AzerbaycanGüncelYurtdışında Çalışmak

Azerbaycan İş İlanları ve İmkanları (Güncel Veriler)

Azerbaycan’da İş Fırsatlar, İş ilanları ve imkanları, Azerbaycanda Çalışmak

Güney Kafkasya’nın en büyük coğrafyasına sahip olan ülkesi Azerbaycan yaklaşık 10 milyon nüfusu ve özellikle Sovyetler Birliğinin 1990’lı yıllarda dağılması ile birlikte hızla büyüyen ekonomisi ile dikkat çeken bir ülke konumundadır.

Özellikle ülkedeki zengin doğal gaz ve petrol yatakları, verimli tarım arazileri, kültürel mirası, hayvancılık, inşaat ve tekstil sektörü çalışma hayatında fırsatlar sunan bir ülkedir.

Türkiye’ye yakın oluşu (uçak ile yaklaşık 2,5 saat) büyük avantaj sağlamaktadır. Azerbaycan’a Türk Hava Yolları’nın tarifeli seferleri ile her gün uçabileceğiniz gibi, daha uygun fiyata hizmet sunan Azerbaycan Havayolları da tercih edilebilmektedir. Bazı çalışanlar Ermenistan üzerinden karayolu ile de gitmeyi tercih edebilmektedirler. Uçakla gitmeye göre daha uygun fiyata bir seyahat yapabilirsiniz ancak en az 24 saatinizi gözden çıkarmanız gerekmektedir.

Ülkeye girişte 1.000 dolardan daha fazla para taşıyorsanız bildirimde bulunmanız isteniyor, çıkışta ise Azerbaycan para birimi olan Manat’ın ülke dışına çıkarılmasına izin verilmiyor.

Ülke içi ve ülkeden dışarı para transferi mümkün olmakla birlikte biraz masraflıdır. 1000 dolar transfer etmek için yaklaşık 50 dolar masraf istenebilmektedir. Bu yüzden iş anlaşması yapacağınız firmayı, maaşınızı Türkiye’deki hesabınıza yatırmaları konusunda ikna edebilirseniz büyük avantaj sağlamış olursunuz.

Yine iş anlaşması yapacağınız firmadan mutlaka özel sağlık sigortası istemenizi tavsiye ederiz. Zira, yurtdışında sağlık en önemli konulardan biri olup iyi hizmet almak adına uluslararası hizmet veren hastaneleri tercih etmeniz gerekir ve bu hastanelerde tedavi masrafları oldukça yüksektir.

Azerbaycan Asgari Ücret – İş İmkanları

İçindekiler

Azerbaycan Vizesi

Azerbaycan Türk vatandaşlarına vize uyguluyor ancak buradan giderken vize almak zorunda değilsiniz. Havaalanına indikten sonra pasaport kontrolünden önce 10 dolar karşılığında kolayca vize alabilirsiniz. Ancak yanınızda mutlaka en az iki adet fotoğraf bulundurmanız gerekmektedir. Ülkede 10 günden fazla kalındığı durumlarda adres bildirimi yapılması gerekiyor. Bunu konsolosluklar aracılığı ile yada internet üzerinden yapabiliyorsunuz. Adres bildirimi yapmayan kişilere ülkeden çıkışta ceza uygulanmaktadır.

Azerbaycan vizesini gitmeden önce internet üzerinden de alabilirsiniz. https://evisa.com.az/en/ adresinden 65 usd karşılığında e-vize alabilirsiniz. Başvuru sonrasında 1-2 gün içerisinde vize çıkmaktadır. Acil vize talebi olanlar ise 115 usd karşılığında hemen vize alabilmektedirler.

İnternet üzerinden vize başvurusu onaylandıktan sonra e-mail üzerinden barkodlu vize belgesi gönderiliyor. Bu belgenin çıktısını alarak ülkeye sorunsuz giriş yapabilirsiniz.

Azerbaycan’da İş Fırsatları (Türkiye Açısından)

Azerbaycan’da faaliyet gösteren çok sayıda inşaat firması ve özellikle petrol ve doğalgaz üretim faaliyetlerinde bulunan yabancı şirketler bulunmaktadır. Özellikle alanında iyi yetişmiş işçi (demir bağlama ustası, kalıpçı, duvarcı, fayansçı, elektrik ustası…), ustabaşı, şantiye şefleri ile orta ve üst düzey personel ihtiyacının çok fazla olduğu bu ülkedir.

Kurumsal firmalar dışında gıda ve hizmet sektöründe de personel ihtiyacı oldukça yüksektir. Ülkede bulunan bir çok Türk restoranında dönerci, kebapçı, pide ve lahmacun ustası gibi alanlarda tecrübeli personel ihtiyacı bulunmaktadır.

Azerbaycan Dönerci İş İlanlarına Nereden Ulaşabilirim?

Neredeyse tüm dünyada döner denince akla Türkiye gelir. Türkiye’de bir hayli yaygın olan döner, pek çok dünya ülkesinde olduğu gibi Azerbaycan ülkesinde de ilgi çekicidir. Eğer kendi dükkanınızı açmayacaksanız, kariyer.net sitesindeki iş ilanları başvurularına bakabilir veya ülkedeki yemek restoranlarını özellikle Bakü’deki restoranları tespit ederek bizzat başvuruda bulunabilirsiniz.

Bakü’deki restoranlar : Bakınız

Azerbaycan, yurt dışında kariyer yapmak yada belirli bir süre çalışarak para biriktirip dönmek için oldukça uygun bir ülkedir. Siz de yorum bölümüne tecrübelerinizi ve mail adreslerinizi yazarak personel talebi olan firmaların size ulaşmasını sağlayabilir ve bu fırsattan yararlanma şansına sahip olabilirsiniz.

Azerbaycan’da iş fırsatları için aşağıda verilen internet adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

www.iskur.gov.tr

Azerbaycan İş İlanları

Azerbaycan’da çalışmak hiç de zor değil. Eğer bir işiniz yoksa da online iş portallarında bolca iş ilanları bulabilirsiniz. Sadece çalışma durumunuza bağlı olarak belirli miktarda vergi ödemek zorunda kalacağınızı bilmelisiniz. Yine de Azerbaycan’da iş fırsatları ve çalışma şartları düşünüldüğünde vergi çok cüzi bir miktardır.

Yabancılar için Azerbaycan işçi alımı daha çok teknik mesleklerde yapılmaktadır. Herhangi bir iş portalına baktığınızda özellikle yoğun olarak Azerbaycan mühendis iş ilanları bulunduğunu görebilirsiniz. Başkent olmasından ötürü Bakü’de iş ilanları diğer şehirlere göre çok daha yoğun ve istihdam arayışı daha fazladır. Bilgisayar ve yazılım mühendislerinin Azerbaycan’da iş bulması zor olmayacaktır. Öte yandan inşaat mühendisleri de Azerbaycan inşaat iş ilanları seçeneklerinin arasından uygun fırsatlar yakalayabilirler.

Sağlık ve hizmet sektörü Azerbaycan’da çalışma şartları en iyi olan sektörlerden biridir. O yüzden Azerbaycan hastane iş ilanları hem sağlık çalışanları hem de vasıfsız elemanlar için uygundur. Profesyonel bir mesleki yeterliliği bulunmayan kişiler Azerbaycan vasıfsız iş ilanları kategorisine göz atabilirler. Turistik bölgelerde otellerde iş olanakları fazladır. Özellikle Bakü gibi çok sayıda turist çeken şehirlerde Azerbaycan otel iş ilanları sayısının tatmin edici düzeyde olduğunu görebilirsiniz. Vasıfsız elemanların bakabileceği bir diğer alan ise Azerbaycan tekstil iş ilanları olacaktır. Herhangi bir uzmanlığınız olmasa dahi satış personeli olarak tekstil sektöründe çalışabilir; eğitiminize ve deneyiminize bağlı olarak mağaza müdürü olabilirsiniz.

Türkiye’den Azerbaycan’a giderek kendi işinizi kurmayı planlıyorsanız Azerbaycan dönerci iş ilanları ile başlayabilirsiniz. Kebap, döner ve lahmacun gibi Türkiye’ye özgü etli ve hamurlu yemekler her ülkede olduğu gibi kardeş ülke Azerbaycan’da da büyük ilgi görmektedir. Bu yüzden öncelikle yurtdışında lahmacun pide ustası arayanlar arasından seçim yapıp bir işe girebilirsiniz. Sonrasında ise kendi restoranınızı açabilirsiniz. İster çalışan isterseniz de işveren olarak çalışın, elbette Azerbaycan’da çalışma izni hususunu da atlamamalısınız.

Azerbaycan İş İmkanları

Azerbaycan’da gurbetçilerin iş imkanları bulmasının en etkili ve popüler yolu internette arama yapmaktır. Kullanıcı dostu ve çok yüksek bir istihdam başarı oranı ile ve İngilizce ile kullanabileceğiniz web siteleri bulunmaktadır. Örnek olarak: jobsearch.az.

Azerbaycan’da ne iş yapılır diye merak eden birçok yabancı, özellikle başkent Bakü’deki gazetelerde iş ilanlarına göz atmayı tercih etmektedir. AvrasiyaBakinsky Bulvar ve Bakü Güneş yayınlarının hepsi kapsamlı iş listelerine sahiptir. Çok çeşitli sektörler ve endüstriler uygun Azerbaycan iş imkanları konusunda hem online hem de yazılı olarak duyuru yaparlar.

Azerbaycan’da Vergilendirme

Azerbaycan’da gelir elde eden herkes vergi ödemekle yükümlüdür. Gelir vergisi işveren tarafından hesaplanır ve kazandıkça öde sistemi kullanılarak ücretlerden düşülür. Ticari faaliyet ya da kira gibi diğer elde edilen ek gelirler bağımsız olarak sunulmalı ve vergi her yıl 31 Mart tarihinden önce beyan edilmelidir. Gelir vergisi formu, Azerbaycan’ın vergi politikaları hakkında daha fazla bilgi ile birlikte hükümet web sitesinde bulunabilir. Eğer Azerbaycan’da iş fırsatları ile ilgileniyorsanız bu konuya da dikkat etmeniz önerilir.

Oturma iznine sahip olmayanlar sadece ülkede kazanılan gelir üzerinden vergi öderler. Ancak daimi olarak ikamet eden kişiler elde edilen tüm gelir üzerinden vergilendirilir. Yıllık 24.000 AZN ücrete % 14 gelir vergisi oranı uygulanır. Bu tutarın üzerinde kazanç elde eden herkes fazladan % 30 vergi ödemek zorundadır.

Azerbaycan’da Sosyal Güvenlik

Azerbaycan’da yaşayan tüm vatandaşların sosyal sigorta sistemine kaydolmaları zorunludur. Sosyal güvenlik katkıları her bir çalışanın brüt maaşından (% 22) düşülür ve işverenin de brüt maaşın % 3’ünü daha ödemesi gerekir. Ülkenin sosyal güvenlik sistemi bir dizi durumu kapsamakta ve işsizlik, doğum, malullük ve yaşlılık aylığı gibi çeşitli kişilere fayda sağlamaktadır. İkincisi, 62 yaşın üzerindeki erkekler ve en az 12 yıllık ücretli istihdam geçmişi olan 57 yaş üstü kadınlar için geçerlidir. Bu emeklilik maaşı aylık 85 AZN sabit ücret ile ödenmektedir. Aynı miktar, özürlülük işgücü piyasası kapsamındaki daimi özürlü veya ağır yaralı kişilere de ödenir. Ayrıca yeni annelere yapılan sosyal güvenlik ödemeleri de vardır. Annelik yardımı annenin brüt ortalama aylık kazancının % 100’üdür ve doğumdan önceki ve sonraki 126 gün boyunca ödenir.

Azerbaycan’da Çalışma İzni

Azerbaycan Cumhuriyeti’nde ücretli işgücü faaliyeti yürütmek isteyen yabancılara çalışma vizesi verilir. Azerbaycan’da çalışma izni almak için gerekli belgeler:

 • Doldurulmuş vize başvuru formu.
 • Orijinal pasaport.
 • Pasaport, planlanan Azerbaycan’dan ayrılış tarihinden itibaren en az üç ay boyunca geçerli olmalıdır.
 • Seyahat belgesi sahipleri geçerli bir daimi ikamet kartı ibraz etmelidir.
 • Başvuranın son altı ay içinde çekilmiş iki adet biyometrik fotoğrafı.
 • Vize ücreti. Vize işlem ücreti, önceden Büyükelçiliğin aşağıdaki banka hesabına aktarılmalıdır. Vize ücretinin iade edilmediğini ve ödemenin onayının Büyükelçiliğe verilmesi gerektiğini lütfen unutmayın.
 • BANKA: UBS
 • Hesap No: CHF’de 0235 – 124793.02v
 • IBAN: CH89 0023523512479302v
 • BIC: UBSWCHZH80A
 • Yasal bir şekilde Azerbaycan’da çalışma izni almak isteyenlere Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Departmanı’ndan davet gönderilmelidir.
 • Uçuş belgesi (isteğe bağlı). Başvuru sahibi, araba ile seyahat etmeyi planlıyorsa, araç tescil belgesinin ve sürücülerin ehliyetlerinin fotokopisini sunmalıdır.
 • Konaklama belgesi (isteğe bağlı). Otel rezervasyonu, ev / daire kira sözleşmesi vb.

Ayrıca Azerbaycan iş fırsatları ile ilgili yazılmış daha detaylı yazımıza aşağıdaki linkten de ulaşabilirsiniz.

Azerbaycan İş İmkanları

Eğer Türkmenistan’da da çalışırım diyorsanız, yada ticaret yapmak istiyorsanız, sizin için iş fırsatlarını diğer bir başlık altında aşağıdaki linkten ulaşarak okuyabilirsiniz.

Türkler için Türkmenistan’da iş fırsatları

Yurt dışında hangi ülkede çalışacak olursanız olun mutlaka dikkate almanız gereken konuları aşağıda linki verilen yazımızdan incelemenizi öneririz.

Yurt dışında çalışacaklar için çok önemli tavsiyeler

Yunanistan Asgari Ücret ve Çalışma Şartları

Fransa Asgari Ücret, İşçi Maaşları, Çalışma Şartları

Fransa İş İmkanları, İlanları ve Çalışmak

Kanada Asgari Ücret ve Çalışma Ücretleri

Detaylı bilgi almak istediğiniz konularda bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

149 Yorum

 1. Mrb ismim mehmet.acar.1974.dogumlu.şöförüm.iş ariyorum.serecelerim.var1.2.3.4.war.c+d.ehliyetim war ayrıca hertürlü.işleride yapabilirim

 2. tecrübeli şöförüm, E sınıf ehliyet, src 1234, pisikoteknik dijital ehliyet mevcut yük nakli, hafriyat damper farketmez

 3. Merhaba yaş 24 garsonluk ve aşci yardımcisligi yaptım inşaat sektörünu bilirim ve düz işciyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu