Kariyer ve Yatırım Fikirleri

Gıda Bankası ücretsiz gıda ve giyim yardımı yapıyor

Gıda Bankası, ihtiyaç sahiplerine, ücretsiz gıda, giyim, temizlik malzemeleri, ev eşyası ve yakacak yardımı yapıyor. 

Türkiye’de tüm ilçe belediyelerinde kurulan Gıda Bankası, ihtiyaç sahiplerine gıda malzemesinden ev eşyasına kadar tüm temel yaşam malzemelerini ücretsiz bir şekilde sunuyor.

Gıda Bankası, her ilçe belediyesi bünyesinde kurulmuş olan, tamamen gönüllü insanların yardımı ve desteği ile ürün tedariğini sağlayan kurumsal bir devlet kuruluşudur. Bağışların yetersiz olduğu durumlarda devlet desteği ile kendi ürün tedariğini kendisi yapabilmektedir.

Gıda Bankası tarafından hangi ürünlerin yardımını yapılıyor?

Başta gıda malzemeleri olmak üzere giyim ürünleri, ev eşyası, temizlik malzemeleri, bebek bezleri, odun ve kömür başlıca yardımı yapılan ürünler arasında gelmektedir.

Kuruma yardım yapmak isteyenler ister nakit olarak isterse direkt ürün olarak bağışta bulunabiliyor. Bağışlanan gıda malzemelerinin ürün ömürleri ve son kullanım tarihleri incelenerek kayıt altına alınıyor. Bozulabilecek hayvansal ve bitkisel ürünler ise gıda mühendisleri tarafından kontrol edilerek son tüketicinin olası zehirlenme vakalarına karşı en başından önlem alınıyor.

Giyim yardımı yapmak isteyen bağışçıların, bağışladıkları ürünlerin tekrar kullanılabilir olduğundan emin olmaları isteniyor. Bağışlanan ürünler tek tek kontrol ediliyor, giyilmeye engel bir durumu var mı yok mu inceleniyor ve temizlenip paketlenerek sevkıyata hazır hale getiriliyor.

Kimler Gıda Bankası aracılığı ile yardım alabilir?

 • Herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar,
 • Aylık geliri asgari ücretin altında kalanlar,
 • Herhangi bir doğal afetten zarar görmüş olanlar,
 • Fakirlik belgesine sahip olanlar (Fakirlik belgesi muhtarlık tarafından verilmektedir)
 • Diğer kurum ve kuruluşlardan süreklilik arz eden bir yardım almıyor olanlar,

Bu kriterleri sağlamayan ancak yine de ekonomik yetersizlikler yaşayan, kazancı ile yetinemeyen kişiler durumlarını muhtarlık aracılığı ile belgelendirmek suretiyle yardım almaya hak kazanabilmektedirler.

İhtiyaç sahipleri gerek kendileri başvurarak gerekse yakınları aracılığı ile yardım talebinde bulunabilirler. Başvuru sonrası Gıda Bankası yetkilileri tarafından yapılacak yerinde incelemenin ardından hak kazanan ihtiyaç sahiplerine para dışında mal ve hizmet yardımı yapılmaktadır. Para yardımı kesinlikle yapılmamaktadır.

Başvuru yapmak için bağlı bulunduğunuz ilçe belediyesinin sosyal yardımlar bölümü ile bağlantı kurabilirsiniz.

Gıda, para yada giysi yardımı yapan kurumlar, iş adamları ve sanatçılarla ilgili aşağıdaki başlıktan da bilgi alabilirsiniz;

Para Yardımı Yapan Kurumlar, İş Adamları ve Sanatçılar

Ayrıca aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;

Çocuk yardımı nedir? Çocuk parası nasıl alınır?

Acil nakit ihtiyacınıza pratik çözümler

Sorularınız için aşağıdaki yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Destekleriniz için Facebook sayfamızı beğenmenizi ve takipte kalmanızı dileriz.

https://www.facebook.com/parasalcozumler/


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

24 Yorumlar
 1. Halil diyor

  Gıda yardımına ihtiyacım var 0539 392 3441

 2. Sùmeyra salazer diyor

  Ben sůmeyra salazer evliyim iki klz çicuğum var kiradayım eşim çalışmıyir durumuz çok kötö eşim işat işçisiydi işten çıkartıldı başka iş bilmiyir bende çocuklardan dolayı çallşamıyirum 3 aydlr kiramı veremiyoruz lutfen bize yardlm edin çocuklarlma bişey alamlyoruz herşeyde gözleri kallyor çocuklarlm için yardlm edin kutfen

 3. cem diyor

  Sayın başkanım attık başka çarem olmadığı için size halimi arz etmek istedim ben 30 yaşında bir gencim olumsuz şartlar ve maddi sıkıntılardan dolayı sevdiğim kizla bır yuva kuramuyom işsizim sizin yardımınıza ihtiyacım var yaşım ilerledikçe evlenme ve iş kurma olasılım azalıyor ümiylerimde tükeniyor neolur duyun sesimi borçlarım ve elden aldığım nakitlerim var bunları ödemem için lütfen benden yardımınızı esirgemeyin 0544 850 23 82Allah sizin gibi büyüklerimizi ve yardım severlerimizi başımızdan eksik etmesin çok zor durumdayım numaram 05448502382

 4. Esma diyor

  Çok zor durumdayım eşim iki aydır işten çıkarıldı kiradayım büsürü borcumuz var kiracı diyor sizi evden çıkaracam altı aylık bebeğim var Bi kuru ekmeğe muhtacım Allah rızası için yardım edin nolur kızıma mama bile alamıyorum Allah rızası için yardım edin nolur numaram lütfen banada yardım edin 05436740152

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.