GüncelMısırYurtdışında Çalışmak

Mısır’da Çalışmak, Mısır’da Yaşam, İş Fırsatları, Maaşlar

Mısır’da Çalışmak, Mısır’da Yaşam, İş Fırsatları, Maaşlar

Kuzey Afrika’nın gelişmiş ülkelerinden olan Mısır, 7 bin yıllık tarihi birikimiyle birlikte çeşitli iş olanaklarını da bulundurmaktadır. Liman Ticareti açısından en iyi ülkelerden olmasının yanı sıra Türkiye ile ilişkilerde son yıllarda düzelme eğilimindedir. Mısır’da çalışmak isteyen kişiler için çeşitli fırsatlar bulunurken aynı zamanda Türk iş adamları tarafından açılan fabrikaların sayısı da her geçen gün artmaktadır.

2016-2017 yılı verilerine göre Türkiye’nin Mısır’a gerçekleştirdiği ihracat 2.7 Milyar ABD Doları olurken petrol yağları, plastik, demir, çelik ve motorlu taşıtlar ihraç edilmektedir. İki ülke arasındaki toplam ticaret hacmi ise 4.1 Milyar Dolar seviyelerindedir.

İçindekiler

Mısır’da Genel Yaşam Şartları

Nil Nehri boyunca uzanan bir ülke olan Mısır’ın batısında Libya, güneyinde ise Sudan bulunmaktadır. İsrail ve Filistin ile de sınır komşusu olan Mısır’ın hem Akdeniz’e hem de Kızıldeniz’e kıyısı vardır.

Kuzey Afrika’nın en kalabalık ülkesi olurken 90 milyon nüfusu ve gelişmiş ekonomisiyle iş olanakları bakımından da cazip durumdadır.

Mısır’da çalışmak isteyenler için eğitim durumuna göre farklı iş fırsatları bulunmaktadır. Gerek üniversite mezunu, gerekse ilkokul-ortaokul mezunu kişiler rahatlıkla iş bulabilmektedir.

Mısır’da Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Nüfusun önemli bir kısmı Müslüman olan Mısır’da modern bir yaşamla birlikte çok farklı kültürel değerler ve kurallar bulunmaktadır. Özellikle kıyafet tercihlerinde Türkiye’ye göre daha kapalı ürünlerin tercih edilmesi gerekebilmektedir.

Öncelikli olarak bayanların tek başlarına gezmeleri birçok yönden sakıncalı bulunmaktadır. Çok aşırı dikkat çekici kıyafetlerin giyilmesi halinde olumsuz olaylarla karşılaşılmaktadır.

Bununla birlikte Kahire’de hem yaya trafiği hem de araç trafiği tam olarak bir keşmekeşlik sunmaktadır. Çok dikkatli bir şekilde araç kullanımı gereklidir. Ayrıca polislerin davranışları da birçok zamanda sorunlu olabilmektedir.

Kahire ve diğer Mısır şehirlerinde en önemli geçim kaynakların başında turizm gelmektedir. Turistlerin elde edilecek kazançlar ekstra olarak ifade edilmektedir. Bundan dolayı alışveriş yapılırken mutlaka pazarlık edilmeli, alınacak ürünün fiyatı belirlenmelidir. Aksi halde çok yüksek tutarlarda ödeme yapılması istenebilmektedir.

Özellikle ulaşımda taksi çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Taksi kullanımlarında Uber tercih edilmesi cazip durumdadır. 8-10 dolar istenen yerlere Uber ile güvenli bir şekilde 3 Dolara gidebilirsiniz. Ayrıca taksilerle istenen yere gidildikten sonra ekstra ücret talebi de olabilmektedir.

Yemek kültürleri Türkiye ile benzerlik taşımaktadır. Daha çok et yemekleri ağırlıklı beslenme yaygındır. Hijyen şartlarında yeterlilik yoktur. Kasapların etleri dışarıda satılırken pazarlardan alınan yiyeceklerin hastalığa sebep olabilmesi de yüksek ihtimallidir.

Mısır Ekonomisi

2011 yılında yaşanan siyasi krizi atlatan Mısır, 2018 yılında önemli bir gelişme dönemine girmiştir. Süveyş Kanalı ülke için hayati önemde olurken turizm de hızla gelişmekte ve yatırımcılarına kazandırmaktadır.

Ayrıca tarım ve hayvancılıkla birlikte sanayileşen ülkede fabrikalarda çalışma koşulları da giderek iyileşmektedir.

Deniz ticareti de yüksek olan Mısır’da kültürel etkilere bağlı olarak ekonomik gelişmeler sürdürülmektedir.

Mısır Çalışma ve Oturma İzinleri

Türk üniversitelerinden mezun olan hemen hemen herkes için Mısır’da çalışmak mümkün olmaktadır.

Vasıfsız iş gücü ihtiyacının olduğu sektörlerde eğitim olmasına gerek olmadan da kişilerin iş bulabilmeleri söz konusudur.

Bununla birlikte Mısır’da akraba ya da aile bireyleri olmasına rağmen vize şartı mevcuttur. Bundan dolayı iş özelinde de kişinin şahsen çalışma izni için başvuru yapması gerekmektedir. En az 1 yıllık iş sözleşmesine sahip olunması durumunda uzun süreli çalışma izni alınabilmektedir. 1 yıldan daha az bir süreyi kapsayan iş sözleşmeleriyle ise geçici çalışma izni elde edilebilmektedir.

Ayrıca sezonluk olarak da Mısır’da çalışmak imkan dahilinde olup bu işlemlerde de çalışma izni alınması gerekli görülmektedir.

Çalışma izni ve vize işlemleri Mısır Konsolosluğu bünyesinde olurken 10 ile 21 iş günü arasında sonuçlandırılmaktadır.

Kısa süreli çalışma izni şartlarıyla alınan vize evrak listesinde Vize talep dilekçesi, pasaport, kimlik fotokopisi, 2 adet biyometrik fotoğraf, Mısır’da bulunan ve çalışılacak olan şirketten alınmış kaşeli ve imzalı davetiye bulunmaktadır.

Vize talep dilekçesinde ise şirketin antetli kağıdına konsolosluğa hitap edilen bir şekilde yazılmış kişinin Mısır seyahatinin amacına dair bilgi ve tarihle birlikte kaşe, ıslak imza gereklidir.

Belgelerin tamamlanmasının ardından sorun olmadan giriş yapılırken Mısır’da çalışmak için uzun süreli çalışma vizesi için İşgücü ve Göç Bakanlığı’na müracaat yapılmalıdır. Kahire şehrindeki Tahrir Meydanı’nda yer alan bakanlık binasına bizzat başvuru alınmaktadır.

İşlemler için pasaport, 7 adet vesikalık fotoğraf, iş sözleşmesi nüshaları, vergi kimlik kartı, kayıt ücret, HIV/AIDS test sonucu ve Mısır Devlet Güvenlik Hizmeti’nden alınacak güvenlik yazısı talep edilmektedir.

Bununla birlikte oturum izni içinde başvuru yapılmaktadır.

Yabancılar Şubesi üzerinden oturum başvurusu yapılırken Mısır’a giriş sonrasında 7 gün içinde adres kaydının yapılabilmesi de gereklidir. 30 gün içinde oturum başvurusunun yapılmaması durumunda 90 günlük sürenin tamamlanmasıyla ülkeden çıkılması gerekmektedir.

Mısır’da Çalışmak İsteyenler için İş Olanakları

Fabrikalarda veya iş yerlerinde çok rahatlıkla çalışılabilmektedir. Aylık asgari ücret 1200 Mısır Pound’u dur. Yaklaşık olarak 75 USD civarına denk gelmektedir. Ortalama işçi ücretleri ise 100-150 usd civarındadır.

Bununla birlikte üniversite mezunları için çok daha yüksek maaşlı iş olanakları vardır. Genellikle mühendis, doktor ve öğretmen ihtiyaçları bulunurken fabrikalarda usta veya işçi olarak da Türkler çalışmaktadır. Bunun dışında çeşitli restoran, kasap gibi işletmelerde de iş imkanları görülebilmektedir.

Bununla birlikte üniversite mezunu yerel halk, 200-300 Dolar ortalama gelire sahip olurken çok daha üst rütbeli kişiler için 500-1000 Dolar üstünde kazanç ihtimali bulunmaktadır.

Mısır’da çalışan Türk vatandaşları ise minimum 1.000 dolar maaş almaktadır.

Vasıfsız işçi – 1000-1500 usd

Ara kademe usta – usta başı –  takım lideri – 1500 – 2500 usd

Üniversite Mezunu Mimar, Mühendis, Yönetici – Tecrübesine göre değişmekle birlikte en az 3000 dolar ve üzeri maaşlar almaktadırlar. 

Mısır’da çalışmak için gerekli evrakların sağlanması sonrasında tüm müracaatların kısa süre içinde yapılabilmektedir.

Bireysel görüşmelerle düzenlenen iş sözleşmeleri yasal düzenlemeler çerçevesinde hazırlanmaktadır. Ayrıca gündelik olarak işlerde dahi sözleşme söz konusu olmaktadır.

İşe alım prosedürleri bazı durumlarda çok katı olabilmektedir. Bunun aksine işten çıkarılma durumu ise kısa süre içinde gerçekleştirilebilir.

Çalışma süresi günlük 8 saattir. Haftada 6 gün olmak üzere toplamda 48 saatlik bir mesai yapılmaktadır.

Mısır’da çalışmak isteyenler için emeklilik yaşı 60 olurken haftada en az 24 saat kesintisiz dinlenme zorunluğu da vardır. Ayrıca günde 8 saat çalışma sırasında en az 1 saat olmak kaydıyla mola hakkı mevcuttur.

Asgari ücretle bir kişinin hayatını idame ettirmesinde çok büyük zorluklar olmamaktadır. Mısır para biriminin çok düşük olmasından dolayı rahatlıkla ev kiralanabilir, çeşitli eşyalar alınabilmektedir.

Mısır’da Genel Yaşam Masrafları

Dolar kuruna göre zayıf bir para birimine sahip olması Mısır’da çalışmak için avantajlar sunmaktadır.

60 kilometrelik bir mesafe için Uber taksiciye ödenen tutar 7.5 Dolar olmaktadır.

EGP olarak ifade edilen Mısır Poundu dolar karşısında 1/17 civarındadır. 

Orta kalite şehir merkezine yakın küçük 1+1 ev için istenen kira bedeli ortalama 300-400 dolar civarındadır.

Bekar 1 kişi için gıda harcaması aylık 200 dolar civarlarındadır (çok fazla dışarıda yemek yemediği ve eğlence hayatının olmadığı varsayılmıştır.)

Elektrik-Su-Doğal Gaz- İnternet-Cep Telefonu harcamaları aylık 100 dolar civarıdır.

Giyim ve eğlenceyi de dahil edersek bekar bir kişi Mısır’da çalıştığı taktirde mütevazi bir hayat ile aylık ortalama 800-1000 dolar harcar.

Mısır’da çalışmak yada iş kurmak ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

Mısır dışındaki ülkelerde de iş yapmak yada çalışmak isterseniz aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz;

Umman’da Çalışmak, iş Kurmak, Yaşam, Umman’da Maaşlar

Ukrayna’da Çalışmak, Yaşam, Iş Kurmak, Ukrayna’da Maaşlar

Kırgızistan’da Çalışmak, Yaşam – Iş Kurmak

Azerbaycan Iş Imkanları. Çok Kazanmak İsteyenlere

Gürcistan Iş Fırsatları. Gürcistan’da Çalışmak

Türkmenistan’da Çalışma Koşulları. Türkler Için Türkmenistan’da Iş Fırsatları

Kazakistan’da Yaşam Nasıldır? Kazakistan’da Iş Imkanları Nelerdir?

Cezayir’de Çalışmak Için 8 Neden

Suudi Arabistan Iş Imkanları Nelerdir?

11 Yorum

 1. Merhaba, Ben moda tasarım öğretmeniyim atama yok Türkiye’de,
  Misirda ogretmenlik diplomamin geçerli olması icin ne yapmaliyim.
  Ya da ne gibi bi iş onerebilirsiniz.
  Tesekkur ederim

  1. Merhabalar,

   Mısır’da kendi alanınızda öğretmenlik yapma ihtimaliniz düşük. Bu alanda bir eğitim kurumu pek fazla yok. olanlarda da ücretler çok düşük.
   Ancak çok fazla sayıda tekstil işletmesi olduğu için bu firmalarda tasarımcılık yapabilirsiniz. Oldukça da iyi para kazanabilirsiniz.
   Bu alanda kariyer yapmak isterseniz ilgili firmalara ulaşarak iş başvurusunda bulunabilirsiniz.
   Eğer herhangi bir firmanın bilgisine ulaşamazsanız tekrar bize yazın, elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.
   iyi günler dileriz.

 2. Merhaba ben tekstil fabrikasında kot üretimde profesyonel makinacıyım ve deneyimimi terzi ailemden almaktayım mısırda çalışma inkanım olabilirmi

  1. Merhabalar
   Mısır’da çok sayıda denim üreticisi mevcuttur. Bu firmaların birisinde rahatlıkla iş bulabilirsiniz
   Ayrıca Mısır’da üretim tesisi olan birçok Türk tekstil firması mevcut. Özellikle denim üretim tesisi olan Cross, Colins, Mavi Jeans, Taypa, Çalık gibi firmalara iş başvurusu yaparak Mısır’da çalışmak istediğinizi belirtirseniz mutlka birisinden olumlu yanıt alırsınız.

   İyi günler dileriz.

 3. Arap Dili ve Edebiyatı öğrencisiyim mezun olduktan sonra mısırda ne gibi iş imkanım olabilir ? Arapça bilmem ve türkçe nin ana dilim olması universitelerde işe yarar mı ?

  1. Merhabalar
   Arapça biliyor olmanız büyük avantaj. Mısır’da bir çok Türk firması mevcut. Özellikle tekstil sektöründe Mısır’da çok fazla iş imkanı var. Bu firmalarda çalışabilirsiniz. Tercümanlık yapabilirsiniz. Üniversitelerde eğitmen olarak çalışabilirsiniz. Lojistik sektöründe çeşitli pozisyonlarda iş yapabilirsiniz. Tarım sektöründe çalışabilirsiniz. Memurluk sonabına girerek Mısır Türk konsolosluğunda çalışabilirsiniz.

   İyi günler dileriz

   1. Teşekkür ederim peki bu saydığınız imkanlarla ilgili nereden bilgi alabilirim ? iletişim kurabileceğim bir kurum veya kişiler var mı ? teşekkür ederim

 4. Merhabalar
  Ben mısır da yaz stajı yapmak istiyorum . Robotik veya otomasyon sistemleri alanında ne kadar geliştirebilirim kendimi ve yabancı dil olarak ingilizcem var.

 5. merhaba sağlıkçıyım nöroloji teknikeriyim mısırda mesleğimi yapmak istiyorum hastanelerde yani medikal alanda türk sağlıkçıları çalıştırıyorlar mı ve ortalama bi maaş bilgisi verebilir misiniz

 6. Ben Vedat mısır da fırın ekmek ustası olarak iş bulabilmek mümkün mü lahmacun pide salonu varmı iş bulabilmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu