Güncelİş Fikirleri

Seyahat Acentesi Açmak. Maliyeti ve Kar Marjı

Seyahat Acentesi Açmak. Maliyeti ve Kar Marjı

Globalleşen dünyamızda her geçen gün yeni iş fikirleri karşımıza çıkmakta ve bu da genelde daha küçük sermayeli girişimciler için kar oranı yüksek bir alan olarak tercih edilmektedir. Bu yeni iş alanlarından biri de seyahat acentesi açmak olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir seyahat acentesi tatil ve iş seyahatleri için uçak bileti satışı yapabilir, otel rezervasyonlarını yapabilir, en uygun oteli müşteri adına seçebilir, turistik anlamda rehberlik yapabilir veya yat ve tekne kiralamak isteyenlere aracılık etmek gibi hizmetleri sunabilmektedir.

Görüldüğü gibi seyahat acentesinin iş alanlarını geniştir ve her dönem müşteri bulma potansiyeli bulunmaktadır. Peki bir seyahat acentesi kurmak isteyenlerin ihtiyacı olan belge ve evraklar nelerdir? Ortalama maliyeti ve kar oranı nedir? Dezavantajları ve avantajları nelerdir? Aşağıdaki yazıda bu sorulara cevap bulmaya ve seyahat acentesi işine yeni girecek olanlara tavsiyeler vermeye çalıştık.

İçindekiler

Seyahat Acentesi Kurmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Her iş alanında olduğu gibi seyahat acentesi açmak isteyenlerin de yapması gereken ve eksiksiz hazırlaması gereken belgeler vardır. Öncelikle seyahat acentesi kurmak isteyenlerin ilgili bölümlerden meslek lisesi, ön lisans veya lisans olarak mezun olmaları gerekir. Acentede en az 1 çalışanın bulunması gereklidir. Ayrıca yabancı dil sertifikasına da sahip olmaları lazımdır.

Bunlar dışında bir de istenecek bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler ise şunlardır:

 • Başvuru dilekçesi
 • İş yeri açma-çalışma ruhsatı
 • Bakanlıkça verilen acente unvanının kabul edildiğine dair yazı
 • Şirket ana sözleşmesinin bulunduğu Ticaret Sicili Gazetesi
 • İmza yetkisi bulunan kişilerin belirtildiği Ticaret Sicil Tasdiknamesi
 • Ortakların veya yetkili kişilerin nüfus kayıt sureti ve adli sicil belgesi
 • Tüzel kişiliği yetkili kişi veya kişilerin imza sirküleri
 • Personele ait belge, nüfus kayıt sureti, SGK’dan alınacak yeni tarihli çalışma belgesi
 • Acente unvanına ilişkin taahhütname
 • Temsili yetkili kişilere ait taahhütname
 • Kuruluş teminatı aslı
 • Bakanlık Merkez Muhasebe birimine yatırılacak tutar

Bakanlık Merkez Muhasebesi’ne yatırılacak miktar acentenin grubuna göre farklılık gösterecektir.

Üç çeşit acente vardır. Bunlar A,B ve C grubu acente olarak adlandırılmıştır. A grubu seyahat acentesi; bir seyahat acentesinden beklenen bütün işlemleri yerine getirirler. B grubu seyahat acentesi; turların bilet satışları ile ilgilenir. C grubu seyahat acentesi; sadece Türk vatandaşları için yurt içinde turlar düzenler.

Seyahat Acentesi Açmanın Maliyeti Nedir?

Seyahat acentesi açmak isteyenler için bu işin maliyetinin ne kadar olacağı önemli bir konudur. Çünkü genellikle bu işi kurmak isteyenlerin sahip olduğu sermaye küçük sermayedir ve maliyetler sermayelerini aşmaları durumunda iş kurmaları zorlaşır.

Seyahat acentesi kurmak isteyenlerin maliyeti seyahat acentesinin nasıl olacağına bağlı olarak değişmektedir. Eğer bağımsız olarak seyahat acente danışmanlığı  yapılacaksa maliyetlerin az olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü rezervasyonlarda kullanılacak bilgisayar yazılımı ve ofis alanı zaten seyahat acentesi tarafından sağlanmaktadır.

Eğer bir seyahat acentesinin bayiliği alınmışsa bu işin maliyetleri fazladır. Çünkü telefon, bilgisayar, yazılım, internet ve pazarlama gibi ihtiyaçların finanse edilmesi gerekecektir. Ayrıca kendi kararlarınızı vermek konusunda kısıtlamalar bulunmaktadır.

Son olarak bir girişimci kendine ait bir seyahat acentesi kurmuşsa bu işin maliyetleri de fazladır. Bir ofis alanı bulunmasının zorunlu olmasının yanısıra telefon, bilgisayar, pazarlama ve reklam-tanıtım gibi işlemlerin karşılanması gerekecektir. Her koşulda ortalama 30-40 bin tl civarında sermaye gerekecektir.

Seyahat Acentesi Açmak Karlı Bir İş Midir?

Seyahat acentesinin hizmet verdiği iş alanı geniş bir sektöre yayılmıştır. Her dönem yoğun olarak faaliyet gösteren seyahat acenteleri oldukça karlı bir iştir. Kış aylarında kış turizmi, yaz aylarında yaz turizmi ve hac dönemlerinde hac ve umre turları düzenleyen seyahat acenteleri bundan dolayı her zaman iyi bir gelir elde edilmesine neden olmaktadır. Seyahat acentesi açmak isteyenler için yılın her zamanı iş ve kar açısından verimlidir. Bu da seyahat acentelerini günümüzün en karlı iş sektörlerden biri haline getirmiştir.

Bunun dışında seyahat acentesi işinden fazla kazanç elde etmek isteyenlerin bunu sağlamaları kendi ellerindedir. Müşterilere eksiksiz hizmet verip müşterilerin memnuniyetini kazandıktan sonra kar oranını arttırıp acenteyi büyütebilmeleri mümkündür. Küçük çaplı bir seyahat acentesi aylık ortalama 10.000 tl kar edebilir. Tabi bu bazı aylarda yüksek, bazı aylarda düşük olacaktır. Verilen rakam yıllık ortalamadır.

Seyahat Acente İşinin Avantajı ve Dezavantajı Nelerdir?

Seyahat acentesi açmak isteyenler için bu iş sektöründe birçok avantaj bulunmaktadır. Bu avantajlardan biri yılın her döneminde iş yapma olanaklarının bulunmasıdır. Ayrıca kendi işini kurabilecekleri gibi danışmanlık veya bayi alarak da seyahat acentesi kurulabilir. Sadece danışmanlık olarak acente kuranların maliyetlerin de düşük olması bu işin avantajlarından biridir.

Dezavantajlarına baktığımızda eğer iyi bir reklam ve tanıtım yapılamazsa seyahat acentesi işinde zarar etme ihtimali yüksektir. Gerek internet üzerinden gerekse tabela, broşür gibi reklam araçlarının kullanımı tanıtım için zorunludur. Çünkü bunların yapılmaması halinde bir seyahat acentesinin tanınması ve iş yapması zorlaşır.

Seyahat Acentesi İşine Girecek Olanlara Tavsiyeler

Eğer düşük sermayeye sahip bir girişimci seyahat acentesi açmak istiyorsa bunun için en iyi seçenek bağımsız seyahat acentesi açmak olacaktır. Böylece hem maliyetleri düşürmüş olacak hem de her müşteri başına komisyon almış olacaktır.

İkinci olarak, müşterileri memnun etmek için hizmet türü çeşitlilik bakımından zengin olmalıdır. Bunun dışında sadece tek tur paket seçenekleri yerine birçok tur paketleri düzenlenmelidir. Sadece yılın belli bir döneminde hizmet verilmemelidir. Ofis alanını büyük ve işlek bölgelerde açmak müşteri çekmek bakımından en karlı yoldur. Çünkü müşteri sayısına ulaşmak daha fazla olacaktır.

Seyahat acentesinin reklamının çok iyi yapılması gereklidir. Bunun için internet ve sosyal hayattaki her türlü aracı kullanmak tanıtım bakımından en etkili yol olacaktır.

Seyahat acentesi açmak ile ilgili daha fazla bilgi almak için aşağıdaki yorum bölümünden bize yazabilirsiniz.

Farklı iş kolları ile ilgili bilgi almak için aşağıdaki başlıklardan faydalanabilirsiniz.

Sigorta Acentesi Açmak

Pastane Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Kuyumcu Dükkanı Açmak – Nasıl Açılır? Ne Kadar Kazandırır?

Çiçekçi Dükkanı Açmak – Nasıl Açılır – Maliyet Ve Kar Marjı

Güzellik merkezi açmak

Börekçi Dükkanı Açmak. Maliyeti ve Kar Marjı

Yeni iş kuracaklara önemli tavsiyeler için aşağıdaki yazıya göz atmanızı öneririz;

Yeni iş Kurmak İsteyenlere Altın Değerinde Tavsiyeler

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? Açılış Maliyeti – Giderleri – Vergileri

Franchising Mağduriyeti Yaşamayın. Son Pişmanlık Fayda Etmez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu