GüncelÇalışma Hayatı

Gıda Bankası ücretsiz gıda ve giyim yardımı yapıyor

Gıda Bankası, ihtiyaç sahiplerine, ücretsiz gıda, giyim, temizlik malzemeleri, ev eşyası ve yakacak yardımı yapıyor. 

Türkiye’de tüm ilçe belediyelerinde kurulan Gıda Bankası, ihtiyaç sahiplerine gıda malzemesinden ev eşyasına kadar tüm temel yaşam malzemelerini ücretsiz bir şekilde sunuyor.

Gıda Bankası, her ilçe belediyesi bünyesinde kurulmuş olan, tamamen gönüllü insanların yardımı ve desteği ile ürün tedariğini sağlayan kurumsal bir devlet kuruluşudur. Bağışların yetersiz olduğu durumlarda devlet desteği ile kendi ürün tedariğini kendisi yapabilmektedir.

İçindekiler

Gıda Bankası tarafından hangi ürünlerin yardımını yapılıyor?

Başta gıda malzemeleri olmak üzere giyim ürünleri, ev eşyası, temizlik malzemeleri, bebek bezleri, odun ve kömür başlıca yardımı yapılan ürünler arasında gelmektedir.

Kuruma yardım yapmak isteyenler ister nakit olarak isterse direkt ürün olarak bağışta bulunabiliyor. Bağışlanan gıda malzemelerinin ürün ömürleri ve son kullanım tarihleri incelenerek kayıt altına alınıyor. Bozulabilecek hayvansal ve bitkisel ürünler ise gıda mühendisleri tarafından kontrol edilerek son tüketicinin olası zehirlenme vakalarına karşı en başından önlem alınıyor.

Giyim yardımı yapmak isteyen bağışçıların, bağışladıkları ürünlerin tekrar kullanılabilir olduğundan emin olmaları isteniyor. Bağışlanan ürünler tek tek kontrol ediliyor, giyilmeye engel bir durumu var mı yok mu inceleniyor ve temizlenip paketlenerek sevkıyata hazır hale getiriliyor.

Kimler Gıda Bankası aracılığı ile yardım alabilir?

 • Herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar,
 • Aylık geliri asgari ücretin altında kalanlar,
 • Herhangi bir doğal afetten zarar görmüş olanlar,
 • Fakirlik belgesine sahip olanlar (Fakirlik belgesi muhtarlık tarafından verilmektedir)
 • Diğer kurum ve kuruluşlardan süreklilik arz eden bir yardım almıyor olanlar,

Bu kriterleri sağlamayan ancak yine de ekonomik yetersizlikler yaşayan, kazancı ile yetinemeyen kişiler durumlarını muhtarlık aracılığı ile belgelendirmek suretiyle yardım almaya hak kazanabilmektedirler.

İhtiyaç sahipleri gerek kendileri başvurarak gerekse yakınları aracılığı ile yardım talebinde bulunabilirler. Başvuru sonrası Gıda Bankası yetkilileri tarafından yapılacak yerinde incelemenin ardından hak kazanan ihtiyaç sahiplerine para dışında mal ve hizmet yardımı yapılmaktadır. Para yardımı kesinlikle yapılmamaktadır.

Gıda Bankasından Yardım Almak

Gıda Bankası oluşumu içerisinde erzak yardımı yapan kuruluşlar bulunmaktadır. Bu kuruluşlar, dernekler, firmalar, şirketler oluşuma başvurarak satılmayan, üretim fazlası ve son tüketim tarihi yaklaşmamış olan ürünleri bağışlayabilirler. Bunun için kuruluşlar erzak yardımı yapmak istiyorum diyerek ilan oluşturabilirler. Oluşturulan ilana erzak yardımı için nereye başvurulur diye merak eden tüm dernekler, resmi ve özel kurumlar ilanlara başvurabilir. Sonrasında ise gidip erzaklarını alabilir.

Gıda Bankası Kıyafet Yardımı

Gıda Bankası Beylikdüzü Belediyesi’nin El Ele Yaşam Derneği ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ile iş birliği içerisinde yürüttüğü bir oluşumdur. Bu oluşum bünyesinde sadece gıda yardımları değil, herhangi bir markette satılan bebek bezi, deterjan, kıyafet gibi diğer ürünler de ihtiyaç sahiplerine ulaştırılır. Bez ya da kıyafet yardımı yapmak istiyorum diyen anlaşmalı kuruluşlar yardımlarını banka bünyesine gönderebilir. Ayrıca ihtiyaç sahibi aileler ve kişiler muhtarlıklar tarafından tespit edilir. Bu kişiler arasında muhtarlıktan yardım nasıl alınır merak edenler, doğrudan kendi mahalle muhtarları ile iletişime geçebilirler.

Direkt olarak bebek bezi yardımı yapan firmalar ya da giyim yardımı yapan kuruluşlar gibi spesifik kurumlar mevcut değildir. Oluşumun üyesi olan tüm marketler ve kuruluşlar her türlü yardımı ulaştırabilir. Ulaşan yardımlar sonrasında kıyafet yardımı almak istiyorum diyen ve başvuruda bulunan kişi ya da kişilere ulaştırılır.

Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

Özellikle kış ayları yaklaştığında ihtiyaç sahipleri için en büyük gereksinim yakacak odun ve kömürdür. Bu yüzden de Gıda Bankası yardım toplama kumbarası olan Fazla Gıda Platformu üzerinde bebek bezi, deterjan ve kıyafete ek olarak kömür yardımı da toplanır. İhtiyaç sahibi olduğu tespit edilen aileler için yardımlar aynı gün paketlenerek kişilerin adreslerine gönderilir. Hem başvuru hem de bağış yapmak için Beylikdüzü Belediyesi Gıda Bankası çağrı merkezi numarası olan 444 09 39 aranabilir. Ayrıca başvuru yapmak için bağlı bulunduğunuz ilçe belediyesinin sosyal yardımlar bölümü ile bağlantı kurabilirsiniz.

Gıda, para yada giysi yardımı yapan kurumlar, iş adamları ve sanatçılarla ilgili aşağıdaki başlıktan da bilgi alabilirsiniz;

Para Yardımı Yapan Kurumlar, İş Adamları ve Sanatçılar

Ayrıca aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;

Çocuk yardımı nedir? Çocuk parası nasıl alınır?

Acil nakit ihtiyacınıza pratik çözümler

Sorularınız için aşağıdaki yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Destekleriniz için Facebook sayfamızı beğenmenizi ve takipte kalmanızı dileriz.

https://www.facebook.com/parasalcozumler/

29 Yorum

 1. Ben sůmeyra salazer evliyim iki klz çicuğum var kiradayım eşim çalışmıyir durumuz çok kötö eşim işat işçisiydi işten çıkartıldı başka iş bilmiyir bende çocuklardan dolayı çallşamıyirum 3 aydlr kiramı veremiyoruz lutfen bize yardlm edin çocuklarlma bişey alamlyoruz herşeyde gözleri kallyor çocuklarlm için yardlm edin kutfen

  1. Daha önce de yazmıştım size benim acill gıda ve bebek bezine ihtiyacım var 😭 ne olur duyun sesimi

 2. Mrbllar ben Bakırköy civarında oturuyorum 4 yasında down sendromu oglum var kiradayım herseyde zorlanıyorum ihtiyaçları var oglumun alamıyorum ortapedi ayakkabısı yapılması gerekiyor kaynaştırma okuluna gönderdermem gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim saygılar

 3. Merhaba.7 cocuğumuz var.5 cocuğun manevi annesiyim.Yapilan her yardıma ihtiyac var.12 yaş,5 yaş,4 aylik erkek cocuk,12,10,7,6 yaşında kiz cocuklarimiz var.

 4. Ev kiramı ödeyebilmek için 750liraya ihtiyacım var acil olarak çalıştığım işyeri kapandığı için işsiz kaldım bakmak zorunda olduğum bir kızım var yalnız bir anneyim bana yardım edebilecek bir hayırsever varsa minnettar kalırım

 5. Selamun aleyküm bir yakınım adına Allah rızası için yardım istiyorum kendisi geçtiğimiz yıllarda trafik kazası geçirdi ve bu kazadan sonra beyninde bir takım problemler oluştu bedeninin sol tarafı felç olabilir dedi doktorlar bir ailesi var şimdi durumları kötü muhtaç durumdalar akrabalarımdan yardım talep ediyorum ama kimse oralı olmuyor benim yardımım ise yetersiz kalıyor lütfen bu duruma kayıtsız kalmayın

 6. HİÇBİR GELİRİM YOK İŞSİZİZ GİDA VE GİYİM YARDİMİ İSTİYORUZ 58 YAŞİNDEYİZ.

 7. Sizden yardım istiyorum eşimden ayrıldım iki tane oğlum var kiramın veremedim engelliyim tanışamıyorum hesabımı evden çıkaracak evime icra geldi çocuklarıma bir şey alamıyorum birisi okula gidiyor onun bunun verdiklerini giydirdim kitap alınacak çocuğuma kitap alamadım zor durumda olmasaydın kalmasaydım yazmazdım gerçekten çok zor durumdayım araştırın istiyorsun engelli olduğum için çalışamıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu