Kariyer ve Yatırım Fikirleri

Doğru cv (özgeçmiş) hazırlama teknikleri

İş başvurusu yapmadan önce ilk yapılması gereken iş doğru bir CV hazırlamaktır. Neden doğru bir cv hazırlamalıyız? Çünkü iş veren kurumlar bizi tanımak için ellerindeki tek kaynak olan beklide yüzlerce cv arasından bizimkini seçmesi için bir neden olmalı.

Yapılan araştırmalar, insan kaynakları personelinin, kendilerine ulaşan cv’lerin her birisine ortalama 1-3 dakika zaman ayırdıklarını, ilk 30 sn içerisinde cv üzerindeki bilgiler çekici gelmediği taktirde daha detaylı incelemeden bir sonraki cv’ye geçtiklerini göstermektedir.

Dolayısı ile cv’lerimizi öyle hazırlamalıyız ki, işveren temsilcileri sonuna kadar incelesinler ve bizleri görüşmeye çağırarak bize şans versinler.

Tabii ki eğer yetkinlikleriniz ve tecrübeniz o iş için uygun değilse siz nasıl bir cv hazırlarsanız hazırlayın o iş için seçilme şansınız sıfıra yakındır. Bizim burada anlatacağımız teknikler, ise uygun bir çok adaya ait bir çok cv arasından sizinkinin sıyrılarak ön plana çıkması için geçerlidir.

Peki, nedir bu dikkat edilmesi gereken noktalar;

 1. Öncelikli olarak cv’nizi eğer İngilizcenin önemli olduğu bir iş için kullanacaksanız İngilizce hazırlamanız size avantaj sağlayacaktır. Karşı tarafa yeterli İngilizce bildiğiniz hissiyatını yaratacaktır.
 2. Cv’deki bilgileri gereğinden fazla uzatıp sayfalarca yazı yazmayınız, az öz ve yeterli bilgi olmasına dikkat ediniz. En fazla 2 sayfalık bir özgeçmiş yeterli olacaktır.
 3. İşe uygun tecrübelerinizi daha ön plana çıkarınız. Birçok benzer iş tecrübeniz varsa hepsinden detaylı bahsetmek yerine iş ile alakalı olmayanları kısa özet olarak geçip direkt iş ile ilgili tecrübelerinize biraz daha detaylı değinebilirsiniz.
 4. İletişim bilgileri, medeni durum, yaş, çocuk sahipliği, askerlik durumu, araç ehliyeti sahipliği, sigara kullanım durumu gibi kişisel özelliklerinizi mutlaka belirtin.
 5. Cv’nizdeki tüm tecrübelerinizin geriye doğru kronolojik sırada olmasına özen gösterin. Yani en üste en son iş tecrübenizi, en alta ise ilk tecrübenizi yazınız.
 6. Sahip olduğunuz sertifikalar, aldığınız kurs ve eğitimler, başvuru yaptığınız iş özeline uygun deneyimleri özellikle belirtmeniz çok önemli,
 7. Hobiler zorunlu olmamakla birlikte olsa iyi olabilecek bilgilerdir.
 8. Güçlü referanslarınız var ise mutlaka belirtin, yoksa “istendiği taktirde temin edilecektir” şeklinde yazarak geçiştirebilirsiniz. Ancak kesinlikle arkadaşlarınızı yazmayınız. Mümkün olduğu kadar sizi o iş ile ilgili yönlerinizi bilen, sizin nasıl çalıştığınız konusunda bilgi verebilecek yönetici, hoca yada iş arkadaşlarınızdan seçebilirsiniz.
 9. Son olarak, resmi kıyafetlerinizle çekilmiş, profesyonel bir fotoğraf eklemeyi unutmayınız.

CV’nizin ön kısmına kariyer hedefinizi de ekleyebilirsiniz ancak ilk etapta zorunlu değildir. Eğer çok dikkat çekici hedefleriniz var ise mutlaka belirtebilirsiniz ancak genel geçer, herkesin yazdığı standart kariyer hedeflerini yazmanızı önermeyiz.

Sormak istediğiniz konular için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Hepinize şimdiden başarılı iş görüşmeleri dileriz.


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

12 Yorumlar
 1. Özgür dalmış diyor

  Bulasik isinde. Veya asci yardumci 6 yildir yaptim yemekhane sorumlusu 05453730099

 2. BEHTÜL KÖSE diyor

  SAYIN YETKİLİ BEN SIHHI TESİSAT USTASI-ELEKTRİK TAVA USTASI-DOĞALGAZ USTASI OLARAK ÇALIŞIYORUM BELGELERİM MEVCUTTUR YURTDIŞINDA ÇALIŞMAK İSTİYORUM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM ÖNCELİK OLURSA ŞAYET KATAR,SUUDİARABİSTA,DUBAİ,KUVEYT DİYE BAŞLAYABİLİRİZ İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.