Çalışma Hayatıİş Fikirleri
Trend

Starbucks Franchise Almak

Son zamanlarda yaygınlaşan Starbucks kültürüyle kahve sevmeyen kalmadı. Bizde yazımızda Starbucks franchise nedir, nasıl alınır bundan bahsedeceğiz.

İçindekiler

Starbucks Franchise Almak

Starbucks Franchise Almak ; Son zamanlarda yaygınlaşan Starbucks kültürüyle kahve sevmeyen kalmadı. Bizde yazımızda Starbucks franchise nedir, nasıl alınır bundan bahsedeceğiz.

Starbucks franchise almak son zamanlarda yaygınlaşan kahve kültürüyle birlikte oldukça cazip hale geldi. Franchise terimini açmak gerekirse; imtiyaz sahibi markanın belli şartlar altında işin yönetilmesine ve yürütülmesine destek vererek belirli bir maddi bedel karşılığında bağımsız yatırımcılara markasını kullandırması diyebiliriz. Bir anlamda bayilik vermek denilebilir. Bizde yazımızda Starbucks’ın tarihçesini ve Starbucks franchise nasıl alınır bunları değerlendireceğiz.

Starbucks Tarihçesi

Starbucks ilk olarak 1971 ABD’de Seattle bölgesinde küçük bir işletme olarak açıldı. Zamanla ABD ve birçok ülkede kahve kültürü böylece yaygınlaştı. İşe giderken, ders molasında, alışveriş sonrası gibi birçok durumda bir kahve içme geleneği başladı. Ayrıca yaz kış fark etmeden buna yönelik satışlar çeşitlendirildi. Yazın soğuk kahve çeşitleriyle de satışlarını devam ettirdi. Zamanla ismini markalaştırarak uzak doğu ülkelerinden Japonya, Çin gibi birçok ülkede adını duyurdu. 70 ülkede 24 binden fazla şubesi hizmete devam etmektedir. Başarısının sırrı lezzetli kahve çeşitlerindedir. Yıllarca yaptığı ürünlerin çeşitleri ve lezzetleri katlanarak artmıştır. Ayrıca kahve yanına sunulan kurabiye, kek gibi özel tarifleriyle oldukça tercih edilen bir marka halini aldı. Starbucks ismini Moby Dick romanında yer alan ikinci kaptandan alındığı ileri sürülür. Logosunda bulunan çift kuyruklu deniz kızı Yunan mitolojisinden esinlenilmiştir.

 Kışın soğuk havalarda içinizi ısıtacak  kahve çeşitleri neler bunları sıralayalım.

 – Vanilla Macchiato

 – Chai Tea Latte

 – Toffee Nut Latte

 – White Chocolate Mocha

 – Pumpkin Spice Latte

Yazın sıcak havalarda serinlemek isteyenlerin en çok tercih ettiği kahve çeşitleri neler bunları sıralayalım.

 – Iced White Chocolate Mocha

 – Iced Americano

 – Cold Brew Coffee

 – Starbucks Doubleshot On Ice

 – Iced Caramel Macchiato

Starbucks Franchise Almak
Starbucks Franchise Almak

İş Bulma İmkanı Yüksek Meslekler

Starbucks Franchise Almak

Starbucks yıllardan beri sürekli artışta olan popülerliğini devam ettirmektedir. Starbucks sattığı kahvelerin tazeliği, ürünlerinin lezzeti yanında oldukça güçlü markalaşmış adı ilgi görmektedir. Bu durumda Türkiye’de bulunan Türk yatırımcıların ilgisi çekmektedir. Starbucks kuruluşundan franchise almak isteyen birçok girişimci olsa da bu o kadar kolay değildir. Öncelikle bayilik almak için Katar merkezli Shaya Kahve A.Ş. grubuyla iletişime geçmek gerekir. Çünkü Starbucks kuruluşu imtiyaz haklarını tek bir kuruluş üzerinden pazarlar. Starbucks’ın Türkiye’de tüm haklarını elinde bulunduran Shaya grubudur. Bu durumda Starbucks bayilik veriyor mu sorusu akıllara gelebilir. Ne yazık ki Shaya grubu bayilik vermemekte sadece bir bölgeye özel temsilcilik hakkı tanımaktadır. Her bölgenin altında da tek bir temsilcilik bulundurularak  o bölgelerde yüksek kazançlar elde etmek amaçlanmaktadır.

Starbucks açmak karlı bir yatırım olsa da Starbucks kuruluşu bayilik açmak isteyenlere  kapsamlı bir imtiyaz tanımamaktadır. Shaya grubunun belirleyeceği imkanlar doğrultusunda Türk girişimciler Starbucks işletebilirler.

Yurtdışından Ne Kadar Para Getirebilirim

Bankaların Çalışma Saatleri 2021

Forum Portalı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu