Güncelİş Fikirleri

Oyuncakçı Dükkanı Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Oyuncakçı Dükkanı Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Günümüz iş kollarının çeşitliliğine bakıldığında birçok yeni sektör ortaya çıkmış durumda. Sektördeki bu çeşitlenme her ne kadar son birkaç yılda olsa da aslında hiç değişmeyen birkaç teme üzerine kurulu. Temeli oluşturan bu iş kollarından birisi de oyuncak dükkanları.

Oyuncak dükkanları geçmişten günümüze popülerliğini hiç yitirmemiş, aksine gelişen teknoloji ile birlikte çeşitlenen oyuncaklar ile gelişen sosyal medya ve pazarlama teknikleri ile her geçen gün gelişmeye ve içerik olarak da çeşitlenmeye devam. Bu gelişim ve çeşitlenme ise girişimcilerin dikkatini çekmekte. Bu bağlamda oyuncakçı dükkanı açmak günümüz karlı işkollarından biridir.

İçindekiler

Oyuncakçı Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Bir çok iş kolunda olduğu gibi oyuncakçı dükkanı açmak da birtakım izinlere tabii. Bu izinleri almak için yetkili mercilere gerekli belgeler ile başvurmak gerekiyor. O belgeler ise:

  • Yangı tedbir raporu
  • Belediyeden alınacak Çevre Temizlik Borcu yoktur yazısı
  • İş yerini açan şahıs eğer dükkânın sahibi ise tapu, iş yeri kira ise kira sözleşmesi
  • Yine iş yeri sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgâhı, 2 adet fotoğrafı
  • Emniyet Müdürlüğü’ne kimlik bildiriminde bulunduğu ile alakalı kimlik bildirim belgesi fotokopisi
  • Cumhuriyet Savcılığı tarafından verilen yeni tarihli sabıka kaydı belgesi
  • Alakalı bulunduğu esnaf odası ya da ticaret odası kaydı fotokopisi
  • Vergi dairesinden alınacak Vergi Levhası

Dükkân Açmak İçin Gerekli Ekipmanlar Ve Genel Maliyet

Açılmak istenen her iş kolundaki yeni iş yerlerinde olduğu gibi bir oyuncakçı dükkanı açmak da çeşitli masraflar ile mümkün. Bu masraflar temel olarak, açılacak oyuncakçı dükkanının muhitindeki kira giderleri ile başlayıp, satılması hedeflenen oyuncakları maliyeti, çalıştırılan elemanların giderleri veya dükkan içinde kullanılacak bilgisayar, plazma televizyon, barkod okuyucu sistemler, klima, kamera ve kayıt cihazları ile devam edebilir bilir. Bu bağlamda dükkan kirası değişken olacağı için dükkan sahibinin arzu ettiği miktarlarda değişebilir.

Yeni açılacak olan bir oyuncakçı dükkanında ki en temek gereksinim oyuncakların düzeni için kullanılacak raf ekipmanlarıdır. Kullanılacak olan bu raf ekipmanları satılmak istenen oyuncakların sergilenmesi konusunda büyük rol oynayacağından dikkat edilmesi gereken bir konudur. Fakat bu raf elemanlarının maliyeti oyuncakçı dükkanı açmak isteyen kişinin bu işletmeyi açacağı dükkânın boyutuna göre farklılık gösterecektir.

Açılacak olan bu işletmede kullanılacak olan raflar dışında diğer giderlere sebep olacak yeni oyuncaklar alınması, eleman giderleri, plazma ekranlar, barkot ve güvenlik sistemi ise yine iş yeri sahibinin kendi isteğine göre farklılık göstereceğinden değişken olacaktır. Genel olarak baktığımızda ise yeni r oyuncakçı dükkânı açmak maliyet olarak, lokasyona ve satılmak istenen ürün marjına göre 30bin ile 100bin arası değişmektedir.

Oyuncakçı Dükkanı Kar Marjı Ve Ortalama Kazanç

Oyuncakçı dükkanları içerik bakımından birinden farklı içeriklere sahip işletmelerdir. Bu farklılıklara sebep olan oyuncaklar ile kar marjını ve dolayısıyla kazancı etkilenecek olan yegâne faktördür. Satılmak istenen oyuncakları popülerliği ve kalitesi maliyeti arttıracağı gibi kazancı da arttıracaktır. Kar marjının bağlı olduğu faktörler her ne kadar çeşitli olsa da genel olarak oyuncakçı dükkanları %50 ile %100 e varan oranlarda kar elde etmektedir. Kar oranlarındaki bu yüksek oranlar ile kazancın yüksek olduğunun göstergesidir.

Oyuncakçı Dükkanlarının Taşıdığı Riskler

Oyuncak sektörünün hitap ettiği kesim çocuklar olduğu için taşıdığı riskler de diğer bireylere oranla daha fazla olmaktadır. Bu risklerin başında her ne kadar önemsenmese de oyuncakların imal edildiği malzemelerin kalitesi ve yine bu üretim malzemelerinin kanserojen maddeler içermemesi.

Dükkân içinde satılmak istenen neredeyse her oyuncak plastik parçalar taşımakta veya tamamen plastikten oluşmaktadır. Bu plastiklerin büyüklükleri, keskin veya sivri yüzeylerinin olması da ayrıca çocuklar bakımından risk taşımaktadır. Bu saydığımız riskler dışında sektörün gayet güvenilir ve sürdürülebilir olduğunu yıllardan bu zamana kanıtlanmıştır.

Oyuncakçı Dükkanı açmak ile ilgili görüşleriniz ve sormak istediğiniz tüm sorularınız için bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Oyuncakçı Dükkanı açmak dışında farklı iş alanları ile ilgili aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;

Kuyumcu Dükkanı Açmak – Nasıl Açılır? Ne Kadar Kazandırır?

Öğrenci Yurdu Açmak Ve İşletmek

Çiçekçi Dükkanı Açmak – Nasıl Açılır – Maliyet Ve Kar Marjı

Güzellik Merkezi Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Bijuteri Dükkanı Açmak. Yatırım Maliyeti Ve Kar Marjı

Ev Yemekleri Yaparak Para Kazanmak

Cafe Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu