Güncelİş Fikirleri

Cafe Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

İçindekiler

Cafe Açmak Yatırım Maliyeti ve Kâr Marjı

Son yılların popüler girişimlerinden olan kafe açmak çoğu insanın hayallerini süslemektedir. Bu nedenle en sık sorulan sorulardan biri ‘cafe açmak maliyeti nedir’ oluyor. İster küçük hoş bir kahve dükkânı ister büyük çaplı bir kafe hem para kazanmanın hem de hayalleri gerçekleştirmenin anahtarı olabilir. Farklı konseptlerdeki kafeler müşterileri cezbederken sahibini de gururlandırır. Eğer siz de bir kafe açmak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :

En Karlı İşler-Karlı İş Sektörleri 2020

Dönerci Dükkanı Açmak Maliyeti ve Kar Marjı

Çorbacı Dükkanı Açmak Maliyeti ve Kar Marjı

Kahve Dükkanı Kar Marjı ve Maliyeti

Aktar Dükkanı Açmak Maliyeti Ve Kar Marjı

Kuyumcu Dükkanı Açmak – Nasıl Açılır? Ne Kadar Kazandırır?

Kebapçılar Ne Kadar Kazanıyor? Kebapçı Dükkanı Kar Marjı

Çiğköfteci Dükkanı Açmak Maliyeti ve Kar Marjı

Börekçi Dükkanı Açmak. Maliyeti ve Kar Marjı

Konseptinizi belirleyin

Kafe açmak için birçok konsept bulunmaktadır. Kitap kafeler, atölye kafeler, kahve dükkanları gibi konseptlerden kendinize uygun olanını bulabilirsiniz. İsterseniz bir markanın bayiliğini de alabilirsiniz. Bayilik alacaksanız bütçenizde ekstra bir kalem açacağınızı göz önünde bulundurmalısınız. Hitap etmek istediğiniz kitleye, kafeyi açmak istediğiniz semte veya rakiplerinize göre analizlerinizi yaparak bu işe başlarsanız bu yolda daha sağlam ilerleyebilirsiniz.

Bütçenizi belirleyin

Küçük çaplı, self-servis, minimal konseptte bir kafe mi açmak istiyorsunuz, orta ölçekli yiyecek ve içeceğin bir arada bulunduğu bir kafe mi yoksa büyük ölçekli farklı konseptlerin belirlendiği bir kafe mi? Açacağınız kafe doğrultusunda bütçenizi belirlemeniz gelir giderlerinizi iyi analiz yapmanız gerekir. Açacağınız iş yerinin metrekaresinin ne kadar olacağını sadece masa sandalye değil, mutfak, depo gibi personel ve sizin kullanacağınız alanları da göz önünde bulundurmalısınız. Bu aşamada her şeyi düşünmelisiniz; işyeri kirası, dizayn masrafları, tadilat, eleman giderleri, yiyecek içecek dolapları, kahve makineleri kısacası aklınıza gelebilecek her türlü gideri düşünerek planlamalısınız. Bir plana göre ilerlemek her zaman bir sonraki adımınızı bilmenizi sağlayacaktır.

Kendinizi Garantiye Alın

Bir işe başlarken yapacağınız yatırımın geçiminizi sıkıntıya düşürmesine izin vermemelisiniz. Kişisel faturalarınızı ödeyebileceğiniz ve geçiminizi sağlayabileceğiniz, zorunlu ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz aylık bir gelirinizin olması risk yönetimini daha iyi yapmanızı sağlayacak ve sizi daha girişken hale getirecektir.

Reklam Stratejinizi Belirleyin

Bir işte tutunabilmenin en önemli kaidelerinden biri iyi bir tanıtım yapmaktır. Reklam maliyetleri de bütçenizin en önemli kalemlerinden birini oluşturmalıdır. Genellikle yapılan en büyük hata reklam ve tanıtıma pek fazla bütçe ayırmamaktır. Sosyal medya kanalları aracılığıyla yeni kafenizi herkese duyurmalısınız. Twitter, instagram, facebook gibi kanallar ile müşterilerinizle iletişime geçmeli sürekli burada olduğunuzu hissettirmelisiniz. Kafenizi açtıktan sonra bile yeni bir ürünün tanıtımını doğru yapabilmek için bu alanı göz önünde bulundurmalısınız.

Menünüzü İyi Dizayn Edin

Kaliteli bir menü bir kafenin en önemli ayrıntılarından biridir. Birkaç alandaki uzmanlığınızı ve deneyimlerinizi birleştirerek menünüzü oluşturmalısınız. Unutmayın menünüzde çok ve farklı çeşit olması hem fazladan iş yükü doğuracaktır hem de yaptığınız işlerin kalitesini düşürecektir. Konseptinize uygun, en iyi yapabileceğiniz ve uzmanlaşmak isteyeceğiniz alanlarda bir menü oluşturmalısınız. Bu konuda müşterilerinizden geri dönüş alabilir ve menünüzü yenileyebilirsiniz.

Temizliğe Önem Verin

Temizlik işyerinizin en önemli detaylarından biridir. Temizlik ve düzen konusunda personellerinizi eğitmeniz gerekir. Temiz ve hijyenik bir kafe müşterilerin güvenini kazanmak için en iyi yollardan biridir. Gerekli ilaçlamaları düzenli olarak yaptırmalısınız. Gıdaların son kullanım tarihlerini takip etmeniz, hangi gıdanın hangi koşullar altında saklanması gerektiğini iyi bilmelisiniz. Aksi takdirde bu durum olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Kafe Açmanın Prosedürlerini Öğrenin

Her belediyenin bu alanlarda farklı prosedürleri olabilir. Özellikle gıda işletmelerinin sahip olması gereken belgeler farklı olabilir. Muhasebe işleri gibi ticareti ilgilendiren birçok mevzuat hakkında bilgi sahibi olmanız ileride oluşacak problemlerin önüne geçmenizi sağlayacaktır. Kafe açmak için gereken belgeler vergi dairesi için;

 • Vergi dairesi Bildirim Formu tarafınızdan doldurulmalıdır.
 • İşyeri size ait ise tapu senedi, kira ise kira sözleşmesi
 • Noterden alınan imza sirküleri
 • İkametgâh
 • Nüfus cüzdanı sureti
 • Tarafınızdan doldurulan İşe Başlama Formu

Bu işlemleri tamamladıktan sonra belediyeler aracılığı ile işyeriniz için gerekli izin ve evrak işlemlerini tamamlamalısınız.

 • İşyeri devir ise devir dilekçesi
 • Tüzel kişilik var ise noterden alınan imza sirküleri
 • Yapı kullanma izin belgesi
 • Oda kayıt belgesi
 • Esnaf ve sanatkâr sicil tasdiknamesi
 • Dükkânınız tapuda mesken olarak gözüküyor ise maliklerin oybirliği, işyeri olarak gözüküyor ise oyçokluğu dilekçesi
 • Hijyen eğitim belgesi (Her personel için gerekli)
 • Personellerin kimlik ve adli sicil bildirgeleri
 • Bulunduğu yerde okul var ise en az 100 metre mesafe olması

Kısacası kafe açmak için iyi bir plan yapmanız sizin lehinize olacaktır. Şimdi ise cafe açmak maliyeti 2021 yılında ne kadardır konusuna değinelim.

Cafe Açma Maliyeti

Kafe açarken belirlediğiniz bütçeye göre hareket etmeniz oldukça önemlidir. Açacağınız kafenin konseptini bütçenize ve isteklerinize göre belirledikten sonra geriye kalan bütün maliyetleri kalem kalem sıralamalısınız. Şimdi gelin hep beraber kafe açmak maliyeti ne kadardır göz atalım.

Dükkanınızın size ait olması büyük bir avantajdır. Ancak dükkânı kiralamak isterseniz genellikle yıllık olarak bir kira bedeli ödemeniz gerekebilir. Bu durumda kira gideri semte ve dükkânın büyüklüğüne göre aylık 10 bin ile 20 bin lira arası değişebilir ve yıllık olarak elinizde bulundurmanız gereken miktar 120 bin ile 240 bin lira gibi ortalama bir rakamdır.

Tadilat masrafları, masa sandalye ve mutfak ekipmanları için gereken ortalama tutar ise 120 bin ile 150 bin arasında değişkenlik gösterebilir.

Aylık giderleriniz elektrik, su, ısınma giderleri için ortalama 4-7 bin lira arası bir bütçeniz ayırmalısınız.

Mali işleriniz; muhasebeciniz, yazar kasa maliyeti, noter işlemleri için ortalama 10 bin lira gibi bir tutarı gözden çıkarmalısınız.

Toplamda ise cafe açmanın maliyeti 254 bin ile 407 bin lira arasıdır.

Bu durumda cafe açmanın kâr marjı tüm giderleri çıkardığımız zaman 5 bin lira ile 50-60 bin lira arası değişkenlik gösterebilir.

Özet

Bu yazımızda cafe açmanın maliyeti ne kadardır konusunu ele aldık. Ayrıca cafe açmak maliyeti 2021 yılında neler getirir, değindik.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu