PolonyaYurtdışında Çalışmak

Polonya Asgari Ücret ve Çalışma Şartları

Ekonomik açıdan orta düzeye sahip olan Polonya, gelişmeler konusunda da istikrarı ile dikkat çekmektedir. İnişli çıkışlı grafiğin pek gözlemlenmediği Polonya bu alanda oldukça iyi durumdadır. Diğer Avrupa ülkelerine nazaran asgari ücret uygulaması ise düşük kalmaktadır. Fakat çalışan nüfusun büyük bir kısmı ise belirlenen asgari ücretin üzerinde kazanç elde etmektedir.

Ülkenin yaşam kalitesi değerlendirmesine bakıldığı zamanda ülke ferahlığı genel itibari ile iyi durumdadır. Polonya asgari ücret yıllara göre artış göstermekte olup düşüşler de görülmemektedir. Polonya’da geçerli olan para birimi ise Polonya Zlotisi’dir. Türk Lirasından daha değerli olan Polonya Zlotisi ortalama olarak TL’nin 2 katı değerindedir. Değişen ekonomik faktörler bakılarak yapılan değerlendirme de 1 TL 0,50 Polonya Zlotisine denktir.

Polonya Asgari Ücret

Polonya Asgari Ücret Ne Kadar?

Daha fazla gelir elde etmek adına yurtdışında çalışmak isteyenler Polonya’yı araştırmaktadır. Ödenen tutarlar ve gider durumunu inceleyerek hareket edilmektedir. Polonya asgari ücret ne kadar sorusu da sıklıkla sorulan sorulardandır. Her yıl istikrarlı ekonomiye sahip olmasından dolayı da asgari ücretle alakalı artışlar üst düzey değildir.

Çalışan az bir kesimin adlığı Polonya asgari ücret bedeli ise son zamlarla birlikte 523 Euro olmuştur.  Çalışanlarına değer veren işverenlerin çok büyük bir kısmı belirlenen asgari ücretin çok daha yükseğini ödemektedir. Haklar ve şartlar bakımında da ülke de ki çalışanlar rahat etmektedir.

Polonya Çalışma Saatleri

Dünya genelinde standart kabul gören ve büyük bir çoğunluğun uyduğu haftalık 40 saat çalışma düzeni Polonya’da da geçerlidir. Polonya çalışma saatleri uygulaması genellikle sabah 8 akşam 5 üzerinden yürütülmektedir. Hem özel hem de kamu sektöründe bu saatten fazla çalışanlara da fazla mesai ücreti ödenir.

Çalışma düzeninin sağlam temeller üzerine kurulu olması da çalışan haklarını gözetmede önemli etkendir. Çalışanlar işveren gözünde değerli olduğu için de ortaya çıkan işler oldukça etkileyicidir. Yaşamınızı bundan sonra Polonya’da sürdürmek isterseniz kendinizi geliştirmeniz ve kalifiyeli eleman olmanız daha iyi olacaktır. Her sektörün kendine göre belirlemiş olduğu kurallar söz konusu olsa da standart dışı çalışmayı Polonya’da görmek pek mümkün değildir.

Polonya Çalışma Şartları

Çalışanın değerli olduğu ülkede haklar konusunda kolaylıklar söz konusudur. Teknolojik bakımdan gelişmiş düzeyi ile ön plana çıkan Polonya çalışma şartları açısından da zorlayıcı değildir. Bu yüzden çalışanların bedensel güç bakımından değerlendirmesi de alt seviyelerdedir.

Çalışanın değerli olması ücretlere de yansıdığı için çalışan nüfusun büyük bir kısmı Polonya asgari ücret tutarından bir hayli yüksek kazanç elde etmektedir. Haftalık çalışılması gereken saatler dışında ki çalışmalara da kat kat ücret ödenmektedir. Yurtdışında çalışmak isteyenlerin tercih edebileceği ülkelerden bir tanesidir. Fakat kısa süreli çalışacaksanız mutlaka temel gıda ve konaklama gibi giderler için anlaşma yapın. Bu giderler anlaştığınız firma tarafından karşılanırsa kazancınızın değeri daha fazla olacaktır.

Bulgaristan Asgari Ücret ve Çalışma Şartları 2020

Almanya Asgari Ücret ve Almanyada Maaşlar 2020 Veriler

İsviçre Asgari Ücret

Yunanistan Asgari Ücret ve Çalışma Şartları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu