Çalışma Hayatı

Bitcoin Cüzdanı Nedir? Bitcoin Cüzdanı Nasıl Alınır? Nasıl Kullanılır?

Bitcoin Cüzdanı Nedir?

Bitcoin hesabı üzerinden satın alınan Bitcoinlerin güvenli bir şekilde saklanması gerekir. Sanal ortamda güvenli bir şekilde Bitcoin saklamak amacı ile oluşturulan cüzdanlara Bitcoin Cüzdanı denir.

Bitcoin alım satımı yapılan web siteleri sizin adına Bitcoin saklama görevi yürütebilirler. Ancak bu durum bir çok kullanıcıya güven vermemektedir. Zira devlet tarafından yasal olarak tüketicinin korunduğu bir  sistem olmadığı için Bitcoin hesabınızdaki bitcoinler uçabilir yada Bitcoin hesabınızın bulunduğu sitenin başına bir şey gelse tüm Bitcoinleriniz yok olabilir. Bu riski almak istemeyen yatırımcılar, Bitcoinlerini, kendi bildikleri ve güvendikleri yöntemlerle saklamak isterler.

Ayrıca, herhangi bir kullanıcıya yada bir arkadaşınıza, tanıdığınıza Bitcoin transfer etmek istediğiniz taktirde bankacılık sisteminde olduğu gibi kurumlar arası ve resmi bir transfer sistemi olmadığı için farklı bir transfer aracına ihtiyaç duyulur. Örneğin; Paribu’da bulunan Bitcoin hesabınızdaki Bitcoinleri Btcturk sitesindeki kendi yada başka birinin hesabına aktaramazsınız. Bunun için ilk önce Bicoinlerinizi sanal cüzdanınıza aktarıp daha sonra cüzdanınızdan diğer kurumdaki Bitcoin hesabınıza aktarmanız gerekir.

Yada bir arkadaşınıza veya tanıdığınıza Bitcoin göndermek için o kişinin Bitcoin cüzdanı numarasını alarak kendi Bitcoin cüzdanınızdan transfer yapabilirsiniz.

Özetle;

Bitcoin hesabı ayrı bir şeydir. Bitcoin saklamak için kullanılan cüzdan ayrı bir şeydir. Bitcoin hesabınızda isterseniz Bitcoin saklayabilirsiniz. Ancak hiç bir şekilde doğrudan transfer yapamazsınız.

Bitcoin cüzdanınızda ise Bitcoin saklayabilirsiniz yada başka birilerine transfer yapabilirsiniz, ancak Bitcoin alım satımı yapamazsınız. Bunun için Bitcoinlerinizi, cüzdanınızdan Bitcoin hesabınıza aktarmanız gerekir.

Bitcoin nedir, Bitcoin nasıl alınır, nasıl transfer edilir konuları ile ilgili olarak aşağıdaki başlıkları incelemenizi öneririz.

Bitcoin Nedir

Bitcoin Nasıl Alınır? Nasıl transfer edilir?

Esasında Bitcoin saklamak için kullanılan bir çok yöntem vardır. Kısaca değinecek olursak;

İçindekiler

Kağıt Bitcoin Cüzdanı:

Üzerinde Bitcoin hesabınızın numarasının ve barkodunun bulunduğu bir kağıttır. Sanal ortamda saklanmadığı için herangi bir hacklenme durumu söz konusu olmaz. Ancak güvenli bir şekilde saklanması ve başkasının eline geçmemesi gerekir.

Üzerinde Bitcoinlerin bulunduğu hesabın kullanıcı kimlik numarası bulunduğu için başka birisinin eline geçmesi Bitcoinlerinizi kaybedebilme ihtimaline neden olur.

Donanım Cüzdanlar:

Flashdisk benzeri küçük aletlerdir. Özel şifrelerle korunmuştur. Kullanılmak istendiğinde internete bağlanılarak içerisindeki kullanıcı kimlik numarasına erişilir ve Bitcoin işlemleri gerçekleştirilir. İnternetten uzak bir depolama imkanı sunduğu için güvenlidir ancak taşıması, saklanması ve başka kişilerin eline geçmesinin engellenmesi zordur.

Masaüstü Bitcoin Cüzdanı:

Bilgisayarın masaüstüne kurulan bir yazılımdır. Eğer bilgisayar internete bağlı değilse içerisindeki şifrelerin çalınma ihtimali olmaz. Ancak bilgisayarın bozulması, çökmesi durumunda Bitcoinlerinizi kaybedebilirsiniz.

Web Cüzdanlar:

Web cüzdanlar iki türlüdür. Birincisi, Bitcoin alımı yaptığınız Paribu, Koinim, Btcturk gibi sitelerin sizin adınıza yapmış olduğu saklama. (Biraz önce aktardığımız gibi, bu tür Bitcoin saklama işleminde doğrudan transfer yapılamıyordu)

Diğeri ise başka internet sitelerinin size sunmuş olduğu sanal para cüzdanlarıdır. 

Bu alanda hizmet veren bir çok firma mevcuttur. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Blockchain.info
 • Coinbase.com 
 • Circle.com
 • Greenaddress.it
 • Coin.space

Bu sitelerden en bilindik ve güvenilir olanlardan bir tanesi Blockchain.info sitesidir. 

Blockchain.info sitesine giriş yaptıktan sonra “ücretsiz cüzdan oluştur” sekmesi tıklanır. Açılan pencereden e-mail adresi ve şifre girerek 1 dakika içerisinde cüzdan oluşturabilirsiniz. 17 milyondan fazla kişinin kullandığı sistem en güvenilir Bitcoin sakama sitelerinden birisidir.

Kolay kullanımı olan arayüzü sayesinde Bitcoin aktarma ve başka Bitcoin cüzdanlarına ve Bitcoin hesaplarına aktarım işlemi hızlıca yapılabilmektedir.

Bitcoin cüzdanı nedir? Nasıl kullanılır konularında temel bilgileri vermeye çalıştık. Yatırım yapmadan önce derinlemesine bilgi edinip o şekilde Bitcoin cüzdan hesabı hizmeti sunan firmalardan birisini seçebilirsiniz.

Bitcoin dışında, borsa, yatırım fonu, tahvil gibi konularda yatırım yapmak isteyenler aşağıdaki başlıklara da göz atabilirler;

Borsa nedir? Borsadan Nasıl para kazanılır?

Borsadan para kazanmak için hangi stratejileri izlemeliyiz?

Tahvil bono nedir? Nasıl yatırım yapılır?

2 Yorum

 1. Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim. benim bir sorum olacaktı; yeni açtıgım paribu hesabima (poleniex) cuzdanimdan direk olarak paribu hesabına btc yolladım tl ye cevirmek için ama üç gündür hesabima gelmedi acaba direk gondererek hatamı yaptım ne yapmam lazımdı ve yaptıgım işlemi düzeltme şansım varmı? Cevap verirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim

  1. Merhabalar.
   Normal şartlarda bir sıkıntı olmaması lazım. Benim son gönderilerim en geç 1 saat içerisinde gitmiş oluyor. Tx numarası ile Blockchain’den kontrol ettiniz mi?
   Kaç onay almış gözüküyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu