İş Fikirleri

Öğrenciye Yönelik İş Fikirleri-Sermayesiz İşler

Öğrenciye Yönelik İş Fikirleri, Üniversite Öğrencileri için yapılabilecek işler, sermayesiz iş fikirleri 

Girişimciliğin belli bir yaşı yoktur. Hatta günümüzün en çok kazanan iş adamları mutlak güçlerinden birini çok küçük yaşlarda, öğrencilik dönemlerinden edindiği tecrübelerden alır. Biz de böyle insanların izinden giden, öğrencilik döneminde kendini geliştirmek, para kazanmak isteyen, öğrenciye yönelik iş fikirleri araştıran ziyaretçilerimiz için araştırma yaptık.

Yaşamın sürdürülebilir olmasında en önemli kaynağın para olması elde edebilirliği ön plana çıkarmaktadır. Özellikle de belirli bir işle uğraşıp ek gelir elde etmek isteyenlerin araştırmaları daha da farklı olmaktadır. Eğitimi ile ilgilenen öğrencinin ek gelir elde edebilir olması eğitimi daha iyi sürdürmesinde parasal açıdan faydası olacaktır.

Peki, öğrenciye yönelik iş fikirleri konusunda sizleri neler bekliyor? Önceliğiniz eğitiminize zarar vermeyecek düzeyde işlerle ilgilenmek olmalıdır. Bu alanda zamanlama çok büyük öneme sahip olup eğitiminizi aksatmayacak düzeyde olması elzemdir.

İçindekiler

Öğrenci İyi Paralar Kazanabilir mi?

Elbetteki kazanabilir. Öncelikle gençliğinin getirdiği enerji ile çok kişinin yetişemeyeceği işlere yetişebilir ve açık algı yapısına sahip oldukları için öğrendiklerini kalıcı hafızasına çok daha kısa sürede atabilir. Bu da kısa vadede olmasa da orta ve uzun vadede güzel kazanç kapılarını aralamasını sağlar.

Tabi bununla birlikte dikkat etmesi gereken bir takım hususlar vardır.

⇒Doğru planlama ile sonucu mükemmel kılmak ilerleyen zamanlarda da devam edilebilir olmasını sağlayabilir. Hem kısa süreli hem de uzun süreli iş fikirlerine yönelmeniz çok daha doğru karar olacaktır. Esasları bilerek hareket etmenin sonucunu ve faydasını sizde görebilirsiniz. İstediğiniz etkiyi elde edebilmeniz ise tamamen sizin iş seçimlerinize bağlı olacaktır.

Ticaret konusunda atılımların büyük çaplı olamaması fikirler bazında sizi kısıtlasa da öğrencinin yapabileceği ticaret alanları oldukça iyi durumdadır. Analizlere göre hareket etmeniz ve alıcı odaklı çalışmanız başarıya ulaşmada en önemli anahtar olacaktır. Size doğru etkiyi oluşturan yapıların tespitinde araştırmacı olmak gerekir. Bölgesel faktörleri de hesaba katmanız kazancı beraberinde getirecektir.

Öğrenciye Yönelik İş Fikirleri
Öğrenciye Yönelik İş Fikirleri

Üniversite Öğrencileri İçin İş Fikirleri

Üniversite öğrencilerine iş bulmak çok zor değildir. Ancak bunun için bazı hususları göz önünde bulundurması gerekir.

Genellikle üniversite öğrencileri yaşadıkları şehrin dışına çıkıp eğitim görmektedir. Buda yeni yaşam alanında nelerin yapılacağını ortaya koymaktadır. Öğrenciye yönelik iş fikirleri bu noktada ön plana çıkarken küçük adımlarla başlangıç yapabilirsiniz. Size başarının anahtarını sunacak yapının analizini yapmakta tamamen bölgesel faktörleri ön plana koyması ile mümkündür.

 • Üniversite öğrencisinin ana hedefi öncelikle eğitiminin aksamaması olmalıdır. Daha sonra eğitimi ile doğru orantılı bir işte ikame olması onun hem eğitim hem tecrübe anlamında başarısını artıracaktır.

Farklı alanlar ve ticaret faktörleri ön plana çıksa da iş fikirlerinin ön planda çıkması mümkündür. Üniversite öğrencileri için iş fikirleri listesine göz atabilirsiniz. Sizler için hazırlamış olduğumuz liste fikir verme noktasında size yeni bir pencere açacaktır.

Üniversite Öğrencileri Hangi İşleri Yapabilir?

Ufak çaplı kendi işinizi mi yapmak istiyorsunuz? Bir yere girip çalışmak mı istiyorsunuz? Kariyer hedefleriniz neler öncelikle bunları değerlendirmelisiniz.

Eşya Alım Satımı

 • Alım – satım konusunda oldukça aktif rol oynayabileceğiniz uygulamalar size doğru etki sunabilir. İkinci el eşya satışını gerçekleştirmek için kendi eşyalarınızı satabileceğiniz gibi çevrenizdekilerin eşyalarını da belirli bir komisyon karşılığında satış yapıp kazanç elde edebilirsiniz.

Makale – Blog Yazarlığı/Editörlük / Youtube

 • Blog Sahipliği : Hem zaman açısından hem de takip açısından kolaylık sunan web sitesi sahibi olmak iyi bir kazanç yolu size sunabilecektir. Bir web sitesi açarak kendinize ait içerikleri yayınlayabilir ve zamanla sitenizin ziyaretçisini artırarak sitenizde yayınlayacağız reklamlar üzerinden kazanç sağlayabilirsiniz.
 • Makale Yazarlığı : Eğer bir web siteniz yoksa, bu işlerle alakalı en ufak bir bilgiye sahip değilseniz, sadece makale yazarabilirim ve satabilirim diyorsanız, bunun satımını yapabileceğiz bir çok web sitesi mevcut. Burada yazılarınızı satışa çıkartarak kazanç elde edebilirsiniz. Bu işin en büyük artısı yazmanın getirmiş olduğu muhteşem bilgi birikimidir. Bilhassa kendi alanınızla alakalı içerikler üreterek bilgi birikiminize çok yüksek katkıda bulunabilirsiniz. Aynı zamanda sermaye istemediği ve belli bir patrona bağlı olmadığınız için mesai saatinizi de kendinize göre rahatlıkla ayarlayabilirsiniz.
 • Editörlük : Öğrenim görmenizden dolayı birçok açıdan kaleminizin gücünü kullanabilirsiniz. Birçok farklı site ve mecrada makale satışı yapabilirsiniz. İstenilen düzeyleri elde edebileceğiniz bu yapı ile birlikte ciddi rakamlara ulaşabilirsiniz.
 • Youtube : Popülerliği ile her zaman zirvede yer alan Youtube, harika videolarla yüksek meblağları dahi elde etmenizi sağlayabilir. Bunun için video editlemeyi, montaj ve seslendirmeyi bilmeniz oldukça faydalı olacaktır.

Photoshop / Logo İşleri

 • Sıkı bir photoshop biliyorsanız franschaise olarak bu işi yapabileceğiniz forum ve websitelerine üye olabilir ve bu işi yaptıran kişilerle etkileşime girebilirsiniz. Benim photoshop bilgim yok diyorsanız, bunun çok zor olmadığını belirtebilirim. Bir çok yerde bunun eğitimi verilebilmektedir. Kursa gidemeyecekler ise internet ortamından bir çok eğitim videoları da izleyerek bu işe öğrenip iş yapabilir. İnternet üzerinde eğitim alabileceğiniz siteler den biri olarak udemy.com ‘u tavsiye ederim.

Part-Time İş

 • Aslında klasik öğrenci işidir. Part time işlere girebilir ve bu işlerde size ek gelir elde edebilecek düzeni kurabilirsiniz. Ancak eğer okuduğunuz bölüm veya ilgi alanınız  ile alakalı bir iş değilse sizin sadece gününüzü kurtarır. Gelecek adına küçük tecrübeler haricinde büyük bir yatırım yapamazsınız.

El İşçiliği

 • El emekleri her zaman fazlası ile değer görmüştür. Evinizde ya da kaldığınız yerde arkadaşlarınızla birlikte süs eşyaları yapıp satışa çıkartabilirsiniz. Özellikle el sanatları / tasarım / dekorasyon ile alakalı güzel deneyimler elde edebilirsiniz.

Özel Ders

 • Okuduğunuz bölüm sizi geliştireceği için özel dersler vererek kazanç elde etmeniz mümkün. Hem ortaokul hem de lise öğrencilerine özel dersler vererek muhteşem kazançlara sahip olabilirsiniz.

Fotoğrafçılık

 • Eğer iyi bir makineniz varsa bunu öğrencilik döneminde rahatlıkla kazanca dönüştürebilirsiniz. Günümüzde özel gün fotoğrafçılığı oldukça meşhur. Ancak çoğu kişinin bütçesini aşmakta. Bunun için bir miktar reklamınızı yaparak müşteri edinebilir ve fotoğrafçılık hizmeti verebilirsiniz.
 • Aynı zamanda çekmiş olduğunuz fotoğrafları çeşitli stock sitelerde de satışını yapmanız mümkün. Örneğin pexels.com tavsiye edebileceğim siteler arasındadır.

Öğrenciler İçin Sermayesiz İş Fikirleri

Öğrencilerin belirli bir miktar ile geçinmek zorunda olmaları iş fikirleri konusunda sermayesiz olmasına önem vermektedir. Bu alanda çok sayıda sermayesiz iş fikirleri bulunurken çok hızlı büyümekte bu sayede mümkün kılınmaktadır. Herhangi bir şekilde ortaya sermaye koymadan yapacağınız işlerde 300 – 400 TL kazancı hesabınızda görebilirsiniz.

Hiçbir şekilde para harcamadan yapacağınız makale yazarlığı, fotoğrafçılık, ürün satışı, video yüklemek ve özel ders vermek gibi masrafsız işler öğrenciler için biçilmiş kaftan niteliğindedir. Bu noktada önemli olan husus hangi alanda daha başarılı olabileceğinizdir. Adımlarınızı atmadan önce size en yakın seçenek kazanca giden en önemli kaynaktır. Eğitiminizi daha konforlu ve yaşam kalitesi yüksek şekilde tamamlamanız harika iş fikirleri ile mümkündür.

Sermayesiz iş fikirleri hakkında daha önce bir makale oluşturmuştuk. Bunu da bağlantıya tıklayarak bilgi sahibi olabilmeniz mümkündür.

Ayrıca ek iş yapmak isteyen, ufak yatırımlarla iş kurmak isteyenler içinde daha öncesinde kaleme aldığımız yazıları da inceleyebilirsiniz.

Az Sermaye İle Yapılacak İşler

Evde Para Kazandıran İşler +20 Kazançlı Fikirler

Ufak Parayla Nasıl Yatırım Yapılır?

Öğrenciye yönelik iş fikirleri hakkında daha fazla bilgi için yorum bölümüne sorularınızı sorabilir, öğrencilik döneminde kazançlarınızdan ve çalışmalarınızdan elde ettiğiniz bilgileri de yorum bölümünden bizimle paylaşarak makalemize katkıda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu