KariyerGüncel

Etkili Bir CV Nasıl Hazırlanır? Başarılı CV Taktikleri

Etkili Bir CV Nasıl Hazırlanır? Sizi Hemen İşe Yerleştirecek CV Taktikleri

İş hayatına ister ilk girişiniz olsun ister geçmişte büyük tecrübelere sahip olun, etkili bir CV hazırlamak, çalışmak istediğiniz pozisyonda işe giriş yapabilmenin ön koşullarından biridir. Bu kısa yazımızda iş veren tarafından ilk bakışta güzel bir izlenim yaratacak bir CV nasıl yazılır, nasıl kaleme alınır, bunu ele alacağız.

Yazacağınız CV’nin 1 sayfayı geçmemesine özen gösterin. “Uzun CV’ler profesyonel görünür” düşüncesi çok hatalı bir düşüncedir. Uzun CV’ler çoğunlukla iş veren tarafından okunmaya değer görülmezler. Sayfalar dolusu CV’ler genellikle okunmaz.

Eğer geçmişte sahip olduğunuz eğitim ve iş tecrübeleriniz 1 sayfaya sığmayacak kadar uzunsa, bu bilgilerin içinden en eskilerini ve başvuruda bulunduğunuz pozisyonla direkt olarak ilgisi olmayanları eleyerek CV’nizi optimal uzunlukta tutmaya çalışabilirsiniz. Örneğin Microsoft Office programları ile ilgili aldığınız bir eğitim / sertifika varsa, Word, Excel gibi her bir programı tek tek yazmak yerine, kısaca “Microsoft Office programları eğitimi” şeklinde kısaltabilirsiniz.

Geçmişte çalıştığınız şirketlerin hangileri olduğunu ve buralarda hangi tarihlerde, hangi pozisyonlarda, hangi departmanlarda çalıştığınızı birer cümle ile yazın. Kısa süreliğine dahi olsa çalıştığınız şirketler varsa bunları da ekleyin. CV’lerde tecrübe önemlidir. Örneğin geçmişte sadece 3 aylık bir çalışma deneyiminiz olduysa, kısa süreli olduğu için bunu önemsiz görüp atlamayın, yazın.

Eğer çok uzun yıllardır iş hayatının içindeyseniz, tecrübeli iseniz ve bir yönetici pozisyonunda iş başvurusu yapıyorsanız, bu durumda CV’niz 2 sayfayı bulabilir. Ancak yine de CV’yi yazarken iş başvurusu yaptığınız pozisyonla ilgili olan deneyimlerinize öncelik tanıyın. Geçmişte çalıştığınız şirketlerde aldığınız terfileri, varsa ödülleri vurgulayabilirsiniz.

İşverenlerin Gözünden Bakmak

Siz de bir işveren olsaydınız her önünüze geleni işe kabul etmez ve seçici olurdunuz. Önünüze onlarca hatta yüzlerce CV gelmiş olsaydı bir şekilde bazı özellikleri dikkate alarak hızlıca eleme yapardınız.

İşveren açısından CV’nin ana önemi, iş başvurusu yapan kişinin o pozisyonda çalışmak için uygun olup olmadığını anlamaktır. Üniversitede okurken kısa bir süreliğine almış olduğunuz İtalyanca kursunu CV’ye eklemeniz, işveren için gereksiz bir bilgi olarak görülebilir. Bu nedenle, yazacağınız CV’nin mevcut pozisyona uygun olduğunuzu göstermesine gayret edin.

Doğru CV hazırlama yöntemleri ile ilgili çok daha kapsamlı yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Doğru cv (özgeçmiş) hazırlama teknikleri

Ayrıca aşağıdaki başlıklar da ilginizi çekebilir;

İş Görüşmelerinde Sıklıkla Karşılaşılan Sorular

Başarılı İş Görüşmesi İçin Yapılması Gerekenler

iş Görüşmelerinde Sıkça Yapılan Hatalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu