İş Fikirleri

Serada Domates Yetiştiriciliği Maliyeti ve Kazanç

Serada domates yetiştiriciliği, kar marjı ve maliyeti

Mutfakların vazgeçilmezi olan domates her türlü yemekte kullanılabilir olduğu gibi çeşit çeşit salatalarda da gözde olmuştur. Domatessiz bir menemen düşünülemeyeceği gibi çeşitli yemeklerde önemli ürünlerin başında gelmektedir.

Yetiştirme açısından kolaylık sunuyor gibi görünse de tekniğini bilmek üretim oranında artışı da beraberinde getirecektir. Hemen hemen her toprak yapısında yetişse de kış dönemlerde serada domates yetiştiriciliği popülerliğini artırıyor.

Yaz dönemi sebzesi olmasından dolayı kışın daha değerli hale gelmesinde bu etken oldukça önemlidir. Aynı zamanda konservesi ile de uzun süre muhafaza seçeneği olduğu unutulmamalıdır. Yazın domates konservesi yapıp karlı soğuk kış günlerinde tüketme imkanı sunmaktadır.

Domates yetiştiriciliği bu noktada ön plana çıkıyor. Taze tüketilmesinin çok daha lezzetli ve eşsiz güzellik sunması da değerini ortaya koyuyor. Doğru uygulama ile popülerliği artan organik domates dilediğiniz düzeyde üretebilirsiniz. Kaliteli ve mis gibi kokusu ile tüketiciye mutlu edecek düzeyi yakalamış oluyor.

Açık alanda yetiştirme konusunda rahat hareket etmeniz mümkünken kapalı alanda yetiştirme tekniği doğru uygulamak çok önemlidir.

Elde edeceğiniz sonucun olumlu olabilmesi adına serada domates yetiştiriciliği ile ilgili püf noktaları da bilmek gerekir. Güneş yapısı, sera sıcaklığı, suyu ve toprak yapısı gibi birçok etkeni hesaba katmak gerekecektir. Üretim konusunda dünya standartlarının çok üzerinde olan Türkiye tüketim konusunda da zirveyi zorlamaktadır.

Bu denli bir üretim ve tüketim etkileşimi olduğu düşünülürse ürettiğiniz domatesi satmama riski neredeyse yok gibi. Doğru pazar bulduğunuzda ürününüz sağlam ve kaliteli ise çok iyi kazançlara ulaşmanız da mümkün olacaktır.

Serada Domates Yetiştiriciliği

Serada Domates Yetiştiriciliği Maliyeti

Pazar ağının oldukça geniş olduğu domatesin elbette üretim konusunda maliyetleri söz konusudur. Maliyetler konusunda en önemli etken üretim yapılacak yerin kime ait olduğudur. Genel maliyeti etkileyen kira faktörü önemlidir.

Kirayı hesaba katmadan sizler için yapacağımız değerlendirme genel itibari ile ortalama olarak ortaya çıkacaktır. Sera kurulumunda en önemli faktör kullanılacak sera örtüsüdür.

 • Sera örtüsü 1 dekar üzerine kurulacaksa kalitesine göre kurulum dahil 10 – 12 bin arasındadır.

Serada domates yetiştiriciliği maliyeti hesaplamasında dış etkenleri mutlaka hesaba katmalısınız. Herhangi bir afet ve iklim koşullarına bağlı zararların da ek maliyet oluşacağını unutmayın.

 • Sera kurulum sonrasında ısıtma için kullanacağınız 4 tonluk katı yakıtta 2.000 – 2.500 TL arasındadır.
 • Dönemsel olarak harcanan elektrik tutarı da 1.250 TL civarıdır.
 • Domates fidesi, hayvan gübresi, domatesin kasalama maliyeti ve taşınma maliyeti ile birlikte toplam 20.000 TL harcama yapmanız gerekecektir.

Üretim konusunda etkili çözümler oluşturursanız harcamış olduğunuz tutarın fazlasını kazanabilirsiniz.

Serada Domates Yetiştiriciliği Maliyeti

Serada Domates Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Mevsimsel faktörleri göz önünde bulundurmadan sera işine girmek ciddi risk teşkil edecektir.

 • Bu yüzden serada domates yetiştiriciliği ile ilgili mutlaka doğru yer seçmelisiniz. Seçimlerinizi iklim koşullarına göre yaptığınızda maliyetlerde de düşüş görülmektedir.

Sektörde birçok farklı teknik kullanımı sonucun etkilenmesine doğrudan etki etmektedir. Girişimcilerin bu alanda merak ettiği konu ise serada domates yetiştiriciliği nasıl yapılır? Konusu gelmektedir.

 • Uygulamaların doğru şekilde yapılmasını etkileyen faktörleri düşünerek öncelikle sera malzemelerini temin etmek ve fide, gübre, ilaç, işçilik faktörlerini göz önünde bulundurmak gerekecektir.
 • Üretim aşamalarında teknikleri çok iyi bilmek ve gerekirse ilk etapta destek almak çok önemlidir. Ayrıca üretim işine geçmeden önce pazar konusunda da araştırma yapmak elzemdir.
 • Domatesin nasıl yetiştirilmesi gerektiği konusunda eğitim alınması daha iyi etki oluşturacaktır. Aktif olabilme ve bilimsel olarak sonuç verebilme adına eğitim büyük öneme sahiptir.
 • Eğitim dışında serada domates yetiştiriciliği alanında birlikleri de araştırabilirsiniz. Size en iyi etkiyi sunacak yapıyı görebileceğiniz yapılarda adımlar görebilirsiniz.
 • Üretim aşamalarına geçmeden önce sera içerisinde ne tür toprak kullanılacağına ayrıca dikkat etmelisiniz.

Her türlü toprakta domates yetiştirmek mümkün olsa da en iyi verimi alabileceğiniz toprak türü ön plana çıkmaktadır. Size etkiyi sunacak yapıyı da analizlerle ve araştırmalarla oluşturabilirsiniz. Her zaman en iyiyi hedef alarak hareket etmek uzun süreli karlılık anlamına da gelecektir.

 • Fide türlerine de ayrıca dikkat etmeniz gerekir. Bazı fideler yüksek verim sunarken bazıları ise düşük verimle sizi sıkıntıya düşürebilir.
 •  Ayrıca fideler arası farklılıklarda ürün bazlı kaliteyi de hesaba katmanız gerekir. Çok üreteyim derken kaliteyi düşürmek alıcı tarafından hoş karşılanmayacağı için de çok ciddi zararlarla karşılaşabilirsiniz.
 • Doğru malzeme kullanımı ve doğru planlama ile sizde istediğiniz düzeyin üzerinde kazancı görebilirsiniz. Mutlaka tekniklere uygun hareket etmeli ve uygulama da sorunlu hallerden uzak durmalısınız.

Kazanç

Serada domates yetiştiriciliğinde verim çok önemlidir.

Verilen emekler ve harcanan paraların karşılığını almak bu işin en önemli noktasıdır. Serada domates yetiştiriciliği kazanç noktasında da muhteşem rakamları sunmaktadır.

 • Genel değerlendirme açısından bakıldığında 20.000 TL harcama ile 1 yıllık maliyet ortaya çıkmaktadır. Bu maliyete karşılık elde edeceğiniz tutar ilk yıl sermayenin üzerinde olacaktır.
 • İkinci ve üçüncü yılda harcamalar daha az olacağı için kar oranı da daha fazla olacaktır. Bu dengeyi sağlayabilme adına mutlaka doğru yönde ilerleme kat etmeye özen gösterin.

Size doğru etkiyi oluşturacak yapıları geniş çaplı araştırmaya yönelik yapın.

Pazarının güçlü olması sizin her ürünü satacağınız anlamına gelmemektedir. İllaki alıcı bulursunuz fakat değerinin altında vermek zorunda kalabilirsiniz. Bu durum domatesin kalitesi ile doğru orantılı şekildedir. Alıcı ile üretim öncesi görüşme yapmak size kolaylık sunacaktır.

Üretimler ve değerlendirmeler neticesinde serada domates yetiştiriciliği ile ilgili nihai karar size ait olacaktır. Kazanç değerlendirmesinde de 20.000 TL’ye kurulu sera üzerinden gidecek olursak üretim miktarı bakımından 30.000 TL’lik ürün ortaya çıkartabilirsiniz.

Fakat unutulmaması gereken en önemli ayrıntı ise domates fidesinin türü ve serada kullanılan toprak yapısıdır.

Serada Domates Yetiştiriciği dışında makalemizde pek çok iş kollarına da değindik. Bu konuları da inceleyerek daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çilek yetiştiriciliği,

Mantar yetiştiriciliği,

İpek Böceği Yetiştiriciliği

Lavanta Yetiştiriciliği

Fındık Yetiştiriciliği

Ceviz Yetiştiriciliği

Susam Yetiştiriciliği

Zeytin Yetiştiriciliği

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu