Çalışma HayatıHukuk

Tüketici Mahkemesine Başvuru

Tüketici Mahkemesine Başvuru

Birçok kişi aldığı mal ve hizmetlerde ki kusurlar ve verilen taahhütlerin yerine getirilmediği durumlara yaşadıkları kayıpları tahsil edebilmek için tüketici mahkemelerine başvuruyor.

Özellikle internet kullanımının artması ve insanların alışverişlerinde interneti kullanması ile birlikte alış veriş işlemlerinde birçok sorun yaşanabiliyor. Yaşanılan bu sorunlarda tüketicilerin haklarının korunması ve oluşan mağduriyetlerinin giderilmesi için yapılacak en önemli husus zamanında ve gerekli prosedürleri tamamlayarak tüketici mahkemelerine başvuru yapılması gerekiyor.

Ayıplı ve Kusurlu Mal ve Hizmet

Vatandaşların aldıkları mal ve hizmetler tüketici mahkemesine başvuru yapabilmesi için kusurlu mal ve hizmet sınıfına giren bir olayın gerçekleşmesi gerekiyor. Ayıplı ve kusurlu mal tüketiciye malın teslimi ya da hizmetin sunulması esnasında firmanın örnek gösterdiği ürün ya da hizmete uygun olmayan ve eksiklik içeren mal ve hizmetler olarak ifade ediliyor. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında tüketicilerin yapacağı 2 durum bulunuyor. Bu durumlar oluşan kaybın mali durumuna göre ya tüketici hakem heyetine ya da tüketici mahkemesine en kısa zaman diliminde başvuru yapılması gerekiyor.

tüketici mahkemesine başvurma

Tüketici Mahkemesine Başvuru Durumları

Tüketiciler için tüm ayıplı mal ve hizmetlerde hemen tüketici mahkemesine başvuru yapılmıyor. Ülkemizde tüketici mahkemesine başvuru şartlarına göre hangi durumlarda tüketici heyetine hangi durumlarda ise tüketici mahkemelerine başvuru yapılabileceği yasalarca belirtiliyor. Buna göre ortaya çıkan ayıplı malın değeri 5.650 TL’nin altında ise İlçe Tüketici Hakem Heyetine, 5.650 TL ile 8.480 TL arasında bir bedel ise Büyükşehir statüsünde olan illerde İl Tüketici Hakem Heyetine başvurabiliyor. Eğer ayıplı mal ya da hizmeti değeri 8 bin 480 TL’den daha pahalı ise tüketiciler tüketici mahkemelerine başvuru yapabiliyor. Eğer ikamet edilen yerde Tüketici mahkemesi bulunmuyorsa o zaman başvurular asliye hukuk mahkemelerine yapılabiliyor. Tüketici mahkemelerinin verdiği karar kesin nitelikte olup tarafların bu karara uyması kesinlikle zorunlu oluyor.

Tüketici Mahkemelerine Başvuru Ücretleri

Ülkemizde hem tüketici heyetlerine hem de tüketici mahkemelerine yapılan başvurulardan herhangi bir ücret talep edilmiyor. Bu sayede her Türk vatandaşı uğradığı zararın karşılanması için başvurularının sorunsuz bir şekilde yapabiliyor.

Hollanda Asgari Ücret

Forum Portalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu