanları. Çok Kazanmak İsteyenlere…

Yurt Dışında Faaliyet Gösteren Türk Firmaları

Yurtdışında nasıl iş bulunur? Hangi ülkelerde iş bulabilirim?

Yurt dışı iş imkanları

29 Yorum

  1. Herkese hayırlı işler bol kazançlar ben Mehmet asma Tavan ustasıyım elektrik gazalti oksijen kaynağım var 15 yıllık bir geçmişim var bu meslekte daha önce yurt dışına çıktım yaşım 29

  2. Herkese hayırlı işler bol kazançlar ben Mehmet asma Tavan ustasıyım elektrik gazalti oksijen kaynağım var 15 yıllık bir geçmişim var bu meslekte daha önce yurt dışına çıktım yaşım 29

  3. 15 senelik asma tavan sistemlerinde çalışan ustayım ustalık belgem var yaşım 29 yurt dışında çalışmak istiyorum

  4. Alcipan ve kuu profil kaynak ustasıyım yurt dışında çalışmak istiyorum 20 yıldır bu işi yapıyorum öncesinde gitim tav enka ant yapi katar ve rusya. Uman.azer beycan .kazak ortam da çalıştım ustalığı çok iyidir ilgilenen firmalarla çalışmak isterim

  5. Merhaba, çocukluğumdan beri asma tavan dekorasyon işleriyle uğraşıyorum. Kendi kendime büyük sorumluluklar alıyorum, kendimi geliştirmeye açık bir kalıptayım. Güzel sanatlar lisesi resim bölümü mezunuyum ve Autocad sertifikasına sahibim.

  6. Merhabalar 15 yaşından beri alçı levha dahil olmak üzere tüm asma tavan modellerini üretimi ve montajını yaptım. 10 senelik tecrübem ile bu iş üzerine ustalık belgesine de sahibim.

    1. İyi günler. 23 yıldır asma tavan işi yapıyorum. Sürekli Yurt dışında çalışıyorum. Proje okuma da çok iyiyim. Mimarlar ile çok rahat çalışıyorum. Asma tavanın ilk başlangıcından bu yana bu işi yapıyorum. Kaynak yada U C sistemi farketmez. Bunun yanında alçı, kartonpiyer , epoksi ve italyan boya işleride yapıyorum. Şuanda kosovadayım. Burada işim bitmek üzere. Başka bir ülkeye gitmek istiyorum. Ekibim de var. Ekip İhtiyacı olanlar bana ulaşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu