İş FikirleriGüncel

Reklam Ajansı Açmak. Maliyeti ve Kar Marjı

Türkiye’de Reklam Ajansı Açmak

Yerel veya ulusal piyasada var olmak isteyen her firmanın müşteri kitlesine en kısa yoldan ulaşabilmesi için reklam çalışmaları gerçekleştirmesi gerekir. Reklam, kısaca insanları cezbetmek ve ikna etmek için para karşılığı alınan tanıtım hizmetini ifade eder. Belirli bir ürün veya hizmete ilgilerini çekmek için görüş ve tutumlarını değiştirmek amacıyla görsel, yazılı veya işitsel öğelerden faydalanır.

Reklam için ücret karşılığında bir reklam ajansı üzerinden hizmet alınmalıdır. Günümüzde çok daha büyük bir rekabet piyasası bulunduğu için hem yerel hem ulusal anlamda reklam ajansları önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle yaşadığınız bölgede bir reklam ajansı açmak sizin için kazançlı bir fikir oluşturabilir.

Hangi boyutta olursa olsun reklam ajansı kurmak için öncelikle iyi bir iş planı oluşturmak ve işinizin patronu olarak her zaman çözüm odaklı bir insan olmayı kabul etmek zorundasınız. Reklam ajansı sahibi olarak her müşteriniz için planlı, çözüm odaklı ve bağımsız bir çalışma sergilemelisiniz.

İçindekiler

Reklam Ajansı Nasıl Kurulur?

Ülkemizde reklam ajansı açmak için dijital görsellik, basılı görsellik, radyo, sinema, televizyon ve sosyal medya ortamları için çalışma üretebilecek teknolojilere ve bilgiye sahip olmanız gereklidir. Kurulacak şirketin büyüklüğüne göre bireysel ya da sermaye şirketleri ile belirli bir sürede kurulum gerçekleştirebilirsiniz.

Reklam ajansı kurarken, vergi dairesi, ticaret veya meslek odası gibi yerlere başvurmanız gerekir. Personel çalıştırmanız koşulunda SGK başvurusu ve ruhsat almak için belediye başvurusu gerekir. Ajans kurulumu gerçekleştirirken, KOSGEB girişimcilik programlarına katılabilir ve şirket kuruluşu için devlet desteği alabilirsiniz.

Reklam Ajansı Kurma Maliyeti Nedir?

Gerekli prosedür noktalarını göz önüne alırsanız reklam ajansı açmak için belirli maliyetlere katlanmanız gerekir. Şirket kuruluş giderleri, işyeri kiralama, yüksek konfigürasyonlu bilgisayar fiyatları, kamera, fotoğraf makinesi, ışık setleri, mikrofon, ses kayıt cihazı gibi sistemler gerekecektir.

Açmak istediğiniz ajansın büyüklüğüne göre tüm bu masraflar 5-10 bin TL gibi fiyatlardan başlayarak 100-250 bin TL gibi fiyatlara kadar ulaşabilir. Satın alacağınız her malzemenin özelliğine ve kalitesine göre ödemeniz gereken fiyatlar değişecektir. Ayrıca reklam ajanslarında ruhsat, izin, donanım, personel ve yasal masraflar bir arada bulundurularak maliyet ortaya çıkarılmalıdır.

Reklam Ajansı Açmak İçin Eğitimi Gerekir Mi?

Kişisel olarak görsel, işitsel becerilerinize ve öngörülerinize güveniyorsanız, reklamcılık konusunda lise veya üniversite eğitimi almasanız da bu mesleği gerçekleştirebilirsiniz. Ama akademik eğitim aldığınızda bu konuda çok daha bilgili ve profesyonel bir yapıya ulaşabilirsiniz. Günümüzde çok yüksek yeteneklerle yıllardır reklamcılık yapan birçok kişi daha önce eğitim almamasına rağmen yıllarca elde ettiği tecrübelerle bu işi yapabilmektedir.

Sadece akademik eğitim değil yazılım kullanımı, kamera, fotoğraf makinesi kullanımı, görüntü yönetmenliği, kurgu, grafik tasarım gibi konularda eğitim programlarına katılarak da reklamcılık konusunda tecrübe kazanabilirsiniz.

Reklam Ajansı Kurmak İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Resmi noktada reklam ajansı açmak için bazı belgelere ihtiyacınız olacaktır. Eğer şahıs şirketi kurmak istiyorsanız; noter onaylı imza sirküleri, nüfus cüzdan sureti, ikametgah, imza tescil beyannamesi gibi belgeler hazırlamanız gerekecektir.

Reklam ajansını tüzel kişilikle kurmak istiyorsanız, işe başlama ve bırakma bildirimlerini vergi dairesinden almanız gerekir. Tüzel kişiler ve tüzel kişiliği olmayanlar arasında temsil yetkisi için bu form imzalanır ve form üzerinde bazı bildirimler gerçekleştirilir. Bu bildirimler arasında;

  • Ortakların nüfus cüzdan suretleri
  • Ortakların ikametgah ilmühaberi
  • Hisse oranı en fazla olan 5 ortağın vergi kimlik numarası
  • Şirketin ana sözleşmesi ile birlikte noter onayının gerçekleştirildiği ve ticaret siciline müracaat yapıldığına dair belge gerekecektir.

Reklam Ajansı Ne Kadar Kazandırır?

Profesyonel bir yapı ve doğru bir yaklaşım ile reklam ajansı açmak sayesinde kazançlarınız değişim gösterecektir. Bir şirket için gerçekleştirdiğiniz insert tasarımı yüksek bir gelir getirmeyebilir. Ancak yayılım göstermek isteyen bir şirket için ulusal bir televizyon reklamı hazırladığınızda çok büyük bir gelir elde edebilirsiniz.

Kazanç miktarı bu işi ne kadar aktif yaptığınız ve ne kadar kurumsal olduğunuza göre değişir. Bazen bir işten milyonlar kazanabilirken bazen hiç kazanç sağlanmadığı aylar olabilmektedir.

Reklam ajanslarında planlamayı iyi yapmanız ve ekonomik davranmanız gerekir. Gerçekleştirdiğiniz yatırımları, çalıştırdığınız personelleri ve kariyer planlamanızı doğru yönde seçmelisiniz. İyi bir pazarlama tekniği kullanarak ve müşterilerinizin size bağlı olmasını sağlayarak iyi bir reklam ajansı yönetimi gerçekleştirebilir ve daha iyi işlere imza atma başarısı gösterebilirsiniz.

Ayrıca bir reklam ajansı sahibi, piyasayı sürekli takip eden, izleyen, gözlemleyen ve okuyan bir insan olmalıdır. Yani sürekli şekilde kitap okumayı, yeni görsellikleri takip etmeyi, sinema, televizyon ve gazeteleri takip etmeyi elden bırakmamalısınız.

Reklam Ajansı Açmak ile ilgili daha fazla bilgi almak için aşağıdaki yorum bölümünden bize yazabilirsiniz.

Farklı iş kolları ile ilgili bilgi almak için aşağıdaki başlıklardan faydalanabilirsiniz.

Sigorta Acentesi Açmak

Turkcell Bayisi Açmak

Vodafone Bayisi Açmak

Türk Telekom Bayisi Açmak

Çiçekçi Dükkanı Açmak – Nasıl Açılır – Maliyet Ve Kar Marjı

Yeni iş kuracaklara önemli tavsiyeler için aşağıdaki yazıya göz atmanızı öneririz;

Yeni iş Kurmak İsteyenlere Altın Değerinde Tavsiyeler

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? Açılış Maliyeti – Giderleri – Vergileri

Franchising Mağduriyeti Yaşamayın. Son Pişmanlık Fayda Etmez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu